Představitelé kultovního muzikálu Jesus Christ Superstar, Dan Bárta a Bára Basiková, se spojili, aby v novém ročníku osvětové kampaně organizace DEBRA podpořili tři stovky lidí, kteří se u nás narodili s nevyléčitelnou a nesmírně bolestivou nemocí motýlích křídel.

barta

basikova

Dan Bárta a Bára Basiková se mezi dalšími osobnostmi objeví na snímcích nového ročníku kalendáře organizace DEBRA ČR, který je součástí kampaně na podporu lidí trpících nemocí motýlích křídel. Každá z fotografií kalendáře odkazuje k nějakému aspektu této kruté choroby. Patronkou organizace DEBRA ČR je Jitka Čvančarová.

Pokud může mé jméno a má tvář pomáhat lidem, kteří pomoc potřebují, nemůžu říct ne. A nemoc motýlích křídel je tak vážná a křehká záležitost… A mohla potkat mne nebo moje děti,“ říká ke své spolupráci s organizací DEBRA Bára Basiková.

dan barta

Bára Basiková se tak na snímku pro rok 2017 objeví v obklopení trnitých růží, které symbolizují nástrahy, jež na lidi s nemocí motýlích křídel čekají i ve zcela prozaických věcech. „I ta nejkřehčí věc, jako růže, obyčejné rodičovské objetí, jemný dotek či šev oblečení působí našim pacientům často dlouhotrvající bolest,“ popisují fotografka Bet Orten a režisér Jan Pavlacký, autoři sedmého kalendáře DEBRA.

bara bas

bb

Dan Bárta se v kalendáři organizace DEBRA objevil už několikrát. „Z nějakých důvodů se mě tahle nemoc víc, aniž bych věděl proč, dotýká. Soucítím s pacienty, jejich rodinami i příbuznými,“ říká Dan a dodává: „Když už má někdo tu pitomou smůlu, že se narodí s nemocí motýlích křídel, může mluvit, svým způsobem, o štěstí, že se narodil v Česku. Díky EB centru v Brně, díky primářce Haně Bučkové a díky Debře totiž žijeme v zemi, která patří v péči o pacienty s tímto onemocněním, i jejich rodiny, ke světové špičce. A to je, při vší té pitomé smůle, dobré.“

Tématem Danovy fotografie je tíseň. „S nemocí motýlích křídel se lidé narodí, nelze ji vyléčit, nelze jí uniknout, lze s ní jen trpělivě žít,“ dodávají k tomuto snímku autoři kalendáře.

Reklama