Bulvár

Hurvínek má jasno!

Legendární české loutky Spejbl a Hurvínek patří ředitelce Divadla Spejbla a Hurvínka Heleně Štáchové (62), rozhodl konečně dlouholetý soudní spor Nejvyšší soud.

Soud o práva na loutky, které zná snad každý Čech a také publikum ve více než třiceti zemích světa, trval devět let. Ve sporu s Městským ústavem sociálních služeb v Plzni šlo zejména o to, kdo je ve smyslu zákona autorem loutek Spejbla a Hurvínka. Sociální ústav tvrdil, že autorem je Josef Skupa, jehož Loutkové divadlo poprvé v Plzni uvedlo obě loutky na jeviště. Helena Štáchová ale tvrdí, že práva na autorství patří řezbářům Karlu a Gustavovi Noskům, kteří loutky vytvořili.

Helena Štáchová je někdejší manželka Miloše Kirschnera, který loutky i s divadlem převzal po Josefu Skupovi a zemřel roku 1996. Ve dvaceti jazycích dosud namlouvá nejen loutku Máničky, ale také psa Žeryka a paní Kateřinu. Málokdo ví, že propůjčila hlas také Líze Simpsonové ze slavného amerického seriálu.

Principálka má ze soudního vítězství pochopitelně radost, už proto, že v poslední době jí štěstí vždy nepřálo.
„Člověk se musí naučit překonávat překážky, život je taková houpačka a vždycky, když se cítím dobře, už tuším, že přijde průšvih," říká Helena Štáchová, která před časem vyhrála boj nad rakovinou a vrhla se opět do práce.

Na podzim se chystáme do Japonska a Koreje, taky nás čeká rekonstrukce divadla," vypočítává své nejbližší plány ředitelka divadla, které dnes sídlí v Praze 6, na Dejvické ulici.

Zdroj: Korzo

 

 

   
06.08.2007 - Kultura - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

  1. [1] Samík97 [*]

    Mám upřímnou radost, že spravedlnost zvítězila.

    superkarma: 0 06.08.2007, 16:32:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme