Rodina

Hurá k zápisu!

Od druhé poloviny ledna se konají zápisy do základních škol. Je nejvyšší čas malé prvňáčky ujistit, že netřeba se bát, ale těšit se, neboť škola je základ života.

zápis

Termíny zápisů se na školách různí, nicméně většina z nich připadá na období mezi 15. lednem a 15. únorem. Zápis je povinný pro všechny děti, kterým bude šest do konce měsíce srpna. Při zápisu do školy pak rodiče mohou slyšet dva verdikty: Buď že dítě může jít do školy, nebo že je doporučen odklad.  

Podle psycholožky Aleny Weberové, ředitelky o.s. Dítě, rodič, prarodič není při doporučení odkladu žádný důvod k panice. Většina rodičů bere totiž tento verdikt jako náznak, že jejich dítě je zaostalé, ale tak tomu není.
„Škola může rodičům rozumnou formou oznámit, že jejich dítě ještě není na školu dostatečně zralé, záleží ovšem na samotných rodičích, zda budou požadovat odklad anebo trvat na tom, aby šlo dítě do školy.“

Nejčastější důvody doporučení odkladu

Nejčastějším důvodem doporučení odkladu školní docházky je vada poruchy řeči. „To, že v posledních letech školáků s vadou řeči přibývá, to je neoddiskutovatelný fakt:,“ potvrzuje Alena Weberová. „Rodiče si s dětmi nepovídají, děti sledují více než je zdrávo televizi, převážně pak animované pohádky, kde si na kreslených postavičkách výslovnost moc neprocvičí. K logopedovi rodiče přichází obvykle až těsně před zápisem do školy, ale to už je pozdě. Tento problém by se měl začít řešit kolem čtvrtého roku dítěte, a nejlépe kdyby se nemusel řešit vůbec a rodiče si s dětmi povídali už dřív, hned jak začnou vnímat a vydávat první hlásky,“ uzavírá Alena Weberová a dodává: „Dalším faktorem při posuzování přijetí dítěte do školy je samozřejmě také jeho duševní zralost, schopnost komunikovat, aby se pak nestalo, že dítě bude v hodinách brečet a utíkat ze školy. Při zápisu se pak také ověřuje takzvaná školní zralost, zda dítě umí nějakou básničku, pozná nějaká písmena nebo číslice. Na každé škole probíhá zápis jinak, ale v podstatě v těchto základních faktorech se shodnou všechny školy.“

Žádost o odklad

Je tady ale i druhá strana věci, a to když si sám rodič myslí, že jejich potomek ještě pro školu není zralý. V tom případě mohou rodiče sami požádat o odklad. Aby šlo ale dítě do školy o rok později, musí do konce května předložit potvrzení od psychologa nebo pediatra.

„Ovšem rodiče těchto dětí by měli mít na paměti, že zápisu se ani tak nevyhnou, nejdříve musí zažádat o přijetí a pak teprve následně o odklad,“ uvádí Alena Weberová.
„Výjimkou nejsou ani rodiče, kteří naopak projevují zájem umístit dítě do školy v době, kdy jim bude šest let vlastně až v nástupu do školy, tedy v září, někdy dokonce i později. V naší poradně se setkávám se spoustou takových rodičů, ale jejich žádosti o předčasné přijetí do školy jsou většinou zamítnuty. Proč dítěti ukrajovat zbytečně kus dětství, když pak už mu nastanou po celý život jen samé starosti.“

Přeji všem budoucím prvňáčkům, ať jsou ty starosti co nejmenší a škola je baví. Je to přece jen základ života.

Téma dnešního dne: Zápisy (a odklady) dětí do školy

 • Máte doma budoucí prvňáčky?
 • Jak jste připraveni na zápis do školy?
 • Žádali jste o odklad?
 • Pište i vy, které máte už dávno odrostlé prvňáčky.
 • Těšily se nebo plakaly? Věděly, co je čeká, byly připraveny?
 • Jak probíhal jejich zápis do školy?
 • Šly v šesti letech nebo jste žádaly o odklad?
 • Nebo snad šly ještě dřív?
 • Jak na vás zapůsobily učitelky při zápisu do školy?
 • Byly pak stejné i během školy?
 • Braly jste (berete) zápis do školy jako slavnostní rodinnou událost?
 • Účastnily se ho třeba i dědečkové a babičky?
 • A co vy samotné? Jak probíhal váš první zápis do školy?

Téma je to pěkné,
pište na redakční e-mail:
redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem: balíčkem pro prvňáčka od firmy Stabilo

j

d

t

www.stabilo.cz

   
15.01.2013 - Děti - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [13] okoloo [*]

  Moje dcerka chodí teprve do školky, ale příští rok už nás to čeká taky. Na základní školu jsem myslela už při výběru školky, protože chcu malou dostat na základku co máme za barákem, ale je to vyhlášená škola na kterou je umění se dostat. Teď chodí do jazykové školky a pak bych byla ráda, kdyby šla na onu základku, je taky zaměřená na jazyky, tak jsem myslela, že by ji v tom přijetí mohla ta jazyková školka pomoci. Je to sice lehce drahší soukromá školka, ale malá je tam spokojená. Nadávno ji rekonstruovali, zateplili, okna měnili a dělali i nové třídy. Moc se povedli, dělala to firma http://obchod.nabytek-honza.cz/nabytek-pro-skolky a odvedla hodně dobrou práci. Děti i my rodiče jsme z proměny školky nadšeni.

  superkarma: 0 22.01.2013, 08:25:37
 2. [12] Ei.lin [*]

  My jdem letos k zápisu do školky, ten do školy, nás čeká za rok, a ano nejspíš budem žádat o odklad školní docházky, syn se narodil na samém konci srpna, kdyby počkal těch pár dní do termínu, šel by jako zářijovej o rok později automaticky.

  superkarma: 0 16.01.2013, 21:22:08
 3. [11] Trefa [*]

  Trefa:je sposta maminek ktere odkladaji nastup deti do skoly.ale ted budou za to platit.

  superkarma: 0 15.01.2013, 15:27:21
 4. avatar
  [10] SNÍŽEK [*]

  syn se narodil začátkem srpna a byl malý,hravý,měl odloženou docházku a nic mu neuteklo,prodloužil si dětství Sml58

  superkarma: 0 15.01.2013, 14:43:01
 5. avatar
  [9] Altamora [*]

  mamaoma — #2 Jako jednou-snad-babička si naopak myslím, že je třeba poslat děti do školy v době, kdy ještě mají chuť se něco nového naučit. Hrát by si měly taky tak, aby je to připravilo do života. Pak od života nebudou dostávat kopance. Kdo své děti nechá růst jako dříví v lese, bez toho, že by je naučil, jak se pohybovat mezi lidmi, ten jim dělá špatnou službu. Hůř se zvyká na pravidla než na volnost.

  superkarma: 0 15.01.2013, 10:14:31
 6. avatar
  [8] Milea [*]

  trouble — #7 Přeji hodně štěstí, my jdeme na počátku února (4. a 5.2.)Sml73

  superkarma: 0 15.01.2013, 09:28:00
 7. [7] trouble [*]

  Nás čeká zápis do školy zítra se starším synem. O odkladu neuvažujeme a ani jsme nikdy neuvažovali. K zápisu s ním půjdu sama ještě s jeho mladším bráškou, tak doufám, že se tam bude našemu skoro prvňáčkovi líbit :)

  1. na komentář reaguje Milea — #8
  superkarma: 0 15.01.2013, 09:13:17
 8. [6] JustitiaJ [*]

  A když pak děti nastoupí konečně do školy, stejně to za ně velmi často dělají rodiče. Výsledek? Dítě to má špatně, protože maminka/tatínek nepochopili, že to má být jinak. Dítě něco nemá, dítě brečí, protože maminka zapomněla. Ale že má být dítě zodpovědné a myslet si na svoje věci? No to né!Sml22

  superkarma: 0 15.01.2013, 08:53:12
 9. [5] JustitiaJ [*]

  Bohužel v dnešní době je to hrozná móda, děti mají delší dětství, nic se po nich nesmí chtít...

  Neumějí mluvit - za což může škola a školka, nikdo si neuvědomí, že mluvit se má naučit doma.

  Neumějí se obléct, zavázat si boty - vždyť je ještě malý.

  Vždyť je to děs - na jednu stranu jsou jak malý dospělý, na druhou si ani samy neumějí hrát.

  Navíc při těch odkladech je znát, které dítě si jen prodlužovalo dětství a nedělá to ani dobrotu v kolektivu - dětí, které nastoupí mezi 6. a 7. rokem s dětmi, kterým je už skoro 8...

  superkarma: 0 15.01.2013, 08:51:02
 10. [4] JustitiaJ [*]

  mamaoma — #2 To si právě řeknou 2/3 rodičů a pak to vypadá, jak to vypadá...Sml15

  superkarma: 0 15.01.2013, 08:43:43
 11. avatar
  [3] Milea [*]

  Odklad u nás neprobíhal, nebyl důvod. Starší syn šel do 1.třídy, když mu bylo 6 a půl let (je únorový) a mladší půjde teď k zápisu, nástup do 1.třídy v září 2013 (6 let měl teď v listopadu). Ani přípravná třída nebyla/není nutná. Pokud opravdu dítě má problém s řečí či jiný problém třeba moc hyper, tak je to třeba řešit od těch 3-4 let a ne těsně před zápisem či po zápisu. Jinak není potřeba děti nechávat zbytečně ve školce, když tam nezíská další vzdělání, které potřebuje, děti se pak ve školce nudí.Sml73

  superkarma: 0 15.01.2013, 08:42:05
 12. [2] mamaoma [*]

  Jsem seniorka-"majitelka" 4 vnoučat, naroz. jaro-léto, tedy nastupovala do školy v září.    Jejich rodičům se do ničeho nepletu,  ale pokud bych = v současnosti měla  s v é   předškolní děti, snažila bych se zajistit odklad školy.   Sml79Vždyť co může být hezčího, než dopřát dítěti delší hravé a bezstarostné dětství - "kopanců" od života stihnou ještě dost !!              

  1. na komentář reaguje JustitiaJ — #4
  2. na komentář reaguje Altamora — #9
  superkarma: 1 15.01.2013, 06:24:31
 13. [1] lidicka [*]

  Zápis do 1. třídy bude pro nás aktuální za 5 let. Vnouček slavil 1. rok života.Sml16Sml22

  superkarma: 0 15.01.2013, 06:23:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme