Zdraví

Hudba vám osvěží paměť


Zjištění vědců, že hudba dokáže v člověku vyvolávat hluboko zasunuté vzpomínky, není možná až tak překvapivé. Verbální paměť i muzikální vnímání jsou totiž lokalizovány do stejné části mozku – levého spánkového laloku.

Podle vědců při poslechu hudby dochází v čelní části mozku, tzv. mediální frontální kůře, ke zvýšené aktivitě. V této části mozku se začne odehrávat cosi jako film doprovázený právě hudbou, kterou posloucháme. „Hudba vyvolává vzpomínky na určitého člověka nebo místo, takže náhle vidíme vnitřním zrakem jeho přesnou podobu,“ vysvětlil neurolog Petr Janata.

Výsledky studie publikované v časopise Cerebral Cortex uvadí, že nefrontální kůra je nejaktivnější při poslechu známých melodií. Tato kůra patří k částem mozku, které atrofují jako poslední. To vysvětluje, proč si pacienti postiženi Alzeimerovou chorobou stále vybavují písně svého mladí, ačkoli je jejich paměť nenávratně ztracena.

Ve prospěch hudby hovoří i další výzkum, pod kterým je podepsána profesorka Agnes S. Chan z Čínské univerzity v Hong Kongu. Ta sledovala téměř stovku chlapců ve věku od šesti do patnácti let. Polovina z nich byla členy školního orchestru, a ti se účastnili pravidelné výuky hudby. Ostatní sledovaní chlapci podrobeni výuce hudby na nějaký nástroj nebyli.

V psychologických testech na vizuální paměť byli chlapci s hudební výchovou úspěšnější. Byli například schopni si zapamatovat mnohem více slov. Více údajů si také pamatovali po delší dobu. A nejen to, jejich přednost ve verbálním učení s dobou jejich učení se hudbě ještě rostla. Efekt zlepšené paměti přetrvá dlouhodobě, a to i u těch studentů, kteří s muzikou již dávno skončili.

Posloucháte hudbu? Jakou máte paměť?

   
02.04.2009 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [11] Martina59 [*]

  Tak si pořiď pořádné repráky do auta

  superkarma: 0 27.06.2013, 16:02:17
 2. [10] hyzeng [*]

  Asi

  největší ikona současného hiphopu http://sharkass.cz/

  superkarma: 0 01.12.2012, 20:17:19
 3. avatar
  [2] Tulinka [*]

  Bez hudby nefunguji.
  Paměť mám dobrou,ale jen na to,co si chci pamatovat

  superkarma: 0 03.04.2009, 18:25:28
 4. avatar
  [1] femme [*]

  ano
  sloní

  superkarma: -1 03.04.2009, 15:01:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme