Zdraví

Hubnutí po svátcích - nutnost, nebo chyba?

Víte, že jedno z nejčastějších novoročních předsevzetí je schováno za slovesem: Zhubnu?
Že ne? Pak asi patříte k těm šťastným, které problém nadváhy netrápí a trápit nebude.
Samozřejmě, nasnadě je i jiná možnost, která ale určitě mezi našimi čtenářkami není možná – totiž, že Vám je absolutně jedno, jak vypadáte...(!!?)

V úvodu jsem napsala, že se domnívám, že takové ženy mezi námi nejsou, a tak jsou níže uvedené řádky věnované těm, kterým rozhodně není lhostejný jejich vzhled a zdraví.
Není těžké si spočítat, jak na tom se svojí linií skutečně jste (viz výpočet BMI). Je to start, na kterém můžete (nebo musíte!) stavět.

Napadá Vás ale otázka, zda je vůbec dobré začít s dietou po období, kdy jsme tělu dávali, co hrdlo ráčilo (a někdy i neráčilo, že?). Neublížíme si spíš, než bychom si prospěli?

Vyskytují se dva tábory lidí s názorem:
Hubnout po Vánocích je dobré, protože jinak by se to na nás usadilo a zbavovali bychom se toho později hůře.
anebo
Hubnout hned po Vánocích je blbost, protože naše tělo je původně naprogramováno na to, že na zimu musí být oproti létu více obaleno tukem (stačí to porovnat s živočišnou říší).
Jak to tedy je?

Po Vánocích je nejideálnější malý dvorek a bič,“ říká MUDr. René Vlasák, odborník na redukční programy a diety. „Všem by to určitě prospělo, poněvadž v těchto dnech volna jen málokdo z nás potrápil tělo pohybem a vzpomněl si na přiměřenost v jídle.“

Jak je vidět, odborník na slovo vzatý má tedy v problému jasno. A my?
No vezměte to tak, že s bolestmi zad, půjdete zcela určitě k lékaři. Zkrátka – chorobný stav k nim patří. Ale dokážete si přiznat, že se v takovém stavu nacházíte, i když máte nadváhu?

„Pokud výpočtem BMI dojdete k číslu nad 30, je vhodné začít s léčbou, dosahuje-li index hodnoty 35-40, pak by měla nastoupit léčba u specialistů na obezitologických jednotkách," upozorňuje MUDr. Vlasák a dodává: „Podceňování tohoto stavu se nevyplácí, protože nadváha je spojená s celou řadou následných zdravotních rizik, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, ateroskleróza apod.“

Zvolíme-li po svátcích onen výše zmiňovaný dvorek a bič, omezíme-li se v jídle, můžeme zhubnout tak o 4-5 kilogramů. To je pro mnohé z nás ideální úbytek.
Můžeme také zhubnout i jen s omezením jídla, bez pohybu.
Bohužel, z objemu naší hmotnosti se ztratí jen voda, množství tuku neomezíme. Tedy - spíše Pyrrhovo vítězství, jak by řekl klasik. Kilogramy totiž lehce naskákají zpátky.

“Z osobní zkušenosti mohu říci, že v prvním měsíci diety tvoří úbytek váhy voda s tukem půl na půl,“ konstatuje opět MUDr. Vlasák a doplňuje: „Tukové zásoby začnou ubývat při negativní energetické bilanci až tak v 6.-8. týdnu.“

Zarazili jste se u slova negativní bilance?
Věřte, že spíše asi budete znát její sestru – bilanci energetickou - pozitivní.
Odborníci její vznik charakterizují jako spojení účinků nízkého bazálního metabolismu (laicky řečeno: nízká úroveň spalování tuků) se současnými společenskými režimy (no – sedavé zaměstnání a pohodlnost to vystihují česky). Jak z toho ven? Samozřejmě - i tady platí, že pohybem.

Než se rozhodnete k radikálnímu redukčnímu programu, neměli byste zapomenout na správnou diagnostiku, při které zjistíte jakým stupněm nadváhy trpíte a zároveň jakým typem.
Je to totiž zásadní pro vytvoření dietního a pohybového režimu i k určení případné farmakoterapie.

„Zcela odlišně se musí přistupovat k lidem typu androidního (jablka) a jinak gynoidního (hrušky). Je chybou postupovat u obou typů stejně a nelze pak ani předpokládat, že se vždy dojde k pozitivním výsledkům,“ shrnuje MUDr. René Vlasák a dodává: „Pro ideální výsledek ve všech případech je však přece jen něco společné - nutná redukce faktorů podílejících se na vzniku obezity. Stanovit si sami v sobě vlastní motivační režim. Jde to o poznání lépe, to mi věřte!“   

 

Více hledejte na stránkách: www.kilozakilo.cz  

          
   
07.01.2004 - Zdraví - autor: Ariadna

Komentáře:

 1. avatar
  [26] Ťapina [*]

  Toniniella: Mně se zdá, že jablka musí hubnout mnohem snadněji (asi proto, že jsem hruška ). Já špeky na břiše shodím hned, ale na tom zadku se potvory drží jak přišitý

  superkarma: 0 11.01.2004, 21:45:47
 2. avatar
  [24] Toniniella [*]

  Já jsem jabko, to já vim, ale nahoře se píše, že je třeba to zohlednit při hubnutí. Ptám se tedy jak? Ať to teda dělám dobře, když už jsem se rozhodla.

  superkarma: 0 08.01.2004, 10:13:46
 3. avatar
  [22] kacaba [*]

  Tak ja jsem asi to drivko. Ale nechapu, na co si stezuji hrusky. Vzdyt je to hezky, kdyz clovek neni nudne soumerny. Hrusky mi pripadaji sexy.

  superkarma: 0 07.01.2004, 21:28:05
 4. avatar
  [21] Vivian [*]

  Eva_Fl: pod krinolínu

  superkarma: 0 07.01.2004, 18:13:15
 5. avatar
  [20] Eva_CZ [*]

  Vivian: Ale vetsi brisko soupnes pod triko, kam schovas velkou prdel!?

  superkarma: 0 07.01.2004, 18:09:25
 6. avatar
  [19] Vivian [*]

  Kukačka: ne

  superkarma: 0 07.01.2004, 16:34:29
 7. avatar
  [17] Vivian [*]

  abraka: přesýpací hodiny mi teda moc jako typicky ženská postava nepřipadaj , široký ramena maj spíš chlapi, ne? Já jsem hruška, ostatně jako většina žen - to je ta typická ženská postava, u níž mají tuky tendenci k ukládání spíš na boky, zadek a stehna. A nejúčinnější je cvičení. Omezení příjmu potravy samo o sobě nemá moc velký význam. Stejně jako zastaralá pověra o nejezení po 18. hodině , to je taky nesmysl.
  Chlapi jsou zase spíš jabka, tuk se jim ukládá na břiše. A tenhle tuk (tzv. viscerální) má na svědomí zvýšené riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění . Takže díky Bohu, že jsem hruška .
  btw.- Myslím, že tyhle velké výkyvy hmotnosti a střídavé přejídání se a hubnutí moc zdravé nejsou. V konečném důsledku spíš tyhle kolotoče přejídání se a následných nerozumných diet vedou ke stále větší nadváze a poruchám metabolismu. O Vánocích normální stravování nikoho nezajímá, funguje nezřízené přejídání, a pak přicházejí ke slovu novoroční předsevzetí a "hubnutí do plavek"... skoro národní tradice. A pak se podívejte, jak vypadáme... Která žena nemá ve vyšším věku nadváhu?

  superkarma: 0 07.01.2004, 15:52:43
 8. avatar
  [15] klara.kr [*]

  Já jsem si na podzim rikala, ze musim zpevnit svaly,a bych mohla v lete nosit tanga. pak jsem byla nemocna a nemohla jsem 2 mesice cvicit a tad to zase budu muset dohanet... a navic se mi udelaly speky :-((((((((((((((

  superkarma: 0 07.01.2004, 14:50:52
 9. avatar
  [14] Luciš [*]

  Já mám podle BMI shodit 10 kg . A naopak, když jsem přibrala, tak na prsou a v ramenech, nad zadkem mám taky dost.Hlásím jabloko
  Momentálně mám urologické problémy, doktor bude až zítra, takže piju a piju a ... a ... Jíst mi moc nechutná.

  superkarma: 0 07.01.2004, 13:25:30
 10. avatar
  [13] Dašenka [*]

  Tak já pod mocí úplňku jsem si dala k obědu malý salát v mekáči a piju a piju.Byl by v tom ,abychom to nestihly do plavek, ne?

  superkarma: 0 07.01.2004, 12:48:30
 11. avatar
  [12] janinkab [*]

  Já bych i dietologa navštívila, ale není to tady u nás- na malém městě- asi běžný doktor, protože ordinuje 2x týdně a to po večerech. Nezdá se mi normální chodit k doktorovi v 18 hodin a taky bych pořád musela hlídat hodinky, abych neprošvihla poslední spoj domu. Tak to musím napřed zkusit doma. Jsem taky hruška. Do pasu dobrý, ale ten zadek a stehna...

  superkarma: 0 07.01.2004, 12:41:20
 12. avatar
  [10] Žábina [*]

  Přes zimu si tělo ukládá zásoby, je méně pohybu, tak není divu, že se ty 2 nebo 3 kila přiberou ....chce to cvičit a večeřet nejdéle v 18.00 hodin.

  superkarma: 0 07.01.2004, 11:01:39
 13. avatar
  [6] Jupíí [*]

  I když, teď jsem objevila možnost, zaregistrujte se a zdarma na týden vyzkoušejte.....tak nevím

  superkarma: 0 07.01.2004, 08:40:47
 14. avatar
  [5] Jupíí [*]

  Ceník mě vyloženě zaplašil k hubnutí vlastními silami a prostředky. Předpokládám, že úspěšnost bude stejná jako všude jinde.

  superkarma: 0 07.01.2004, 08:39:29
 15. avatar
  [4] Wiki [*]

  Taky si nemyslim, ze bych potrebovala hubnout, chce to jen trosku zpevnit brisko a bude to super...a na tom uz se pracuje :)

  superkarma: 0 07.01.2004, 08:37:39
 16. avatar
  [2] lightblue [*]

  no já nejsem vyloženě typ, který by musel za každou cenu hubnout, ale pro svůj pocit chodím na aerobik a myslím, že to vážně pomůže možná i dřív než za měsíc. Můj přítel mi řekl, že mi zmizla celulitida :-)) a že mám hubenější nohy, ale co je na tom pravdy to nevím :-)) samozřejmě tomu věřím, je to příjemný pocit.

  superkarma: 0 07.01.2004, 08:33:39
 17. avatar
  [1] Toniniella [*]

  Nahlédla jsem na stránky kilozakoli a nenalezla jsem kromě ceníku nic přínosného. Jaký jsme typ a jaký je mezi nimi rozdíl? Lze se to dovědět i bez poplatku?

  superkarma: 0 07.01.2004, 07:03:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme