Zdraví

Hubnout bez kšeftařů

Před neuváženou dietou mající pomoci tělu k ideálním mírám varoval již 400 let před Kristem Hippokrates. A v roce 170 našeho letopočtu popsal Galenos - osobní lékař císaře Marka Aurelia - příznaky choroby, jíž lékaři 19. století diagnostikovali jako hubnutí psychického původu - mentální anorexii. Ztráta pocitu hladu i chuti postrádající orgánový podklad a vedoucí až k úplnému vysílení je známá nejméně 2500 let. Měnily se však příčiny.
Zatímco kdysi šlo o motivace náboženské, snahy umlčet hříchem roztoužená těla nebo dosáhnout odpuštění hříchů sebetrýzněním, v novověku začaly k mentální anorexii vést stres, nešťastné lásky a hlavně touha být štíhlou (štíhlým) čili krásnou (krásným). Odtučňovací diety triumfovaly a ti, co je vymýšleli, dosahovali závratné kariéry, ať už lidské tělo redukovali grapefruity, křepelčími vajíčky nebo bílým přírodním vínem. Leč podle odborníků nepřiměřená dramatizace nadváhy a jednostranné dietní programy nabízející její redukci zvyšují riziko onemocnění chorobami jinými, z nichž mentální anorexie je ještě pořád tou mírnější, léčitelnější.
Obezita patří mezi nemoci též a bez jídla samozřejmě vzniknout nemůže. Jenže podle lékařů jde často spíš o poruchu regulátorů tvorby tuků nebo odbourávání tuků v tkáních než primární chybu ve výživě. Americký internista prof. dr. S. Owen dokonce považuje veškerý "odtučňovací dietní anarchismus podněcovaný obchodníky a podvodníky za zpomalenou sebevraždu." Kritizuje zvláště odtučňovací kůry žen v klimakteriu, u nichž nebývá důvodem k přibývání na váze nadměrný příjem potravy, ale prostý úbytek hormonů stimulujících biosyntézu mastných kyselin. Přesto prý "Twiggy v přechodu" nebývají o nic soudnější než "Twiggy v pubertě", pročež jich stále více končí s mentální anorexií na psychiatriích. Zvláště tam, kde na ně od rána do večera útočí reklama nabízející vosí pasy výměnou za pravidelné konzumování zcela neúčinných nebo nebezpečných (a přesto velmi drahých) odtučňovacích lektvarů.
Takže - snižovat nadváhu ano, ale podle pokynů lékařů, nikoliv podle pokynů reklamy, drogistů či kšeftařů.
   
12.03.2003 - Zdraví - autor: Judita Bednářová

Komentáře:

 1. avatar
  [13] Ťapina [*]

  Simba: Jenom ať ji neotrávíš, aby nehubla natruc.

  superkarma: 0 09.12.2003, 12:34:18
 2. avatar
  [12] Ťapina [*]

  Twiggy v přechodu a Twiggy v pubertě

  superkarma: 0 09.12.2003, 12:33:16
 3. avatar
  [11] Simba [*]

  K.: něco podobného říkám i své dceři, ta už v 11 začala s tím, že potřebuje hubnout . Protože nějaké spolužačky ...., ta modelka vypadá takhle ..., ach jo. Naštěstí si zatím dá říct.

  superkarma: 0 20.11.2003, 09:14:50
 4. avatar
  [9] Kocicka [*]

  no, vždy jsem vážila tak 58-62 kg a ted mám váhu asi 72-4kg což je pro mě nesnesitelné, a hlavně protože nejsem zvyklá takovédle velikosti kupovat....Tak cvicim, chodim do sauny a piju a piju a piju...tak uvidim!

  superkarma: 0 12.03.2003, 13:29:46
 5. avatar
  [5] sarobrouk [*]

  Je to jasné, pohyb a nepřejídat se. Docela mě teď zaujala výživa podle krevních skupin. Že prý každý člověk snáší a tráví jídlo různě podle toho jakou má krevní skupinu, tak nevím. Ráda bych si o tom něco přečetla. Zní to zajímavě. Máte s tím někdo zkušenost?

  superkarma: 0 12.03.2003, 08:27:03
 6. avatar
  [4] spetulka [*]

  Lenuš:souhlasím s tebou,na druhou stranu by měli být i rodiče soudnější a ochotnější začít se s celou rodinou zdravě stravovat,protože ať se na mě nikdo nezlobí,ale za 8-letou anorektičku(ano,i takové jsou)nemůže kult štíhlosti,který ona vidí v televizi tolik,jako poznámky právě od nejbližších o tom,že je tlustá jako ,že by neměla tolik žrát,...Jo,jo taková kritika od milovaných lidí dokáže udělat s dušičkou úplný divy.Znám případ,kdy rodičům bylo úplně jedno,že holčička(asi 12-letá)prudce přibrala,vůbec je nezajímalo jak často a co jí,že tolik nabírá,jen začali mít nevybíravé poznámky.Výsledek?Holčička prudce zhubla a až poté to rodičům začalo vrtat v hlavě,zašli k doktorovi a co ten zjistil?Holčička trpí rakovinou jater a zřejmě už jí není pomoci.Je to sice extrémní případ,ale kdyby se rodiče zajímali od začátku,kdy začla náhle prudce přibírat,mohl se zachránit lidský život.Takže rada je:všímat si všeho,co se s vašimi blízkými děje a řešit to hned

  superkarma: 0 12.03.2003, 07:48:54
 7. avatar
  [1] aninas [*]

  Na snizovani nadvahy plati JEDINEE!!!!!!!!!!
  Vetsi VYDEJ[pohyb] nez PRIJEM [prezirani] a muze se jist uplne VSECHNO

  superkarma: 0 12.03.2003, 04:01:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme