Zdraví

Hubnou ti, kteří nemusí

Doc. MUDr. Hana Papežová, CSc. se dlouhodobě zabývá poruchami příjmu potravy a jejich léčbou. K tématu se vyjádřila v následujících řádcích:

Poruchy příjmu potravy, především anorexia a bulimia nervosa jsou často dlouhodobá onemocnění, která s sebou po určité době přináší tělesné, duševní i sociální strádání postižených jedinců i jejich blízkých.

V posledních letech se ukazuje, že vznik onemocnění často spouštějí právě nesmyslné diety či hladovění dívek, které mají normální zdravou postavu a snaží se vyrovnat nereálnému, virtuálnímu obrazu současných extrémně štíhlých krásek. Snaží se o to již děti, ve věku 8-9 let, pod výrazným tlakem médií a různých soutěží krásy. Bohužel média si z příběhů celebrit i postižených dívek vyberou jen to, co chce senzacechtivý čtenář slyšet, a velmi málo se podílejí na boji (podpoře prevence nebo dostupnosti léčby) proti vzniku nebo opakovaní tohoto onemocnění.

Průběh onemocnění je nejen velmi vleklý, s dopadem na celé rodiny, ale i léčba je velmi nákladná a ne dostupná tak, jak by bylo podle odborníků žádoucí. Odborníci celého světa se snaží tuto situaci zlepšit. Zajistit nejnovější informace o rizicích a následcích onemocnění a zprostředkovat je co nejširší veřejnosti. Ale i kvalitní prevence je nákladná a těžko se prosazuje proti opačným komerčním tendencím, propagujícím snadné a rychlé získání ideálních tvarů, které bylo dříve za hranicí lidských možností (především kosmetická chirurgie, dietní průmysl), a to už od dětského věku.
Především je obtížné s problémem začít "něco dělat" a vyhledat odbornou pomoc.
V době ztráty kontroly člověk na jídlo a diety myslí stále více a začíná ho to, podobně jako jiný návyk nebo závislost, omezovat v tvůrčím životě, v myšlení, soustředění, rozhodování a ve vztazích. Najít motivaci ke změně může být přesto těžké.

První informaci může přinést svépomocná skupina nebo server provozovaný odborníky www.pppinfo.cz, (pozn. redakce - stránky budou představeny podrobně v pátek) kde je možné najít možnosti a cesty, jak s nemocí bojovat, a kontakty na odborníky. Bohužel některé internetové servery představují spíše riziko pro vznik onemocnění, inzerují anorexii jako formu náboženství, nebo dokonce v pornografické formě. Proti těmto extrémům se musí odborníci kriticky ohrazovat.

V poslední době byl hodně celosvětově medializován případ američanky Terri Schiavo, která žila mnoho let v komatu, vyživována uměle. Tato mladá žena bohužel trpěla také bulimií, která se zcela jistě podílela na vzniku tak vážného stavu. Měla původně nadváhu 100 kg, z ní zhubla nejedením a zvracením na 50 kg. Nízké hladiny kalia ovlivnily nepříznivý průběh zdravotního stavu a léčby. Typicky se rozvíjely i rodinné vztahy a vztahy k odborníkům. 

Cesta ke vzniku problémů s jídelním chováním může být velmi nenápadná a zrádná. Dnes víme, že se na ní podílejí i genetické faktory. Ty se projevují u jedinců, kteří jsou zranitelnější, hůře snášejí negativní emoce a hůře řeší své osobní problémy a vztahy k druhým. Mají na sebe vysoké požadavky, někdy neúměrné cíle. Jejich perfekcionistické požadavky je vedou k nespokojenosti se sebou samým. Pocity nespokojenosti řeší hubnutím nebo přejídáním, které vede k onemocnění - poruchám příjmu potravy. Vlivy společnosti a genetické vlivy (dnes již vidíme anorexii léčenou i neléčenou v několika následujících generacích žen) jsou obtížně oddělitelné. Je nutné věnovat se faktorům, které před vznikem onemocnění mohou tyto “rizikové” jedince ochránit. Protože cesta zpět z nemoci - k normálním jídelním návykům, změně ve způsobu řešení problémů pomocí jídla a koncentrace na dokonalost zevnějšku (tzv. lookismus), může být pro všechny  velmi dlouhá. 

Literatura

1. Papežová, H.: Stres, emoce a poruchy příjmu potravy. Psychiatrie pro praxi 2004.6, 31-35.

2. Papežová, H.: Poruchy příjmu potravy. In: Seifertová, D., Praško, J., Hoschl, C.: Postupy v léčbě psychických poruch. Medical Tribune Group. Praha 2004, 335-350.

3. The lost lesson of Terri Schiavo. Sunday Journal. October 26.2003.

4. Uhlíková, P., Papežová, H., Hellerová, P.: Děti, miss a reklama – co mládeži nabízejí media. Cs. A Slov Psychiatrie, Suppl. 1, 2005, 30-32.

     
   
09.05.2005 - Zdraví - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [16] jiti [*]

  Luni:Mám taky nesouměrnou postavu, při 175 cm mám 70 kg, ovšem, někde jsem našla vzorec, podle kterého si vypočítáš jakej by jsi měla mít zadek v poměru k pasu a mne vyšlo, že mám vlastně ideální postavu

  superkarma: 0 10.05.2005, 17:05:17
 2. avatar
  [15] Luni [*]

  Já se musím furt hlídat a fakt mě to dost žere - pravda, kdybych se víc hýbala.... Nesouměrná postava taky dělá hodně. Při postavě souměrné se pár kileček navíc ztratí, ale při klasické "hrušce" jako jsem já , se při výšce 164 váha 55 kg pořád projevuje tak, že mám dole víc než nahoře - uhuhu, matko přírodo, za co mě trestáš???!!!!

  superkarma: 0 10.05.2005, 16:23:18
 3. avatar
  [13] jiti [*]

  Tobbi: je pravda, že některé z nás mají to štěstí že i kdyby denně snědly kilo ovaru nikdy nepřiberou. Bohužel každej jsme jiný ale neznamená to, že obézní. Mělo by se víc prosazovat že dvě tři kila navíc jsou oukej

  superkarma: 0 10.05.2005, 09:11:41
 4. [12] Tobbi [*]

  Spíš mi vadí jak ty čtyřicetikilový holčiny v rozhovorech vypráví, kolik toho snědí. Že nejradši maj buchty od maminky a kachnu na pekáči a vůbec žádné dety nedrží, mají prostě rychlý metabolismus. Jediná ta třetí Misska Hanychová v rozhovoru řekla, že před soutěží jedla jenom zeleninu (ani ovoce ne, to má moc kalorií). Toho si vážím. Alespoň se nestylizuje do role žravé holky, co se nemusí omezovat a pořád má deset kg podváhu.

  superkarma: 0 10.05.2005, 06:35:14
 5. [11] Tobbi [*]

  Moje ségra taky fotila nějaký katalog, přihlásila se totiž do soutěže a ještě s několika holkama vyhrála. Ségra vede taneční kurzy, cvičí třikrát týdně + chodí na tréninky taneční kupiny o víkendech, takže má postavu jako proutek. Ne vychrtlou, ale vysportovanou. Určitě nejde nad 55 kg. A taky proti těm normoš modelkám vypadala jako jedlík.

  superkarma: 0 10.05.2005, 06:31:35
 6. [9] Zdenka04 [*]

  moje babička říkala vše z mírou tak i to hubnutí by mělo být podle vyšky a taky věku jinak vypadá holka 16let a jinak tá samá vyška 50let ????a samozřejně váha ????

  superkarma: 0 09.05.2005, 12:26:50
 7. [8] Anai [*]

  Znala jsem kamarádku své kamarádky, výtv. umělkyni, nadanou malířku, která trpěla anorexií ve svých (patrně celý život) asi 45 letech. Vypadala strašně nezdravě, prostě hrozně.... před rokem zemřela na rakovinu. Co k tomu dodat????

  superkarma: 0 09.05.2005, 12:10:33
 8. avatar
  [7] houserop [*]

  Kalium, česky draslík. Redakce prosím, filtrujte to trošku.

  superkarma: 0 09.05.2005, 12:02:12
 9. avatar
  [6] jiti [*]

  miriska:a to je právě ono. Pokud nevypadáš jak z dachau jsi tlustá

  superkarma: 0 09.05.2005, 11:28:35
 10. avatar
  [3] jiti [*]

  Hlavně ty média. Tady existuje jen vychrtlá postava=ideální, zbytek=obézní

  superkarma: 0 09.05.2005, 09:53:18
 11. avatar
  [2] Channah [*]

  Je to fakt vážná věc - měla jsem dvě kamarádky, jedna se cpala laxativy, druhá měla anorexii. Nejvíc mě dralo, že já jsem od přírody hubeňour, a ony se ve mně vzhlížely... (teda v té postavě). Neuměla jsem jim vysvětlit, že já bych zase ráda nějaké to kilo přibrala

  superkarma: 0 09.05.2005, 09:10:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme