Naše čtenářka Hanka se rozhodla, že skoncuje s přebytečnými kilogramy a váhu si konečně udrží. Jako většina žen se dopouštěla základních chyb v podobě jednostranně zaměřených diet, které měly jen krátkodobý efekt a skončily klasickým jo-jo efektem. Rozhodla se, že své hubnutí svěří do péče odborníka.

h

Co bylo hlavním motivem, že jste si řekla: „Tak a dost, musím se sebou něco udělat!“?
Za jeden rok jsem přibrala patnáct kilo, měla jsem vysoký tlak, a dokonce jsem se zhroutila. To byl ten impuls, kdy jsem si řekla, že to takhle dál nejde.

V té době jsme měla velmi náročnou práci, žila jsem v neustálém stresu. V půl šesté jsem vyjížděla z domova, v půl desáté večer jsem se vrátila domů, otevřela počítač a do jedné, dvou hodin jsem pracovala. Do toho kongresy, třeba i přes víkend bez možnosti odpočinku. Takhle to šlo dva roky a já jsem se jednou zhroutila. Nemohla jsem popadnout dech a říkala jsem si, panebože, já mám snad infarkt.

Tehdy jsem si řekla „A dost!“. Za prvé jsem skončila v práci a za druhé jsem získala čas, abych se dala opět dohromady. Řekla jsem si, že je nejvyšší čas, kdy se s tím dá ještě něco udělat. No a s tím souvisí i celková změna životního stylu.

h

Určitě jste někdy držela nějaké diety. Proč jste se rozhodla pro odborné vedení se Světem zdraví?
Z diet jsem vyzkoušela snad všechno, ale vždycky to skončilo zklamáním. Na tomto způsobu hubnutí se mi líbí, že je vám ušitý přímo na tělo. Že nejde jen o hubnutí, ale o zdravý životní styl. Na první schůzce s výživovým specialistou Bc. Martinem Kolářem jsem absolvovala základní pohovor o svém stravování a návycích. Pak následoval odběr krve, z něhož se zjistila spousta informací o mém zdravotním stavu. Cholesterol, krevní tuky, cukry, atd. Na základě těchto údajů mi sestavil jídelníček. Jsou v něm  doporučené a zakázané potraviny, abych měla přehled o tom, co nakupovat a čemu se vyhnout.

Bylo v tom seznamu pro vás něco hodně překvapivého?
Bylo toho hodně. Myslela jsem, že se stravuji docela zdravě, hlídala jsem si tuky, jedla hodně zeleniny, ale najednou jsem zjistila, že některé potraviny jsou pro mě naprosto nevhodné.

Třeba miluji sýry, papriky, rajčata, a ty bych teď vůbec neměla jíst. Ze zeleniny můžu jenom saláty, artyčoky, okurky. Nesmím ani zelí, což mě také dost překvapilo. Místo sýrů můžu jen tvaroh nebo jogurt. Neměla bych vůbec jíst mořské plody, které mi dřív přišly hodně zdravé. Z pečiva můžu jenom žitné.

Prostě se musím úplně přeorientovat, ale myslím, že se na tu změna dá časem zvyknout a přijmout ji přirozeně, protože vaše strava je vyvážená a rozhodně nehladovíte.

Určitě vám doporučili i nějaký pohyb. Věnujete se nějakému sportu?
Hraju dvakrát v týdnu volejbal, ale to je takový sport, který můžete trochu „ošidit“. Chtělo by to přidat trochu aerobního pohybu, který by rozhýbal můj zlenivělý metabolismus.

Jaký máte cíl? Kolik byste chtěla zhubnout?
Chtěla bych zhubnout dvacet kilo. Dalo jsem si na to rok, takže by se to možná dalo zvládnout.

Výživový program je rozdělen do tří kategorií. Základní, rozšířený a komplexní. Vy jste zvolila ten komplexní, proč?
Přišel mi opravdu ucelený a dobře propracovaný. A co je pro mě hodně důležité, potřebuji nad sebou nějaký „bič“, který mi pomůže udržet disciplínu. Každých čtrnáct dní budu chodit na kontroly a chci vidět výsledky, a tak se snažím vše dodržovat přesně podle pokynů výživovho poradce. Je povzbuzující slyšet pochvalu a vědět, že to někdo sdílí se mnou. Pod dozorem to jde prostě lépe, nejsem na to sama.

Co na to vaše rodina?
Já myslím, že už to ani nevnímají, že jsou už otrávení těmi mými věčnými dietami a věčným začínáním, že spíš vyčkávají, co bude tentokrát. Ale děti už jsou dospělé, přes týden jsou mimo domov a sjíždějí se jen na víkend, takže o to je to pro mě jednodušší, že rozdílný jídelníček připravuji vlastně jen o víkendech. Manžel je doma, tomu musím vařit jinak. Ale nikdo mé hubnutí nijak neřešení, takže nemám pocit, že bych tím někoho omezovala.

Ale manžel by byl určitě rád, kdyby se mi podařilo zhubnout zpátky, a určitě mi v duchu drží palce.

Takže se vám už někdy podařilo razantně zhubnout?
Před čtyřmi lety jsem zhubla dvacet kilo, ale jednadvacet se mi zase vrátilo zpátky. Podařilo se mi to udržet rok, ale když jsem nastoupila do nové práce, tak to šlo zase nahoru. Držela jsem vysoko-proteinovou dietu. To bylo neuvěřitelné, během měsíce jsem měla osm kilo dole a byla jsem strašně šťastná. Ale jakmile jsem ji přestala držet a vrátila jsem se k „normální“, byť dietnější stravě, šla váha zase rychle nahoru.

Proto už tohle nechci. Chci zhubnout, změnit styl stravování a váhu si hlavně udržet. O to mi jde nejvíc. Proto jsem do toho šla se „Světem zdraví“, protože tomu strašně věřím. Uvědomuju si, že to nebude jednoduché, ale hlavně aby se to udrželo. Proto jsem hledala něco, o čem si myslím, že má trvanlivější ráz.

h

Já vám děkuji za rozhovor a držím moc palce.

Domluvili jsme se, že Hanku budeme nejen podporovat, držet jí palce, ale v jejím hubnutí i provázet.

Její výsledky by mohly být i pro vás, které stejně jako ona  bojujete s přebytečnými kily, motivací.

Příště bychom si mohli o Hance popovídat s Bc. Kolářem.

Reklama