Zdraví

Hubneme s Hankou: Už nikdy žádný jo-jo efekt

Naše čtenářka Hanka se rozhodla, že skoncuje s přebytečnými kilogramy a váhu si konečně udrží. Jako většina žen se dopouštěla základních chyb v podobě jednostranně zaměřených diet, které měly jen krátkodobý efekt a skončily klasickým jo-jo efektem. Rozhodla se, že své hubnutí svěří do péče odborníka.

h

Co bylo hlavním motivem, že jste si řekla: „Tak a dost, musím se sebou něco udělat!“?
Za jeden rok jsem přibrala patnáct kilo, měla jsem vysoký tlak, a dokonce jsem se zhroutila. To byl ten impuls, kdy jsem si řekla, že to takhle dál nejde.

V té době jsme měla velmi náročnou práci, žila jsem v neustálém stresu. V půl šesté jsem vyjížděla z domova, v půl desáté večer jsem se vrátila domů, otevřela počítač a do jedné, dvou hodin jsem pracovala. Do toho kongresy, třeba i přes víkend bez možnosti odpočinku. Takhle to šlo dva roky a já jsem se jednou zhroutila. Nemohla jsem popadnout dech a říkala jsem si, panebože, já mám snad infarkt.

Tehdy jsem si řekla „A dost!“. Za prvé jsem skončila v práci a za druhé jsem získala čas, abych se dala opět dohromady. Řekla jsem si, že je nejvyšší čas, kdy se s tím dá ještě něco udělat. No a s tím souvisí i celková změna životního stylu.

h

Určitě jste někdy držela nějaké diety. Proč jste se rozhodla pro odborné vedení se Světem zdraví?
Z diet jsem vyzkoušela snad všechno, ale vždycky to skončilo zklamáním. Na tomto způsobu hubnutí se mi líbí, že je vám ušitý přímo na tělo. Že nejde jen o hubnutí, ale o zdravý životní styl. Na první schůzce s výživovým specialistou Bc. Martinem Kolářem jsem absolvovala základní pohovor o svém stravování a návycích. Pak následoval odběr krve, z něhož se zjistila spousta informací o mém zdravotním stavu. Cholesterol, krevní tuky, cukry, atd. Na základě těchto údajů mi sestavil jídelníček. Jsou v něm  doporučené a zakázané potraviny, abych měla přehled o tom, co nakupovat a čemu se vyhnout.

Bylo v tom seznamu pro vás něco hodně překvapivého?
Bylo toho hodně. Myslela jsem, že se stravuji docela zdravě, hlídala jsem si tuky, jedla hodně zeleniny, ale najednou jsem zjistila, že některé potraviny jsou pro mě naprosto nevhodné.

Třeba miluji sýry, papriky, rajčata, a ty bych teď vůbec neměla jíst. Ze zeleniny můžu jenom saláty, artyčoky, okurky. Nesmím ani zelí, což mě také dost překvapilo. Místo sýrů můžu jen tvaroh nebo jogurt. Neměla bych vůbec jíst mořské plody, které mi dřív přišly hodně zdravé. Z pečiva můžu jenom žitné.

Prostě se musím úplně přeorientovat, ale myslím, že se na tu změna dá časem zvyknout a přijmout ji přirozeně, protože vaše strava je vyvážená a rozhodně nehladovíte.

Určitě vám doporučili i nějaký pohyb. Věnujete se nějakému sportu?
Hraju dvakrát v týdnu volejbal, ale to je takový sport, který můžete trochu „ošidit“. Chtělo by to přidat trochu aerobního pohybu, který by rozhýbal můj zlenivělý metabolismus.

Jaký máte cíl? Kolik byste chtěla zhubnout?
Chtěla bych zhubnout dvacet kilo. Dalo jsem si na to rok, takže by se to možná dalo zvládnout.

Výživový program je rozdělen do tří kategorií. Základní, rozšířený a komplexní. Vy jste zvolila ten komplexní, proč?
Přišel mi opravdu ucelený a dobře propracovaný. A co je pro mě hodně důležité, potřebuji nad sebou nějaký „bič“, který mi pomůže udržet disciplínu. Každých čtrnáct dní budu chodit na kontroly a chci vidět výsledky, a tak se snažím vše dodržovat přesně podle pokynů výživovho poradce. Je povzbuzující slyšet pochvalu a vědět, že to někdo sdílí se mnou. Pod dozorem to jde prostě lépe, nejsem na to sama.

Co na to vaše rodina?
Já myslím, že už to ani nevnímají, že jsou už otrávení těmi mými věčnými dietami a věčným začínáním, že spíš vyčkávají, co bude tentokrát. Ale děti už jsou dospělé, přes týden jsou mimo domov a sjíždějí se jen na víkend, takže o to je to pro mě jednodušší, že rozdílný jídelníček připravuji vlastně jen o víkendech. Manžel je doma, tomu musím vařit jinak. Ale nikdo mé hubnutí nijak neřešení, takže nemám pocit, že bych tím někoho omezovala.

Ale manžel by byl určitě rád, kdyby se mi podařilo zhubnout zpátky, a určitě mi v duchu drží palce.

Takže se vám už někdy podařilo razantně zhubnout?
Před čtyřmi lety jsem zhubla dvacet kilo, ale jednadvacet se mi zase vrátilo zpátky. Podařilo se mi to udržet rok, ale když jsem nastoupila do nové práce, tak to šlo zase nahoru. Držela jsem vysoko-proteinovou dietu. To bylo neuvěřitelné, během měsíce jsem měla osm kilo dole a byla jsem strašně šťastná. Ale jakmile jsem ji přestala držet a vrátila jsem se k „normální“, byť dietnější stravě, šla váha zase rychle nahoru.

Proto už tohle nechci. Chci zhubnout, změnit styl stravování a váhu si hlavně udržet. O to mi jde nejvíc. Proto jsem do toho šla se „Světem zdraví“, protože tomu strašně věřím. Uvědomuju si, že to nebude jednoduché, ale hlavně aby se to udrželo. Proto jsem hledala něco, o čem si myslím, že má trvanlivější ráz.

h

Já vám děkuji za rozhovor a držím moc palce.

Domluvili jsme se, že Hanku budeme nejen podporovat, držet jí palce, ale v jejím hubnutí i provázet.

Její výsledky by mohly být i pro vás, které stejně jako ona  bojujete s přebytečnými kily, motivací.

Příště bychom si mohli o Hance popovídat s Bc. Kolářem.

Věříte, že dokáže Hanka zhubnout a váhu si udržet?

Možnost%
Ano, a držím jí moc palce69,7
Ráda bych, ale jsem spíš skeptická25,2
Ne, pokud se jí podaří zhubnout, stejně to časem zase nabere5

   
06.11.2013 - Efektivní hubnutí - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Eva_CZ [*]

  Dana Haklová — #16 dekuju.Sml16 Ja bych se teda zeptala HNED. Sml22

  superkarma: 0 07.11.2013, 17:09:18
 2. [16] Dana Haklová [*]

  Eva_Fl — #15 Slíbila, že se zeptáSml16

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #17
  superkarma: 0 07.11.2013, 15:18:09
 3. avatar
  [15] Eva_CZ [*]

  Klára Křížová — #3 tohle mi nestaci, zajima me jeji rozbor krve a duvod, proc uvedene potraviny NESMI.

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #16
  superkarma: 0 06.11.2013, 19:15:41
 4. avatar
  [14] Eva_CZ [*]

  Fried Non-Fish Seafood

  This category represents the culmination of non-healthy aspects of food. Fried shrimp, clams, oysters, lobsters, and so on have all the issues of trans fat and acrylamide mentioned above, plus an added risk of mercury.

  Seafood is loaded with toxic mercury and shellfish like shrimp and lobsters can be contaminated with parasites and resistant viruses that may not even be killed with high heat. These creatures, considered scavenger animals, consume foods that may be harmful for you. Farmed seafood may be even worse than wild-caught, as they’re fed concoctions of antibiotics and other synthetic chemicals.

  Eating these foods gives you a quadruple dose of toxins--trans fat, acrylamide, mercury, and possibly parasites or viruses--with every bite. The only fish I now eat is wild red Alaskan salmon that has been proven through independent lab testing to be virtually free of harmful levels of mercury and other contaminants.

  To je jediny, cemu jakz takz rozumim. Teda ne ze bych kvuli tomu morske potvory prestala jist.Sml23

  superkarma: 0 06.11.2013, 19:06:30
 5. avatar
  [13] šája [*]

  Taky hubnu se Světem zdraví (pobočka Most), mám úplně stejné zkušenosti jako Hanka a naprosto stejný cíl - 20 kg za rok. Momentálně je dole 5,5. Jsem proteinový metabolický typ, takže mě tady nikdo nedusí za vysoký příjem bílkovin, což dělala předchozí výživová poradkyně někde jinde, která se jen držela jakýchsi zajetých pravidel a pořád mi nutila sojový výrobky, br... Taky to nedopadlo.

  Na těch zakázaných potravinách určitě něco bude, mohou zpomalovat nebo úplbě brzdit metabolismus, byť se na první pohled jeví jako zdravé. Taky mám zakázané zelí a třeba taky květák.

  A jen pro zajímavost - jedním z garantů Světa zdraví je RNDr. Petr Fořt, a to je pro mě kapacita, ať se na to dívám jak chci

  Hance fandím a vzkazuju - jsme v tom společně, to dáme Sml67

  superkarma: 1 06.11.2013, 19:04:40
 6. avatar
  [12] Eva_CZ [*]

  Altamora — #10 ale tam je toho drasliku zanedbatelne mnozstvi. Sml22

  superkarma: 0 06.11.2013, 19:03:33
 7. avatar
  [11] Suzanne [*]

  peetrax — #6 Sml22Sml16

  superkarma: 0 06.11.2013, 15:38:05
 8. avatar
  [10] Altamora [*]

  Eva_Fl — #9 Nevím, co je na rajčatech špatného, možná vyšší obsah draslíku, který nesvědčí srdci. Netušila jsem to, říkal mi to v létě známý zahrádkář, kterému doporučili, aby se potravinám s draslíkem vyhýbal. Speciálně mu nedoporučují rajčata a banány.Sml80

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #12
  superkarma: 0 06.11.2013, 15:05:34
 9. avatar
  [9] Eva_CZ [*]

  http://www.czfcdb.cz/potraviny/?id=70

  ja porad na rajcatech nic spatneho nevidim, ac se snazim, jak se snazim

  1. na komentář reaguje Altamora — #10
  superkarma: 0 06.11.2013, 13:47:15
 10. avatar
  [8] Eva_CZ [*]

  Altamora — #7 aha, to jsem netusila. Ja mam zeli za zdrave - a moc ho nemuzu kvuli strevu, ac ho miluju.

  superkarma: 0 06.11.2013, 13:45:10
 11. avatar
  [7] Altamora [*]

  Eva_Fl — #1 Některá zelenina škodí srdci kvůli vysokému obsahu draslíku. Třeba. Já mám ráda zelí, ale moc ho nesmím, protože škodí mé štítné žláze. Je ale fakt, že se výživová doporučení dost mění. Jednou je káva škodlivá, jindy zase prospěšná, apod. Nic se nemá přehánět. Alespoň ne dlouhodobě.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #8
  superkarma: 0 06.11.2013, 12:28:28
 12. avatar
  [6] peetrax [*]

  Suzanne — #5 super! Sml67 Dovedu si představit, že taková by se mi taky zamlouvala. Nic nedokáže inspirovat víc, než pohled na člověka, který na sobě maká - navíc "v přímém přenose". Sml16

  1. na komentář reaguje Suzanne — #11
  superkarma: 0 06.11.2013, 11:49:42
 13. avatar
  [5] Suzanne [*]

  Držím palce.

  PBD — #4 Já znám výživovou poradkyni, která sama zhubla 30 kg. Začala dělat poradkyni, když měla dole cca 5 kg, zdaleka neměla ideální váhu, ale už měla tu úžasnou zkušenost, že to jde, a dokázala klienty naladit, nakopnout, ukázat jim to na sobě. Dnes je krásně štíhlá Sml22

  1. na komentář reaguje peetrax — #6
  superkarma: 1 06.11.2013, 10:10:07
 14. avatar
  [4] PBD [*]

  Já vám nevím...Občas mě docela pobaví,když výživový poradce nemá zdaleka ideální váhu..Sml22Sml30 Nechcí hodnotit výživové poradce - nemám s nima osobní zkušenost a ani ji neplánuji mít..

  Hance fandím:)

  1. na komentář reaguje Suzanne — #5
  superkarma: 0 06.11.2013, 09:23:24
 15. [3] Klára Křížová [*]

  Eva_Fl — #1 tak výživoví poradci proto mají nějaký určitý důvod, že je doporučují vyloučit z jídelníčku (na základě těch vyšetření, které Hanka prodělala)

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #15
  superkarma: 0 06.11.2013, 09:19:08
 16. [2] dadma [*]

  Eva_Fl — #1 Zde souhlasím s Evou.Proč jsou některé potraviny zakázané?

  superkarma: 0 06.11.2013, 08:25:21
 17. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Nesmim a nesmim a nesmim, co je to za pitomost? Proc nemuzes morske plody, zeli, rajcata apod.?Sml14

  1. na komentář reaguje dadma — #2
  2. na komentář reaguje Klára Křížová — #3
  3. na komentář reaguje Altamora — #7
  superkarma: 0 06.11.2013, 04:56:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme