.

Hubertova jízda: zábava, nebo pěkný masakr?

Cestování

Hubertova jízda: zábava, nebo pěkný masakr?

Hubertovou jízdou se slavnostně ukončuje jezdecká sezona. Pro nezkušeného jezdce to ale může být dost riskantní, jak se na vlastní kůži přesvědčila naše redaktorka Dana Svobodová.

horse

Hubertova jízda je pro „koňáky“ velkou událostí. I když se většinou jezdí celoročně, Hubertovou jízdou se vlastně oficiálně uzavírá jezdecká sezona. 

Všude se to dělá trochu jinak. Někdy je to jen symbolická vyjížďka, aby se jí mohli zúčastnit i méně zdatní jezdci a děti, jinde se to pojme jako hon na lišku a jde více méně o terénní dostih. Vybere se nejzkušenější jezdec, na rukáv se mu připne liščí ocas a ostatní se snaží jezdce dohonit a ocas ukořistit.  Ale takový dostih, kde jsou často překážky, je opravdu jen pro zkušené jezdce a koně.

Bohužel, ne vždy se to dodržuje. Často se konají „hurá akce“, na které se sjede z blízkého či vzdáleného okolí spousta koní a jezdců různých kvalit a schopností, a to už je o ústa, ne-li přímo o hubu. Promiňte mi ten výraz.

Když jsem dostala pozvánku na letošního Huberta, byla jsem zpočátku nadšená. Asi mě mají za dobrou jezdkyni a považovala jsem za čest zúčastnit se. Ale po vyjížďce nanečisto jsem své rozhodnutí přehodnotila.

Vyjeli jsme v šesti. Na vyjížďku přišly dvě mně neznámé dívky. Koně jsou na sebe zvyklí, ale když se dostanou do tempa a sedí na nich někdo nezkušený, může dojít k dost nepříjemným situacím. A to se také stalo. Koně, na kterých seděly, po sobě začali kopat, a jen zázrakem se trefili jen do sebe a neodnesla to kolena jezdkyň, což mohlo mít fatální následky.

Vyhazujícího koně jsme přiřadili na konec a přešli raději do kroku, aby se uklidnili.

Ale to se nedá udělat při Hubertově jízdě, kde jede třeba třicet koní, kteří se navzájem neznají, a vy nevíte, co od nich můžete čekat. V takovém množství se vždycky najde nějaký „magor“, který začne házet hrby a poblázní tak ostatní.

Děkuji, to nemám zapotřebí.  

Kromě toho mám koně, který ještě před dvěma lety běhal dostihy, a i když je teď hodný, kdo ví, zda by se v něm neprobudil duch závodníka a nestal se pro mě neovladatelným.

Mé rozhodnutí nechat si Huberta ujít umocnila i vzpomínka na minulý ročník, kdy na podobném „hurá Hubertovi“ spadla moje kamarádka - zkušená jezdkyně a zlomila si prsty. A to mohla mluvit ještě o velkém štěstí.

Myslím, že je lepší takovým událostem předcházet a raději vyváznout se zdravou kůží, než se kasat, že jsem jela Huberta.

   
27.10.2010 - Doma - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [4] AJENKA [*]

  Já už jsem jela docela dost Hubertovek a na různých koních...všechny jsem přežila bez pádu. Většina koní se k nějaké té "koňské lotrovině" přidá a pak je na štěstí a zkušenostech jezdce jestli to usedí. Je to vždy velké riziko pádu, zranění koně...zášlap, kopnutí nebo šlacha v háji...proto se vždy držím trochu stranou a musím uvažovat i za ostatní jezdce a koně a předvídat...proto jsem všechny své Hubertovy jízdy přežila já i můj kůň ve zdraví...letos mám před sebou ještě 2 poslední Hubertky a "zazimujem".Souhlasím s Vámi, riziko je větší než to potěšení z jízdy....AŤ VÁM KONĚ JDOU I PŘÍŠTÍ SEZONU"...Sml16

  superkarma: 1 27.10.2010, 23:25:03
 2. avatar
  [3] Linde [*]

  Já ještě Huberta nikdy nejela a to jsem jezdec od dětských let, byť díky výpadkům ježdění tak nějak pořád pokročilý začátečník Sml15.

  ta atmosféra je ovšem skvělá, ale asi si k ní nikdy více nepřičichnuSml80

  superkarma: 0 27.10.2010, 19:51:26
 3. avatar
  [2] Direček [*]

  Milá Dano, naprosto s tebou souhlasím. Jsem také majitelkou bívalého "dostiháka" dokonce skokana a vím co to obnáší, když se takoví koník dostane do stáda v trysku. Věř, že jsi se rozhodla opravdu správně, že si to s ním (s ní) nejela. Já tak chytrá nebyla. Hned první rok jsem se nechala zlákat do nedaleké stáje na huberta, a můžu ti říct, že když sem ten blázinec viděla, otočili jsme se na kopytě a jeli domů. Další roky, když jsem byla někam pozvaná, tak jsem si pečlivě ověřila organizaci a vyplatilo se. Mám už ověřená místa kde se k tomu opravdu staví zodpovědně a takovýto jezdecký den je pak radost ne jen pro koně a jezdce, ale i pro začátečníky. Spoustu z nich, pak potkávám na dalších ročnících a de vidět, že se v jezdectví zdokonalují. Přeji všem ať se na takového Huberta někdy dostanou, je to opravdu vyjíměčné.... a ať vám koně jdou....Sml16

  superkarma: 0 27.10.2010, 14:56:12
 4. avatar
  [1] KatherineDickinson [*]

  souhlas, musí to být hlavně dobře zorganizované, jinak pak bývají neštěstí - a to naražená žebra jsou ještě hadra..

  superkarma: 1 27.10.2010, 12:53:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme