.

Hrůza z létání? Sedm tipů, jak aviofobii zvládnout

Cestování

Hrůza z létání? Sedm tipů, jak aviofobii zvládnout

Pokud vás při pohledu na mohutné stroje rolující po ranveji zalévá studený pot, možná trpíte fobií z cestování vzduchem. Tento druh strachu je poměrně častým problémem a některým lidem umí značně znepříjemňovat život. Naštěstí existuje mnoho metod, jak se s aviofobií vyrovnat.

Obecně se dá říci, že se lidé bojí především toho, že se stanou obětí nehody.

fly

Tato obava zastřešuje mnoho dalších strachů, například ze vzletů a přistání, že letadlo není dokonale technicky připraveno, že si neporadí s turbulencemi apod. Kromě toho ale mnohé osoby sužuje i neklid z toho, že nezvládnou své emoce, propadnou panice a stanou se terčem posměchu, bude jim nevolno či nezvládnou přítomnost velkého počtu spolucestujících, pohled na vodní plochu pod sebou nebo průlet mraky.

Co může strach z létání odstartovat

 • Potíže během předchozí cesty. Ačkoli jsou komerční lety velmi bezpečné a naprostá většina pasažérů se do nebezpečné situace nikdy nedostane, může se stát, že prožijete okamžiky, které ve vás vyvolají napětí nebo strach - například silnější turbulence, náročnější klimatické podmínky při přistání nebo cestování s nepříjemnými lidmi.
 • Sledování pořadů o leteckých nehodách. Pokud vám někdo zprostředkuje představu toho, že zažíváte tragickou událost, vaše tělo na to zareaguje tak, jako byste ji skutečně prožili. Při příštím letu budete mít strach.
 • Psychické problémy. Mohly být přítomny už předtím a za letu se zhoršily. Mnoho lidí trpí třeba klaustrofobií, která je v běžném životě příliš neomezuje, ale v letadle se vystupňuje do neúnosných mezí.
 • Delší období stresu. To se týká zejména osob, které přepadají panické ataky. Bylo prokázáno, že k nim mají lidé větší sklon tehdy, pokud prožili delší období stresu (v řádu měsíců).

Nepouštějte paniku na palubu!

 • Věřte technice. Přestaňte se zabývat tím, co všechno může selhat. Myslete na to, že dnešní stroje jsou velmi důmyslné a dobře zabezpečené.
 • Přiznejte strach. Řekněte si, že se bojíte, a pracujte s tím. Nestyďte se za svoje pocity a nesnažte se je popřít. Postavte se k nim čelem - to je první krok k tomu, abyste je mohli začít řešit.
 • Cvičte klidné a normální dýchání. Během panického záchvatu se dech vymyká kontrole. V krátké době dochází ke změnám vnitřního prostředí, které se mohou vystupňovat až k tetanickým křečím. Klidné dýchání vám pomůže zklidnit mysl.
 • Osvojte si některou relaxační techniku. Zkuste třeba metodu paradoxu - snažte se vědomě zvýšit intenzitu příznaků paniky. Zjistíte, že to nejde, a že se strach naopak mírní.
 • Řešte všechny problémy věcně. V den letu se vyhněte kávě a povzbuzujícím nápojům, nepijte alkohol. Vezměte si s sebou věci, které vás uklidní - křížovky, oblíbenou hudbu, plyšáka. Při nástupu upozorněte letušku, že můžete mít problémy, a poproste ji o případnou pomoc.
 • Nepusťte si obavy k tělu. Vzchopte se a prostě je odmítněte! Řekněte si, že nehodláte myslet na nic nepříjemného. Představte si, že nervozitu zmačkáte do koule a zahodíte ji.
 • Připravujte se na let pomocí představ. Ale nemyslete na to, co vás stresuje. Představte si hladký průběh cesty, sebe, jak všechno bez potíží zvládáte. Prožívejte to znovu a znovu, abyste lépe přijali svoje nové já beze strachu z létání. Můžete si též nazkoušet scénáře úspěšného řešení případných problémů.

Zdroj:U lékaře

   
12.10.2015 - Tipy - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [11] Gloria [*]

  Take nerada letam, ale kdyz chci nekam jet tak bohuzel letat musim! Letam uz moc let pres ocean a nikdy nemam dobry pocit, to se musim priznat, ale neda se nic delat! Letani samo o sobe dnes neni zadny pozitek, letenky nejsou zase tak drahe, ale dnes se priplaci snad za vsechno, podle toho s kterymi airlines clovek leti. Nekolikrat jsem zazila osklivou turbulenci a od doby co CSA neleta do zamori litam s KLM a vzdy si vyberu let s 747-400, prikoupim si lepsi sedadlo a opravdu je to pohodli, ale clovek si musi priplatit! Na jidlo se nemuzu stezovat, KLM i Air France maji dobra jidla, ale nejlepsi je letat v business class Sml30, ale to je zase priserne draheSml30, ale opravdu hodne, hodne pohodlne!!!

  superkarma: 0 13.10.2015, 01:55:07
 2. avatar
  [10] bezinka [*]

  Sml59létání se mi líbí, ráda se dívám na krajinu pod námi a mraky, manžel mě pouští k okénku, protože on to moc nemusí ☺

  superkarma: 2 12.10.2015, 20:16:18
 3. avatar
  [9] jiti [*]

  Pentlička — #5 Přesně tak travelservis se dočista zbláznil. Fuj takovou hnusnou housku s odporným salámem. Nevím co by se jim stalo kdyby zdražili letenku o 100,- a dávali aspoň výběr ze dvou baget a na pití vodu neomezeně, kofolu a juice trochu značku a né ten nabarvený humus odporný od pohledu.

  superkarma: 0 12.10.2015, 19:32:29
 4. avatar
  [8] jiti [*]

  Já mám antiaviofobii. Pokud neletím aspoň 1x za rok tak mi to chybí.

  superkarma: 0 12.10.2015, 19:30:06
 5. [7] Boros [*]

  manislava — #6 já bohužel také ne, takže nevím. jako malá jsem jednou absolvovala vnitrostátní let a pamatuju si je ta políčka jako kapesníčky

  superkarma: 0 12.10.2015, 17:08:51
 6. [6] manislava [*]

  nelétám

  1. na komentář reaguje Boros — #7
  superkarma: 0 12.10.2015, 16:40:25
 7. avatar
  [5] Pentlička [*]

  datura — #2 Není proč mít strach, ani si nevšimnete, že už letíte. Jediné, co je mi nepříjemné je, že v letadlech (pokud neletíte zrovna do Ameriky) bývá strašně málo místa. No a taky to, že letos přestali u nízkonákladových letů podávat teplé jídlo- podávají bagetu, ale spíš je to jen houska se salámem a sortiment nápojů se taky smrsknul na džs, vodu nebo kolu (2dcl). To mě tedy otrávilo!

  1. na komentář reaguje jiti — #9
  superkarma: 0 12.10.2015, 16:20:14
 8. avatar
  [4] kobližka [*]

  Neletěla bych ani za zlatý prase Sml32

  superkarma: 0 12.10.2015, 15:25:13
 9. [3] 1anicka [*]

  létala bych pořád

  superkarma: 0 12.10.2015, 14:24:46
 10. avatar
  [2] datura [*]

  V sobotu poprvé v životě poletím letadlem, možná umřu strachy ještě v odbavovací hale Sml15

  1. na komentář reaguje Pentlička — #5
  superkarma: 0 12.10.2015, 13:37:37
 11. [1] bobani [*]

  létání , to je moje Sml30

  superkarma: 0 12.10.2015, 10:04:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme