Bulvár

Hrůza: Mé dítě postihla inteligence!

 

To, že vaše dítě vybočuje z řady, nerozumí si s ostatními vrstevníky a chová se třeba i trochu „divně“, nemusí nutně znamenat, že je s ním něco v nepořádku. Naopak, můžete mít doma malého génia, a ani o tom ještě nevíte. „V některých případech se to pozná relativně snadno,“ řekl nám Václav Fořtík, předseda Dětské Mensy. „Dítě hodně vybočuje z řady – zajímá se o věci, o které se ostatní děti nezajímají (třeba vesmír, dinosauři a pod.) a v hloubce, kterou ostatní děti nechápou. V mnoha případech se to ale nepozná, protože dítě se chová jako ostatní vrstevníci.“ Rada Václava Fořtíka zní: „Jakmile máte dítě a chcete o něm zjistit co nejvíc informací, tak, stejně jako zjišťujete jeho krevní skupinu, je v určitém věku dobré zjistit i jeho inteligenční potenciál.“

IQ 130 je hraniční pro vstup do Mensy. Dosahují ho 2 % populace.

Stránky Mensy ČR, jejíž součástí je i Dětská Mensa, najdete na: www.mensa.cz
(Jsou zde i informace o testování v různých částech republiky).

Fořtíkův seznam škol, které dobře pracují s nadanými dětmi, najdete na: www.centrumnadani.cz

Důvodů může být více, ale ten hlavní je nasnadě, velkým intelektem nadané dítě má zcela jiné vzdělávací i výchovné potřeby než jeho vrstevníci. Je to stejné jako s uměleckým nebo sportovním nadáním. Intelektem nadané dítě zkrátka potřebuje rozvíjet své vlastnosti stejně, jako dítě talentované výtvarně potřebuje malovat, jinak jeho schopnosti nedosáhnou možného cíle. Pokud jde o úspěch v životě, tak zanedlouho bude Mensa ČR pořádat mezinárodní konferenci v Praze pod názvem Od nadání v dětství k úspěchu v dospělosti. „Ukazuje se, že kromě vysokého intelektu je zapotřebí dalších morálně-volních vlastností typu dochvilnost, pracovitost, cílevědomost...“ říká Václav Fořtík. „Ty nás nutí k tomu, abyste měli v životě úspěch. Samotný vysoký intelekt k úspěšnému životu nestačí.“

Dobrá, už tedy víte, že máte nadprůměrně inteligentní dítě, jenže co s tím? Možná řešení lze najít pomocí Dětské Mensy. Dětská Mensa je součást Mensy ČR a sdružuje děti od dvou a půl do šestnácti let věku. Slouží v tuto chvíli jako náplň volnočasových aktivit, ať už během roku (především o víkendech), tak i o prázdninách. „Naší snahou je u takto malých dětí pomáhat rozvíjení jejich schopností a hlavně zprostředkovávat jim setkání s podobně „pozitivně postiženými“ dětmi. V létě děláme třeba různé kempy, kam se sjíždí i stovka různě starých dětí.“ Není prý výjimkou, že třeba osmiletý účastník takového setkání kvalitně diskutuje s dospělými!

Dětská Mensa působí celorepublikově, ale v každém městě jinak. Záleží na tom, kdo místní skupinu v dané lokalitě vede. „V Brně se například schází jednou za dva týdny, dělají různé herní dny, exkurze a podobně,“ říká Fořtík, „tady v Praze pořádáme každý měsíc jednou či vícekrát setkání typu párty a řešíme různé hry, ať už dovednostní, nebo znalostní. Takže třeba hrajeme petanque, řešíme hádanky, kvizy...“

Václav Fořtík, předseda Dětské Mensy

Je inteligence dědičná?
O tom se vedou sto let vášnivé diskuze. Odborníci, kterým já věřím, tvrdí, že inteligence je ze 70 % dědičná a ze 30 % ji ovlivňuje okolí. Člověk dostane genetický mantinel (jako příklad řekněme třeba od IQ 90 do IQ 130), ve kterém se pohybuje běžně někde uprostřed. Když na sobě pracuje a jeho okolí je podnětné, může dosáhnout horní hranice, když na sobě nepracuje a je pod vlivem destruktivního okolí, může spadnout až k dolní.
Společnost by měla mít zájem na tom, abychom směřovali k vyšším hodnotám a nikdo nesměřoval k nižším. Bohužel u nás není žádný ucelený systém, jsou jen různé dílčí snahy – Univerzita třetího věku, Univerzita dětského věku (projekt Palackého univerzity v Olomouci) nebo třeba geniální projekt Talnet (www.talnet.cz), ve kterém děti dostávají místo běžné výuky otázky přímo od vysokoškolských učitelů.
Ale, znovu říkám, jsou to je dílčí jednotlivosti, o kterých se dozví jen zúčastnění jedinci, tykají se jen lidí, kteří o nich vědí, a ne celé populace.

Nicméně činnost Dětské Mensy se nezaměřuje jen a čistě na práci s dětmi, ale i na spolupráci s veřejností. „Snažíme se spolupracovat se školami,“ říká Fořtík, „ale naše dobrovolná činnost může být jen doplňkem k věcem, které by měl řešit stát nebo nějaké instituce.“

Pokud se bojíte testování dětí, nebojte se – nebolí. ;-) „U dětí od dvou a půl do zhruba pěti, šesti let uznáváme testy od s Mensou spolupracujících psychologů,“ říká Václav Fořtík a dodává: „V republice je zhruba čtyřicet psychologů, kteří jsou schopní a ochotní testovat intelektové nadání u takto malých dětí. U starších dětí používáme vstupní testy do Mensy, které byly vyrobeny ve Velké Británii.“ A jak takový test vypadá? Je samozřejmě lehčí a kratší než vstupní test pro dospělé, ale jinak se (kromě již zmiňovaných testů pro předškoláky) příliš neliší. „Mensa jak celosvětově, tak i u nás používá především obrázkové testy – to znamená nonverbální, kde nejsou žádná slova, dokonce ani žádná matematika. Jsou to většinou jen geometrické symboly a vztahy mezi nimi,“ vysvětluje Fořtík.

Jak mohou vypadat jednoduché obrázkové úlohy?

Nejprve máme šest dílků a je třeba najít dva, které do sebe zapadají a vytvoří čtverec.

Odpověď: dílky b, d

V další úloze máme dílků pět a čtverec vytvoří dílky čtyři. Úkolem je najít ten přebývající dílek.

Odpověď: dílek d

Rozstříhat můžeme kromě čtverců ale i jiné tvary. Lze rozstříhat pohlednice, obrázky, texty, písmena... V následujícím příkladu je rozstříhané bílé písmeno na černém pozadí.

 

Odpověď:


Jak mohou vypadat jednoduché verbální úlohy?

Ta například: Co znamená tato přesmyčka? 

TRSPEKOP

Odpověď: PROSPEKT

Anebo zjistěte, která z uvedených přesmyček logicky nepatří mezi ostatní?

a) kselot
b) stepol
c) oteleur
d) ukatelaz
e) ztekma

Odpověď: e) zmatek – ostatní končí na …tel

Správná odpověď na otázku v páteční novince 
Pálí vám to jako dětem? je: nic.

Sledujte náš seriál Testujeme IQ!

Máte doma inteligencí nadané dítě? Myslíte si, že znát své IQ je stejně základní znalost jako třeba znalost své krevní skupiny?

   
18.08.2008 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [61] Andula [*]

  Maurice.: doufám, že mi budou jednou dětí vděčné, že jsem jim nenechala dělat kompletní psychologické testy pro nic za nic

  superkarma: 0 19.08.2008, 15:53:27
 2. avatar
  [60] shb [*]

  Vivian: vím, však se taky nepřu

  superkarma: 0 19.08.2008, 14:54:39
 3. [59] Maurice. [*]

  Já své Ykve znám, ale nemyslím, že je to je důležité. Má-li člověk trojciferné číslo, je celkem podružné jaké. Úspěch a spokojenost v životě závisí na mnoha okolnostech a inteligence je jen jedním z mnoha faktorů.

  Na druhou stranu se mi nezdá špatný nápad poslat předškolní dítě do psychologické poradny, aby mu tam udělali komplexní osobnostní testy, asi to taky udělám. Člověk není neomylný a může se klidně stát, že si rodiče nevšimnou nějakého druhu nadání, nebo že jim to pomůže narovnat nerealistická očekávání.

  superkarma: 0 18.08.2008, 23:00:54
 4. avatar
  [58] kareta [*]

  Vivian: rozhodně nesouvisí s nočníkem a mluvením- v obojím jsme byli pozadu a obě děti jsou docela chytré (podle PPP a školy ) Teoreticky jsem to věděla, prakticky jsem byla na mašli, že pořád přebaluju a syn do 2 let říkal jen:tata, auto, bílý auto

  superkarma: 0 18.08.2008, 20:41:05
 5. avatar
  [57] Vivian [*]

  Ad Jakubovy otázky - nemyslím, že by člověk měl znát svoje IQ (protože to je číslo, které naprosto o ničem nevypovídá) a ani si nemyslím, že by bylo nutné znát svoji krevní skupinu, protože v případě nutnosti transfúze se stejně dělají testy...

  Ad diskuse - nechápu, jak některé matky přišly na to, že rychlost psychomotorického vývoje je přímo úměrná inteligenci dítěte... Myslíte, že Einstein v sedmi měsících chodil?

  superkarma: 0 18.08.2008, 20:29:13
 6. [56] mindulinka [*]

  Ono taky záleží co danému dítěti rodiče dovolí. Mám 2 neteře od brácha a od šváry. Brácha jí od 6ti let nechává hrát hry na počítači (10min denně) - ale holka umí ovládat myš, šipky a spustit si hru apod. Druhou neteř 7 letou na pc švára nepustí (moc se o něj bojí) a holka neumí chytit ani myš do ruky - určitě není nešikovnější, ale prostě neměla tu možnost se to naučit.

  superkarma: 0 18.08.2008, 20:21:28
 7. avatar
  [55] Vivian [*]

  shb: 46 - ale tam přece vůbec nejde o to, co si já myslím, to je jenom hádanka, slovní hříčka, víš?

  superkarma: 0 18.08.2008, 20:19:05
 8. avatar
  [54] verlit [*]

  Meander: Taky pravda Ale politicky korektní ta hádanka prostě není

  superkarma: 0 18.08.2008, 19:36:24
 9. avatar
  [53] *Kotě* [*]

  verlit: to je původně anglická hádanka a už i dost stará.

  superkarma: 0 18.08.2008, 19:15:18
 10. avatar
  [52] Meander [*]

  verlit: Nemusí být nutně věřící, stačí mít představivost

  superkarma: 0 18.08.2008, 18:01:01
 11. avatar
  [51] Radka27 [*]

  Znát své IQ nebo krevní skupinu snad není základní nutná znalost. Ale znám obojí a mensy jsem už pár let členem.

  superkarma: 0 18.08.2008, 17:56:24
 12. avatar
  [50] verlit [*]

  Bez ohledu na nelogičnost převodu do češtiny, jakákoli "inteligenční" hádanka, která je založená na tom, že ten, kdo odpovídá, je věřící, je kravina

  superkarma: 0 18.08.2008, 17:43:35
 13. avatar
  [49] cicinka [*]

  Bože mám děti celé nakřivo.starší syn má skvělé hodnocení neverbálních testů.Zato verbální je těžce pod průměrem.IQ má taky dobré.Bohužel ve školních vědomostech s eto projevuje výrazně špatně.Druhej synek je matematicky nadaný,když si povídáme,je to nádhera slyšet jak mu tomyslí.Ale ty ruce.....levé a dozadu jak tučňáček.Ne teda vždy,ale často.No a ve srovnání s jinými dětmi nebo dokonce v rodině,trpím komplexy.
  Jo žádná sláva.

  superkarma: 0 18.08.2008, 16:47:41
 14. avatar
  [48] shb [*]

  myslíš (místo myslíž -překlep)

  superkarma: 0 18.08.2008, 15:07:53
 15. avatar
  [47] Andula [*]

  Julianna: promiň, mně to zejména přišlo trochu legrační.

  superkarma: 0 18.08.2008, 15:07:52
 16. avatar
  [46] shb [*]

  vivian: no protože ty si myslíž že nic není větší než bůh...a já si myslím že NIC je větší než bůh...ale to je na polemiku...a co je horší než ďábel? ty říkáš že nic není horší než ďábel...ale já říkám že nejhorší je ZLO a ne NIC... to se nesejdem.. ale to neva

  superkarma: 0 18.08.2008, 15:07:08
 17. avatar
  [45] Vivian [*]

  shb: mně to tam ale sedí :)

  superkarma: 0 18.08.2008, 14:55:00
 18. avatar
  [44] LídaKo [*]

  shb: Ona je ta hádanka původně v angličtině, tam to sedí. V češtině je to pitomý, protože používáme dvojí zápor.

  superkarma: 0 18.08.2008, 14:36:36
 19. avatar
  [43] shb [*]

  vIVIAN: a jo omlouvám se...
  a to druhý, že jo? taky mi tam to NIC nesedí...

  superkarma: 0 18.08.2008, 14:25:38
 20. avatar
  [42] LídaKo [*]

  JanaVi: Nemáš tak úplně pravdu, Vaška Fořtíka znám už docela dlouho, s nadanými dětmi pracoval už v době, kdy z toho fakt nic neměl Jinak na www.centrumnadani.cz má kompletní profesní životopis. Pokud si pamatuju, studoval nějaký učitelský obor, ale nedokončil ho kvůli spoustě dalších aktivit

  superkarma: 0 18.08.2008, 14:13:23
 21. avatar
  [41] Vivian [*]

  shb: od Míšy? Ježišy...

  Nic není větší než Bůh, nic není horší než ďábel...

  superkarma: 0 18.08.2008, 14:05:54
 22. avatar
  [40] shb [*]

  Andula: ne, tak to nedoufám pociťuju těžkej opak a obávám se příchodu demence
  ale zcela jistě se takové dítě může velmi VELMI rozvíjet!

  superkarma: 0 18.08.2008, 13:27:14
 23. avatar
  [39] Julianna [*]

  Andula: taky jsem to nejdřív nechápala, dávala mu ale otázky pro stále starší děti a stále na vše znal odpověď, maminka byla dostatečně pyšná, že má tak chytrý dítě. Když má ale odpověď na úplně všechno, tak mě to občas dostatečně vytáčí, inteligence neinteligence.

  superkarma: 0 18.08.2008, 13:25:42
 24. avatar
  [38] Andula [*]

  Julianna: 7 let a osm měsíců, jejda
  shb: myslíš, že IQ stoupá s věkem? Nedoufej v to.

  superkarma: 0 18.08.2008, 13:13:42
 25. avatar
  [37] kareta [*]

  a mě tohle nebaví

  superkarma: 0 18.08.2008, 13:09:37
 26. avatar
  [36] shb [*]

  Julianna: přesně! ale 120-130 v tomhle věku -to má teda pěkně našlápnuto!
  beru to podle sebe: IQ sice ňáký mám, ale jak píšeš-abych poznala auto aniž bych viděla ten znak... leda tak podle barev ,teda jako něco poznám ale jen základ, to je škoda, to je něco jinýho...+-
  no a projevovalo se to u mně tak, že jsem asi v 8 letech zcela už téměř bych řekla z kolektivu vypadla- přesně- do knih! a taky jsem se zajímala o vesmír a jeho nekonečnost atd. načež mně naši přihlásili do astronomického kroužku, kde jsem zjišťovala prostorové zákonitosti a metodiky výpočtu vzdáleností objektů takovým způsobem že děti v mém věku asi tak přemýšlely jé hele měsíc....takže asi tak, ale zase na druhou stranu tehdy se ještě u dětí nerozpoznávaly různý dyslexie, takže jsem byla věčně káraná jak jsem nepozorná a jak mám trojky, přičemž jsem měla třeba celý výpočet správně a místo výsledku nevím- dejme tomu 10:2= 5 jsem třeba napsala 2 nebo nějaký takový přeskok (v hlavě se míhá 2 a 5 a ruka napíše 2...- ale tehdy se to tak nebralo...byla jsem prostě "nepozorná" když jsem v diktátě vynechávala první písmenka, nebo zdvojila slova...ale osobně si myslím že je to právě v hlavě propojený tím stylem jak jsem psala v 22...
  jediný co bych tak zhodnotila- v čem to pro mnjě mělo přínos, je to že jsem v 7 a 8 třídě věděla že potřebuju jedničky abych se chytla tam kde jsem potřebovala, tak jsem to "dala" a pak zase flákačka do maturity, a pak zase na vejšku...a zase flákárna do státnic...věděla jsem že na to "mám" takže když bylo třeba tak jsem to zvládla...jinak jsem si jela svý věci...ale kdybych měla já děti, tak bych určitě je totálně zapojina do všemožných aktivit a hlavně taky do sportu- strávit 18 let života za stolem taky má dost neblahý vliv na tělo...
  prostě všeho s mírou a se zdravým rozumem...to je nejlepší kompromis.....protože kdo vybočuje z řady musí na to být připraven!

  superkarma: 0 18.08.2008, 13:01:28
 27. avatar
  [35] ToraToraTora [*]

  Nejgeniálnější, nejkrásnější a nejšikovnější dítě je vždycky to vlastní, asi byl svět jiný, kdyby dokázali rodiče objektivně připustit, že se jim ten jejich debílek moc nepovedl.
  Plkům maminek, jak je jejich miminko napřed se směju. Vždycky mě někdo přesvědčuje, jak to či ono zvládlo o tolik měsíců dřív, ale že si ve třech letech neřekne na nočník je prostě jen druhotný znak geniality

  superkarma: 0 18.08.2008, 12:52:19

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [34] svetluszka [*]

  klukovi jsou 4...nikdy se na nic neptá a neptal... na všecko má asi svůj názor ....holce je 22 měsíců a už mě deptá otázkama "čo to maš? a čo to je?" a tak....
  kdo z nich je "chytřejší?"...

  superkarma: 0 18.08.2008, 12:43:26
 2. avatar
  [33] Julianna [*]

  shb: 22 cítím to stejně, znám jednoho doktora, hraje šachy, je velmi inteligentní, dokáže diskutovat o lecčems, ale je absolutně nepoužitelný pro život, neví, jak co zašroubovat, kolik dneska stojí auta, prostě takový ty běžný věci, nutný pro běžné žití.
  Potěšující zpráva pro mě, synovi jsem dala odklad, je drobný a hravý, psycholožku jsem musela ukecávat, bylo mu šest, ale je prý věkem na 7 let a 8 měsíců a IQ má 120-130, naštěstí tatínek je manuálně velmi zručný a vypadá to, že bude i syn, navíc ho už teď "zatěžuji" věcmi, jako že to se dělá tak a to tak, co platíme, co si můžeme či nemůžeme dovolit, prostě, aby věděl právě to důležité pro život.I když co je vlastně důležité?
  O svých "geniálních" dětech často vyprávěla má ex švagrová, to uměly dřív, tam byly napřed, tohle sousedovic ještě nedokázaly, jak já jsem to nenáviděla, děti má úplně normální, moc je miluju stejně jako svého normálně intel. syna.
  Navíc si myslím, že děti, které se něčím byť jen trochu odlišují, radši než fotbal mají knihu, nebo hloubají po podstatě různých věcí...to mají hooodně těžké, ostatní neodpouštějí, když se někdo trochu odlišuje od průměru, je jiný, a je lhostejno zda je to dítě či dospělý, ale děti umí být hodně kruté.

  superkarma: 0 18.08.2008, 12:16:26
 3. avatar
  [32] Dětská císařovna [*]

  Já bych to spíš nazvala předčasnou selekcí.

  superkarma: 0 18.08.2008, 12:07:05
 4. avatar
  [31] shb [*]

  jo a mimochodem, vysoké IQ a dyslexie se nevylučuje!! ono možná platí když je někomu dáno více jedním směrem tak druhým je mu zase ubráno...no jak jsem říkala v 22

  superkarma: 0 18.08.2008, 11:13:06
 5. avatar
  [30] shb [*]

  ale to si musí ty matky samy vysledovat...

  superkarma: 0 18.08.2008, 11:08:17
 6. avatar
  [29] shb [*]

  Mánička, Manx, tyrkys: máte pravdu, ale já to chápu jako trochu jinak, pokud je dítě ve věku kdy kšechny děti okolo dělají NĚCO (cokoliv) a to např. moje dítě se nezapojuje, připadá mu to třeba hloupý nebo ho to nebaví a radši si jde po svých někam si číst nebo se o něco zajímat do hloubky- jako třeba že se dítě podívá na obrázek lodi a řekne jé loď a druhý řekne jak to fungje? jaký má ponor? a proč je taková a ne maková....tak to si myslím že je takový jako první impuls...že není průměr...

  superkarma: 0 18.08.2008, 11:07:25
 7. avatar
  [28] Mánička [*]

  Manx: tyrkys: že je dítě v něčem napřed a v něčem pozadu je dané jenom naší potřebou všechno zarputile průměrovat. Takže průměrné šestiměsíční dítě ještě nesedí a když si tedy jedno sedne, tak je napřed . Já mám tedy děti "napřed" v mnoha věcech a pozadu taky....

  superkarma: 0 18.08.2008, 10:57:52
 8. [27] mindulinka [*]

  oprava: napřed

  superkarma: 0 18.08.2008, 10:54:35
 9. [26] mindulinka [*]

  Většinou, když je v něčem napřek, tak je v jiném pozadu - každé dítě má k něčemu určité vlohy - tedy alespoň to moje naprosto průměrné dítě. Napřed je např. v tom, že je o něco vyšší než jeho vrstevníci, ale má vysoké rodiče a tím to asi bude.

  superkarma: 0 18.08.2008, 10:54:16
 10. avatar
  [24] tyrkys [*]

  Manx: Přesně . Já teď viděla skoro tříměsíční mimino, co je prý o dva měsíce napřed .

  superkarma: 0 18.08.2008, 10:47:40
 11. avatar
  [22] shb [*]

  ...jen do těch mensy...to je myslím jasný důkaz toho, že měřitelnost IQ je za prvé individuální...a za druhé, že to že má někdo vysoké IQ a je třeba vzdělaný, nemá vůbec souvislost s běžným životem a schopnostmi důležitými pro life...
  může být někdo nevzdělaný a IQ nic moc a může být zcela vhodný pro život a vše kolem s tím spojeným....a může být někdo vzdělaný s IQ jak hrom a být úplnej debil, pro život prakticky nepoužitelný atd...

  superkarma: 0 18.08.2008, 10:45:25
 12. avatar
  [21] shb [*]

  jo, jsem slepá! NIC jo? hmm..nic je větší než bůh jo? nic je horší než ďábel? tak to nepobírám ani teď...trochu nesouměrné hodnoty ne?....já myslela: co je větší než bůh?... vesmír, Co je horší než ďábel?...zlo, Co mají chudí....nic, co schází bohatým.....a to k jídlu, to už jsem úplně mimo...
  Nevím, no asi fakt nepatřím do žádnejch tabulek...

  superkarma: 0 18.08.2008, 10:41:36
 13. [20] mindulinka [*]

  Tak jsem si tu páteční odpověď myslela v trochu sprostějším duchu.

  superkarma: 0 18.08.2008, 10:24:39
 14. avatar
  [19] shb [*]

  A kdepak máme to řešení páteční hádanky od Míšy, jak říkala, že výsledek bude v pondělním článku o inteligenci od Jakuba? Je to větší než bůh, horší než ďábel,chutí to mají, bohatí ne, když to sníš umřeš?? hledám hledám nenacházím...a nevím!!

  superkarma: 0 18.08.2008, 10:10:12
 15. avatar
  [18] JanaVi [*]

  Pan Fořtík je především podnikatel, a proto všechny děti, jejich rodiče jsou ochotni platit vysoké částky za různé Fořtíkovy aktivity, jsou vysoce inteligentní. Mmch nikde jsem se ještě nedočetla, jaké ma pan Fořtík vzdělání.

  superkarma: 0 18.08.2008, 10:03:12
 16. avatar
  [17] Jakub D. Kočí [*]

  *Kotě*: Už je to opravené - chyba vznikla při vkládání testů do našeho systému a (přiznávám se) můžu za ni já... Díky za upozornění!

  superkarma: 0 18.08.2008, 09:23:38
 17. avatar
  [16] mam-ča [*]

  *Kotě*: Asi na tyhle testy nejsme dost inteligentní.

  superkarma: 0 18.08.2008, 09:07:08
 18. avatar
  [15] IMI [*]

  ta první testová otázka je fakt hodna vstupu do menzy

  superkarma: 0 18.08.2008, 09:05:20
 19. [14] Lindaa [*]

  Tak nevím, deti mám normální, nejaká nadmerná inteligence z nich nevyprchává, ale úlohy tohodle typu bezne resily ve skole uz od 1. trídy. To spís já jsem obcas mela problémy, kdyz jsem jim chtela zkontrolovat prac. sesity

  superkarma: 0 18.08.2008, 08:00:44
 20. avatar
  [13] Suzanne [*]

  Někdy mi přijde, že okouzlení vlastní inteligencí či inteligencí svého dítěte je poněkud zhoubné

  superkarma: 0 18.08.2008, 07:10:35
 21. avatar
  [12] bookcase [*]

  *Kotě*: já ji taky nemám....

  superkarma: 0 18.08.2008, 07:05:32
 22. avatar
  [11] OlgaMarie [*]

  Mě by spíš zajímalo, proč se i děti s vysokým IQ domáhají značkového oblečení. Jdou za to body dolů a stanou se z nich rázem blbci?

  superkarma: 0 18.08.2008, 06:19:36
 23. avatar
  [10] Andula [*]

  tyrkys: ani snad nebudu říkat, že mám dítě s diagnózou hyperaktivita

  superkarma: 0 18.08.2008, 06:19:20
 24. [9] Maurice. [*]

  Jsem zvědavý, zdali se i zde tak jako u každého článku o Mense vynoří nadpoloviční většina těch, kdo mají inteligenci vyšší než dvě procenta populace.

  superkarma: 0 18.08.2008, 02:11:58
 25. avatar
  [8] *Kotě* [*]

  Myslím, že asi nemám tu správnou inteligenci na výše uvedený test. Že řešením prvního příkladu je neexistující dílek F, by mě fakt nenapadlo

  superkarma: 0 18.08.2008, 01:49:23
 26. avatar
  [7] Mickey Mouse [*]

  Léthé: Co zatím Duracell vynalezl?
  Já překvapil v 6ti letech rodiče tím, že jsem v jejich nepřítomnosti rozebral a zase složil všechny zámky ve dveřích a ve skříních tak, abych mohl na všechny používat jen jeden klíč. Zbytečné klíče jsem jim nasypal do sklenice a byl jsm náležitě pyšný. Následné manévry našich jsem bral jako velkou křivdu. A navíc mne donutili přestavět všechny zámky zpět k původním klíčům. Vůbec nepochopili moje vlohy!

  superkarma: 0 18.08.2008, 01:38:39
 27. avatar
  [6] tyrkys [*]

  Léthé: Oblíbená moderní diagnoza je hyperaktivita, ale zřejmě bude jen moc divokej a nevychovanej .

  superkarma: 0 18.08.2008, 01:00:08
 28. avatar
  [4] Léthé [*]

  Nyotaimori: co ty víš co je mnohem horší, než atomovka ...třeba elixír věčného života....

  superkarma: 0 18.08.2008, 00:51:38
 29. avatar
  [2] Léthé [*]

  tyrkys: moje děti...tedy jedno z dětí, mají taky nějaké divně inteligentní dítě. Říkáme mu Duracell. A můj syn, ani snacha fakt nejsou debilní . Ale to dítě je postrach širokého okolí....zatím . Třeba jednou něco vynalezne, co spasí náš svět .

  superkarma: 0 18.08.2008, 00:43:36
 30. avatar
  [1] tyrkys [*]

  Pokud se inteligentní dítě narodí debilům, je to katastrofa. Ale já kolem sebe vidím povětšinou děti debilní, ať mají rodiče jakékoli.

  superkarma: 0 18.08.2008, 00:13:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme