Bulvár

Hrozí další válka v Koreji?

Politici mluvili toto pondělí o zásadní změně rozložení sil, futurologové hrozili válkou a novináři psali články plné vykřičníků. A příčinou toho všeho byla údajná ranní zkouška jaderné zbraně, kterou měla provést Severní Korea.

Komunistický pohrobek
Severní Korea je přitom jednou ze zemí, kde jsou soustavně porušována lidská práva. Většina obyvatel České republiky si určitě ještě vzpomene na dobu, kdy k překročení hranic potřebovali výjezdní doložku a do „imperialistických zemí“ se leckteří nedostali vůbec. Korejský komunistický režim je však ještě mnohem horší. Korejská lidově demokratická republika, jak se tento pohrobek komunistického bloku nazývá, je humanitárními organizacemi obviňována ze zřizování koncentračních táborů. Odhaduje se, že je v těchto táborech zadržováno asi 200 000 lidí, včetně dětí, které se narodily „třídnímu nepříteli“. V některých táborech je roční úmrtnost 25%.

Krátká naděje
Není proto divu, že spojení tohoto režimu s jaderným programem veřejnost znepokojuje. Naděje, která svitla v roce 1994, když KLDR podepsala smlouvu o ukončení jaderného programu, byla brzy vystřídána rozčarováním – inspektoři MAAE (Mezinárodní agentura pro atomovou energii) byli soustavně obelháváni, vykazováni ze země a obviňováni z nejrůznějších politických incidentů. Přesto se jim povedlo odhalit, že KLDR neuvádí pravdivé informace, co se týče manipulace s plutoniem. Korejská vláda zareagovala příznačně – v lednu 2003 odstoupila od smlouvy a inspektory definitivně vykázala.

Šlo skutečně o jaderný test?
V únoru 2005 se KLDR pochlubila, že vlastní jaderné zbraně, veškerá obvinění z provádění pokusů s nimi však zatím odmítala. Až do minulého týdne, kdy oficiálně oznámila plánovaný test. Odradit ji prý od něj mohly ústupky ze strany USA, kterých se však nedočkala, a tak byla zkouška v pondělí 9. října provedena. Okamžitě se ovšem objevily spekulace, zda zaznamenaný výbuch byl skutečně jaderný. Ruské ministerstvo obrany je si tím prý jisto. Jihokorejské ministerstvo zahraničí uvedlo, že k testu došlo v 10:36 hodin místního času (03:36 středoevropského letního času), kdy zpravodajské služby zaznamenaly seizmický otřes. Geologický úřad Spojených států uvedl, že v době oznámeného testu zaznamenal otřes o síle odpovídající 4,2 stupně Richterovy škály na souřadnicích 41,311 stupně severní šířky a 129,114 stupně východní délky, tedy 385 kilometrů severovýchodně od Pchjongjangu. Otřes prý odpovídal výbuchu bomby o síle přibližně 550 tun trinitrotoluenu – šlo tedy o relativně malou explozi (bomba v Hirošimě měla sílu odpovídající 15 tisícům tun TNT).

Na raketu to nestačí
Severokorejská agentura KCNA oznámila: ,,Jaderná zkouška byla provedena se stoprocentní úspěšností našich znalostí a technologií." Zároveň popřela, že by hrozilo nějaké nebezpečí úniku radioaktivity. Experti ovšem stále pochybují, zda šlo vůbec o jaderný výbuch. Podle analytiků má Severní Korea dostatek materiálu na to, aby sestavila jenom šest až osm jaderných bomb, je tedy možné, že šlo jen o politické gesto. KLDR totiž zřejmě zatím nemá dostatečně rozvinuté technologie, aby sestavila tak malou bombu, již by unesla raketa. Přesto je svět krajně znepokojen.

Reakce světa
Mluvčí jihokorejské vlády Jun Te-jong řekl: ,,Jižní Korea nemůže tolerovat jadernou Severní Koreu. Musí okamžitě ukončit svůj nukleární program a vrátit se ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní." Čína vyzvala Severní Koreu, aby okamžitě zastavila jakékoli akce, které by zhoršily situaci. Test bomby odsoudila jako "drzost". Zároveň ovšem varovala ostatní státy před jakýmikoliv pokusy o vojenské řešení situace. Japonsko oznámilo, že zvažuje nové sankce vůči Severní Koreji, a podalo v Radě bezpečnosti OSN návrh, který předpokládá přísné embargo vůči KLDR. Vláda USA se vyjádřila, že vojenská operace proti Severní Koreji je nepravděpodobná. Plánován je však hospodářský tlak.

Jak si myslíte, že se bude situace vyvíjet? Přinese hospodářské embargo žádoucí výsledky? Už teď prý mnozí obyvatelé KLDR strádají hladem. Nepřinesou hospodářské sankce jen další utrpení obyčejným lidem? Napadá Vás nějaká jiná alternativa? Není to od USA nedůsledné – na Irák zaútočili jen pro podezření, že vlastní zbraně hromadného ničení, a KLDR pouze hrozí sankcemi?

   
13.10.2006 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [12] trdlo [*]

  zn0uz4: ty těmi ropnými zájmy USA vysvětluješ i vlastní nadýmání, že jo?

  superkarma: 0 14.10.2006, 03:21:21
 2. [11] Rikina [*]

  Simba: to ne, ani si to Japonsko nemůže dost dobře dovolit, přes víkend uspořádat demonstrativní jadernou zkoušku "na truc". To by u OSN neprošlo. Největší páky "domluvit" KLDR má momentálně Čína, a patrně je především ve vlastním zájmu použije. Jinak lze souhlasit s tím, že embargo by mohlo být účinné.

  superkarma: 0 13.10.2006, 14:47:11
 3. [10] Asdareel [*]

  Podle mého názoru by úplně stačilo, kdyby svět přestal KLDR živit. Brzy by měli jiné starosti, než harašit zbraněmi.

  superkarma: 0 13.10.2006, 14:32:24
 4. avatar
  [9] Simba [*]

  Rikina: Ano, to vím. Ale myslím, že reakce "S. Korea má jadernou zbraň, tak šup a přes víkend si ji vyrobíme taky, když na to máme" asi nebude to pravé ořechové. Problém vidím v tom, že ji S. Korea má, zvlášť na režim, který tam je a ne v tom, že i když Japonské má prostředky, tak jadernou zbraň nemá.

  superkarma: 0 13.10.2006, 14:25:06
 5. [8] Rikina [*]

  Simba: v této oblasti bývalo tím agresorem, ohrožujícím dlouhá staletí okolní země, právě Japonsko. Kromě toho se poměrně dost oprávněně předpokládá, že ačkoli Japonsko není uvedeno v seznamu zemí vlastnících jaderné zbraně, je schopno takovou zbraň vyrobit, a má k tomu prostředky. Takže reakce na "korejskou hrozbu" je přinejmenším přehnaná.

  superkarma: 0 13.10.2006, 14:03:58
 6. avatar
  [7] Simba [*]

  Rikina: no, já mít do S. Koreje tak blízko jako Japonci, tak budu taky fanaticky hysterická

  superkarma: 0 13.10.2006, 13:55:55
 7. [6] Rikina [*]

  Asellus: to je poněkud nepřesné. Americká armáda v 50.letech nebyla zdaleka tak akceschopná, jak ji známe dnes, přesto měla
  v Koreji převahu, byť spíše technickou, než početní. Válka v Koreji byla ukončena spíše z politických důvodů. Bylo před volbami a veřejnost v USA měla k válce silně negativní vztah. Kim Ir Sen byl sice oslavován jako vítěz, nicméně severní Korea byla po válce zdecimována, a následky pociťuje ještě dnes.

  superkarma: 0 13.10.2006, 13:52:46
 8. avatar
  [4] ivana.kuglerova [*]

  Rikina: S tímto rozborem nemohu než souhlasit .

  superkarma: 0 13.10.2006, 12:20:32
 9. [3] Rikina [*]

  Věřila bych jim, že přinejmenším jeden z těch pokusů byl opravdu jaderný test. Jako vážná hrozba to zatím nevypadá, ačkoli reakce okolních zemí, zejména v Japonsku (dle TV reportáží) jsou až fanaticky hysterické. Což ovšem mohou mít na svědomí tamní média. Osobně si myslím, že politické gesto je správný výklad, a že USA do konfliktu rozhodně nepůjdou. Vojenská operace v této oblasti, při současné angažovanosti USA právě v Iráku, není zrovna žádoucí tah.

  superkarma: 0 13.10.2006, 10:23:35
 10. avatar
  [2] zn0uz4 [*]

  proc USA zautocilona Irak je zrejme - ropa, nebot USA je na rope zavisle asi nejvic ze vsech zemi, a myslim, ze Persky zaliv a okoli je jedno z nejvetsich nalezist, nebo ano? V Koree toho moc nenajdou :)

  superkarma: 0 13.10.2006, 10:13:14
 11. avatar
  [1] Vivian [*]

  Tak to jsem zvědavá, co se z toho vyklube

  superkarma: 0 13.10.2006, 00:19:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme