Bulvár

Hrdinové a zbabělci

Vezměte dobrou myšlenku, vydělte ji inteligencí průměrného Američana, přidejte kýbl patriotismu a dostanete nový Redfordův film Hrdinové a zbabělci.

Řím hoří!
Začněme tou dobrou myšlenkou. Jedna ze tří prolínajících se linií filmu je věnována učiteli politologie doktoru Malleymu (v Redfordově podání), který vysvětluje mladému studentovi, že je načase převzít zodpovědnost za vlastní život, přestat planě remcat nad tím, že politici jsou „sráči“, volby se změnily v reklamní kampaň a spravedlnost neexistuje, a něco s tím udělat. Je to v podstatě výzva k občanské zodpovědnosti, apel proti lhostejnosti a pohodlnosti, je to volání „Řím hoří!“, a pokud ho nezačne hasit každý z nás, bude pozdě.

Až potud by všechno bylo v pořádku. Kdyby výklad neměl punc moralizující agitky, zjednodušené tak, aby jí porozuměl i průměrný žák páté třídy základní školy. Za každou cenu rebelující, nespokojený studentík i odpůrce válek, vietnamský veterán doktor Malley, jsou neuvěřitelně typizovanými postavami, jako vystřiženými ze sokratovských dialogů – ovšem vtipnost a břitkost hrdinů antiky jim schází.

Uděláme všechno, abychom zvítězili!
I druhá linie filmu je konverzační – a asi také nejvtipnější. Perspektivní senátor Jasper Irving (Tom Cruise) přesvědčuje stárnoucí novinářku Janine Roth (Meryl Streep), že tentokrát už skutečně, ale skutečně má to pravé řešení, jak porazit Taliban. Myslí to bezesporu upřímně, jeho projev se jen hemží frázemi jako „nová osa zla“ a patriotismus z něj tryská všemi póry. Na zdech za jeho zády se skví fotografie Irvinga s Condoleezzou Riceovou, Irvinga s Georgem Bushem a další perly, které diváci rádi odmění salvou smíchu.

Horší už je to se samotným vyzněním rozhovoru. Film bezesporu nemá být válečnou agitkou, ale není ani výslovně protiválečný. Vyznívá spíše ve smyslu citovaného prohlášení jistého německého důstojníka o Britech v jedné ze světových válek: „Jsou to lvi, kterým velí jehňata.“ Boj proti zlu v podobě terorismu rozhodně není špatný – a to si uvědomuje i Janine Roth, ale forma tohoto boje a skutečné důvody, které politiky vedou k pokračování ve válce, už se spravedlností mnoho společného nemají. A tak řeší novinářka „morální dilema“ – napsat to, co jí pan senátor v „exkluzivním rozhovoru“ sdělil, nebo to, co ona sama považuje za pravdu – že se Irák mění v druhý Vietnam?

Umírání na sněhové pláni
Třetí linii filmu představuje příběh dvou Malleyho studentů, kteří pochopili výzvu pana profesora k osobní zodpovědnosti po svém – vstoupili do armády a právě statečně umírají na jakési náhorní plošině v Afganistánu při plnění plánu senátora Irvinga.

 

 

 

Vzato kolem a kolem, nemusel by to být špatný film. Kdyby ho natočil třeba Bergman. Nebo Jakubisko. V Redfordově podání ale připomíná výukové školní filmy socialistické éry. A mimoděk poukazuje na to, že Američané si válkou v Iráku úspěšně vyrábějí další „národní trauma“, se kterým se budou v následujících desetiletích statečně „vyrovnávat“. Pro evropského diváka tak mají Hrdinové a zbabělci vlastně jediný přínos – jsou zajímavou sondou do duše relativně vzdělaného, politicky uvědomělého amerického občana.

Co si o válce v Iráku myslíte vy? A o přístupu USA k boji proti terorismu? Půjdete se na film podívat? Nebo máte agitek plné zuby ještě ze školních let? Vzpomenete si na nějaké?

Soutěž: Provaz

   
05.11.2007 - Kultura - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [18] Suzanne [*]

  ivana.kuglerova: Tak jsem na tom filmu včera byla, dost mě to zasáhlo. Nevím, asi jsem jinak naladěná než vy, mně ten film přišel skvěle udělaný, bez zbytečného patosu. Agitku v tom nevidím. Mimochodem, skutečně jste ten film viděla?

  superkarma: 0 25.11.2007, 12:38:18
 2. avatar
  [17] Andula [*]

  vrba: http://kinguv.blog.cz/0602/pribeh-opravdoveho-cloveka
  video tady teda není, ale zajímavý to je

  superkarma: 0 05.11.2007, 21:54:33
 3. avatar
  [16] Andula [*]

  Meander: ano, Krkonošské pohádky jsou šílené a na agitky jmse chodili se družinou.

  superkarma: 0 05.11.2007, 21:53:34
 4. avatar
  [15] ivana.kuglerova [*]

  Nyotaimori: Přidávám se k těm, co to viděli Ale mě si víc získalo plazení se sněhovou plání . Ostatně to v Hrdinech a zbabělcích provozujou taky - možná to má nějakou souvislost

  superkarma: 0 05.11.2007, 15:23:24
 5. [14] vrba [*]

  Nyotaimori: z čiré nostalgie jsem kdysi hledala i na ruských webech nějaké video, ale nikde nic. Ale jestli najdu, určitě Ti dám vědět . Je to pecka!

  superkarma: 0 05.11.2007, 15:11:22
 6. [13] vrba [*]

  Japina: neměla by sis tak často pouštět Dear Mr President

  superkarma: 0 05.11.2007, 15:00:39
 7. avatar
  [12] Meander [*]

  Nyotaimori: Já to taky viděla. Mám dojem, že si pak pahýly chladil pod tekoucí vodou.

  superkarma: 0 05.11.2007, 14:51:53
 8. avatar
  [10] Japina [*]

  Meryl S. a Roberta R. miluju, na film jsem docela zvědavá ...
  A k teorii, že se Irák mění v druhý Vietnam, se přidávám. Tahle válka, ač vedná z tak bohulibých důvodů, neskončí, dokud bude v Bílém domě sedět Bush, protože ten si nikdy tuhle svou prohru nepřipustí.

  superkarma: 0 05.11.2007, 13:15:27
 9. avatar
  [9] Meander [*]

  1. To je nepodstatné.
  2. Pozdě.
  3. Ne.
  4. Zase tolik si jich nepamatuju.
  5. Krkonošské pohádky - největší ZLO mého dětství. Brutální komunistická agitka servírovaná dětem co pohádka.

  superkarma: 0 05.11.2007, 13:03:28
 10. [8] vrba [*]

  1) a 2) Odpověďi by přesahovaly rámec této diskuze a potažmo i rámec celého serveru Žena-in.
  3) Ne, nemám ráda tendenčně laděná dílka
  4) Nemám, cokoliv bylo lepší, než vyučování
  5) Příběh opravdového člověka. Scéna, kdy Meresjev po amputaci nohou tančí (s protézami) v nemocnici kozáčka, se prostě zapomenout nedá .

  superkarma: 0 05.11.2007, 11:54:45
 11. avatar
  [7] ivana.kuglerova [*]

  ivana.kuglerova: Fuj. Nevím jak se mi povedlo vyrobit to ň

  superkarma: 0 05.11.2007, 10:40:36
 12. avatar
  [6] MEK [*]

  tak takové filmy nemusím,potom mám večer srašidelné sny

  superkarma: 0 05.11.2007, 10:32:18
 13. avatar
  [5] ivana.kuglerova [*]

  Jovka: Jenže Zaříkávač koní je romantický cajdák - a jako romantický cajdák je pěkný a nevadí, že je jednoduchý. Člověk od toho víc neočekává (pokud nerozumí koním, ale s tím už se musí člověk smířit, že ve filmech obvykle "zvořou" všechno, co vyžaduje trochu odborných znalostí).

  Hrdinové a zbabělci se snaží vyslovit myšlenku, která polopaticky řečená zní jako klišé, i když je řečena stručně, natožpak když je neuměle roztažena na celý film.

  Napsat něco takového dobře je neuvěřitelný kumšt - zvládal to Moliere, zvládal to Platón... Ale Redford na to fakt nemá. Kdyby tu myšlenku zakomponoval do pár dialogů akčňího politického thrilleru, dopadlo by to líp.

  superkarma: 0 05.11.2007, 08:26:28
 14. avatar
  [4] Evikus [*]

  * Co si myslím já není vůbec podstatné.
  * _"_
  * Ne, určitě ne.
  * Ve třetí třídě se to zlomilo, takže zase tak mě to nezasáhlo.
  * Ani se mi nechce vzpomínat.

  superkarma: 0 05.11.2007, 07:48:36
 15. [3] Jovka [*]

  Od RR jsem videla Zarikavac koni a libilo se mi to. Nekdy je oddechovak s naservirovanou myslenkou lepsi nez pripitomelej akcnak...
  A je to sirsi tema a asi do toho nevidime uplne. A taky kazda strana ma jine hodnoty, takze asi jakykoli boj je tezky. Jsem proti valkam, a tezko rici , jaka ucinna obrana by mela byt.

  superkarma: 0 05.11.2007, 07:31:40
 16. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Válka v Iráku ani boj proti terorismu není téma na jeden řádek. Jestli se půjdu podívat, nevím. Na žádné agitky si z dětství nepamatuju. Ale za sebe můžu dodat - kdyby ten film natočil Bergman, nikdo by tomu nerozuměl a kdyby Jakubisko, tak by to s největší pravděpodobností byla fantasmagorie. V obou případech by se zmatení kritici pochvalně vyjadřovali o "kultovním" filmu

  superkarma: 0 05.11.2007, 00:49:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme