Novinky

Hrajete doma „Člověče, nezlob se“?

„Člověče, nezlob se“ je hra, kterou zná u nás každé dítě i každý rodič. Společnost EFKO přichází s retro verzí této hry na předvánoční trh a vy se brzy budete moct těšit i o soutěž v rámci Věrnostního klubu. Také jste se doma u tého hry hádali? A víte vůbec, jak se k nám do Evropy tato hra dostala a že její původ je v Indii?

člověče

Hra Člověče nezlob se, se v Indii nazývala Pačísí na Srí-Lance Pahada kolyo, což znamená stíhací hra, domorodci na Maledivách ji znají pod názvem Dhola, v Barmě Pasit, na Sumatře pak Pačih, zde je zajímavé, že tuto hru měli povoleno hrát pouze muži. V dnešním Iránu, dřívější Persii, hru nazývají Pačís a nebo Pičas a u palestinských Arabů je známa jako Barjis. Ve Španělsku se hra dále šířila pod názvem Parchis. V Anglii se hra Pačísí pod názvem Ludo vyrábí a hraje dodnes. Hra je nejrozšířenější hrou na světě ne pod názvem Ludo nýbrž Člověče nezlob se. Jeden bohatý obchodník s železářským zbožím z Berlína Josef Friedrich Schmit se při svých obchodních cestách do Anglie seznámil také s hrou zvanou Ludo a přivezl ji domů. Hra na nějakou dobu „zamrzla“ ve sklepě zmíněného obchodníka, a to z důvodů 1.světové války. Avšak těsně po ní Schmit hru oprášil a pokřtil ji Mensch, ärgere dicht nicht. Josef Friedrich Schmit je tak považován za otce opravdového a trvalého obchodního úspěchu hry Pačísí (Ludo) v Evropě a celém světě pod novým názvem Člověče nezlob se. Ve Francii nazývají hru T´en fais pas v Itálii Non farrabiare v Polsku Czlowieku nie irituj sie v Česku Člověče nezlob se, na Slovensku Človeče nehnevaj sa a také v Anglii vycítili pevninský úspěch názvu, a tak vedle Luda vyrábí tu samou hru i pod názvem Take It Easy. Díky tomuto názvu si stará indická hra Pačísí našla obdivovatele nejen v Evropě, ale i v Americe a postupně se rozšířila do celého světa.

Hra Člověče, nezlob se je k dostání za 249 Kč.

   
23.09.2016 - Redakční novinky - autor: Kristina Vodičková

Komentáře:

 1. [5] Jitka44 [*]

  hrajeme

  superkarma: 0 23.09.2016, 12:02:54
 2. avatar
  [4] morgan [*]

  hrajeme většinou v zimě, když jsou dlouhé večery

  superkarma: 0 23.09.2016, 11:33:03
 3. [3] anina4 [*]

  hrajeme doma už málo,ale vnuka už taky zaučujeme a jak je příležitost tak si zahrajeme

  superkarma: 0 23.09.2016, 10:51:02
 4. [2] Boros [*]

  Já jsem teda nevěděla, odkud pochází, ale někde jsem četla, že vojáci v 1. válce ji zcela propadli na jakékoli straně fronty. Jinak my doma hrajeme tzv matfyzáckou modifikaci (vymysleli jsme se spolužáky před 30 lety při studiu na MFF UK- já jsem pak studia nechala a šla studovat něco jiného, manžel školu dodělal, pravidla nám zůstala a vesele hrajeme).

  superkarma: 0 23.09.2016, 09:50:26
 5. [1] bobani [*]

  to jsem nehrála ani nepamatuji . a tehdy to bylo za pár korun

  superkarma: 0 23.09.2016, 09:26:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme