Bulvár

Hračky, které mohou zabít!


Mohou udusit, pořezat, otrávit… Nebezpečných hraček je čím dál více. Každý rok jich Česká obchodní inspekce (ČOI) vyřadí desetitisíce.
Co je to však platné. O tom, že by zkontrolovali všechny hračky, si totiž mohou nechat jen zdát. A výrobky pro děti pak leží v regále či na pultech a čekají na své „oběti“.

 

 

Před několika dny celníci před prodejem zarazili 5000 plyšových medvídků (viz foto). Měli místo očí a nosu přilepeny malé části z tvrdé umělé hmoty, které by mohly děti odloupnout a zadusit se jimi. Pocházeli samozřejmě z Číny.

 

„Drtivá většina nebezpečných hraček pochází z Číny. Je ale třeba si uvědomit, že odpovědnost neleží na čínských výrobcích, ale na objednavatelích nebo dovozcích. Ti znají české či evropské normy,“ řekla pro Ženu-in mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů Věra Picková. Mnozí výrobci proslulých značek si totiž nedělají problémy s tím, že v Číně nemají evropské normy, a spíše hledí na cenu výroby. Pak pod svým logem, které na lidi působí jako záruka kvality, zboží prodávají. „Nedávno si pro děti nebezpečné hračky nechala vyrábět firma Mattel (proslulá například nesmrtelnými panenkami Barbie, pozn. red.). Obsahovaly však mnoho olova, musela je nechat stáhnout,“ uvedla Picková.

 

Jak minimalizovat hrozbu

Raději nakupovat v kamenných obchodech, a ne na tržnicích. Větší záruku poskytují také české značky.

Ty, z nichž jdou sejmout malé části, nejsou vhodné, dítě by se mohlo zadusit.

Pozor na ostré hrany.

Malé otvory jsou nešikovné, dítě by do nich mohlo strčit prstík.

Nebrat nic, co má snadný přístup k bateriím.

Důležitá je prohlídka také proto, zda není hračka mechanicky poškozená.

Napovědět může i podezřelý zápach, který mohl vzniknout díky nevhodnému skladování.

Sledovat obal - měl na něm být uveden výrobce, dovozce, dále věk dítěte, pro který je hračka určena, a chybět nesmí především značka evropské normy pro bezpečnost - CE (Pozor! Číňané však takto označují výrobky určené k vývozu).

Nekupovat hračky přes internet.

 

Pozor na ftaláty!

Spoustu vad a nedostatků lze poznat na pohled nebo po prozkoumání hračky. „Nebezpečí ftalátů je o to vyšší, že spotřebitel nedokáže vůbec odhadnout, zda v hračce pro dítě jsou, či nejsou,“ říká Picková. V tom případě platí rada raději se vyhnout předmětům z PVC. Pokud už někdo kupuje plastové hračky, měl by volit tvrdý plast. Ten měkčený totiž může obsahovat jedovaté ftaláty.

 

Odborníci radí: Kupujte dřevěné výrobky

Inspektoři i další odborníci doporučují rodičům dávat přednost před plastovými hračkami raději těm dřevěným. „U nebarveného dřeva máte skoro stoprocentní jistotu, že nebude obsahovat žádné nebezpečné látky,“ říká chemik Jan Král. Takové výrobky jsou sice dražší, rodiče však svého potomka zaručeně před škodlivými chemikáliemi ochrání.

 

Do ostřejšího boje s nebezpečnými hračkami vyrazila česká europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL). Chce zavést ještě přísnější podmínky evropské směrnice, která zakazuje používat karcinogenní, mutagenní nebo toxické látky, alergenní vůně a snižuje přípustné hladiny nebezpečných látek jako olovo či rtuť. A některé tyto vlastnosti mají i dovážené hračky!

 

Rothová navrhuje, aby směrnice dala členských státům právo likvidovat nebezpečné výrobky. „Celníci v evropských přístavech nezkontrolují ani jedno procento zboží, které lodě přivezou,“ píše na svém webu. Čína by podle ní měla pod tlakem směrnice EU zavést důsledné kontroly bezpečnosti výroby hraček už na svém území, pokud nebude chtít přijít o evropské trhy.

 

 

Příklady dalších nebezpečných hraček

 

Chrastítko FUNNY TOYS

Uvnitř chrastítka je kulička s korálky, která je vyrobena nevhodným způsobem – vyčnívá ostrý hrot. Manipulací chrastítka dojde k oddělení jeho částí (ve tvaru ruky), které se stanou ostrými.

 

 

 

 

 

 

 

 

Karnevalový kostým Pirate Wear

Obsahují ftaláty ve vyšší koncentraci, než je povolená hodnota.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koloběžka Scooter

Řídítka koloběžky, která jsou vyrobena z tenkostěnné trubky, nejsou opatřena žádnou krytkou. Vyčnívající části by mohly způsobit zachycení nebo poranění.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postýlka Alenka

U horních plastových držáků ocelových prutů se vyskytují ostré hrany a otřep. Ostré hrany jsou i na dělícím řezu na liště (zkoušky prokázaly, že dítě může lištu samo uvolnit a dále s ní manipulovat). V případě sundání ochranné lišty je drážka na postýlce nedostatečně opracována (postýlka obsahuje třísky). Existuje možnost poranění malého dítěte (poškrabání, drobné říznutí). V případě sundání ochranné lišty i možnost zadření třísek. Rovněž nelze zcela vyloučit, že v případě odloupnutí plastového loga dítětem existuje možnost polknutí či vdechnutí této malé části.  

 

 

Svítilna s bonbony Lamp Torch

Knoflíkové články jsou přístupné bez použití nástroje a jejich prostor může být otevřen bez provedení dvou na sobě nezávislých pohybů. Vzhledem k tomu, že se jedná o hračku v kombinaci s cukrovinkou, může při obnažení knoflíkové části dojít snadno k záměně s bonbonem a dítě by mohlo knoflíkový článek spolknout. Současně došlo k rozpadnutí celé „svítící části“ a vznikly zde ostré hroty -drátky od žárovičky. Tyto ostré hroty by mohly způsobit poranění dítěte.

 

 

Foto: Sdružení obrany spotřebitelů

 

Už jste se setkala s vadnou hračkou, která by mohla dítěti ublížit? Kontrolujete důkladně hračky, než je koupíte?

 

   
18.08.2008 - Společnost - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. avatar
  [28] paníliška [*]

  problém

  superkarma: 0 19.08.2008, 10:47:11
 2. avatar
  [27] paníliška [*]

  Petunie: A já zase řešila prblém typu jak chutná písek.

  superkarma: 0 19.08.2008, 10:46:35
 3. avatar
  [26] Petunie [*]

  Já byla dítě extrémně inteligentní, zvídavé a zapálené pro vědu, proto jsem na sobě zhruba v jednom roce věku prováděla experimenty typu "co se stane, když sním mýdlo"

  superkarma: 0 18.08.2008, 16:07:21
 4. avatar
  [25] Meander [*]

  RenataP: Být tím vysokoškolákem, koupím si buldozer a tu ves zahrnu.

  superkarma: 0 18.08.2008, 14:58:35
 5. avatar
  [24] RenataP [*]

  Nyo, Meander:no nevím, znám vysokoškoláka, o němž celá ves ví, že jedl v dětství s mimořádnou chutí slepičáky a kam to dotáhnul - je nějakej počítačovej chytrák

  superkarma: 0 18.08.2008, 14:31:18
 6. avatar
  [22] Meander [*]

  Vivian: Vím, že jsem nikdy nebyla malé dítě U nás bylo volně ložené cokoliv, od léků po sponky na elastický obvaz, a jsem si jistá, že kdybych něco z toho sežrala, někdo z rodiny by mi to dal v dospělosti sežrat Ani psí trus jsem nikdy neochutnala. Přišla jsem o hodně?

  superkarma: 0 18.08.2008, 14:03:02
 7. avatar
  [21] Julianna [*]

  BYLI medvídci, omlouvám se

  superkarma: 0 18.08.2008, 13:44:56
 8. avatar
  [20] Julianna [*]

  První závadnou hračkou, co jsem koupila byl závěsný kolotoč nad postýlku, byly na něm plyšoví medvídci, kolotoč se klíčkem natočil a asi 2 minuty hrál docela příjemnou melodii, medvědi šli sundat a vyprat to bylo v pohodě, ale pak jsem 2x našla v postýlce malý kovový plíšek, až podruhé mě napadlo, že by to mohlo být z kolotoče, z hracího strojku malým otvorem kolem klíčku vypadávaly plíšky, nejspíš jak do méďů malej kopal. Reklamace byla úspěšná.
  Co nemusím, tak všechny hračky co smrdí, natahuje mě to a to dost.Dneska kupujeme většinou už jen dřevěné hračky, hrady, meče a tak, pak knihy a vše, co kreslí.
  Dokážu si představit, že tříleté dítě po rozmontování hračky s bonbonky, se splete a zbaští baterii.
  Měly by být důslednější a častější kontroly a hlavně postihy!!!!!

  superkarma: 0 18.08.2008, 13:43:26
 9. avatar
  [19] Vivian [*]

  Meander: děti žerou všechno. Když je pustíš na trávník, bude jíst i psí hovna. Malé dítě strčí do pusy všechno, je to jeho způsob poznávání světa. A k polknutí dojde raz dva... Já jsem před pár měsíci našla v pleně kus titulní stránky časopisu.

  superkarma: 0 18.08.2008, 13:43:05
 10. avatar
  [18] Vivian [*]

  Zabít se může malé dítě prakticky s jakoukoliv hračkou . Ujede mu noha po míčku (který splňuje všechny evropské standardy), upadne hlavou na dřevěnou kostku (rovněž dle norem), rozrazí si lebku a skoná na krvácení do mozkovny... Evropský parlament bude muset buď zakázat hračky, a nebo nařídit všem pohybuschopným dětem povinné nošení helmy a žáruvzdorného obleku vycpaného molitanem...

  superkarma: 0 18.08.2008, 13:34:54
 11. avatar
  [17] Krišpína [*]

  Tak nevím,neměly bysme děti zavřít do klecí aby se jim nic nestalo a nikdo jim nepodal nic nevhodného?Pro naše dítě je u nás zřejmě nebezpečné všechno,od postýlky se kterou tak dlouho lomcoval až z ní padaly šrouby po omítku, kterou loupe a odkrývá malby o kterých jsme neměli ani tucha.

  superkarma: 0 18.08.2008, 13:00:19
 12. avatar
  [16] ToraToraTora [*]

  Ano, za všechno můžou celníci, Číňani a nedokonalé kontroly. Uplně z obliga pak jsou nemyslící rodiče, kteří s dítětem tráví pouze celý den a neumí si představit, co všechno s hračkou provede, kteří ty hračky nakupují

  superkarma: 0 18.08.2008, 12:36:10
 13. avatar
  [15] Meander [*]

  Btw. ono opravdu existuje tak blbé dítě, že sežere baterii? Pak je asi přirozený výběr na místě.

  superkarma: 0 18.08.2008, 12:24:31
 14. avatar
  [14] Petrushe [*]

  Já viděla takovou vraždící hračku v televizi. Jmenovala se myslí Chucky
  Číňanů je tolik, že si asi mohou dovolit distribuovat nebezpečné hračky, aniž by se to promítlo do statistik Děti zatím nemám, ale pozor si budu dávat určitě.

  superkarma: 0 18.08.2008, 12:21:33
 15. avatar
  [13] Meander [*]

  Se divím, že jsem přežila dětství.

  superkarma: 0 18.08.2008, 11:49:18
 16. avatar
  [12] shb [*]

  Tady je všechno co "neprošlo"- a nejen hračky:
  http://www.mzcr.cz/Categories/119-nebezpecne-vyrobky.html

  jako jedovatý termosky, nevyhovující hračky, nádobí...

  superkarma: 0 18.08.2008, 11:26:39
 17. [11] mindulinka [*]

  Suzanne: ale nejhorší je, když rodiče přemýšlí, ale babičky ne. Náš 3letý syn dostal od tchýně kovovou lucerničku na drátě a se svíčkou - ostré hrany, drát, oheň - nejvhodnější dárek.

  superkarma: 0 18.08.2008, 10:51:29
 18. avatar
  [10] Suzanne [*]

  mindulinka: tak tak. Já bych zakázala dětem i náušnice, protože dítě do tří let by si ji mohlo vyndat a spolknout. Taky bych zakázala dětský olej, protože by ho dítě mohlo při přebalování požít. A úplně nejhorší je podle mého porod. Takže zakázat.

  superkarma: 0 18.08.2008, 10:48:58
 19. [9] mindulinka [*]

  Tak nebezpečné je i kinder vejce - malých částí až hafo. Oni taky občas musí přemýšlet rodiče jakou hračku a od jakého věku.

  superkarma: 0 18.08.2008, 10:02:23
 20. avatar
  [8] Lesana [*]

  Pan Exner asi není matka, jinak by věděl, že chrastítko FUNNY TOYS rozhodně nejsou ony čtyři kačenky. A že kačenky se (na rozdíl od chrastítka) nestávají ostrými, ale lze z nich lehce vyndat pískací část, tudíž hrozí nebezpečí jejího vdechnutí či polknutí dítětem. Boha jeho, když už něco píšu, tak aspoň u toho myslím hlavou

  CHrastítko Funny Toys by měla být pro změnu tahle ohavnost:
  http://i3.cn.cz/3/1215175894_chrastitko.jpg

  superkarma: 0 18.08.2008, 08:53:23
 21. [7] MirkaK [*]

  Mám pocit, že je všechno nebezpečné a vyrábí se v Číně

  superkarma: 0 18.08.2008, 08:29:54
 22. avatar
  [6] Aja [*]

  Věra Picková to určitě pro Ženu in neřekla, jak se nám snaží namluvit Exner
  Když už opisuje, tak by měl uvést zdroje, kdy už je to taková jednička v novinařině

  superkarma: 0 18.08.2008, 08:22:33
 23. avatar
  [5] Petunie [*]

  Článek převzatý tuším z idnesu, jen náležitě zbulvarizovaný a vyladěný do hysterična už tím nadpisem...žurnalistika jak vyšitá.

  superkarma: 0 18.08.2008, 00:20:14
 24. avatar
  [4] tyrkys [*]

  Nyotaimori: Pravda, já je kupuju kočkám a ty je většinou rozcupujou . Už někdo vytvořil limity pro kočičí hračky?

  superkarma: 0 18.08.2008, 00:15:07
 25. avatar
  [2] tyrkys [*]

  No a co? Je tu snad mateřský, nebo testovací server? Hračky nekupuju, všichni rodiče jich mají doma beztak až moc.

  superkarma: 0 18.08.2008, 00:09:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme