Domácnost

Hra se světlem


Žaluzie, markýzy a rolety. Dotvářejí každý interiér, jsou zdobnou částí i zcela praktickou, která nás chrání před sluncem i před zraky sousedů. Dekorativní zastiňovací doplňky výrobci neustále inovují, jsou variabilní a pestré. Spoluvytvářejí celkový dojem interiéru a mnohde už nahrazují záclony. V místnosti je tak mnohem víc světla, je prodyšnější a působí rozhodně prostornějším dojmem, když ji nesvazují záclony a závěsy.

Zatemňující rolety
Ideálním řešením pro úplné zatmění, případně ale také jenom utlumení ostrého letního slunce, je zatemňující roleta. Do dětských pokojů se hodí například rolety s motivy oblíbených zvířátek, do obýváků a ložnic si můžeme vybrat ze široké barevné škály, ale volme spíš pastelové barvy než křiklavé. Rolety skutečně dodají místnosti styl a dokonce i originální vzhled. Vyrábějí se z tkanin, které odolávají nečistotám daleko víc než obyčejné záclony, a to je také jejich přednost, krom toho, že daleko víc než obyčejné záclony cloní slunci a světlu.

Plisovaná roleta
Příliš prudké a intenzivní světlo zkrotí a utlumí plisovaná roleta. Reliéfní tvar se hodí zejména do moderních prostor. Škála barevných odstínů přímo vybízí sladit barevnost přítmí s interiérem, pohrát si s barvami a vybrat tu, která se bude nejlépe hodit k zařízení místnosti. Některé plisované rolety jsou ještě opatřeny vrstvou thermo, která slouží jako tepelná izolace.

Předokenní markýza
Ti, kteří mají okna bytů na jihozápad, dobře vědí, jak intenzivně proniká do interiérů celodenní žár. Pro tyto účely je dobrá předokenní markýza, která chrání interiér před přímým sluncem, a přitom nebrání ve výhledu. Způsob jejího uchycení dokonce umožňuje větrání místnosti, aniž byste do ní vpustili byť jen jediný sluneční paprsek.
Jsou i takové předokenní žaluzie, které pohlcují nejen sluníčko a snižují intenzitu slunečního tepla, ale zároveň pohlcují hluk doléhající do místnosti z ulic nebo dvorů. Konstrukce takové předokenní žaluzie je sice mohutná, netřeba se ale této skutečnosti obávat, zkušení firemní montéři s ní velmi dobře poradí. Její velkou předností je to, že chrání okno před extrémními vlivy počasí a v zimě navíc výborně izoluje.

Lamelové žaluzie
Nebojte se jich, byť už je pomalu nahrazují ve všech směrech modernější. Svoji službu udělají vždycky. Snoubí v sobě klasickou eleganci s jednoduchostí. Intenzita zastínění je regulována buď klasickými řetízky, šňůrkami nebo, a to je novinka, pomocí posuvného jezdce a spodní lišty. Posuvný jezdec slouží k naklánění lamel a může být umístěn v jakékoliv výšce a žaluzie se ovládá pomocí lišty. Žaluzie mají tu výhodu, že je lze použít i v koupelnách a kuchyních. Některé povrchy mají také reflexní vrstvu thermo, která ovlivňuje propustnost tepla.                             

Jak jste vyřešila zastínění? Dáváte přednost žaluziím nebo roletám. Co je podle vás praktičtější a co elegantnější?


 

   
12.02.2008 - Dům a byt - autor: Táňa Pikartová

Komentáře:

 1. [9] besiktas [*]

  Máme doma rolety Velux a jsme s nimi spokojení. Dokonale zatemní a navíjení je kvalitně provedené, zatím s ním nebyly žádné problémy.

  superkarma: 0 29.06.2012, 01:10:04
 2. avatar
  [8] Léthé [*]

  Bez lásky, bez záclon a závěsů můj život ztrácí smysl .

  Záclony nedám, i kdyby za ně bylo doživotí .

  superkarma: 0 12.02.2008, 23:22:36
 3. avatar
  [7] Cárka [*]

  Vivian: Já to mám přesně tak.Bez záclon mi pokoj připadá jako když tam něcochybí (taky panelák).

  superkarma: 0 12.02.2008, 22:00:47
 4. avatar
  [6] Vivian [*]

  Mám záclony, závěsy i žaluzie :) Lapače prachu to sice jsou, ale od toho mám pračku. A byt bez záclon mi připadá strašně neútulný. Aspoň ten náš. Panelák, no...

  superkarma: 0 12.02.2008, 21:46:30
 5. avatar
  [5] tyrkys [*]

  Kdybych neměla dvojité silné závěsy, chodím doma ve slunečních brýlích a v létě tu mám cca 50 stupňů . Záclony nevedu.

  superkarma: 0 12.02.2008, 18:06:02
 6. avatar
  [4] Meander [*]

  Doufám, že změnou adresy z mého života navěky zmizely všechny záclony.

  superkarma: 0 12.02.2008, 15:48:18
 7. avatar
  [3] Irena1 [*]

  zrovna jsem zrušili závěsy a záclony v obýváku a jdeme do žaluzií..

  superkarma: 0 12.02.2008, 10:49:19
 8. avatar
  [2] wtipna [*]

  Jj, taky jsem pro žaluzie. Záclony a závěsy jsou jen lapače prachu.

  superkarma: 0 12.02.2008, 09:14:33
 9. avatar
  [1] MEK [*]

  na oknech máme jenom žaluzie,máme široké parapety,takže se tam moc dobře daří květinám,záclony a závěsy jsem zrušila

  superkarma: 0 12.02.2008, 08:22:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme