Domácnost

Houpáním (nejen) k vyšší inteligenci

Napomínáte své potomky, když se při přípravě domácích úkolů houpou na židli? Chyba! Nechte je, ať pokračují a začněte se houpat také. Je totiž dokázáno, že houpání uklidňuje, aktivuje mozek, čímž zvyšuje inteligenci a zlepšuje vnímavost. Dopřejte si proto spoustu houpání, a to v každém věku.Houpání působí pozitivně na lidskou psychiku i tělo. Je však nutné rozlišovat směr, kterým se houpete. Pohyb do stran uklidňuje a uspává. Také si vzpomínáte na kolébky, do kterých naše prababičky a babičky ukládaly miminka? Už tehdy asi věděly, že to není jen tak pro nic za nic. A zřejmě by to mohl být i recept, jak na dnešní hyperaktivní děti!
Když odrostou z kolébky, můžete je položit do houpacích sítí. Ty lze pověsit nejen na zahradu, ale i v bytě. Dokonce se k nim prodávají i speciální konstrukce, do kterých je zavěsíte a ušetříte si tak vrtání do zdí a stropu.Když dítě vyroste z kolébky, zkuste ho posadit na houpacího koně - houpání zepředu dozadu podle odborníků zvyšuje inteligenci a pomáhá v soustředění. Je tedy chybou odhánět potomky z koníka a plánovat jim jiný, "inteligentnější" program.
Předškolákům pořiďte houpačku, na které mohou i stát. Houpáním ve stoje se nejen zbaví přebytečné energie, ale hlavně se učí udržet rovnováhu, koordinovat pohyby a zároveň musí zpevnit celé tělo, čímž si trénují svaly a klouby.
Zdá se vám, že pro dospělé už je houpání nevhodné? Omyl. Zásady o houpání a vyšší inteligenci platí i pro ně. Proto renomované firmy vyrábějí pracovní židle, na kterých se můžete pohupovat. Některé typy spíš připomínají klekačky -  mají houpací podnož a dvě oddělená opěradla pro kolena a mohou být doplněné ještě opěrkou zad. Kromě lepšího soustředění tak pomáháte i svým zádům. Nemůžete se totiž jen tak rozvalit, ale nutíte tělo, aby bylo ve vzpřímené poloze, čímž si posilujete svaly a klouby podobně jako houpající se děti. V obchodech už ale objevíte i klasické kancelářské židle "na kříži", na kterých se lze houpat.Kašlete na zvyšování inteligence a zpevňování svalů, protože dáváte přednost sledování televizních zpráv v klasickém houpacím křesle? Výborně! Také tady jste totiž nuceni měnit polohu těla, čímž relaxujete aktivně a zpevňujete si tělo. O blahodárném vlivu houpacích křesel svědčí i to, že je nabízí čím dál více firem. Kromě masivních ušáků si lze koupit i moderní malá křesílka, která se vejdou též do minigarsonek. 

foto: archiv IKEA, houpacisite.cz a Pragonor
   
02.11.2005 - Dům a byt - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Dokinka [*]

  ahá tak preto sa Vladko stále houpe

  superkarma: 0 02.11.2005, 15:02:19
 2. avatar
  [5] Žábina [*]

  Aja:
  mě se líbí ta houpačka pro školáky - jak se na ní stojí

  superkarma: 0 02.11.2005, 10:42:21
 3. avatar
  [4] Aja [*]

  Takže IQ houpacího koně je v pořádku?

  superkarma: 0 02.11.2005, 10:31:41
 4. [3] okno [*]

  V to případě musí být Vlado z VV opravdu prudce inteligentní..ten se houpe pořád!!

  superkarma: 0 02.11.2005, 09:47:20
 5. avatar
  [2] tlustoprdka [*]

  To já bych chtěla houpačku hned, jenže za
  1. se nemám kam v bytě vrtnout, tak nevím, kam bych jí dala
  2. pro takovýho brontosaura jako jsem já, asi ještě neprodávají
  3. nebylo by k tomu špatný příslušenství: např.HOUPAČE, OVÍVAČE a LASKOMINÁŘE s a . To už bych nevystrčila čumák z baráku

  superkarma: 0 02.11.2005, 09:00:22
 6. avatar
  [1] jajulka [*]

  houpání může být super zdravé,ale pro mě stačí i zahradní houpačka a mám mořskou nemoc

  superkarma: 0 02.11.2005, 07:49:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme