Domácnost

Houbová pomazánka II.

„Na našem balkoně se zalíbilo kolibříkům. Už několikrát jsme ho letos zastihli, jak saje sladkou šťávu z květin,“ volali letos lidé do rozličných rádií, novin a do zoologické zahrady. „Určitě to byl on!“
Podobných sdělení nebo dotazy na kolibříky v Čechách bylo letos hojně a v podstatě ve dvou etapách. První výskyt "kolibříků" spadal do velmi teplého června a druhá vlna byla zaznamenána v srpnu. Jsou to právě termíny, kdy k nám přilétají nikoli kolibříci, ale lišajovité můry, které v červnu přiletí a v srpnu se vykuklí jejich nová generace.
Tento druh můr se však vyznačuje na rozdíl od lišajů denní aktivitou, a to dokonce zvláště polední, odpolední, ba i večerní s jedinou podmínkou přímého slunečního záření. Jejich baculaté, jemnými chloupky porostlé tělo teplých, hnědooranžových odstínů, a především zvyk ponořit dlouhý sosák do květu a při sání nektaru vířit křídly už mnohé lidi svedlo k omylu se záměnou za kolibříky. Navíc široký zadeček s odstávajícími černobíle zbarvenými šupinami v představách zaměnitelný za rozevřený ptačí ocas a rozpětí předních křídel kolem 5 cm lehce rozehraje romantickou strunu fantazie. Falešní kolibříci se vyskytují především na okrajích lesů, ale i v zahradách a dokonce i na velkoměstských balkonech.
Na počátku jara, tedy v květnu a červnu se dospělí motýli snaží najít vhodného partnera za účelem vytvoření nové generace, takže už od srpna do pozdního podzimu (záleží na teple) se začínají objevovat jejich potomci. Bude-li babí léto pokračovat, můžete i vy spatřit svého českého "kolibříka". kdy se líhnou z kukel dospělí motýli. Za obzvláště klimaticky příznivých podmínek k nám přivane jižní vítr velké množství dlouhozobek svízelových, motýlů patřících do čeledi lišajovitých. Dlouhozobky se vyskytují nejen na prosluněných stráních a loukách, okrajích lesů, v stepních prostředích, ale rovněž v zahradách, parcích, na hřbitovech i ve velkoměstech na balkonech osázených především petúniemi. Samozřejmě, že navštěvují i jiné květy, např. mydlice, hadince, rozličné chrpy, kakosty, plaménky atd. Housenky si pochutnávají na různých druhzích svízelů. Na počátku jara, tedy v květnu a červnu se dospělí motýli snaží najít vhodného partnera za účelem vytvoření nové generace, takže už od srpna do pozdního podzimu (záleží na teple) se začínají objevovat jejich potomci. Bude-li babí léto pokračovat, můžete i vy spatřit svého českého "kolibříka".

Nataša Velenská
   
19.09.2000 - Dům a byt - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. [6] jithule [*]

  hubajda — #5 nojo opět je tu něco jiného než v názvu článku

  superkarma: 0 26.12.2012, 21:16:48
 2. avatar
  [5] hubajda [*]

  to je ale pomazanka Sml30Sml30

  1. na komentář reaguje jithule — #6
  superkarma: 0 27.09.2012, 18:53:22
 3. avatar
  [4] Andula [*]

  Ťapina: prý jsou hrozně častí, asi se neumím dívat

  superkarma: 0 08.12.2003, 18:04:19
 4. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Tak ti k nám nelétají.

  superkarma: 0 07.12.2003, 13:35:01
 5. avatar
  [2] Andula [*]

  A já je zase nmeviděla, kolegové v práci přitom ano.

  superkarma: 0 03.12.2003, 07:17:31
 6. avatar
  [1] Simba [*]

  Falešní kolibříci, ale pěkní.

  superkarma: 0 23.11.2003, 15:37:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme