Zdraví

Hot jóga: cesta ke zdraví i kráse

O tom, že józe propadla už spousta žen, asi psát nemusíme. Poslední dobou si ale něžné pohlaví oblíbilo hot jógu, která se cvičí v sálech vyhřátých na zhruba 40 stupňů celsia. V čem se liší od klasické jógy a proč byste ji měla vyzkoušet?

Hot jóga se cvičí ve vyhřáté místnosti, kde se teplota pohybuje od 38 do 42 stupňů a je zde zvýšená vlhkost vzduchu. V čem je to dobré? Díky vyšší teplotě se vaše svaly, šlachy a klouby rychleji prohřejí a tělo je pak pružnější. Při devadesáti minutové lekci spálíte dokonce třikrát víc kalorií než při aerobiku.

hot joga

Hot jóga má několik dalších výhod, které potěší zejména vaše zdraví. Jak psychické, tak i to fyzické. „Pocením se z těla vyplavují škodlivé látky, pročistíte lymfatický systém, zlepšíte si imunitu a krevní oběh, uvolníte mysl, zbavíte se stresu a po lekci se budete cítit uvolnění a v dobré náladě,“ vyjmenovává pozitiva Eva Mrázková, lektorka a zakladatelka studia Yoga Brno. „Spálíte až 1200 kalorií a upravíte činnost metabolismu, přispějete k hubnutí a formování postavy. Pokud máte problémy s celulitidou, její projevy se výrazně zmenší a vaše pokožka bude hladší a pružnější,“ doplňuje.

Mrázková se sportu věnuje od malička, předcvičovala aerobik, body styling… Postupně si našla cestu i k józe a naprosto jí propadla. „Myslím ale, že na to každý člověk přichází postupně, že si projde takovým bouřlivým obdobím a pak hledá klid, pohodu, lásku, zdraví… a to najde v józe,“ prohlašuje. „Předloni jsem se vydala do Indie a tam mě to pohltilo natolik, že mě momentálně nenaplňuje žádné jiné cvičení, myšlenky a studium víc než jóga.“

hot joga

Hot jóga ale není vhodná pro ty, kteří trpí nespavostí, migrénami, diabetem, artritidou nebo astmatem a pro těhotné a děti. Naopak jóga samotná ale pro děti vhodná je. Děti se při ní dokáží zklidnit. Lektoři musí mít speciální školení, aby dokázali děti uklidnit, ale současně i něco naučit. Velmi často hrou, hádankami nebo společnou motivací.

V čem se jednotlivé druhy jógy tedy liší? Liší se sestavou ásan - pozic, průběhem lekce, dynamičností a přístupem učitele. Hatha jóga pomáhá očistit tělo i mysl. Je silovou formou jógy, ale není náročná jako například power jóga či ashtanga. Pozice se cvičí pomalu s důrazem na provedení a správné dýchání. Vinyása jóga je dynamický styl jógy, který již předpokládá základní znalost a praxi jógového cvičení a vedení dechu, protože propojení těchto dvou prvků tady má primárním význam. Power jóga je styl cvičení, který má své základy v klasické józe. Cvičení je založeno na pravidelném opakování základních prvků a pozic a výdržích v nich. Bikram jóga obsahuje 26  ásan, které jsou neměnné po celém světě, na rozdíl od hot jógy. Hot jóga je obecný název pro cvičení jógy ve vyhřáté místnosti připomínající klima Indie. Každé hot jógové studio má svůj jedinečný styl, který určuje osobnost a originalita jejich majitelů. Někteří vytvoří vlastní osobitou a jedinečnou sérii, jiní začleňují do praxe power jógu,  aštanga jógu, vinyása jógu a jiné. Teplotní podmínky, vlhkost a pojetí jógy jsou totožné jako u  bikram jógy.

hot joga

Kde a jak vlastně jóga vznikla? Sanskrtské slovo jóga znamená sjednocení, spojení, splynutí a označuje soubor indických nauk, metod, ovládání tělesných a duševních funkcí člověka. Je to nejen tělesné cvičení, ale i meditace, koncentrace a ovládání mysli.

Kořeny jógy sahají do dávného starověku Indie a jsou klenotem těchto krajů.  V indickém prostředí je jóga především systém dechových technik, meditací a etických zásad, pak teprve přichází na řadu tělesná cvičení. „V naší západní kultuře je tomu naopak.  Nejdříve nás uchvátí cvičení a potom se každý vydává svou cestou – pouze tělesného nebo přidá i duševní stránku a chce se o józe dozvědět více, podrobit i svou mysl pradávnému systému,“ tvrdí Mrázková.

hot joga

Postupem času a díky vlivům učitelů jógy se vyvinulo několik směrů, které se něčím drobným liší. Jednotlivé směry ale nelze zcela oddělit, zapadají jeden do druhého.

Pouze když se změní tělo, může se změnit i dýchání. A pouze když se prohloubí dýchání, mohou se obnovit myšlenky. Teprve potom můžeme růst. (Patandžali)

více informací na http://www.yogabrno.cz/

hot joga

foto: Eva Mrázková

   
25.01.2013 - Zdraví - autor: Anna Basiková

Komentáře:

 1. avatar
  [14] LudPa [*]

  asi ano

  superkarma: 0 14.03.2013, 16:13:21
 2. [13] Trefa [*]

  Trefa:jogu nedelam,jsem uz stara.ale mlade lidi necht se do toho pusti.

  superkarma: 0 27.01.2013, 17:03:59
 3. [12] Ivushka12 [*]

  Joga mě uklidňuje. Nevadí, že se nepotím, hlavně, že se protáhnu  Sml22

  superkarma: 0 25.01.2013, 10:38:46
 4. [11] Anai [*]

  Tak nevím, bikram joga označují některé prameny i moje lektorka, o které jsem zde už psala, to, co je zde označeno jako "hot" . Ale ona není příznivcem - nicméně v létě jsme mockrát vlastně tuhle jogu musely cvičit - nedobrovolně - když bylo venku i u ní doma 32 stupňů. Přizpůsobila tomu i asány.

  superkarma: 0 24.01.2013, 19:22:23
 5. avatar
  [10] Eva_CZ [*]

  iva_ — #4 samotnym cvicenim se sice moc nehubne, ale jsou jogy urcene pro hubnuti a tam se jede na psychiku. V ramci relaxace s ruznymi technikami sugesce.

  superkarma: 0 24.01.2013, 16:56:29
 6. avatar
  [9] Eva_CZ [*]

  Lyoness — #7 samozrejme si nikdo nemuze sednou napoprve do lotosoveho sedu, ten se trenuje roky. Ale to vsechno by mel lektor vysvetlit. Ze se jde jen tam, kde je to prijemne. Ja cvicim s dvacitkama, i osmdesatniky.... Sml22 Lektori se nam ted stridaji, muj guru se odstehoval na Havaj ( a moc mi chybi ), ale jedna z nich ma urcite vic, nez 70 let - a je uuuuuuuuuzasna!

  superkarma: 0 24.01.2013, 16:55:10
 7. avatar
  [8] Eva_CZ [*]

  Lyoness — #7 Sml22 nedam na ni dopustit a vzdycky ji budu dluzit, dava mi vic, nez muzu dat ja ji.

  superkarma: 0 24.01.2013, 16:53:03
 8. [7] Lyoness [*]

  Eva_Fl — #6 Tak nase pani lektorka - mimochodem zadna tycka - nam teda davala zabrat. Ale bylo to moc fajn.

  Joga je opravdu pro kazdeho. Chce to neprepinat jak blazen... A pak neboli nic...

  Prave ji doporucuji pri problemech se zady, kyclemi apod...

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #8
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #9
  superkarma: 0 24.01.2013, 16:31:08
 9. avatar
  [6] Eva_CZ [*]

  Lyoness — #5 vzdycky zalezi na lektorovi. Sml22 Ja jsem nekdy tak vyflusana, ze se trochu najim a jdu spat. 

  Lidicka - joga je vhodna uplne pro kazdeho, staci si jen peclive vybrat. A pokud se dela spravne, neboli vubec nic, ani kycle. 

  Nemusite nikam chodit - na youtube je jogy az az. Sml22

  1. na komentář reaguje Lyoness — #7
  superkarma: 0 24.01.2013, 16:23:06
 10. [5] Lyoness [*]

  iva_ — #4 u hatha jogy se nezapotis?

  Ja z toho byla vzdy docela vyrizena Sml16

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #6
  superkarma: 0 24.01.2013, 12:42:21
 11. [4] iva_ [*]

  s jógou jsem začala nedávno kvůli zádům a říkala jsem si, že je škoda, že se u hatha jógy ani nazapotím a tak při hodinové lekci asi nic moc nespálím, abych cvičením i hubla ... bikram nebo hot jóga mě ale nenapadla, článek mě tedy nakopnul a jdu hledat nějaké blízké studio, kde pořadně topí :-)

  1. na komentář reaguje Lyoness — #5
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #10
  superkarma: 0 24.01.2013, 10:09:53
 12. avatar
  [3] femme [*]

  na jógu jsem chodila pravidelně v lázních, docela mě bavila Sml22

  superkarma: 0 24.01.2013, 09:40:45
 13. avatar
  [2] Hanula [*]

  Sml16mě při ní bolí kyčle...

  superkarma: 0 24.01.2013, 08:48:39
 14. [1] lidicka [*]

  Joga není pro mně vhodná...Sml23

  superkarma: 0 24.01.2013, 05:57:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme