Potrpíte si na čistotu? Oháníte se neustále hadrem napuštěným pořádnou dávkou čisticího prostředku? Lidé, kteří používají při úklidu chemické prostředky, jsou vystaveni o 30-50 % většímu nebezpečí vzniku astmatu než ti, kteří je nepoužívají. Největší riziko údajně představují prostředky na nábytek, sklo a osvěžovače vzduchu ve spreji. Nebezpečí vzniku astmatu stoupá s častějším úklidem a vyšším počtem využívaných chemických látek.

I takový obyčejný domácí úklid jednou za týden s použitím chemických čisticích prostředků může zapříčinit vznik astmatu. Podle internetového serveru idnes.cz to ve své nové studii publikované v časopise American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine uvádí tým španělských vědců.

Astma je nemocí dýchacích cest, při které dochází k dlouhodobému zánětu sliznic v dýchacím ústrojí. To postupně vede ke ztíženému dýchání až k dechové nedostatečnosti. Nemoc postihuje asi deset procent dětské populace, u dospělých se objevuje asi u pěti procent. Vědci se o přesné příčiny vzniku onemocnění přou, ale domnívají se, že je zčásti způsobeno alergickou reakcí na zhoršenou kvalitu ovzduší.

Vědci již dlouho vědí, že astma hrozí lidem, kteří jsou v zaměstnání pravidelně vystaveni chemickým prostředkům, včetně čisticích sprejů. Podle odborníků je však španělská studie nová v tom, že upozorňuje na nebezpečí i při běžném domácím úklidu. Doposud nebylo prokázáno, že domácí úklidové prostředky mohou způsobit astma.

Dáváte přednost klasickým úklidovým prostředkům, nebo využíváte inovované a „zaručeně účinné“ chemické prostředky ve spreji? Věříte výrobcům a přesně dodržujete bezpečnostní předpisy? Jak často provádíte velký úklid?

Reklama