Co si počít s načatou středou a předsudkem, že ženy do hospody nechodí? Jenže já dostala pozvání, které se neodmítá. Na povídání se ženou, která si poradí s hospodou plnou chlapů, kteří neremcají nad správnou mírou piva, pochvalují si domácí kuchyň, a co je nejdůležitější, rádi se vrací, protože v hospodě „Na horách“ se cítí jako doma. A taky jsem vždycky chtěla ochutnat Postřižiny, které se „Na horách“ točí.

V českém filmu „Anděl na horách“ jste do útulné hospůdky museli až na Gerlachovský štít. Naše, která ji domáckou útulností nápadně připomíná, se nachází na bezpečné poděbradské rovině. A místo Anděla můžete vlídné slovo prohodit s paní hospodskou, Radkou Charvátovou Lupšinovou.

djdjddd

S paní Radkou jsem našla společnou řeč hned, jak jsem pochválila točenou jedenáctku. Na poměrně nezvyklou dobu, krátce po popoledni, byla hospoda plná lidí, vedle hrála živá hudba a tak jsme na sebe musely trošku zvýšit hlas.

Spojení žena a hospodská není tak obvyklé, vy jste navíc na všechno úplně sama…
Já už to dělám dvacet let, s tím problém nemám. Dřív jsem dělala vedoucí na poště a měla z toho obrovskou hlavu. Po rozvodu jsem neměla peníze a mít hospodu mě bavilo víc než vařit někomu kávu a sepisovat elaboráty. Hospody jsem měla převážně v Praze, tady jsem třetím rokem. O hospodě „Na horách“ se ke mně donesly zprávy, že to kdysi byla dobře zajetá hospoda a lidem chybí. Tak jsem do toho šla.

Přece jen štamgasti jsou výhradně muži, jak jste si jejich důvěru, že pivu rozumíte, získala?
Sem přijdou tři typy: Zklamanej, jde se opít, šťastnej, jde se opít, a nemluva. Neřeším s nimi své problémy. Vyslechnu je, odkývám...

dkdkdddd

Jste tak trošku psycholog?
(smích) To je každý hospodský.

Vráťa je výborný muzikant

Využila jsem chvilky pauzy, kterou muzikant Vráťa poskytl tančícím důchodcům v přilehlém salonku, a rozhodla se krátce vyzpovídat dříve narozené, co je přimělo k tomu, aby každou středu odpoledne v hospodě „Na horách“ protančili. Radka Charvátová Lupšinová totiž pro důchodce, kterých v Poděbradech žije poměrně hodně, organizuje taneční středy s živou hudbou. Za pronájem salonku důchodci nic nehradí, platí jen za občerstvení a pivo, které si pochvalují.

dkdkdkd

Pivo je dobrý. My sem se ženou chodíme tancovat, pravidelně. Je tu velmi příjemné prostřední. Hudebník skvěle hraje - i písničky na přání,“ pochvaluje si důchodce Jan.

dkkddddd

„Já sem také chodím pravidelně, jsem muzikantská fanynka,“ usmívá se krásně ustrojená a nalíčená Miluška, která přichází sama. „Pokud je tanečník, tančím. Když není, tak tančíme všichni dohromady, zpíváme. Je to moc fajn. To víte, my staří už těm počítačům tolik nedáme, a je škoda u nich prosedět den, tak jdeme sem,“ rozpovídala se fešná seniorka.“

Zájem seniorů o taneční odpoledne „Na horách“ je obrovský, sejde se jich i 40. Jsou i tací, kteří přijedou tančit do Poděbrad až z Kutné Hory.

Řekli byste, že Miluška za čtyři měsíce oslaví 80. narozeniny?

miluska

Vrátila jsem se od optimisticky naladěných seniorů ke stejně naladěné Radce, která jakmile štamgast vejde do dveří už ví, že to bude „velká Plzeň“.

Taneční středy jsou jedinou akcí, kterou Na horách pořádáte?
Kdepak. Měli jsme tu předsvatbu, jak ji nazvali mladí, pak oslavu padesátin. Máme tu i country, když si na nás profesionálové najdou čas, což bývá tak jednou měsíčně. Je to moc fajn, zpíváme, tančíme. Měli jsme pyžamové párty pro mladé, chystáme Mikulášskou. A protože se chlapi dohadovali, kdo umí lepší guláš, navrhla jsem akci „guláš o ceny“. V zimě chceme udělat zabíjačku..

Čím to je, že lidi dnes už do hospody moc nechodí?
Dnes se žije jinak, lidi nemají peníze. Dřív jsem nemusela mít „dlužáky“, dnes je u stálých štamgastů mít musím. Stále se zvyšuje cena piva, což znamená, že ji musíme zvednout i my. A co udělá zákazník? Porozhlédne se po všech těch akcí, které v supermarketech jsou a koupí si pivo v „petce.“

kkssskss

Vypadá to, že nejen řidič, ale i hospodský tvrdý chleba má...
Já jsem spokojená a ráda, že mám práci, nestěžuji si. K práci si nenabírám zaměstnance, zvládnu všechno sama s pomocí rodiny.

A co když onemocníte?
To neexistuje, i když mám „čtyřicítku“ (horečku) tak si zkrátka vezmu Paralen a funguju. Od porodu jsem nebyla nemocná. Nemohu si dovolit zavřít hospodu. Zklamala bych štamgasty, jejich důvěru. Jak by viděli zavřenou hospodu, už by příště nepřišli.

A jaká je odměna za tu denodenní řeholi?
(smích) Bolení zad, nateklé nohy, pět let žádná dovolená.

Největší poklona, jakou jste dostala?
Jednou mi jeden řekl, že si mě vezme, protože se ještě nikdy tak dobře nenajedl!

Co chystáte dobrého na dnešek?
Sloní uši. To je řízek z kýty přes celý talíř.

hospodd

 

Reklama