Rodina

Hospodská Radka: Dobrá hospoda nemá nikdy zavřeno

Co si počít s načatou středou a předsudkem, že ženy do hospody nechodí? Jenže já dostala pozvání, které se neodmítá. Na povídání se ženou, která si poradí s hospodou plnou chlapů, kteří neremcají nad správnou mírou piva, pochvalují si domácí kuchyň, a co je nejdůležitější, rádi se vrací, protože v hospodě „Na horách“ se cítí jako doma. A taky jsem vždycky chtěla ochutnat Postřižiny, které se „Na horách“ točí.

V českém filmu „Anděl na horách“ jste do útulné hospůdky museli až na Gerlachovský štít. Naše, která ji domáckou útulností nápadně připomíná, se nachází na bezpečné poděbradské rovině. A místo Anděla můžete vlídné slovo prohodit s paní hospodskou, Radkou Charvátovou Lupšinovou.

djdjddd

S paní Radkou jsem našla společnou řeč hned, jak jsem pochválila točenou jedenáctku. Na poměrně nezvyklou dobu, krátce po popoledni, byla hospoda plná lidí, vedle hrála živá hudba a tak jsme na sebe musely trošku zvýšit hlas.

Spojení žena a hospodská není tak obvyklé, vy jste navíc na všechno úplně sama…
Já už to dělám dvacet let, s tím problém nemám. Dřív jsem dělala vedoucí na poště a měla z toho obrovskou hlavu. Po rozvodu jsem neměla peníze a mít hospodu mě bavilo víc než vařit někomu kávu a sepisovat elaboráty. Hospody jsem měla převážně v Praze, tady jsem třetím rokem. O hospodě „Na horách“ se ke mně donesly zprávy, že to kdysi byla dobře zajetá hospoda a lidem chybí. Tak jsem do toho šla.

Přece jen štamgasti jsou výhradně muži, jak jste si jejich důvěru, že pivu rozumíte, získala?
Sem přijdou tři typy: Zklamanej, jde se opít, šťastnej, jde se opít, a nemluva. Neřeším s nimi své problémy. Vyslechnu je, odkývám...

dkdkdddd

Jste tak trošku psycholog?
(smích) To je každý hospodský.

Vráťa je výborný muzikant

Využila jsem chvilky pauzy, kterou muzikant Vráťa poskytl tančícím důchodcům v přilehlém salonku, a rozhodla se krátce vyzpovídat dříve narozené, co je přimělo k tomu, aby každou středu odpoledne v hospodě „Na horách“ protančili. Radka Charvátová Lupšinová totiž pro důchodce, kterých v Poděbradech žije poměrně hodně, organizuje taneční středy s živou hudbou. Za pronájem salonku důchodci nic nehradí, platí jen za občerstvení a pivo, které si pochvalují.

dkdkdkd

Pivo je dobrý. My sem se ženou chodíme tancovat, pravidelně. Je tu velmi příjemné prostřední. Hudebník skvěle hraje - i písničky na přání,“ pochvaluje si důchodce Jan.

dkkddddd

„Já sem také chodím pravidelně, jsem muzikantská fanynka,“ usmívá se krásně ustrojená a nalíčená Miluška, která přichází sama. „Pokud je tanečník, tančím. Když není, tak tančíme všichni dohromady, zpíváme. Je to moc fajn. To víte, my staří už těm počítačům tolik nedáme, a je škoda u nich prosedět den, tak jdeme sem,“ rozpovídala se fešná seniorka.“

Zájem seniorů o taneční odpoledne „Na horách“ je obrovský, sejde se jich i 40. Jsou i tací, kteří přijedou tančit do Poděbrad až z Kutné Hory.

Řekli byste, že Miluška za čtyři měsíce oslaví 80. narozeniny?

miluska

Vrátila jsem se od optimisticky naladěných seniorů ke stejně naladěné Radce, která jakmile štamgast vejde do dveří už ví, že to bude „velká Plzeň“.

Taneční středy jsou jedinou akcí, kterou Na horách pořádáte?
Kdepak. Měli jsme tu předsvatbu, jak ji nazvali mladí, pak oslavu padesátin. Máme tu i country, když si na nás profesionálové najdou čas, což bývá tak jednou měsíčně. Je to moc fajn, zpíváme, tančíme. Měli jsme pyžamové párty pro mladé, chystáme Mikulášskou. A protože se chlapi dohadovali, kdo umí lepší guláš, navrhla jsem akci „guláš o ceny“. V zimě chceme udělat zabíjačku..

Čím to je, že lidi dnes už do hospody moc nechodí?
Dnes se žije jinak, lidi nemají peníze. Dřív jsem nemusela mít „dlužáky“, dnes je u stálých štamgastů mít musím. Stále se zvyšuje cena piva, což znamená, že ji musíme zvednout i my. A co udělá zákazník? Porozhlédne se po všech těch akcí, které v supermarketech jsou a koupí si pivo v „petce.“

kkssskss

Vypadá to, že nejen řidič, ale i hospodský tvrdý chleba má...
Já jsem spokojená a ráda, že mám práci, nestěžuji si. K práci si nenabírám zaměstnance, zvládnu všechno sama s pomocí rodiny.

A co když onemocníte?
To neexistuje, i když mám „čtyřicítku“ (horečku) tak si zkrátka vezmu Paralen a funguju. Od porodu jsem nebyla nemocná. Nemohu si dovolit zavřít hospodu. Zklamala bych štamgasty, jejich důvěru. Jak by viděli zavřenou hospodu, už by příště nepřišli.

A jaká je odměna za tu denodenní řeholi?
(smích) Bolení zad, nateklé nohy, pět let žádná dovolená.

Největší poklona, jakou jste dostala?
Jednou mi jeden řekl, že si mě vezme, protože se ještě nikdy tak dobře nenajedl!

Co chystáte dobrého na dnešek?
Sloní uši. To je řízek z kýty přes celý talíř.

hospodd

 

   
27.10.2014 - Finance a práce - autor: Hana Novotná

Komentáře:

 1. avatar
  [15] gerda [*]

  To mi připomíná náš obchod Ponožky U Marušky. Tam je baba jako řemen, dřív měla velký stánek na tržnici, pusa jí jela, zákazník je pro ni bůh a taky už není nejmladší. Někoho prostě práce pro lidi baví.

  superkarma: 0 28.10.2014, 05:48:57
 2. avatar
  [14] Dudlajlama [*]

  Suzanne — #6Sml22. Miluju tyhle podniky, kde se cas zastavil, majitele jsou jejich dusi a hrdi na svoji praci(osetrene pivo a dobre jidlo), lidi posedi spolu, nemaji potrebu se vytahovat a povysovat, nedrzi v ruce mobil atd. Asi uz starnu, ale delaji mi tyhle ksefty pekne na dusi.

  P. S. Duchodkyne Miluska je stabajznaSml22.

  superkarma: 0 28.10.2014, 03:27:52
 3. [13] free [*]

  když jsme byli s dětmi na Sečské přehradě na dovolené a zabloudili na jedné vycházce, narazili jsme na hospůdku. Hospodská jako z minulého století zrovna zamykala ale jak jsme se zeptali na otevírací dobu, otevřela, nabídla nám utopence..... atmosféra jak ve Zlatých úhořích Oty Pavla. V oknech muškáty na zdech preparované ryby... byli jsme naměkko. Vzpomínáme ž několik let.

  superkarma: 0 27.10.2014, 19:46:53
 4. avatar
  [12] Barbucháč [*]

  risina — #11 tohle focení není pouze o kvalitním foťáku, ale o znalosti základů focení. Fotit kohokoliv proti oknu je základní neznalost, až hloupost, troufám si tvrdit.

  superkarma: 1 27.10.2014, 15:13:42
 5. avatar
  [11] risina [*]

  MaVy — #9 Vůbec by to chtělo lepší fotky, a nejen u tohoto článku. Nemohla by redakce vybavit své redaktorky jedním kvalitnějším foťákem?

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #12
  superkarma: 0 27.10.2014, 14:30:58
 6. avatar
  [10] Danila [*]

  to sú fotky zo starého mobilu či čo? fakt zlé Sml68 inak pani držím palce Sml22 ale mala by vedieť aj relaxovať Sml58

  superkarma: 0 27.10.2014, 14:21:30
 7. [9] MaVy [*]

  fajn nápad s těma tanečkama Sml67 , paní se na hospodskou hodí, jen to chtělo lepší fotku, věřím, že když se usměje vypadá úplně jinak Sml16 , nejdůležitější je stejně jak umí točit Sml77 a atmosféra v lokále

  1. na komentář reaguje risina — #11
  superkarma: 0 27.10.2014, 09:50:20
 8. avatar
  [8] gerda [*]

  Suzanne — #6však ano, celebrity mají naučené odpovědi jak přes kopírák, to je škoda času číst. Taky mě víc zajímá, jak to chodí mezi lidma.Sml22

  superkarma: 0 27.10.2014, 09:21:17
 9. avatar
  [7] marianaant [*]

  Bydlíme na vesnici má asi 900 obyvatel. Máme tady jednu hospodu a letos otevřela taková malá vinárnička. Hospoda působí studeně, nevlídně. Vystřídalo se tam několik majitelů, ale změna žádná. Bydlíme v oblasti kde se dělá a pěstuje hrozno, pálí se tady meruňkovice tak hospoda je opravdu jen na to pivo, ale nějak se nedaří. Vinarnička otevřela a má provozní dobu od 14 hodin tak ti skalní pivaři si tam zajdou na pivo než otevře hospoda na návsi. Ale jaký má úspěch nevím, jestli si tam někdo zajde na víno nebo kávu, možná někdo kdo není místní. Jsem opravdu zvědavá jak dlouho se bude provozovat.Sml22

  superkarma: 0 27.10.2014, 08:27:20
 10. avatar
  [6] Suzanne [*]

  gerda — #1 I kdyby to byla obyčejná hospoda (a ona takhle krásně obyčejná není každá), mám ráda, když jsou na ž-in rozhovory s obyčejnými lidmi, kteří prostě jen spokojeně žijí. Mně pomáhá každý takový rozhovor udržet optimismus. Příběhy celebrit či výjimečných lidí mě tolik neberou.

  1. na komentář reaguje gerda — #8
  2. na komentář reaguje Dudlajlama — #14
  superkarma: 4 27.10.2014, 08:17:04
 11. avatar
  [5] gerda [*]

  samecka — #4přesně, tam by cimfrlína nevydržela, paní se tam hodí velice dobře.Sml67

  superkarma: 0 27.10.2014, 07:30:20
 12. avatar
  [4] samecka [*]

  Mně připadá paní "hospoda" jako baba jak řemen. Že tam patří, je ve svém přirozeném prostředí. Věřím, že to tam funguje!Sml67Sml67Sml67

  1. na komentář reaguje gerda — #5
  superkarma: 3 27.10.2014, 07:21:40
 13. [2] zwiki [*]

  Hospodská se netváří nějak přívětivě,spíš jako "bůh pomsty"Sml30 a dívat se na ni brrr

  superkarma: 2 27.10.2014, 05:50:24
 14. avatar
  [1] gerda [*]

  Škoda, že nejsou lepší fotky. Hospoda je určitě fajn, ale podle mě není vůbec výjimečná.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #6
  superkarma: 0 27.10.2014, 05:06:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme