Zdraví

„Hormonální antikoncepce ovlivňuje šance na otěhotnění,“ říká gynekolog

Vysadíte hormonální antikoncepci a okamžitému početí už nic nebrání. Ano, ale jen pokud patříte mezi pouhých 20 % žen, které pak na ovulační cyklus nemusí čekat dva až tři měsíce. To a mnohem více nám prozradil renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Říká se, že po vysazení hormonální antikoncepce dochází k rychlejšímu otěhotnění. Je to tak?
Ano. Vaječníky totiž pracují mnohem lépe než před nasazením pilulek, a proto mají ženy větší šanci otěhotnět právě těsně po vysazení či do půl roku od něj. Pak se šance opět začíná snižovat. Těch žen, u kterých ovulační cyklus funguje dobře ihned po vysazení antikoncepčních pilulek, je však jen zhruba 20 %.

antikoncepce

Co to pro zbylé ženy znamená?
Že u nich vždy chvíli trvá, než se cyklus upraví. U naprosté většiny žen se plně upraví do dvou, maximálně tří cyklů od vysazení. Nejedná se tedy o dlouhé období. Přesto se ale ojediněle mohou objevit ženy, u kterých cyklus nenastartuje vůbec, a zůstanou neplodné.

Jaké je procento takových žen?
Procento těchto žen nelze jednoznačně odhadnout, jejich počet je však velice nízký. Často se totiž antikoncepci dává za vinu i to, za co ve skutečnosti nemůže. Absence cyklu po vysazení antikoncepce totiž obvykle trápí ženy, které menstruační cyklus neměly v pořádku nikdy, tedy ani před nasazením pilulek. Nebo ženy, které se pro mateřství rozhodnou ve vyšším věku, kdy jsou šance na početí již omezené.

Když žena vysadí antikoncepci, kdy je nejvhodnější pokoušet se o početí?
Názory v otázce, po jak dlouhé době po vysazení hormonální antikoncepce se doporučuje snažit se o početí, se mnohdy liší. Zatímco jedni tvrdí, že se žena musí nejdříve očistit, minimálně půl roku antikoncepci neužívat a teprve pak se snažit o početí, já zastávám názor, že se může začít snažit prakticky bezprostředně po vysazení pilulek. Vzhledem k výše uvedenému se to však ihned spíše nemusí podařit.

Existují nějaké obtíže, s nimiž se žena po vysazení hormonální antikoncepce potýká?
Vysazení hormonální antikoncepce se s některými typickými zdravotními obtížemi pojí. U téměř všech žen se nejčastěji objevují silnější bolesti jak v průběhu cyklu, zvláště před a při ovulaci, tak při menstruaci. A to dokonce i u žen, které takové problémy dříve neměly. V naprosté většině se tato obtíž ale do dvou až tří měsíců upraví.

A objeví se i další změny?
S vysazením antikoncepce se téměř u všech žen začne objevovat také pravidelný výtok, nejčastěji přibližně uprostřed cyklu. Jedná se o přirozený fyziologický jev a ženy se nemusejí obávat domnělé poševní infekce, kterou za něj často zaměňují. Je to spíše známka toho, že je vše v pořádku a tělo funguje tak, jak má. V takzvaných plodných dnech, tedy kolem období dozrávání vajíčka, a zvláště při ovulaci, se hlen v děložním hrdle stává tažnější a tekutější, někdy má charakter vaječného bílku či vodnatého výtoku. To je zcela v pořádku, protože tato konzistence je přímo potřebná k tomu, aby spermie mohly naplnit své poslání, tedy dostat se k vajíčku a oplodnit jej. Hustější hlen v neplodném období jim je v tomto spíše překážkou. Pokud se u ženy v plodném období hlenový příznak neobjevuje, může se jednat o problém s dozráváním vajíček, a proto je vhodné na jejich podporu nasadit léčbu svépomocí, v případě dlouhodobého přetrvávání pak vyhledat podrobnější lékařské vyšetření.

Je možné průvodní jevy nějak zmírnit?
Přípravky ve formě volně prodejných doplňků stravy na podporu cyklu může žena začít užívat již jeden až dva měsíce před vysazením antikoncepce nebo ihned po něm. Vhodné jsou například přípravky typu Sarapis mensis s mateří kašičkou a dalšími látkami, doplněné o zvýšený příjem kyseliny listové. Pokud se i přes dostavující se ovulaci, potvrzenou například měřením bazální teploty, ovulačním testem nebo ultrazvukovým vyšetřením, zmíněný hlenovitý výtok neobjevuje, lze nasadit i léky na ředění hlenu, které běžně používáme například u kašle či infekcí horních dýchacích cest. Tyto preparáty mohou být řešením i při dalších poměrně častých projevech vysazení antikoncepce, jako je zhoršení pleti či maštění vlasů.

gynekologMUDr. Pavel Turčan

Vystudoval obor všeobecné lékařství na lékařské fakultě Univerzity Karlovy Hradec Králové. Po studiu složil atestaci v oboru gynekologie a porodnictví prvního i druhého stupně a následně rovněž v oboru sexuologie. Dnes je zároveň členem mnoha odborných organizací, například Sexuologické společnosti, České společnosti pro menopausu a andropausu, České gynekologické a porodnické společnosti či Mezinárodní společnosti pro sexuální medicínu.

Čtěte také:

   
05.05.2016 - Zdraví - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [11] hanca.prok4 [*]

  Ahoj Zeleny anděl je super mají totiž bachovky http://zeleny-andel.cz/cz/bachovy-esence. Co ja se jich po Brně nahledala.

  superkarma: 0 20.06.2016, 20:23:49
 2. avatar
  [10] Ni-ka [*]

  Boros — #7 Díky, zkusím:)))Teď ještě musí vyjít i to mimino:)))

  superkarma: 0 06.05.2016, 09:59:15
 3. avatar
  [9] RenataMor [*]

  Sml23

  superkarma: 0 05.05.2016, 22:59:14
 4. avatar
  [8] AmeA [*]

  Sml67

  superkarma: 0 05.05.2016, 12:55:45
 5. [7] Boros [*]

  Ni-ka — #3 Zkus při menstruačních bolestech brát Calcium- může se jednorázově až 15 tablet denně (ne každý den, ale jen při bolestech). Nejlepší je z lékárny- obyčejné calcium carbonicum (kdysi bylo gluconikum a bylo lepší), pokud ne to, tak šumivé čisté taky stačí, ale zase je horší na žaludek. Ze spasmolytik je nejlepší Spasmopan čípky, ale jsou na předpis- nejsou drahé, ale musí ti je někdo napsat, třeba na "hradí nemocný".

  1. na komentář reaguje Ni-ka — #10
  superkarma: 0 05.05.2016, 09:58:15
 6. [6] Jana 01 [*]

  Je to chemie, která mi nikdy v životě nesměla do těla. Stačí, že to pijeme - jsou toho plné řeky. Každý milující a chápavý muž v tomto ženu podpoří.

  superkarma: 2 05.05.2016, 09:23:54
 7. [5] Goldenhair [*]

  proč rovnou nenapíše, že šance snižuje? Sml31

  superkarma: 0 05.05.2016, 08:45:18
 8. [4] bobani [*]

  Sml80

  superkarma: 0 05.05.2016, 08:44:13
 9. avatar
  [3] Ni-ka [*]

  Brala jsem HA 7 let, jasně, člověk od 17 - 18ti let nechce otěhotnět. Teď už ji mám 5 let vysazenou. Někde psali, že tak dlouho, jak človek antikoncepci bral, tak dlouho se má organismus čistit.Jsem moc ráda, že všechno dle tohoto článu mi funguje nejspíš jak má,ale nikdy jsem nemívala bolestivou menstruaci - teď hrůza, je šíleně silná, bolestivá a měla jsem velké problémy s pletí, jediné co mi kožní doktorka poradila je, že mám opět nasadit HA, to jsem odmítla a jsem ráda. Proč do sebe něco cpát. Někdy jsem si dokonce myslela, že mám zánět vaječníků, taková to byla nevysvětlitelná bolest. Má gynekoložka mi vysvětlila, že teprve po těch 7 letech dostanu své dny, jak se patří. Všechno předtím bylo uměle navozené díky HA.

  1. na komentář reaguje Boros — #7
  superkarma: 0 05.05.2016, 07:51:31
 10. [2] Boros [*]

  Jeden z lékařů, který o těchto problémech alespoň mluví!Sml67

  Jinak se velice často setkávám s tím, že naopak lékaři vnucují HA i těm, které ji vůbec nepotřebují. A hlavně, tohle by každá měla vědět dříve, než se do užívání pustí.

  superkarma: 0 05.05.2016, 06:52:49
 11. [1] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 05.05.2016, 06:26:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme