Zdraví

Hořký život se žlučníkovými kameny

stomach

Přiznávám se, že k napsání tohoto článku mě přivedla vaše nedávná živá diskuse nad tímto tématem. Usoudila jsem, že potíže se žlučníkem má poměrně hodně z nás. Aby ne. Kameny totiž díky estrogenu trpí 40 % žen nad 40 let a jen 16 % mužů.

Ano, i já patřím k ortodoxním žlučníkářům, a to už dobrých dvacet let. Tlustá nejsem, v mastném si nelibuji, cholesterol mám v normě. Přesto mám od dvaceti let žlučníkové kameny. Měli je obě babičky i dědové, mají je i rodiče. U mě je to ryze genetická záležitost. Převalují se a plavou si ve žluči jako v termálních lázních a náramně se jim daří. Prý i utěšeně rostou. Aby ne, když je neruší ani laparoskop, ani skalpel. Občas si zaprskají a na chvíli se stáhnou, to když jim připravím spršku z Febicholu a bylinného čaje, ale jinak jsou v pohodě. Zkrátka jedna dlouhá dovolená. Ale i nad nimi se stahují temná mračna, i když zatím pouze na vzdáleném obzoru.

Ony totiž zase tak moc nezlobí. Byly doby, kdy mě paralyzovaly žlučníkovou kolikou a já nemohla pohnout ani malíčkem u ruky a přivolaní doktoři do mě prali injekce se spasmolytikem, ale teď se celé roky zmůžou jenom na nafouklé břicho či občasné bodání, které ale tak do hodiny přejde. Jsme kámoši. A o blízké se má člověk zajímat. Takže:

Co o nich víme?

Žlučník je orgán tvaru malé hruštičky, který spojuje játra s tenkým střevem. Svým hořkým obsahem napomáhá střevu zpracovávat především tuky. Žluč se tvoří celý den a je složena z množství látek a minerálů, které se za nepříznivých okolností začnou spojovat ve shluky - krystalizační jádra. Ty se na sebe nabalují a dají vzniknou hezkému, kulatému(nebo špičatému)  kamínku, který nás začne následovně trápit.

Proč?

Dodnes není jasné, proč k tomu dochází, ale ví se, že vyšší riziko mají obézní lidé, diabetici a těhotné ženy. Riziko zvyšují stavy po operaci trávicího traktu, příjem vysoce kalorické stravy, některé léky, ženské pohlavní hormony a v neposlední řadě stres. Tajemstvím není, že ani vleklé redukční diety s velkým omezením tuků nejsou pro jejich vznik nepříznivé. Vytvořená žluč se nespotřebovává trávením, zahušťuje se a usnadňuje vznik kamenů.

Kolika

Žlučníková kolika vzniká tehdy, když je žlučovod zablokován kamenem. Projevuje se pronikavou křečovitou bolestí v pravém podžebří, která může vystřelovat do zad či k pravému rameni. Díky tomu ji laik může zaměnit za infarkt. I ten může být doprovázen nevolností a zvracením.

První pomoc

Pro začátek vám prozradím pár babských rad. U nás doma se traduje šťáva s citronu. Jestliže vás po vydatném jídle „chytne“ žlučník a nemáte po ruce žádný lékárenský prostředek, vymačkejte si šťávu z celého citronu a vypijte. Pak si chvíli lehněte na záda s pokrčenýma nohama - osobně mi to už mnohokrát pomohlo.

Lidové léčitelství radí domácí samoléčbu pomocí šťávy z červené řepy. Prý se tak dají kameny bezbolestně rozpustit. Řepa obsahuje přes 50 % sodíku a jen 5 % vápníku.

Několik řep očistíme, omyjeme a svaříme. Tuto směs je nutné vařit tak dlouho, dokud není hustá jako sirup. Léčivé účinky řepy znali léčitelé již dávno a pro začátek doporučují řepnou šťávu míchat s mrkvovým sirupem. Tělo si totiž musí na tak prudkou očistnou kůru zvykat postupně. Po týdnu už lze pít 100-200 ml čisté řepné šťávy dvakrát denně před jídlem. Doporučován je i výtažek z bodláku ostřopestřec.

U lékaře

Jste-li ale spíš racionální příznivec moderní medicíny, spolehněte se raději a pomoc lékařů. Zvláště proto, že neléčené kameny mohou způsobit mnoho vážných komplikací, které při vší smůle mohou vést až k rakovině jater či slinivky. I bez této eventuality je kamínek nebezpečný, a to svým putováním po žlučníku nebo do tenkého střeva.  Pokud se kamínek zaklíní v ústí tenkého střeva, může dojít k zánětu slinivky břišní. Pokud se zaklíní v žlučových cestách, dochází k žlučníkové kolice.

Potvrdí-li vám lékař na ultrazvukovém vyšetření kameny, je nejlepší na nic nečekat a zbavit se jich. Záleží na závažnosti stavu, ale vždy máme dvě možnosti.

 • Konzervativní terapie – spočívá v podávání léků. Podávají se především spasmolytika – léky proti křečím. Velmi důležitá je žlučníková dieta
 • Chirurgická terapie – patří sem drcení kaménků ultrazvukem, nebo laparoskopická cholecystektomie, při které je žlučník odstraněn.

Také vás nebo někoho ve vašem okolí trápí žlučníkové kameny?

   
03.06.2010 - Nemoci - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. [16] vlastislava [*]

  Sml15

  Zdravím všechny co mají rádi bylinky a přírodní produkty.Budu velmi ráda když mně někdo napíšete můj email Vlasta.Fucikova@seznam.cz nebo skype..vlastafu .Taky bych se s Váma chtěla podělit o moje webové stránky a popřípadě i radu jak na různé problémy nebo na co produkty užívat .Jsem tu pro Vás klidně pište Vlasta .    http://okg-zdravi.webnode.cz

  03-000334Sml59

  superkarma: 0 24.06.2010, 09:40:26
 2. [15] tamarinek [*]

  Tak stímto problémem se trápím někde od asi už 16let,naposled mi jeden p.doktor řeklSml31,že jelikož mám problémy s krví a kameny jsou natolik velké že to střevy neprojde,tak není operace tak důležitáSml80.Tehda mi byly nalezeny 3ks vel1x1cm a celou dobu s tím žiju,jen občas jsem jak nafouklý balon.Sml22

  superkarma: 0 06.06.2010, 20:00:34
 3. avatar
  [14] monkee [*]

  Laparoskopicky mi vyndali kamínky (a předali úhledně zabalené v lékovce), žlučník pietně ponechali. Už ani nevím, kolik je to let (dohledatelné podle data stěhování zábřežské nemocnice do Poruby). Nedávno jsem se na rentgenovém snímku dívala, jak se žlučník opět - úspěšně - plní. Ale dávám si majzla, pod kudlu se mi znova nechce.

  Dallea — #12  Projevuje se různě, mě například bolelo v zádech poblíž páteře (naprosto netypicky tupou bolestí, žádné křeče). Základní popis projevů je v článku.

  superkarma: 0 03.06.2010, 20:34:02
 4. avatar
  [13] Eva_CZ [*]

  Dallea — #12 mne bylo proste blbe, nafouklo se mi bricho jak prase a dokud jsem se nevyzvracela, nebo nesla na velkou, bylo peklo. Jenze ja mam i nemocny strevo, cert vi, jak by to bylo ,,jen" se zlucnikem. Sml80 Zadny bolesti v podzebri jsem nemivala. Sml23

  superkarma: 0 03.06.2010, 20:20:34
 5. avatar
  [12] Dallea [*]

  Jakými možnými způsoby se to tedy může projevovat?

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #13
  2. na komentář reaguje monkee — #14
  superkarma: 0 03.06.2010, 20:13:53
 6. avatar
  [11] Eva_CZ [*]

  akna — #10 i ja. Po 1.porodu a uz to jelo. Sml22

  superkarma: 0 03.06.2010, 20:02:03
 7. [10] akna [*]

  Žlučníkové koliky mě chytly po porodu.Nejprve byly 1x za měsíc,pak 1x týdně , pak obden a nejčastěji v noci.Už jsem se bála cokoliv sníst.Na pohotovosti jsem byla jako doma.Sotva se otevřely dveře a pan doktor mě uviděl řekl :" Copak jste zase sežrala?" A já jen špitla-" Suchý rohlík". "po tom vám nemůže být špatně"-odpověděl.Ale já opravdu jedla jen den staré rohlíky.Když jsem zase dostala záchvat ( stačilo ,když jsem byla chvilku ohnutá) ,tak jsem brečela,že na pohotovost nepojedu,že budou zase nadávat. Za dvě hodiny jsem lezla po čtyřech a brečela,ať mě manžel odveze.Tenkrát se čekalo na operace několik měsíců,nebo i rok.V Plzni mi řekli,že se čeká asi rok,tak mě manžel odvezl do Rokycan a tam jsem jim na rovinu řekla,že jestli mě co nejdříve nevyndají kámen,že umřu! Do čtrnácti dní mě přišel telegram,že můžu nastoupit.Tak jsem neumřela a žiju dodnes....

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #11
  superkarma: 0 03.06.2010, 17:45:07
 8. avatar
  [9] paníliška [*]

  S kameny jsem trpěla už od dětství, leč má matka mi tvrdila, že mám zaražené větry. Sml15 Až v dospělosti, po parádní třídenní kolice jsem byla hospitalizována, vyšetřena, kameny zdiagnostikovány a odstraněny.

  superkarma: 0 03.06.2010, 15:34:30
 9. avatar
  [8] Eva_CZ [*]

  vodfon — #7 presne tak. Ta laparo je prdel, za 2 dni jsi schopna normalne fungovat. Ja jsem 2.den vygruntovala garaz. Coz ovsem nebyl dobrej napad. Jsem si zkomplikovala uzdraveni. Chci tim ale jen rict, ze subjektivne jsem byla uplne OK.

  superkarma: 0 03.06.2010, 13:08:31
 10. avatar
  [7] vodfon, kolie [*]

  A divím se všem, co nějaké problémy mají to neřeší. Sml80Vždyť to jde laparoskopicky. Já jsem měla klasickou operaci a  utekla jsem hrobníkovi z lopatySml80! vodfon — #6Teď mám roční výročí, ale znova bych to zažít nechtěla!Sml15Sml15Sml15 vodfon — #6

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #8
  superkarma: 0 03.06.2010, 12:20:54
 11. avatar
  [6] vodfon, kolie [*]

  Zhnilý žlučník, díky kamenům, s následnou akutní pankreatitidou, mám tady, určitě jenom já.Sml58

  1. na komentář reaguje vodfon — #7
  superkarma: 0 03.06.2010, 12:06:43
 12. avatar
  [5] mio [*]

  Nikdy jsem neměla žádné potíže a loni jsem po 5 dnech urputných bolestí mazala do špitálu. Kamínky jsou venku i se žlučníkem..

  superkarma: 0 03.06.2010, 10:27:10
 13. [4] Anai [*]

  Ano, už 15 let asi. Sice mě po sonu tehdy směřovali na operaci, ale jelikož jsem zvyklá jíst dietně, tak problémy vlastně nemám.... A když už ano, jednoznačně pomůže pár panáků ferneta. Sml30 Odkoukala jsem to od kamarádky, která tehdy chtěla předčasně odjet ze společenské zábavy, tak moc jí bylo špatně. Moje praktická lékařka mi to posvětila a pravila, že pro jistotu bych malou lahvičku tohoto léku měla nosit stále ssebou, nicméně to fakt není potřeba.

  superkarma: 0 03.06.2010, 08:28:59
 14. avatar
  [3] Zea [*]

  Nevím jestli je to žlučník - ale bolest mně občas trápí - hlavně pokud se najím na noc. Většinou je ale tento problém vyvolán starostmi - stresem. Chtěla bych poradit velmi účinnou a rychlou pomoc. Utěrku pokapat studeným mlékem, aby byla utěrka celá mokrá, ale mléko z ní nekapalo. Přiložit na tělo - cca od poloviny těla k podpaží, pod prsem až k pasu. Nezakrývat ničím.

  Rovněž mi někdy pomáhá voda s citronem.

  superkarma: 0 03.06.2010, 08:17:49
 15. avatar
  [2] Léthé [*]

  Tak mě se problémy se žlučníkem naštěstí zatím vyhnulySml22....ťuk ťuk ťuk...musím to ale zaklepat. KUK SEM Sml37

  superkarma: 0 03.06.2010, 02:44:24
 16. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Trpela jsem snad 30 let. Taky ne porad, ale kdyz me to chytlo, stalo to za to. Neresila jsem, jelikoz jsem nemela kameny a rekli mi, ze operace muze a nemusi pomoct, ze mam mozna jen problem se zlucovody. Mezitim nastesti lekarska veda pokrocila v diagnostice a byla jsem poslana na silene dlouhej test. Dopadl tak, ze jsem sla za cca 3 dny na laparoskopii. Pokladam to za jeden z nejlepsich napadu meho zivota, uz roky jsem bez problemu, jim konecne banany a vajicka a je mi bajecne. Sml54 Na operaci jsem si jen odskocila z domova, rano jsem se odridila v zupanu a zanedlouho me syn odridil domu. V zupanu. Sml30Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 03.06.2010, 01:56:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme