Trenér a zakladatel jógahopu Matthew Reyes je zároveň DJ. Při lekcích sportu, který se v USA stává stále slavnějším, zní hip hop, rock a pop, instruktor skanduje pokyny do mikrofonu a atmosféra připomíná dance party. Až na to, že se všechno odehrává v tělocvičně a tanečníci cvičí jógu.

„Jógahop je západní metoda cvičení východní jógy,“ říká Matthew. „Spojuje v sobě celkové protažení těla, posilování, stejně jako jako power jóga, východní spiritualitu a rytmický pohyb.“

Jóga je nudná
Samotná jóga totiž připadala Američankám příliš nudná a statická. Ženy, protože jógahop zatím cvičí převážně ženy, které přišly z vyčerpávající práce nebo které si našly chvíli času mezi péčí o dítě a o domácnost, se při józe nedokázaly dostatečně uklidnit a cvičení je nudilo. Aerobic však pro většinu z nich byl příliš náročný, namáhal klouby a vyžadoval energii, kterou už po dlouhém dni neměly. Navíc hledaly cvičení, které by v sobě mělo i nějaký duchovní náboj.

Rytmus a pohyb
A tehdy napadlo trenéra z Los Angeles pustit k józe hudbu a přidat k ní rytmus. Euroameričané se totiž lépe uvolňují při tanci než při poklidné meditaci. Cvičenci zaujímají pozice podle skandovaných pokynů instruktora, poklepávají či podupávají si do rytmu hudby – a především už je jóga nenudí.

Brácho, dej tomu duši!
Nejslavnějším instruktorem a zakladatelem jógahopu, který v USA získává stále větší popularitu a pomalu ji šíří i mimo spojené státy, je Matthew Reyes. Jednoho dne prý při meditaci opustil své tělo a potkal se s Buddhou. Ten ho inspiroval k cvičení jógy. Když se vracel do svého těla, spojila se s ním telepaticky duše známého černošského zpěváka Marvina Gaye, který zemřel v roce 1984, a řekla mu: „Brácho, musíš dát józe duši!“ A tak vznikl jógahop.

V Čechách si zatím jógahop nezacvičíte, ale určitě brzy doputuje i sem. Češi jsou, koneckonců, prý muzikální národ, takže by se jim jógahop mohl líbit.

Zdroj: www.yogahop.com

Cvičíte nebo jste cvičila jógu? Líbí se Vám představa jejího spojení s hudbou? Nebo máte raději třeba aerobic? Nebo tanec? Posloucháte hip hop, rock nebo pop? Chodíte na dance party?

Reklama