Bulvár

Homosexuálové: Mají právo na výchovu dětí?


Nedávný pochod homosexuálů brněnským Flédem se neobešel bez konfliktů. Proti homosexuálně založeným jedincům protestovali jak zástupci církve, tak i příznivci nacionalistických hnutí.

 

Zatímco o nepřiměřenosti a netoleranci extremistů většina z nás nejspíše nepochybuje, vypluly na povrch i mnohé otázky, na které bude mít heterosexuální společnost pravděpodobně jiný názor než homosexuální menšina.

 

Požadavky gayů a lesbiček vyvolaly společenskou debatu, přesto ale není jednoduché vytvořit si na problematiku jednoznačný názor.

 

Po schvální zákona o registrovaném partnerství dvou osob stejného pohlaví v roce 2006 byli homosexuálové spokojeni a podle vlastních slov se nechystali požadovat v legislativě další změny. Spokojenost ale nevydržela dlouho a nyní se vynořil další požadavek.

 

Homosexuální páry požadují právo osvojit si dítě partnera. Občanské sdružení Stejná rodina, které brněnský pochod Queer Parade pořádalo, označuje tuto záležitost v současnosti za svou hlavní prioritu. Prozatím není řeč o adopci (i když i ta už byla mnohokrát zmíněna), ale pouze o možnosti vychovávat spolu s partnerem jeho dítě.

 

Homosexuálové spoléhají na ministryni pro lidská práva Džamilu Stehlíkovou, která pochod za práva homosexuálů podpořila. Ovzduší ve sněmovně ale tomuto návrhu příliš nakloněno není. Další liberalizace zákona o registrovaném partnerství je v tuto chvíli pro většinu poslanců nemyslitelná.

 

Je ale česká společnost opravdu tak málo tolerantní? Nebo je u nás ovzduší více „gay-friendly“ než v jiných zemích?

 

Může homosexuální vtah poskytnout ideální prostředí pro růst a vývoj křehké dětské psychiky? Je jistě pravda, že v ideálních podmínkách nevyrůstají ani děti v heterosexuálních svazcích. Ale přece jen nežijí tyto děti v prostředí, které je může lépe připravit na jejich další život a na budoucí partnerské vztahy?

 

Je homosexualita dědičná? Do jaké míry ji určují naše geny a jak velký je podíl okolností působících v dětství a v dospívání? Může výchova dětí homosexuálními rodiči změnit jejich sexuální orientaci?

 

Pro výchovu dětí je ideální ženský i mužský vzor (Komentář odborníka)

 

Podle výzkumů prof. Petra Weisse je česká společnost jednou z nejtolerantnějších vůči homosexuálům na světě vůbec. My toho možná mnoho namluvíme, ale když dojde na lámání chleba, ukazuje se, že jsme mnohem liberálnější, než se na první pohled zdá. Nicméně každá novinka, se kterou společnost nemá ještě zkušenost, nejprve narazí na odpor, a není důvod, aby tomu s osvojováním dětí homosexuálními partnery mělo být jinak.

 

Co se týče vhodnosti prostředí na utváření dětské psychiky, tady si myslím, že je třeba velké opatrnosti. My v sobě máme různé zažité představy a normy, co je vhodné, nevhodné, správné, nesprávné atd. Nicméně nesmíme zapomenout, že vývoj se ubírá směrem kupředu, a ne naopak, takže abychom byli schopni vyhodnotit, co z toho, co děláme, bude v budoucnosti užitečné, museli bychom mít křišťálovou kouli. A tu se obávám nemáme.

 

Takže tvrdit, že výchova dítěte homosexuálním párem není pro dítě vhodná – no, jak to víme? Studie dětí vychovávaných páry žen či mužů neukazují žádnou patologii. Ví se, že homosexuálem se člověk nestane výchovou. Dosud s tím sice jakožto společnost nemáme zkušenost, takže to můžeme jen odhadovat. A odhady bývají nepřesné.

 

Já např. souhlasím s tím, že ideální stav je, pokud má dítě během výchovy jak ženský, tak mužský vzor. Má možnost sledovat, jak který z dospělých funguje, jak navazuje vztahy, jak zachází s okolním světem atd. Nicméně tento model je od dob matek (otců) samoživitelek tak jako tak utopie. Skutečnost je taková, že mezi námi vyrůstají mraky dětí, které oba vzory doma k dispozici nemají. Mnohé nemají ani jeden a troufám si říci, že s dvěma gayi/lesbičkami by jim bylo mnohem lépe než v ústavu.

 

Takže si nemyslím, že by přítomnost dvou rodičů stejného pohlaví tuto situaci zhoršila. Ale – jsme zpět u té křišťálové koule. Reálnou zkušenost ještě nemáme, takže je předčasné vyhodnocovat, jak to dopadne.

 

Autor komentáře: Mgr. Katarína Filasová

 

Připravilo www.sexualne.cz

   
08.07.2008 - Společnost - autor: Pavel Miškovský

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [116] Dubika [*]

  Tedy nedá mě to, abych se tentokrát nezapojila do diskuze. Názor Heduš je mi velmi blízký. Mám známého, který tvrdí, že není problém u jasně orientovaných jedinců buď na muže nebo ženu. Ale problém je u dětí, které nejsou vyhraněné a nechají se ovlivnit. Dokonce prý zná kluka, který je sice na holky, ale neměl kde bydlet, skončil v podnájmu u gaye a spí s ním. Takže asi to bude problém. Souhlasím, že než v dětském domově, tak je lepší u páru stejného pohlaví, ale na druhé straně, jsem rozvedená a v určitém věku mému synovi opravdu chyběl mužský vzor a já nedokážu vychovávat jako chlap. Takže můj syn sice vyžehlí košili, ale šroubovákem si akorát vypíchne oko. A to bych mohla pokračovat. Je to opravdu asi individuální, ošemetné a velice citlivé téma.

  superkarma: 0 10.07.2008, 12:53:41
 2. avatar
  [115] Meander [*]

  Heduš: No, víš, já bych řekla, že mnohem víc škody ve výchově napáchá taková omezená buranka, jako jsi ty, než Herodes mého typu

  superkarma: 0 09.07.2008, 13:17:48
 3. avatar
  [114] Kassy [*]

  Heduš: Na 49 už ti pokud vím bylo odpovězeno, že to je blbost. Pokud je někdo založením heterosexuál, asi sotva bude hledat vztah s osobou stejného pohlaví, i kdyby mu těch s opačným pohlavím krachlo padesát. A i kdyby to třeba zkusil, velmi brzy pochopí, že to pro něj správná cesta není. V tom nevidím problém.
  Ale ptám se tě na něco jiného. Ty mi tvrdíš, že tu nemůžu aplikovat výsledky amerických výzkumů a já chci vědět proč - jaký má fakt, zda žiješ v USA nebo v ČR, vliv na ovlivnitelnost citové orientace výchovou. To jako že třeba v USA není možné z heterosexuála vychovat homosexuála a v ČR ano?

  superkarma: 0 09.07.2008, 12:50:13
 4. avatar
  [113] Heduš [*]

  Kassy: Ale Ty sem furt pleteš tu Ameriku a jejich výzkumy, které nemůžeš přece plesknout na české lidstvo. Vliv na citovou východu viz. odpověď č. 49

  superkarma: 0 09.07.2008, 11:14:37
 5. avatar
  [112] Kassy [*]

  Heduš: Já jsem četla diskusi celou, ale pořád z toho nějak nechápu, jaký má na citovou orientaci dítěte vliv to, jestli je vychováváno "americkým" nebo "českým" stylem.

  superkarma: 0 09.07.2008, 10:07:53
 6. avatar
  [111] Heduš [*]

  Kassy: Mohla bych Ti to objasnit, tak si přečti rozhovor mezi mnou a Velvet od začátku...

  superkarma: 0 09.07.2008, 08:39:09
 7. avatar
  [110] Heduš [*]

  Nyotaimori: Vedla jsem konverzaci s Velvet, mimo jiných, kteří místo názoru na dané téma sem došli urážet. V tom případě: rozhodně děti do rukou homosexuálů, než Tobě nebo Meander! Krásný středeční den, Ženy - in!

  superkarma: 0 09.07.2008, 08:12:19
 8. avatar
  [108] Kassy [*]

  Heduš: Záleží na tom, koho myslíš tím "my". V ČR moc reálných zkušeností zatím není, ale i tady existují děti vychovávané homosexuálními páry. A ve spoustě jiných zemí (nejen v USA, i v Evropě) je těch dětí mnohem víc a mnoho z nich už je dospělých. Existují výzkumy podložené fakty, žádné "co by, kdyby". Najdi si je, jestli tě to zajímá. A ano, samozřejmě, výchovný styl je asi u nás a v USA obecně trochu jiný, ale neumím si představit, jak by tato odlišnost mohla ovlivnit citovou orientaci dítěte. Můžeš mi to prosím objasnit?

  Mimochodem Mgr. Filsová je evidentně jedna z těch "odbornic", které se vyjadřují ke všemu homosexualitou počínaje a beďary konče. To mě vůbec nepřesvědčuje o její fundovanosti zrovna v tomto tématu. Já jsem některé z těch výzkumů dokonce viděla, zajímalo by mě, jestli ona také nebo kecá jen tak.

  superkarma: 0 08.07.2008, 22:37:13
 9. avatar
  [106] Julianna [*]

  danca79:
  heduš a sluni-sluni
  no to snad ne? nevím nic o tom, že by homosexuály přitahovaly děti, v tom je i můj homosexuální kamarád "normální"

  superkarma: 0 08.07.2008, 22:35:45
 10. avatar
  [105] Julianna [*]

  gentiana: č. 63 naprostý souhlas, taky mám kamaráda,známe se už skoro 16 let,je z " dobré rodiny " - nerozvedené, rodiče byli v pohodě, vztah fungoval, loni po cca 15 letech jsem se od něj dověděla, že je na kluky,vždycky vyhledával děvčata, nebyl přelétavý, vyhledával pevný vztah, ale pak si uvědomil, že všechno je jinak, dnes je sám a dost smutný, chtěl by fugující vztah, ale ne za každou cenu. když to řekl doma, mamka se s tím smířila, otce viděl poprvé brečet, máma má jen jeho a vnoučat se nedočká, nejde to změnit, ale umím si představit, že by vychovával dítě.

  superkarma: 0 08.07.2008, 22:21:51
 11. avatar
  [104] Heduš [*]

  To není jen říct od stolu v pohoděěěě ať si vychovávají, ale ve všem je třeba hledat nějaké následky. A kdyby to takhle viděli všichni, tak proč je už dávno nevychovávají???? Já nikoho názory tady taky nezesměšňuju. Že zrovna Ty Zuzlinko jsi v 21. století, tak tolerantní na názory lidí kolem. Prostě kdo mě četl, chtěl pochopit, tak pochopil, co tím říkám, i když se debaty vůbec nemusel účastnit. Tady to zrovna svobodou slova nevládne!

  superkarma: 0 08.07.2008, 22:16:09
 12. avatar
  [103] Julianna [*]

  Sirikit: č.2 naprosto souhlasím, je spousta dětí heterosexuálních párů,které vyrůstají v prostředí bez lásky a citu / a nemusí být jen týrané /, pak by možná byl pár, který má opravdu tu smůlu, jak píšeš, že je trochu odlišný, ale vychovával by s láskou, samozřejmě je nutná opatrnost, ale proč to aspoň nezkusit..Kde je mužský element v "rodině", kde třeba žije babička, prababička a matka s malým dítětem. A pozastavuje se nad tím někdo? Lindaa: Lindaa:

  superkarma: 0 08.07.2008, 21:56:26
 13. avatar
  [102] Julianna [*]

  Sirikit: č.2 naprosto souhlasím, je spousta dětí heterosexuálních párů,které vyrůstají v prostředí bez lásky a citu / a nemusí být jen týrané /, pak by možná byl pár, který má opravdu tu smůlu, jak píšeš, že je trochu odlišný, ale vychovával by s láskou, samozřejmě je nutná opatrnost, ale proč to aspoň nezkusit..Kde je mužský element v "rodině", kde třeba žije babička, prababička a matka s malým dítětem. A pozastavuje se nad tím někdo?

  superkarma: 0 08.07.2008, 21:52:16
 14. avatar
  [101] danca79 [*]

  Osobne si myslim ze je uplne fuk, jestli je dite vychovavany dvema muzskejma, zenskejma nebo klasickymi rodici dle vzoru muz-zena...podle me je podstatnejsi jestli je ta rodina funkci a da diteti zazemi

  superkarma: 0 08.07.2008, 21:46:54
 15. avatar
  [100] idiska [*]

  Nyotaimori: no sluni by potřebovala toho psychologa...nebo dobré vzdělání ...když nepozná rozdíl mezi pedofilem a homosexuálem

  superkarma: 0 08.07.2008, 21:00:51
 16. avatar
  [99] idiska [*]

  jinak nevím, proč jsme se dostali k alkoholismu ...ale k alkoholu člověka vede zoufalství, frajeřina nebo nuda...težko se z podobných pohnutek ze mně stane lesba nebo třeba pedofil, když už tu o nich byla zmínka

  superkarma: 0 08.07.2008, 20:59:01
 17. avatar
  [98] idiska [*]

  Heduš: opět nesouhlasím...ale mmch, ted mě zarazila jedna krásná poznámka z přísspěvku 91: "Alkoholikem může být jak movitý, tak nemovitý člověk"...tudíž to na to asi opravdu vliv nemá, ne...tedy podle téhle poznámky určitě...

  superkarma: 0 08.07.2008, 20:55:00
 18. avatar
  [97] Suzanne [*]

  Heduš: ale to je jiné než alkoholismus. Soužití ženy s ženou nikoho nelikviduje

  superkarma: 0 08.07.2008, 20:32:50
 19. avatar
  [96] Ťapina [*]

  Heduš: Protože ty plácáš kraviny

  superkarma: 0 08.07.2008, 20:10:19

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [94] zuzlinka [*]

  Heduš,Sluni-sluni: Ty vole, takovéhle kecy bych čekala před x lety,ale teď v 21. století?? To je snad špatný vtip

  superkarma: 0 08.07.2008, 20:06:14
 2. avatar
  [93] Heduš [*]

  Ťapina: proboha, co poučuješ mě?!

  superkarma: 0 08.07.2008, 20:00:49
 3. avatar
  [92] Ťapina [*]

  Heduš: Řekne ti, že alkoholismus je dědičný. Geneticky. Homosexualita už v souladu se svou podstatou těžko

  superkarma: 0 08.07.2008, 19:47:25
 4. avatar
  [91] Heduš [*]

  idiska: Tak to je naprosto spornéééé. Alkoholikem může být jak movitý, tak nemovitý člověk. Ale jinak poptej se nějakého psychologa, co ti řekne o pravděpodobnosti dětí alkoholiků.

  superkarma: 0 08.07.2008, 19:31:45
 5. avatar
  [90] Lilinka [*]

  superkarma: 0 08.07.2008, 19:28:43
 6. avatar
  [89] Heduš [*]

  Kassy: Reálnou zkušenost ještě nemáme, takže je předčasné vyhodnocovat, jak to dopadne.
  Autor komentáře: Mgr. Katarína Filasová

  A máš pravdu Kassy, že homosexualita může být stejná u nás nebo v USA, jenže mentalita lidí je naprosto jiná a máme jiné výchovné metody, takže podle jejich AMERICKÝCH průzkumů a zkušeností se nemůže přece měřit celý svět.  superkarma: 0 08.07.2008, 19:27:01
 7. avatar
  [88] hankku [*]

  sluni-sluni: sluni-sluni: kristepane, vy jste dve, fakt

  superkarma: 0 08.07.2008, 18:15:42
 8. avatar
  [87] idiska [*]

  Velvet: v některých případech je to rozežranost, ale to jsou výjimky

  superkarma: 0 08.07.2008, 17:54:24
 9. avatar
  [86] idiska [*]

  no po přečtení diskuze jsem zjístila, že jsem vlastně nenapsala nic nového

  sluni-sluni: žádám vysvětlení, protože to je na mne moc složité...a jak napsala gentiana, ty taky toužíš po nějakém nezletilém, protože ano, homosexuální lidi přitahují osoby stejného pohleví, ale ne nízkého věku ...to by heteroseuála (jako třeba ty), přitahovaly děti na pískovišti ...to je uplně jedno a to samé

  Heduš: 52...není pravda ...nejedná se o to, že otec chlastá, já budu taky chlastat, jde o to, že v téhle rodině není většinou moc peněz, tudíš se to dítě těžko vyhrabává ze srabu, kde jsou i jeho rodiče a proto se uchyluje k nejsnažší cestě, které většinou vidí ne u rodičů, ale u vrstevníků, aneb pojď, jdeme chlastat, more ...takže radši ať ho vychovávají např. dvě lesby, ne

  superkarma: 0 08.07.2008, 17:52:30
 10. avatar
  [85] Velvet [*]

  lukas.cejka: pravda. Vyjádřila jsem se špatně. Někdo to považuje za normální a někdo to toleruje. A pak je třetí skupina, která začíná slovy "Já jsem tolerantní, mě homosexuálové nevadí, ALE....je to proti přírodě, jsou divný, bacha na ně...atp." A tohle tedy považuji za dost chabou tolerantnost. Lépe řečeno, nepovažuji to za ni vůbec! A dost mě to štve.
  Jo, jednou jsem dokonce slyšela, že homosexualita je buržoazní rozežranost

  superkarma: 0 08.07.2008, 17:48:29
 11. avatar
  [84] idiska [*]

  kdyby to bylo jen na mně, tak proč ne ...je lepší když je dítě vychováváno dvěma normálními lesbičkami nebo gayi než nejakým opileckým párem , to jo, ale zase jak to vezme okolí, děti umí být hodně kruté ...ale zase pokud by se mu chtěly posmívat, tak si najdou i jiný důvod ...mně by nevydilo, kdyby mohly páry stejného pohlaví adoptovat děti...a to s tou dědičnosti, no to byl vtip, ne...vždyť homosexuálové jsou z heterosexuálních rodin , vychovávali je a přesto je to nějak "nepoznamenalo" (myšleno sexuální orientaci)

  superkarma: 0 08.07.2008, 17:36:37
 12. avatar
  [83] Andula [*]

  sluni-sluni: ty vole, to snad nemyslíš vážně

  superkarma: 0 08.07.2008, 17:31:14
 13. avatar
  [82] Kassy [*]

  Oprava: neodpovídají a prozřely. Jsem rozčílená a nečtu to po sobě před odesláním.

  superkarma: 0 08.07.2008, 17:23:51
 14. avatar
  [81] Kassy [*]

  Heduš: Výzkumy z praxe tu samozřejmě máme, akorát holt ne moc v češtině a z České republiky. Ale homosexualita je stejná u nás i v USA, takže z tohohle hlediska je o dost jedno, odkud výzkum pochází.

  sluni-sluni: Poprvé tu použuju tento smajlík a to jsem myslela, že to nikdy neudělám.

  To nemá cenu cokoli psát. Vysvětlování nepomáhá, protože kdo chápat nechce, nepochopí, ironii "dámy" taky nechápou, na otázky pro jistotu neodpoídají. Přála bych takovým, aby se zítra ráno prubudily a uvědomily si, že je přitahuje stejné pohlaví... Třeba by prosřely. Nebo by ze zoufalství spáchaly sebevraždu a na světě by bylo zase o trochu lépe.

  superkarma: 0 08.07.2008, 17:22:17
 15. avatar
  [80] Vivian [*]

  sluni-sluni je tedy silná káva i na mě...

  superkarma: 0 08.07.2008, 17:00:08
 16. avatar
  [79] Vivian [*]

  "kde je hranice homosexuality a pedofilie?"
  Tak nevím, jestli se mám smát, nebo brečet... Člověk by řekl, že když se o tom pořád dokola píše, informace jsou dostupné všude a všem a osvěta bují na všech frontách, tak že už nikdo takovýhle kraviny nevyplodí, a ono jo... Koukám, že zde kvete blbost v obzvlášť odolné formě

  superkarma: 0 08.07.2008, 16:56:38
 17. avatar
  [78] Lukáš Čejka [*]

  co ctenar, to nazor jak britva

  superkarma: 0 08.07.2008, 16:41:32
 18. avatar
  [77] Salazarka Zmijozelová [*]

  sluni, heduš...je mi z vašich názorů na a je to k pláči! srovnávat homosexuály s pedofilama....uuuuaaaaaaa jako kde to sme????

  superkarma: 0 08.07.2008, 16:31:47
 19. avatar
  [76] Gabi [*]

  Ano, mají.

  superkarma: 0 08.07.2008, 16:28:12
 20. avatar
  [75] Meander [*]

  sluni-sluni: A o čem to teda je? A vůbec, jsi si jistá, že rozumíš tomu, co jsi napsala?
  Heduš: Kruci, že já sem lezla. Kdekoliv vidím tu tvou ikonu, říkám se - hle, křupani útočí. A taky že jo.

  superkarma: 0 08.07.2008, 16:14:05
 21. [72] gentiana [*]

  sluni-sluni: A opravuji se, ty hříšně toužíš po vlastním synovi (nebo jiném tobě blízkém dítku, až jsem politicky korektní?) Nebo o čem jiném by měla tvá poznámka 64 být?

  superkarma: 0 08.07.2008, 16:07:13
 22. avatar
  [71] kominice [*]

  Heduš: No ty se mi zdáš.

  superkarma: 0 08.07.2008, 16:05:18
 23. avatar
  [70] pájinek [*]

  sluni-sluni:a je to tady pedofilie.to je vždy argument,který fakt nechápu.A to jako hetero pedofilové nejsou?takže???

  superkarma: 0 08.07.2008, 16:04:46
 24. [69] gentiana [*]

  Heduš: Protože taková je povaha lidská.

  sluni-sluni: jako že jsem homosexuální pedofil?

  superkarma: 0 08.07.2008, 16:03:46
 25. avatar
  [68] sluni-sluni [*]

  gentiana: potrefený hus se ozval? , ono to není jen o tom slově, je to i o něčem jiném

  superkarma: 0 08.07.2008, 16:02:13
 26. avatar
  [67] Heduš [*]

  gentiana: Přece je nemůže přitahovat opak, tak jak můžou něco zjišťovat, až když jim to neklape???

  superkarma: 0 08.07.2008, 15:59:54
 27. avatar
  [66] Aktij [*]

  sluni-sluni: ty znáš nějakou ženskou, která si dobrovolně v rámci sterilizace nechala odoperovat dělohu???

  superkarma: 0 08.07.2008, 15:59:31
 28. [65] gentiana [*]

  sluni-sluni: ty šukáš vlastního syna?

  superkarma: 0 08.07.2008, 15:56:50
 29. avatar
  [64] sluni-sluni [*]

  Heduš: ... a nemluvě o otázce - kde je hranice homosexuality a pedofilie? když homosexuální pár vychovává malýho kluka...apod. ...

  superkarma: 0 08.07.2008, 15:48:36
 30. [63] gentiana [*]

  Heduš: Právě proto, že homosexualita nebo heterosexualita je vrozená, tak lidi zjistí, že jim to neklape ve vztahu, který jim nesedí.

  Mimochodem, znám dost lidí, které vychoval heterosexuální pár a jsou dokonale homosexuální a nevyvrátila to ani milovaná matička toužící po vnoučatech, ani posměváčci ani jiné okolnosti. A že to nejsou lidi toužící po originalitě za každou cenu...

  Výzkumy z praxe tu jsou, ale najdi si je sama, mně se nechce.

  superkarma: 0 08.07.2008, 15:46:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme