Vztahy

Homosexualita a předsudky vůči ní

 

Ničím se neliší od ostatních lidí kromě své sexuální orientace, přesto jsou již od počátků lidské existence pronásledováni a považováni za něco nenormálního, či dokonce obscénního. Jedná se o minoritní skupinu, vůči níž společnost zaujala stanovisko plné předsudků, církev ji odsuzuje a někteří dokonce zachází tak daleko, že své vlastní děti zapřou, než aby připustili, že se něčím liší.

 

Uběhl necelý týden, kdy jsem se nad šálkem kávy sešla se svým přítelem, jež se veřejně hlásí k tomu, že je gay. Jindy vysmátý človíček, plný optimismu, byl najednou nezvykle přepadlý a zdeptaný. Poněkud mne zarazil důvod jeho špatné nálady. „Na to, že mi sousedé dělají naschvály jen pro to, že se ke mně Tomáš nastěhoval, jsem si zvykl. Znáš mě, většinou se těm pokrytcům vysmíváme. Včera ale Toma přepadli tři chlapi, puberťáci, a zmlátili ho. Naštěstí kolem šli nějací kolemjdoucí, takže utekli a jemu se nic vážného nestalo. Stejně ale přemýšlíme, že se přestěhujeme..." Bylo mi mého přítele upřímně líto, a rozhodla jsem se proto napsat tento článek. Musím přiznat, že se někdy doopravdy stydím za dnešní společnost a její pokrytecké, předpotopní" názory.

 

Za císaře Nera byla homosexualita legální, sám Nero si ceremoniálně vzal dva muže. Ve středověkém Španělsku byla kriminalizována, ostatní Evropou však přijímána. V dalším historickém vývoji se názory na ni neustále mění. Křesťanská církev však homosexuály označuje jako „hříšníky”. Sám Oscar Wilde byl za své zaměření zatčen a na dva roky uvězněn. V době druhé světové války byli homosexuálové posíláni do koncentračních táborů s označením růžového trojúhelníku. Naše společnost se bohužel vyvíjí na základě spíše křesťanských nežli starořeckých tradic, které v této otázce prosazují přísnější morálku, což má dopad i na společenské nazírání na tento fenomén. V dnešní době se na homosexuály pohlíží již z jiného úhlu pohledu. V České republice byl roku 2006 vydán zákon o registrovaném partnerství a gayové, a lesbičky tak dostáli stejných práv jako ostatní občané.

 

Poněkud odlišné je to ale v případě adopce dětí. V České republice má právo adoptovat dítě každý muž či žena bez ohledu na sexuální orientaci. Nicméně uzavření registrovaného partnerství je překážkou adopce dítěte, registrované osoby nemohou adoptovat dítě ani společně jako pár, ani individuálně. Je to trochu jako v Kocourkově. Homosexuálové mají právo vychovávat děti, ale pouze v případě, že nejsou oddáni. Kam se tedy potom poděla myšlenka rodiny, kterou každé dítě potřebuje?  

 

Tiskové prohlášení Kanadské asociace psychologů: „Dostupné důkazy ukazují, že děti gay a lesbických rodičů se podstatně neliší od dětí rodičů heterosexuálních s ohledem na jejich psychologický a genderový vývoj a identitu…“

 

Oficiální kolegium psychologů v Madridu: „Podle existujících vědeckých studií v současnosti není možné tvrdit, že děti vychovávané lesbickými a gay rodiči trpí poškozením v jejich psychologickém vývoji.“

 

„Podle mého názoru netřeba homosexualitu zdůvodňovat, ona prostě existuje." (Colin Spencer) 

 

„Místo co by hledali chybu v sobě, mívají lidé sklon hledat ji buď v celé společnosti, což je k ničemu nezavazuje, nebo v jiných lidech, považovaných za obzvláště škodlivé z nějakého snadno viditelného důvodu.” (Girard, 1997)

 

Vznik homosexuality je především determinován biologickými faktory, a z nich zejména genetickými dispozicemi a průběhem prenatálního vývoje. U predisponovaných jedinců se mohou uplatnit i postnatální vlivy. Odborníci však připouští jejich vliv maximálně do 3. roku věku. Vše je ovšem diskutabilní. Jestliže má jedinec geneticky „nakročeno” stát se homosexuálem, je přece irelevantní, kdo a v jakém věku jej bude vychovávat. Dle mého názoru je zde zcela prioritní rodičovská láska, starostlivost a péče nežli jeho sexuální orientace. Netvrdím, že je špatné hledat příčiny různých procesů v lidském vývoji a jeho společnosti. Špatné ovšem je dopustit, aby na jejím základě docházelo k diskriminaci a šíření nepravdivých předsudků vůči těmto osobám.

   
18.01.2008 - Láska a vztahy - autor: Aneta Horáčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [40] jancca.p [*]

  S kým kdo spí je jeho věc, co však týká výchovy dětí homosexuákními páry, jsem trochu na rozpacích, byť jsem přesvědčená, že tyto páry mohou dítě dobře zajistit a dát mu vše co potřebuje, model 2otcové nebo 2 matky, zatím nemůžu jaksi přijmout.

  Nedávno jsem četla zajímavý článek o předsudcích v bisexualitě http://vibratory.net/clanky/bisexualita-sexualni-experimenty-predsudky-72/

  superkarma: 0 07.02.2014, 09:12:10
 2. [39] Maurice. [*]

  Podle mě nelze povolit registraci (svatbu), a pak zakazovat adopci dětí. Pokud vznikne konsensus, že člověka nelze diskriminovat na základě sexuální orientace, pak musejí mít homosexuálové před zákonem stejná práva i povinnosti jako heterosexuálové.

  Zároveň si myslím, že současný zákon o registrovaném partnerství je špatný právě z toho důvodu, že popírá zásadu o nediskriminaci. Proč by měli mít homosexuálové, tedy skupina lidí definovaná na základě své sexuální orientace, vůči státu jiný rozsah práv a povinností než ostatní skupiny lidí? Navíc takový zákon podle mě naznačuje, že manželství, tedy obdobný svazek mezi heterosexuály, vlastně taky není nic jiného než svazek dvou lidí, kteří se berou kvůli tomu, že spolu chtějí spát a ještě z toho mít nějaké výhody.

  Kdyby se zrovnoprávnění homosexuálů zároveň spojilo se zjednodušením adopcí, ubylo by alespoň dětí v různých dětských domovech a Klokáncích, což by bylo jenom dobře.

  superkarma: 0 20.01.2008, 20:25:00
 3. avatar
  [37] Mila53 [*]

  Nevadí mi homosexuálové, ale vadí mi exhibice na veřejnosti a to i u Hetero. Ale mít děti, tak to podle mě degradují rodinu.

  superkarma: 0 20.01.2008, 18:04:18
 4. [36] lenocka7 [*]

  Aelin: Stejně tak bych mohla říct, že HETEROsexuálové "mi nevadí, pokud nepatří do takové té sorty exhibicionistů co to dávají okatě najevo a nevkusně se tím chlubí" Ale to je přece v lidech, ne v orientaci A možná, že i tím, že neměříme všem stejným metrem - to, co se u hetero párů přejde bez povšimnutí, u páru dvou žen nebo dvou mužů vzbudí u okolí zájem skoro zaručeně

  superkarma: 0 19.01.2008, 23:13:48
 5. avatar
  [35] átéčko [*]

  Kassy: Jo máš pravdu. Kdyby se soudilo lidi dle toho, jak se chovají k sobě v páru v intiminích chvílích, to by byla legrace

  superkarma: 0 19.01.2008, 13:33:36

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [34] rumcajs.tm [*]

  Aneta Horáčková: On to není ani tak problem hosexuálů,ale společnosti.Třeba dvacetiletý, řekne no a co,,,Ale 60tiletý,se nato dívá jinak,, a nelze se divit.Já to zažil po revoluci v praze, kdy se On a On loučili kvůli vojně. nezajímalo mě to,ale to muckání,líbání,a osahávání na intim.místech, mi na Václavák nějak nesedlo.Je to vše o informacích. A protože se otom nikdy nemluvilo, tak se nemůžeme divit, když různí lidé, různě reagují.

  superkarma: 0 19.01.2008, 12:00:20
 2. avatar
  [33] next_way [*]

  jee to uz bude jaro nebo co? ja se uz nemuzu dockat tepla.. to zase bude parecku na trave pred jezirkem :-) ja si tak lebedim v nejvetsi gay komunite v Chicagu.. nikdo na me netroubi a jeste se mi tady za 8 mesicu nestalo ze by me na ulici pokrikoval chlap... to okolo meho stareho bydleni jsem vysla na ulici a nekecam ze minimalne 3 individua se semnou chtela seznamit a to POKAZDE kdykoliv jsem vylezla z baraku! ja miluju gay lidi jo a jo a jo kdyz chci chlapa pro sebe jdu jinam :-) ale je pravda ze kdyz jdu s kamaradama na drink a vim ze 99% chlapu v baru je gay a pritom jsou tak pekni tak to nastve (hlave po 3 a 4 a 5 drinku...)

  superkarma: 0 19.01.2008, 03:49:51
 3. avatar
  [32] Kassy [*]

  Tohle téma tu dlouho nebylo

  Lindaa: Protože zdrobněle to píšou ti, kteří o tom vlastně nic nevědí. Homosexuální holky a ženy samy se většinou nazývají lesby a zdrobnělina je spíš uráží.

  Fakt mě dostává, jak tady téměř všichni svými výroky redukují partnerský vztah na to, co se děje v posteli...

  superkarma: 0 18.01.2008, 23:40:48
 4. avatar
  [31] aninas [*]

  Taky neresim, jestli je nekdo homosexual. Resim pouze, jaky je kdo clovek.

  superkarma: 0 18.01.2008, 18:17:27
 5. avatar
  [30] Aelin [*]

  Dášule: Asi typická reakce, to člověka zarazí pokud na to není zvyklý, i když jinak proti nim nic nemá

  A na rozdíl od jiných "menšin" aspoň pracují a odvádějí daně

  superkarma: 0 18.01.2008, 16:10:36
 6. [29] Lisa11 [*]

  Můj bývalý manžel byl homosexuál.Chtěl zkusit, jestli může žít se ženou a trápili jsme se 15 let. Měl dost nešťastný život a bohužel do toho zatáhl i mě a syna. Nakonec bohužel dost mladý tragicky zemřel. Dneska vím, že jsme naše manželství měli ukončit o hodně dřív,ušetřila bych si hodně slz.

  superkarma: 0 18.01.2008, 15:07:21
 7. avatar
  [28] átéčko [*]

  Proč bych měla mít předsudky vůči někomu jen kvůli něčemu, co s někým dělá v posteli. Mám předsudky kvůli cikánům a to mi říkáte "rasistko". A to mi ukradli peníze
  Ať si každý dělá co chce, pokud neubližuje jiným.
  Mně nevadí ani tihle:
  http://www.rozzlobenimuzi.com/?linkid=10619

  superkarma: 0 18.01.2008, 14:56:11
 8. avatar
  [27] Dášule [*]

  Překvapilo mě, že i když nemám vůči homosexuálům žádné výhrady, poněkud mě zarazilo, když se předemnou ve frontě na autobus 2 dívky loučily vášnivým polibkem. Ale potom jsem si vzpomněla, kolikrát jsem se tak loučila s klukem.

  superkarma: 0 18.01.2008, 13:42:39
 9. avatar
  [26] Dášule [*]

  Čírina: Myslím, že Krokodýl by v tomto případě byl policajtem, soudcem i vykonavatelem rozsudku.

  superkarma: 0 18.01.2008, 13:40:35
 10. avatar
  [25] delfi.na [*]

  Tak nevím, ať si každý spí s kým chce, co mi je potom. Samozřejmě, že se nemusím dívat na veřejnosti, jak se dva chlapi líbají, to samé ale platí i o chlapci a dívce. Prostě je to jejich soukromá věc a ať si to dělaj v soukromí. Jinak nic proti gayům a lesbám.

  superkarma: 0 18.01.2008, 13:27:28
 11. [24] Čírina [*]

  Lindaa: ale kdyby spal s faktickým krokodýlem, tak to by bylo trestné. Pokud by nebyl krokodýl vycpaný nebo plyšový.
  Nyotaimori: pěkný obrázek

  superkarma: 0 18.01.2008, 13:18:57
 12. avatar
  [23] jiti [*]

  Mě je úplně šumák kdo s kým š*ká. Hlavně že se jim to líbí, ne?

  superkarma: 0 18.01.2008, 13:13:15
 13. avatar
  [22] Kelly [*]

  Náhodou, já je mám ráda, protože mne vždy rozesmějí ... jako naposled ... kdy nám mladý klučina vláčnou angličtinou v recepci vysvětloval odjezd z hotelu na letiště. Nezapomenutelné byly jeho pohyby rukou . Parádně mi zvedl náladu, zvlášť, když byla venku "bitá" tma, zima, mlha a pohých 5 hodin ráno.

  superkarma: 0 18.01.2008, 12:44:37
 14. [21] Lindaa [*]

  Pokud je to slusnej clovek, snazí se pracovat, platí úcty, nekrade atd (proste vsechno to co si predstavujeme pod pojmenm slusný) tak at je pro me za me treba prouhovatý a spí s krokodýlem. Nic mi do toho není.
  Spís me uz nejakou dobu vadí, ze se vsude o nich píse jako o "problému" - sakra cím jsou problematický? To at mi nekdo vysvetlí! A za druhý proc se homosexuál píse normálne, ale lesba v 90% zdrobnele?

  superkarma: 0 18.01.2008, 12:31:05
 15. avatar
  [20] shb [*]

  neřeším jestli je někdo gay, lesba, černej, zelenej, malej, velkej, žlutej,nevímjakej....

  superkarma: 0 18.01.2008, 12:07:58
 16. avatar
  [19] Solei [*]

  Nyotaimori:
  jj, Áda si potrpěl na řád a disciplínu, vše musí být řádně označeno

  superkarma: 0 18.01.2008, 11:47:21
 17. avatar
  [17] Sirikit [*]

  A to mají ti gayové a lesbičky nepsáno na čele, či jak se to pozná?

  superkarma: 0 18.01.2008, 11:21:38
 18. avatar
  [15] Aelin [*]

  Homosexuálové a lesbičky mi nevadí, pokud nepatří do takové té sorty exhibicionistů co to dávají okatě najevo a nevkusně se tím chlubí

  superkarma: 0 18.01.2008, 11:04:32
 19. [13] gentiana [*]

  Nyotaimori: V7tvarně je to ovšem otřesné.

  superkarma: 0 18.01.2008, 10:54:09
 20. avatar
  [12] floo [*]

  Proč se to pořád řeší?

  superkarma: 0 18.01.2008, 10:53:37
 21. avatar
  [11] monacha [*]

  sprezka mi ujela, pardon

  superkarma: 0 18.01.2008, 10:41:58
 22. avatar
  [10] monacha [*]

  jsou to taky lidi... Boze, co to je za vetu... Myslim, ze uz je nacase, aby si na to lidi zvykli. Kamarad mi rekl, ze s pritelem by dite urcite adoptovat nechteli, protoze nejsou na tolik sobecti, aby ho vystavovali verejnosti jak v ZOO. Jsou to pohodovi chlapici, kteri maji nadhled, netrpi spoustou predsudku a nezajimaji se o to, co delaji ostatni v posteli. To partnerstvi je trochu jiny, ale spis v tom, ze si musi hledat jiny zpusob zivota nez vetsina, protoze nebudou mit deti. Tak ale zije i spousta bezdetnych paru.

  superkarma: 0 18.01.2008, 10:40:27
 23. [9] mamča123 [*]

  já s tím problém nemám mi nevadí. Jsou to taky lidé né?

  superkarma: 0 18.01.2008, 10:23:20
 24. [8] notburga [*]

  My máme jednoho gaye v Ikey, jako osobního poradce. Poznat to na něm je, ale jinak je supr. Se vším pomůže, pokecá. mě nvadí......... Spíš naopak, o víkendu tam jsem zs,tak se těším ,co zase probereme :-)

  superkarma: 0 18.01.2008, 09:57:40
 25. avatar
  [7] fructia [*]

  Pravděpodobně na lesbu - servírku v pizzerce jsme náhodně natrefily s kámoškou, kam jsem zašly na lasagne a koktejl. Kámoška má dlouhé nehty a při placení si myslela, že jí málem škrábla. Tak jí říká: "Promiňte, jestli jsem vás škrábla". Servírka na to "typickým" přitepleným hlasem: "Ale ono to náhodou velmi příjemně zalechtalo," a nemohla spustit z kamarádky oči. Pokonverzovala si s ní i na téma umělé a přírodní nehty.

  Tak to je moje "potencionální" setkání.

  superkarma: 0 18.01.2008, 09:50:19
 26. avatar
  [6] wich [*]

  Je to o lidech, ne o orientaci. Znám spoustu chlapů, kteří spolu žijí a jsou úplně v pohodě, dva z nich jsou úplná hodná zlatíčka . A znám jednu lesbu, která to pořád dává najevo, otravuje tím ostatní ženy, až je to fakt trapné a obtěžující .

  Můj osobní postoj je takový, že mne rodiče již od útlého dětství učili tomu, že "na lásku má právo každý a zajímat se o to, co kdo dělá v posteli je nechutné" a přitom jsem zůstala.

  superkarma: 0 18.01.2008, 09:40:44
 27. avatar
  [4] Zázvorka [*]

  Stonožka1: moje řeč

  superkarma: 0 18.01.2008, 09:14:28
 28. avatar
  [3] Stonožka1 [*]

  Víc než o sexuální örientaci bych se zajímala o to, jestli je to lidsky slušnej člověk.

  superkarma: 0 18.01.2008, 08:01:53
 29. avatar
  [2] fialinka [*]

  Jasně, lidi mají problém vyrovnat se s čímkoliv, co není dle jejich názoru "normální", tedy přizpůsobeno většině...

  superkarma: 0 18.01.2008, 07:40:54
 30. [1] lenocka7 [*]

  Takový čtení na dobrou noc potěší Doplnila bych jenom, že heterosexualita vzniká úplně stejně (viz konec článku), jenom to nikdo tak neřeší Zdravím i za svoji ženu

  superkarma: 0 18.01.2008, 00:52:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme