Zdraví

Homeopatie - věda nebo šarlatánství?

Víte, že princip homeopatické léčby byl znám již před tisíciletími?
Tuto metodu  – tedy homeopatii -  uplatňovaly například i nesčetné generace babek kořenářek, šamanů nebo přírodních léčitelů.

Objevitel vědecké homeopatie, německý lékař Samuel Hahnemann vyvinul zvláštní ředící postup, kdy výchozí látku, tinkturu surového léku, doplnil devadesáti devíti díly destilované vody s lihem. Důkladně protřepal a jen jednu setinu obsahu dózy přenesl do další dózy a smíchal s devadesáti devíti díly vody s lihem. A to udělal desetkrát, třicetkrát, ale také i dvousetkrát.

Jistě, zdravý rozum říká, že ve vodě nezůstalo vůbec nic z původní látky. ( Říkají to i někteří současní vědci ). Homeopaté však tvrdí něco jiného: čím je látka zředěnější, tím pronikavější a hlubší má účinek jak na psychiku, tak i na tělo pacienta.

A jak funguje homeopatie v praxi?
Představme si, že homeopata navštíví pacient s angínou. Bolí ho v krku, má teplotu. Takový údaj by možná lékaři stačil k tomu, aby předepsal antibiotika.
Ale k homeopatickému předepsání je třeba znát mnohem více. Homeopat dobře ví, že není angína jako angína. Někoho bolí spíše v pravé části krku, jiného spíše v levé.
Někdo nesnese horké nápoje, druhý zase studené, jednoho zároveň bolí hlava, ale druhého ne a třetí má ještě navíc zácpu. Zkrátka každý nemocný člověk je – laicky řečeno – nemocný trochu jinak. Stejná nemoc, jiné příznaky, problémy...

Říká se, že skutečný homeopat dokáže rozlišit šedesát nebo sto druhů angín podle různých zvláštností a specifického průběhu. A na každý „druh“ angíny také použije jiný lék.
Když je lék přesně vybrán a podán, angína i s bolestmi v krku během dvou dnů zmizí. U dítěte, které trpělo opakovanými angínami, prý navíc zajistí, aby po dlouhou dobu nedostalo žádnou další. Jak? Dokáže prý odstranit vnitřní sklon pacienta k onemocnění právě zmíněné angíny.

Úkolem homeopatie je zlepšit celkový zdravotní stav člověka, zvýšit jeho imunitu, a následkem toho jsou pak odstraněny různé nemoci. Podle homeopatů je odstraní organizmus sám.
Zlepšení je vždy patrné i v jiných dalších oblastech, než byla konkrétní nemoc, s níž pacient homeopata navštívil.

S tím souvisí údajná možnost vyléčení i takových nemocí, které klasická medicína považuje za nevyléčitelné, či chronické....

Dá se říci, že dnešní společnost se dělí na dvě skupiny.
První skupina je absolutním zastáncem homeopatie, věří jí a nedá na ni dopustit.
Naopak skupina druhá dává od těchto metod ruce pryč. Někteří dokonce zastávají názor, že se nejedná o nic jiného než o obyčejné šarlatánství a lidé, kteří se svěří do rukou homeopata, jsou doslova blázni a hazardéři se svým zdravím.

Ke které skupině patříte vy? Zkoušela jste někdy homeopatika? Nebo zásadně věříte jen odborným lékařům?

Zdroj: Víc než léčba – homeopatie, Jiří Čehovský

   
17.03.2005 - Zdraví - autor: Sabina

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [47] Hanice [*]

  Ano, já jsem je vyzkoušela,rodina je vyzkoušela, znamí je vyzkoušeli. Nedám na ně dopustit. Nebráním se asi klasické léčbě. Každý si ponechme svůj názor.....

  superkarma: 0 18.03.2005, 13:45:44
 2. avatar
  [46] Avilka [*]

  Suzanne: Nevýhodou písaného textu je, že chýba "emocionálna" resp.neverbálna zložka komunikácie . Ono v druhej časti 20 je tá nekategorickosť už zrejmejšia.

  Inak môj otec dodnes uznáva pri škrabaní krku cumlanie hašleriek a nevyhovoríš mu, že je to len cukrík. Ako náhle cítil škrabanie- mastili sme so segrou kupovať hašlerky. Ale pointa bola v tom, že má fantastický imunitný systém a čo si ja pamätám tak NIKDY nemal chrípku, angínu alebo iné katary HCD. A to sme doma ležali s virózou všetky tri.

  superkarma: 0 18.03.2005, 12:43:36
 3. avatar
  [45] Vivian [*]

  Suzanne:

  superkarma: 0 18.03.2005, 12:39:15
 4. avatar
  [44] Suzanne [*]

  Avilka: teď už taky nezníš tak kategoricky jako č.20. Jestli mě to rajcuje...to zas moc ne
  Ale skutečně mě nadzvedla spíš forma než sdělení.

  superkarma: 0 18.03.2005, 11:34:28
 5. avatar
  [43] Avilka [*]

  X-Bella:
  Ja som bola "antibiotiková" generácia. Naša školská lekárka bola schopná predpísať antibiotika aj na zlomené koleno

  U liekov (farmaceutikách) sa pravidelne skúma ich klinika , a úspešnosť liečby, rekonfigurujú sa vzorce podávania. U pomocných , doplnkových "liečiv" sa to nerobí. Podobne nedajdeš info, ako pomohli- nepomohli bylinky.
  Predpisovanie liekov a prístup k liečbe závisí od fundovanosti a kvality lekárov ( správna diagnostika). A tá je u niektorých diskutabilná.

  superkarma: 0 18.03.2005, 09:11:31
 6. avatar
  [41] Avilka [*]

  Ok, Suzane, placebo berem späť, keď ťa tak rajcuje, že tam vidíš dokonca amen.
  Možno pôsobím dojmom nevedomca, ale viem ako to funguje ( resp. by malo fungovať), prečítala som si články za aj proti no a u mňa vyhrala klasika. Možno aj vďaka dosť labilnej argumentácii ako je aj tu v článku s tou angínou. To je zas kategorické tvrdenie, ktoré je úsmevné mne. Nemyslím si, že kdo so mnou nesúhlasí, automaticky = neinformovaný a málo o tom vie.

  Súhlasím, že veda má čo povedať a nie len v medicíne.

  U nás veľké percento liekov prepláca poisťovna, možno u Vás je to inak.

  Oceňujem tvoj profesionálny prístup, že moje hlášky nebereš osobne. Málokdo dokáže diskutovať s nadhľadom a rešpektovať iný názor.

  superkarma: 0 18.03.2005, 00:25:23
 7. avatar
  [40] Suzanne [*]

  Avilka: Viem. Ale nebudu ti tu dělat přednášky, podívej se na nějaký odkaz, kup si knihu. Neberu tvoje hlášky osobně. Vadí mi tvrzení číslo 20, jiná kategorická tvrzení tu nevidím. Přišlo mi směšné říkat - je to tak a tak, amen. Protože placebo je založené na víře. U mimin a zvířat to je prostě neopodstatněné, přesto u nich správně cílená homeopatika fungují.

  Osobně se usmívám tomu přístupu - nevím jak to funguje = je to nesmysl. Ty se zase usmíváš jiným věcem, to je každého věc. Já jsem díky historii přesvědčená, že současná věda ještě není u konce svého poznání.

  Cena homeopatik je různá, monokomponenty se obvykle pohybují v rozmezí 50 - 75 Kč. Ve srovnání s většinou klasických léků je to nízká cena.

  Možná netvrdíš opak, asi jsem špatně pochopila větu "Vieme, akí majú účinok, vieme, že najlepšie sú pre výrobcov, lebo im prinesú zisk, ale stejne si ich kúpime, vo viere, čo keď náhodou...."

  Toť vše, měj se

  superkarma: 0 18.03.2005, 00:00:43
 8. avatar
  [39] Avilka [*]

  Bobša: A prečo nie? Každý, kto je chorý skúsi všetky možné prostriedky. Ako som napísala nižšie je niekoľko spôsobov ako sa vyliečiť alebo zlepšiť zdravie a každému vyhovuje niečo iné.

  superkarma: 0 17.03.2005, 23:49:18
 9. avatar
  [38] Avilka [*]

  Suzanne: A vieš mi to "kategorické tvrdenie vyvrátiť"? Nevieš, bez klinických testov to bude vždy o subjetívnom pocite. Zaujímavé, že iné kategorické tvrdenie ti nevadia, no čo už.
  No, možno o tom neviem mnoho, ale učím sa, zisťujem . Hold ja som typ, ktorý inklinoval k prírodným vedám a tak možno viem moc o chemických a biologických procesoch, než je nutné

  A propos, nerozumiem tvojej poznámke o cene homeopatík, môžeš to prosím rozviť? Nejak som nepostrehla, že tvrdím opak a o tom zas viem niečo ja.

  superkarma: 0 17.03.2005, 23:47:16
 10. avatar
  [37] Bobša [*]

  Věřím odborným lékařům, že mi nemůžou pomoci. Proto zkouším homeopatika . Tonoucí se stábla chytá Alespoň se mi pročistí tělíčko a kdo ví, možná to časem bude lepší.

  superkarma: 0 17.03.2005, 22:26:40
 11. avatar
  [36] Suzanne [*]

  Avilka: ty nemusíš nic vysvětlovat. Moje reakce byla na tvoje kategorické tvrzení. Napsala jsi, že je něco modré. Já jsem na to reagovala, že to má i jiné barvy. Napsala jsi svůj subjektivní názor, ale podalas ho jako potvrzenou kategorii. To se mi prostě nelíbí a souhlasit s tebou nemůžu. Nebudeme se navzájem přesvědčovat, nevíš o tom mnoho, je to výhradně tvoje věc. A propos, homeopatika jsou levnější než léky alopatické medicíny. O tom něco vím.

  superkarma: 0 17.03.2005, 22:09:02

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [35] Avilka [*]

  pajda:
  - sedenie u homeopata a lieky si poväščinou si platí pacient sám. Tá cena za , sorry "vodičku" je akurát.
  - cenu za návštevu lekára a niektoré lieky hradí poisťovňa- dosť podstatné. A keď si od fachu, tak určite vieš, prečo sa mení stále zoznam hradených vyšetrení a liekov poisťovňou. Ale to je na inú debatu.
  V cene lieku sú aj tie klinické testy a hlavne testy u výrobcu, než sa liek pustí doobehu.
  - záleží, čo si pod byznisom predstavíš. Ja si nepredstavujem, že za mesiac alebo dva má dotyčný na mercedes. Je to ale určite bonus k platu.
  - som presvedčená, že ten čo robí homeopata, MUSÍ mať za sebou nejaké štúdioum a certifikát ( inak je fakt šarlatán) a určite nik investíciou do neho neprerobí. Inak by sa na to vy .
  V dnešnej dobe na charitu moc neverím.

  superkarma: 0 17.03.2005, 20:24:43
 2. avatar
  [34] pajda [*]

  Avilka: nevím, jestli zrovna ti moji doktoři měli až takový "byznys" z toho, že několik let studovali celostní homeopatii - ceny jak za tyhle léky tak i za sezení a vyšetření jsou v porovnání s běžnou praxí směšné...ostatně jen pro informaci - několik let jsme dělali finanční výčtování pro pojišťovny pro velkou soukromou kliniku, takže něco málo o tom vím...je ovšem velký rozdíl mezi homepatíí celostní, která vyžaduje erudici, znalosti a hodně času a mezi předpisováním léků "jen tak" podle nálady pacienta...mimochodem jeden z nejznámějších homepoatů v Brně, doporučovaný i celou řadou lékařů, je inženýr...ovšem má i jiné příjmy, tohle by ho určitě neuživilo.

  superkarma: 0 17.03.2005, 19:54:53
 3. avatar
  [33] Avilka [*]

  pajda: Ja bych homeopatika automaticky išla hľadať do lekárne. Ten môj masér nejaké má, ale pre klientky, ktoré si to u neho objednajú. On je strašný dobrák a tak im ich donesie, keď prídu na masáž.
  Pajda:
  homeopatika, vitamínové tabletky, rastlinné prepatáty, lieky - to je bussines. Výrobcovia obiehajú lekárov a motivujú ich, aby predpisovali a doporučovali ich výrobky. A lekári pri svojich platoch by boli blbí, aby to nerobili. Všimni si, že niektorý lekár bude predpisovať panadol, pričom rovnako slúži paralen. Moja bývalá lekárka ma prosila skoro na kolenách aby som si ho vybrala ( povedala som jej, že ho NEPOTREBUJEM, lebo proti horúčke mám doma iný liek).
  Rovnako nevidím dôvod, prečo by ti neporadil, nepredal homeopatikum, či vitamíny alebo minerály, prípadne tablety na hubnutie.

  superkarma: 0 17.03.2005, 19:36:16
 4. avatar
  [32] Avilka [*]

  pajda: Dosť sa presadzuje názor, že vzťah lekár- pacient by nemal byť štýlu nadriadený a podridený ako ho poznáme za socíku ( len tonto liek, len táto metóda), ale obchodný.
  Lekár "predáva" svoje služby a pacient-klient ich "kupuje". A medzi dvomi rovnocennými "obchodnými" partnermi by mala byť samozrejmosť prediskutovať nie len rôzne postupy ale aj prostriedky, ktorými obe strany dospejú k optimálne k spoločnému cieľu - vyliečeniu pacienta. Malo by to fungovať tak, že ti lekár povie dostupné varianty lieku v lekárni, hlavne ak si ho hradíš ako kvapky na kašeľ, že miesto kloktadla môžeš kloktať slanou vodou a ak sa dá a nepotrebuješ presne cielený liek, že si môžeš kúpiť homeopatikum, gemmopreparát, bylinky ap. Že môžeš niečo odstrániť cvičením, akupunktúrou, masážmi takými - onakými, kúpeľným pobytom, operáciou- klasickou, laparoskopickou ap. A ty si vyberieš, čo ti najviac sadne.

  superkarma: 0 17.03.2005, 19:25:41
 5. avatar
  [31] pajda [*]

  Omlouvám se za překlepy, ale jak odbíhám k vaření, tak píšu děsně...

  superkarma: 0 17.03.2005, 19:19:40
 6. avatar
  [30] pajda [*]

  Avilka: víš, já se k tomu dostala podobně, jako i k jiným věcem - během těžké nemoci. Vím, že když se o tom nezmíníš, lékař ti většinou homeopatika nenabídne. Neověřovala jsem si věci přímo na úřadě, to, že se dělaly klinické zkoušky (nejsou to atesty pro schválení léků - tam probíhá poměrně zdlouhavé řízení, ale ty zkoušky a studie jim předcházejí) vím od několika neurologů a internistů. Jestliže homeopatika píše i primář neurochirurgie, tak na nich asi něco bude...ovšem homeopatie není pro každého. Homeopatika nestačí jenom spolknout, musíš taky dodržovat omezení s jejich užíváním spojená - a těch je celá řada. POkud jde o to, kde lidé nakupují potravinové doplňky - skutčeně se jich velké množstvfí dostena v drogeriích nebo i zeleninách - jde o nejrůznější multivitamíny, minerální doplňky a podobně. Nevidím jediný důved, proč by se homeopatika, pokud by skutečně fungovala jen na bázi placeba, měla vyskytovat pouze v lékárnách...

  superkarma: 0 17.03.2005, 19:18:41
 7. avatar
  [29] Avilka [*]

  pajda: Tak to sa budem diviť, pretože nemajú klinické testy ani v USA a ani na Slovensku. Vozím do práce jednu pani od nás, ktorá pracuje v SAVke na farmakologii a má na starosti práve tieto testy a od nej viem, aký štatút majú homeopatika. ( štatút potr. doplnku znamená, že majú testy podľa MZV, že neobsahujú toxické látky, aký sa robí všetkým potravinám..)

  Ja som nevedela, že sú opravdové a neopravdové homeopatika, fúha a ako sa líšia.

  No,ono je logické, že sa predávajú v lekárni a u homeopatov. Asi by ľudí ani vo sne nenapadlo ísť si ich kupovať do drogérie alebo zelovocu.

  Aj u nás sú lekári, čo homeopatika doporučujú, rovnako ako aj bylinky, med- ale to neznamnená, že ide automaticky o lieky

  Pajda ak si v kľude prečítaš, čo píšem, tak pochopíš, že mi je jedno, či si vybereš homeopatikum, studený obklad alebo liek. Je to absolutne v tvojej kompetencii a na tebe záleží, aké kritérium na výber si zvolíš. U teba je podstatná cena, u mňa nie.

  Chodím na masáž k jednému pánovi, ktorý ovláda východnú medicínu, homeopatika , gemmopreparáty ap.. dosť o tom diskutujeme, pozná môj názor na homeopatiu a rešpektuje to . Vie, že uznávam bylinky, tak mi v knihe vyhľadá, aká je vhodná pre moje momentálne problémy a pre jeho toleranciu a rešpekt k opačným názorom si ho vážim.  superkarma: 0 17.03.2005, 19:12:40
 8. avatar
  [28] pajda [*]

  Avilka: možná se budeš divit, ale některá homeopatika mají klinické zkoušky, nejsou to v žádném případě potravinové doplňky (opravdová homepatika mimo lékárny nekoupíš) a předepisují je lékaři - např. před operačním zákrokem jako prevenci před záněty si můžeš na těch "lepších" klinikách vybrat...ostatně: jestliže lék "klasický" stojí několik set korun a homeopatikum - na které pjišťovna nedoplácí - 40Kč (mám osobně ověřeno), kde je potom ta finanční zajímavost homeopatik?

  superkarma: 0 17.03.2005, 18:43:16
 9. avatar
  [27] Avilka [*]

  Suzanne: Asi takto, u mňa je homeopatika na úrovni práškov na chudnutie. Vieme, akí majú účinok, vieme, že najlepšie sú pre výrobcov, lebo im prinesú zisk, ale stejne si ich kúpime, vo viere, čo keď náhodou....

  superkarma: 0 17.03.2005, 14:27:45
 10. avatar
  [26] Avilka [*]

  Suzanne: Nijak - Ja nie som lekár a tak nemusím nikomu žiadne účinky akejkoľvek liečebnej metódy vysvetľovať. .

  Suzanne, prečo bereš osobne rozhodnutie iných nebrať homeopatiu vážne? ( viď. reakcia na Rikinu)

  superkarma: 0 17.03.2005, 14:24:30
 11. avatar
  [25] Lhasa [*]

  Blues:

  superkarma: 0 17.03.2005, 14:02:28
 12. avatar
  [24] Suzanne [*]

  Rikina: někdo bere klasické léky a taky marně. Vždy je to o trefnosti a konkrétnosti léčby.

  superkarma: 0 17.03.2005, 13:51:21
 13. avatar
  [23] Suzanne [*]

  Avilka: Ich " liečebný" účinok je na forme placeba.

  Jo, hlavně u koní Jak chceš kupříkladu kojenci vysvětlit, že mu jeden prášek zabrat nemá a druhý ano??? Že to homeopatické je to, čemu má věřit, takže to zabere???

  viz ivusad 16 a Blues 17

  superkarma: 0 17.03.2005, 13:49:49
 14. avatar
  [22] Suzanne [*]

  Blues: krásnej příměr

  superkarma: 0 17.03.2005, 13:43:43
 15. avatar
  [20] Avilka [*]

  Homeopatika nie sú lieky, lebo nemajú farmakologické testy a exaktne sa nepreukázala ich klinika. Majú štatút potravinového doplnku. Ich " liečebný" účinok je na forme placeba.
  Ale na druhú stranu, je to na každom, ako sa o svoje telo stará a ak je niekto ochotný vyhodiť svoje peniaze trebárs za cukrovú vodu v domnení, že mu prejde bolavé koleno a verí tomu, je to jeho vec.

  superkarma: 0 17.03.2005, 10:35:47
 16. [19] Rikina [*]

  Žábina 18 : mohlo. Ale já měla kolegyni, která zásadně užívala na všechno jen homeopatické léky. Měla rýmu nebo různé virózy či nachlazení úplně stejně jako kdokoliv jiný, se stejnými příznaky, stejně dlouho to trvalo, než nemoc přešla - žádné zázračné vyléčení za dva dny se nikdy nekonalo. Dělalo to na mě dojem, že čaj s medem a inhalovat heřmánek pomáhá líp. Tudíž mě to nijak nepovzbudilo k důvěře v homeopatická léčiva.

  superkarma: 0 17.03.2005, 10:32:57
 17. avatar
  [18] Žábina [*]

  Rikina: č.15 no ale pak už by taky mohlo být pozdě...pokud by se s homeopatií začalo až když by normální medicína zklamala...jako když se přijde pozdě např.s rakovinou prsu, ani normální medicína už nic nezmůže

  superkarma: 0 17.03.2005, 10:13:41
 18. avatar
  [17] Blues [*]

  Když ono to ředění homeopatik nebude mít výsledek chemický, ale spíš "informační". Když uděláme chemický rozbor prázdné kazety a kazety s nahraným filmem, taky budou oba stejné a přesto na jedné film je a na druhé není. Ale teprve ve videu to lze rozpoznat, protože video je zařízené na přečtení uložené informace.
  Stejně bych si představovala i informaci uloženou v homeopatickém léku - naše tělo ji přečíst umí, ale přístroje nikoli, resp. takové přístroje nemáme. Což ovšem neznamená, že tam informace není. Když někdo neumí číst, taky by mohl tvrdit, že na papíře jsou jen černé fleky a že je to podvod tvrdit, že v nich je "zakódovaná" pohádka..

  superkarma: 0 17.03.2005, 10:12:48
 19. [15] Rikina [*]

  Umístila bych se z větší části do té druhé skupiny, tedy té nevěřící, neboť, logicky vzato, není-li v něčem žádná účinná látka, nemůže to fungovat. Pokud ano, je to buď tzv.placebo efekt, nebo je to tím, že organismus lidský má úžasnou schopnost regenerovat a vyrovnávat se s chorobnými stavy, a vyléčí se časem sám, a homeopatika na tom žádnou zásluhu nemají. Nicméně připouštím, že kdybych já nebo někdo z mých blízkých měl vážnou až smrtelnou chorobu, a vyčerpal už možnosti klasické medicíny, asi by bylo na místě zkusit i homeopatii, čistě pro dobré svědomí, že se vyzkoušelo opravdu všechno. Co kdyby náhodou...

  superkarma: 0 17.03.2005, 09:11:25
 20. avatar
  [13] Aka [*]

  Já jsem spíš jen na bylinky...

  superkarma: 0 17.03.2005, 07:58:17
 21. avatar
  [12] clarCa [*]

  hmm... taky jsem měla angíny každou chvíli, antibiotika jak na běžícím pásu a najednou nic (za 4 roky ATB ani jednou) - ale homeopatika jsem k tomu nepotřebovala a nikdy jsem je neužívala

  superkarma: 0 17.03.2005, 03:08:23
 22. avatar
  [11] Eva_CZ [*]

  Suzanne: diky!

  superkarma: 0 17.03.2005, 03:04:46
 23. avatar
  [10] Suzanne [*]

  Eva_Fl: můžeš tomu rozumnět tak, že existuje několik druhů homeopatie, stejně jako alopatická medicína se dělí na různé směry. Klasická homeopatie tě bere jako komplex, homeopat určí lék ne podle symptomu (konkrétní choroby), ale podle tvého buď konstitučního typu nebo podle tvého mentálního obrazu. Z toho vyplývá, že homeopatická léčba skutečně neléčí "rýmu", ale stav, kde rýma vznikla, a to může být skutečně z různých příčin. Proto je třeba určit "druh" rýmy. Pak ještě existuje homeopatický směr, který podává určitý lék na určitý příznak - to jsou ty nejznámější léky z lékárny (obvykle polykompozitní - na chřipku, na chrapot, na bolest apod.) Proto je to složitější.

  Když alternativní lékař spolupracuje s klasickým lékařem, tak to je

  superkarma: 0 17.03.2005, 01:56:19
 24. avatar
  [9] draja [*]

  Ja jsem take pro homeopatii a vse co s tim souvisi. Podle me. to na cem je zalozena, dava smysl. Ja i s mym jsme uz v "tom" nejakou dobu.

  superkarma: 0 17.03.2005, 01:46:36
 25. avatar
  [8] Eva_CZ [*]

  *Kotě*: presne tak. K temto lekum (?) jsem prisla jen v lekarne a jestli je tedy X druhu angin a na kazdou zabira neco jineho, jak mam rozumet tomu, ze v lekarnach se prodavaji homeopatika? Nejak mi to nedava smysl. Nic na me nikdy nezabralo. Asi jsem mela ,,jinou rymu", nebo neco tak...

  Ale dostala jsem se tady k ,,alternativnimu lekari" - a ten clovek mi moc pomohl. Ale hodne me potesilo, ze me ze vseho nejdrive poslal na RTG a pak konzultoval s ,,normalnim" lekarem.

  superkarma: 0 17.03.2005, 01:34:01
 26. avatar
  [5] Suzanne [*]

  *Kotě*: já jsem to vyzkoušela a Je fakt, že zrovna třeba bolesti v krku mi tahle léčba zlikvidovala. Dřív jsem měla angínu každou chvíli, postupně se to omezovalo na bolest "v jednom bodě", na to už jsem pak měla svůj lék. A dnes...zaplaťpánbůh nic

  superkarma: 0 17.03.2005, 01:06:28
 27. avatar
  [4] *Kotě* [*]

  Suzanne: taky to tak beru, i u běžných léků si člověk vždycky "nenaordinuje" to správné... něco se mi osvědčilo jako alternativa klasických léků, něco ne. Ale žádného homeopatika neznám, abych řekla pravdu, takže jsem neměla možnost vyzkoušet na míru ušitou homeopatickou léčbu. Ale nebránila bych se tomu, nemám důvod o dobrých výsledcích homeopatie pochybovat

  superkarma: 0 17.03.2005, 00:58:44
 28. avatar
  [3] Suzanne [*]

  *Kotě*: to se opravdu může stát díky tomu. Je to jako když ti nezabere Coldrex, protože to je angína.

  superkarma: 0 17.03.2005, 00:54:43
 29. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  Některé homeopatické léky mi zabraly, jiné nikoli. Tak 50:50. Ale možná to bude tím, že jsem si pro ně nikdy nebyla přímo u nějakého lékaře - homeopatika, kupovala jsem si jen běžně dostupná homeopatika v lékárně.

  superkarma: 0 17.03.2005, 00:50:45
 30. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Já homeopatikům nevěřím. Nemusím. Léčím se zásadně jimi, prostě zabírají.
  Btw znám jednoho veterináře, který úspěšně léčí zvířata homeopatiky. Představuju si, jak nejdřív nemocnému koni vysvětluje, že tomu má věřit, a pak nasadí léčbu

  superkarma: 0 17.03.2005, 00:42:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme