Neberte tento článek jako lacinou touhu po senzaci ani jako snahu o umělé zvyšování čtenosti. Chci se jenom vyjádřit k problému, který mě trápí, a který se mě také týkal. Z vlastní zkušenosti vím, že stačí málo, aby do toho člověk spadl. Stačí mít křehčí sebevědomí, k tomu pár poznámek o velkém zadku a máte na anorexii zaděláno. „Já ti dám velkej zadek..."začne hlodat červíček.
Je pravda že v době dospívání jsem začala tloustnout od pasu dolů, a tak jsem se zaťala a začala šílet s hubnutím.

Trochu mi dopomohl i obraz mé zakulacené maminky, za každou cenu jsem se snažila nevypadat jednou stejně.
Řekla jsem si, že nejlepší je prevence a že to nikdy nemohu nechat dojít tak daleko, abych svá kila pustila z uzdy a nakynula víc, než dokážu silou vůle zvládnout.

Jak jsem si předsevzala, tak jsem udělala. Honila jsem se denně na kurtech, jedla jen tvaroh a ovoce, a když jsem už byla v Praze na vejšce, přestala jsem jezdit na víkendy domů, aby mě maminka zase nevykrmila a nezhatila moje hubnoucí úsilí. Vyhýbala jsem se návštěvám, abych si nemusela dát ten skvělý chlebíček nebo bábovku, a když už nebylo zbytí, vyřešil to prst v krku. Brr. Zadělala jsem si na mentální anorexii. Těžko se mi o tom píše, je to příliš osobní, ale i tak může dopadnout zběsilá touha po štíhlosti.
Dnes už jsem z toho venku a dávám sakra pozor, aby to nepostihlo některou z mých dcer, protože vím, jak snadno se to může vymknout z rukou.

A to nejsem ani modelka, ani herečka, které jsou vystaveny mnohem většímu tlaku na to, jak vypadají.
Ale je to jako droga. Stokrát vám někdo může říkat, že už jste štíhlá dost, že víc hubnout nepotřebujete. Vy si stále říkáte, ještě dvě kila a už toho nechám...
Když jste mladá, tak vám to ani nepřijde, kůže je ještě napnutá a pružná, ale když začnou s hubnutím blbnout stárnoucí ženské, je to na pováženou. Nebýt už mladá a k tomu vypadat jak vyschlá treska, to je vražedná kombinace.

 

Tak holky, přestaňte blbnout, ať jednou nadopadnete jako Isabelle Caró, kterou si italská módní značka Nolita vybrala pro svou šokující reklamní kampaň zaměřenou proti anorexii.
Od letošního podzimu pózuje na billboardech tato vyhublá francouzská modelka a herečka, která od 15 let trpí anorexií a v 27 letech váží 31 kg. 

Léta se nenechala vyfotit, protože se za své tělo styděla. Teď udělala výjimku.
Mé fyzické i psychické utrpení má smysl jen tehdy, pokud dokáže pomoci někomu, kdo stejně jako já bojuje s anorexií," řekla Isabelle v rozhovoru pro časopis Vanity Fair.

V Itálii chtějí kampaň zakázat, protože je příliš brutální. Módní návrháři kampaň vesměs chválí. Podle Armaniho je korektní i příhodná, i když používá nelítostný a krutý obraz.
Návrháři Domenico Dolce a Stefano Gabbana ocenili zvláště to, že reklama ukázala, že anorexie není jen problém světa módy, ale je to problém psychiatrický.

Sám Toscani - autor kampaně považuje za důležité, že módní dům sám vyzval k tak odvážné kampani.

Jiný názor mají některé organizace, které se zabývají anorexií. Podle nich může reklamní kampaň prokázat medvědí službu těm ženám, které jsou touto poruchou postiženy. Nevylučují, že některé ženy se budou chtít Carové podobat, aby si zajistily publicitu.

 
Kateřina Průšová už je hraně.

 

 

 

 

Míša Dolinová (...by to ve svém věku neměla s hubnutím přehánět. Vypadá starší, než ve skutečnosti je.)

 

 

 

 

Pavla Sudová - Miss Sympatie 2004. Z 55 kg zhubla na 34, nyní je prý vyléčená.

 

 

 

 

Lucie Zedníčková

 

 

 

 

Hana Soukupová - foto z března 2007, bojovala s anorexií, dnes je považována za větší hvězdu než Karolina Kurková

 

 

 

 

Eva Herzigová - na fotografii před dvěma lety, anorexii nikdy nepřiznala


 

Reklama