.

Holky na kole

Cestování

Holky na kole

Jste bikerka-bojovnice, která nevyjede bez tachometru a s masochistickým potěšením zdolává stovky metrů převýšení? Nebo snad cykloturistka, která si jede svým tempem, kochá se výhledy a klidně na půl hodinky zastaví u červenajícího se maliniště? Taky byste mohla být cyklistka-praktička, pro kterou je kolo prostě dopravní prostředek, na kterém se jezdí na nákup nebo na zahradu.
V každém případě, jen málokterá z nás by mohla říct, že v jejím životě kolo nehraje žádnou roli. Není divu – je to jeden z nejpříjemnějších a nejzdravějších druhů pohybu.
Lékaři jízdu na kole doporučují pro téměř všechny věkové kategorie a na nejrůznějších stupních kondice. Kolo nevyužívá celkovou hmotnost vašeho těla, tím pádem nezatěžuje kloubní, regenerační systém tolik jako jiné aerobní aktivity. Pro tvarování ženského těla je prý cyklistika lepší než kupříkladu běh; pokud nejste profesionální závodnice, příliš silných stehen se nemusíte bát. A pro aktivní spalování tuku je doporučována právě jízda na kole.

Cyklistika samozřejmě může mít i své stinné stránky. Naše intimní partie se nám někdy za hodiny strávené v sedle „odmění“ gynekologickými obtížemi. Mohou se dostavit bolesti zad, způsobené špatnou geometrií kola a vašeho posedu.
Ono totiž není jedno, na jaké kolo sedáte. Nejde jen o to, jestli si vyberete horské kolo (MTB) nebo kolo trekingové (crossové). Stejně jako se liší ženská a mužská anatomie, liší se i konstrukce kola dámského a pánského – a už dávno nejde jen o to, jestli je horní rámová trubka rovná nebo šikmá. Ženy mají většinou delší nohy, širší pánev, užší ramena a kratší ruce s jemnějšími dlaněmi a kratšími prsty; jsou celkově lehčí a od přírody disponují menší silou než muži. A nesmíme zapomenout ani na zcela odlišně tvarované sedací plochy!
„Jedním z prvních propagátorů ženské cyklistiky byla americká firma Trek. Ta dokonce provedla výzkum posedu na stovkách cyklistek, kdy vyšlo najevo, že ženy kvůli odlišné konstituci pánevní oblasti musí na běžném pánském kole pro dosažení téhož výkonu jako muži vyvinout až o čtvrtinu větší sílu. Z měření dále vyplynulo, že by se ženám mělo lépe šlapat pod sebe než před sebe, a tak by jim měl ve většině vyhovovat kratší vzpřímenější posed,“ uvádí na svých webových stránkách firma Štěrba.

Dámské kolo se tedy od pánského liší především v rámu. Hlavním cílem je přiblížení řídítek k sedlu - vytvoří se tak méně agresivní a pohodlnější posed, a přitom se nesníží výkonnost. Tajemství dámských geometrií tak většinou spočívá ve zkrácení horní rámové trubky. Druhou nejvýznamnější částí kola je vidlice, na dnešních horských kolech převážně odpružená. Je dobré, aby bylo kolo vybaveno vidlicí s měkčí pružinou, nebo rovnou vzduchem. U malých velikostí se však předpokládá, že budou sloužit lehčím cyklistkám a vzduchovka by nemusela na jejich „muší váhu“ reagovat. Proto je potřeba vyzkoušet citlivost hned v obchodě a případně rovnou sáhnout po kvalitnější vidlici, která by disponovala tzv. negativní komorou.

Soutěž: Fotoaparát 

Kapitola sama pro sebe je samozřejmě sedlo. Pokud se vracíte z každé delší vyjížďky s bolavou sedací partií, máte buď špatné sedlo, nebo nevhodné kraťasy – případně obojí. Výrobci dámských sedel většinou dávají důraz na kratší délku a širší zadní část. Pozor je třeba dát v bočních partiích, kde se o sedlo při šlapání třou stehna. Sklon sedla je individuální záležitost, některé jezdkyni víc vyhovuje posed úplně vzadu na sedacích kostech, jiné posed na špičce. Díky polohovatelnému zámku sedlovky by neměl být problém si správný sklon najít. Pozor na hodně měkká sedla – na první „posed“ nabízejí úžasné pohodlíčko, protože se ale do něj hodně zaboříte, při delší jízdě můžou nastat problémy s nedokrvením pánevní oblasti a následnou bolestí. Některé cyklistky ovšem nedají dopustit na sedlo s otvorem.

Na závěr tu mám pár rad od zkušené bikerky Hanky, která tráví v sedle kola pomalu víc času než v posteli :-)
- Nikdy nejezděte bez přilby, i když jedete jen tři kilásky na koupaliště.
- Pokud jste na vícedenním výletě, vždycky si večer přemáchněte cyklokraťasy.
- Pokud si chcete osvojit správnou techniku šlapání a zbytečně se neničit, používejte nášlapy. Nebojte se, že si rozbijete pusu, to se rychle naučíte!
- Cyklorukavice nejsou frajeřina, ale moc dobrý vynález. Úplně nejlepší jsou ty s gelovými polštářky.

 

   
30.07.2007 - Zahraničí - autor: Eva Jedelská

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [53] sarkanova [*]

  maruska.kolaj — #52 my mame doma cyklosedacku bellelli, ma 3 bodovy pas a opreni i na nohy je velmi bezpecna jsme spokojeni s vyberem

  superkarma: 0 26.09.2016, 16:38:08
 2. [52] maruska.kolaj [*]

  ahoj holky prosim doporucite mi nejakou znacku cyklosedacek ? diky

  1. na komentář reaguje sarkanova — #53
  superkarma: 0 23.09.2016, 12:42:31
 3. avatar
  [51] Vivian [*]

  Suzanne: taky to tak nějak vidím :-)
  Představuju si paní správcovou z Postřižin, jak jede na kole v tý dlouhý suknici a vlajou za ní ty vlasy... Poezie Ženská v helmě a dresu mi vedle toho připadá nějak slizká.

  superkarma: 0 31.07.2007, 17:11:11
 4. avatar
  [50] marcellina* [*]

  Zdendula: ja spadla s naslapama jen 2x... a taky proto, ze jsem se vycvakla na druhe strane . Nemohu si je vynachvalit

  superkarma: 0 31.07.2007, 10:37:20
 5. avatar
  [49] Zdendula [*]

  Rikina: bez nášlapů si správnou techniku šlapání neosvojíš nikdy, leda bys jezdila s klipsnama, ale to bys byla ještě větší sebevrah než s nášlapama. Pedál si musíš seřídit podle vlastní síli aby jsi se z něj a do něho lehce nacvakla a zároveň aby ti v záběru nevyskočila noha ven. Já jsem spadla díky nášlapům jen jednou, při prvním použití a to mi do cesty vběhl pes a já se ho lekla, samozřejmě jsem nohu vycvakla ale na opačné straně než kam jsem padala - ležela jsem jako chrobák na boku s kolem mezi nohama a čekala na manžela až mne vysvobodí. Od té doby se mi to nestalo i když jsem z jiných důvodů spadla několikrát - nohy jsem měla z pedálů včas vyzuté.

  superkarma: 0 31.07.2007, 09:47:18
 6. avatar
  [48] Zdendula [*]

  Velbloudice: dres koupíš už kolem 800,-kč. Letos měl moc hezkou kolekci dámských dresů třeba craft.

  superkarma: 0 31.07.2007, 09:37:13
 7. [47] Hanule [*]

  Ještě něco k cenám. Sukně i s kalhotama stála 1200,- Kč a dres také okolo 1200,- Kč. Ale nyní se dají pořídit i ve slevě. Koncem srpna se vyplatí koupit i nové kolo, pokud nemusíte mít příští rok "horkou" novinku. Minulý rok jsme ušetřili cca 5 tis. na jedno kolo.

  superkarma: 0 31.07.2007, 08:11:13
 8. avatar
  [46] Suzanne [*]

  Jezdit na kole jako sport? Nikdy nepochopím proč Jsem zvyklá jezdit na kole v sukni a v podpatcích do práce

  superkarma: 0 31.07.2007, 00:17:11
 9. [45] Rikina [*]

  Kolo mám, jezdím zásadně s přilbou a s rukavicemi, cyklokalhoty s vložkou nosím naostro, sedlo mám naopak úzké delší, a bez díry. Ale nášlapy - pokud se tím míní to, že se nohy obuty v patentních botkách zacvaknou do zámků na šlapkách - nikdy. Nejsem sebevrah, a raději si neosvojím tu "správnou" techniku šlapání, než bych si způsobila šeredný úraz. A že jsem těch pádů s nohama "zamčenýma" do šlapek viděla dost - ani jeden nebyl hezký.

  superkarma: 0 30.07.2007, 23:27:26
 10. [44] drobek [*]

  Koupili jsme si letos s manželem kola, s tím, že jsem si ani nebyla úplně jistá, jestli ho budu používat. V prodejně mi půjčili k vyzkoušení pánskou a dámskou verzi téhož kola, takže jsem se na místě rozhodla pro dámskou. Fakt se na tom sedí mnohem líp. Super je odpružená sedačka No, a když už jsme do toho vrazili takovej nepředstavitelnej balík peněz, tak jezdíme na výlety a utužujeme vztah. Máme najeto zatím něco kolem tříset kilometrů a baví mě to moc

  superkarma: 0 30.07.2007, 20:45:47
 11. avatar
  [43] Kassy [*]

  Jaštěrička: Myslím, že nejen o víkendu, občas to dělám, ale těch keců, co si vždycky vyslechnu od spolucestujících - v tom smyslu, že když mám kolo, mám jet na něm a ne zavazet v tramvaji. Přitom se vždycky snažím zavazet co nejmíň.

  Já teda zatím nemám ani cyklokalhoty ani dres, nebyly penízky a bylo třeba kupovat důležitější věci. Ale časem si určitě pořídím dres. Nad kalhotama pořád přemýšlím. Vím, že se mají nosit na ostro, ale nějak si to nedovedu představit. Asi by mi to nebylo příjemné. Stejně tak tanga. Myslíte, že by pod to šly kalhotky z moiry?

  superkarma: 0 30.07.2007, 19:48:07
 12. avatar
  [42] fialinka [*]

  já jsem si kdysi koupila dres z výprodeje, a asi vzhledem k té ceně taky je úplně na houby, takže přemýšlím, jestli investovat do dražšího.. taky by mne zajímalo, s jakýma cenovýma relacema máte zkušenosti...

  superkarma: 0 30.07.2007, 18:31:59
 13. avatar
  [40] Amálie [*]

  Vždycky jsem nesnášela kolo, není to můj oblíbený sport ani rekreace. A přesto teď už 14 dní jezdíme den co den a polovina vyjížděk je z mé iniciativy. Asi mi chybí in-liny, na těch se tu dá jezdit jen taková minitrasa.

  Kalhoty s "vložkou" bych na sebe nenatáhla. Nesnesla bych ten spařenej pocit. Spíš uvažuju o gelové sedačce s čímsi. Seděla jsem na tom a i v plavkách je to super komfortní posezení.

  superkarma: 0 30.07.2007, 16:34:58
 14. avatar
  [39] Meander [*]

  floo: Já si gelové sedlo pořídila a oproti normálnímu pociťuji ten rozdíl, že mě ty partie nebolí vůbec. Kdežto s normálním jsem si z nich vždycky nadělala tatarák.

  superkarma: 0 30.07.2007, 16:11:40
 15. [36] Hanule [*]

  Velbloudice: Jsou to normální gatě s vycpávkou a přes ně je samostatná zavinovací sukně (drží na přesku a sucháč). Nosím ji i na bruslení, ale potom pod ní beru kraťasy bez vycpávky.

  superkarma: 0 30.07.2007, 15:53:45

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [35] marcellina* [*]

  fialinka: ja uz nic jinyho nenosim... samozrejme, ze je to obrovskej rozdil oproti bavlnenymu triku - vetsinou je to z funkcnich textilii, ktere odvadi vlhkost na povrch, kde se ihned odparuje

  superkarma: 0 30.07.2007, 15:44:47
 2. avatar
  [33] fialinka [*]

  holky, už se tu někdo ptal - jaké máte zkušenosti s cyklodresy? jsou opravdu tak super?

  superkarma: 0 30.07.2007, 15:37:24
 3. avatar
  [32] Ťapina [*]

  Manx: Ále zapomíná A stačily mi k tomu asi dva roky, mezi devátým a jedenáctým V devíti jsem drandila kolem baráku jako ďas, v jedenácti jsem zjistila, že nasednu a spadnu, a v šestnácti jsem se pracně učila znova, div ne s přídavnýma kolečkama (jejich funkci zastával tehdejší přítel )

  superkarma: 0 30.07.2007, 15:26:29
 4. avatar
  [31] floo [*]

  Manx: je to tak, já jsem sedla po 8 letech a po pár kolečkách okolo baráku to bylo ok

  superkarma: 0 30.07.2007, 15:24:45
 5. avatar
  [29] floo [*]

  Meander: no já mám gelové sedlo také, ale zas tak velký rozdíl mi to nepřipadá oproti normálnímu, ale je fakt, že ty gaťky bych na sebe nevzala, měla bych pocit, že mi někde něco uteklo

  superkarma: 0 30.07.2007, 15:06:57
 6. avatar
  [28] marcellina* [*]

  Anai: jestli jezdis celou dobu ve stoje, tak mas muj maximalni obdiv

  superkarma: 0 30.07.2007, 14:41:09
 7. avatar
  [27] Meander [*]

  Anai: Vyměň sedlo za dámské gelové a vyhoď vycpané gaťky. Přijde mi to zoufale nehygienické, pařit si frndu pod vstvou molitanu a ještě bez spodního prádla. Bleble.

  superkarma: 0 30.07.2007, 14:40:31
 8. [26] qvak [*]

  Kolo je super, fakt.

  superkarma: 0 30.07.2007, 14:38:00
 9. avatar
  [25] Zdendula [*]

  anai: sedlo vyměň rozhodně za dámské gelové, je kratší a malinko širší něž pánské. S kalhotami je to někdy složité, u všech vložek hlásá popiska že jsou antibakteriální ale pravda to většinou není. Někde ( na laciných kalhotech kolem 5-600,-kč)bývá obyčejný molitan. Kalhotky jsou pod takové kalhoty další vrstva která brání prodyšnosti.
  Možná by to u tebe částečně vyřešil i kratší představec, pokud tě nebolí vůbec zadek ale ženská část - máš posed hodně dopředu.

  superkarma: 0 30.07.2007, 14:36:18
 10. [24] Anai [*]

  skolacka a marcellina: díky za odpovědi - vycpané kalhoty jsou mi pohodlné, protože mi nikde netlačí. Víte, holky, abych svému aspoň trošku stačila (a to fakt jezdíme rekreačně, nehoníme se), protože on je o 20 cm, kg i roků vyšší, těžší a mladší a jeho kolo asi o 20 tisíc dražší, jezdím téměř neustále ve stoje, takže se plně ztotožňuji s tvrzením, že ženská spálí o hodně kcal víc, než na stejné trase chlap, nicméně zadek problémy nedělá.... On jednou šlápne do pedálů a v tu ránu je o 5 m dál a já komíhám nožkama jako blázen.. Ale proč ne, aspoň upevňuji fyzičku, což je v mém pokročilém věku (min. týden 52) čím dál tím prospěšnější!!!

  superkarma: 0 30.07.2007, 14:32:19
 11. avatar
  [23] marcellina* [*]

  skolacka: nebo si nech dat stavitelnej predstavec, muzes si ho napolohovat jak chces a jak Ti bude vyhovovat

  superkarma: 0 30.07.2007, 14:29:55
 12. avatar
  [22] skolacka [*]

  Anai: přesně jak píše marcelina - do vycpaných cyklokalhot na ostro, pokud jedem víc dní tak to řešim slipovou vložkou, protože tanga mi na kole vadí - tuhle jsem si nevzala vycpané kraťasy, že to zvládnu bez nich a po prvních 30ti km, jsem si pekně nadávala .
  a krční páteř mě taky pobolívá,a le už jsme domluvená v servisu, že mi vymění upevnění řidítek - budu sedět víc vzpřímená

  superkarma: 0 30.07.2007, 14:12:46
 13. avatar
  [21] marcellina* [*]

  Anai: tak bolest pohl. organu taky neresim.. ale je fakt, ze pod "vycpane cyklo kalhoty" se spodni pradlo nosit nema, ta vlozka je jaksi antibakterialni a samozrejmosti ma byt vyprani po kazdem pouziti. Ja pod ne klidne nosim tanga a neboli mne nic . Ta krcni pater mne taky pobolivala, ale koupila jsem si nove kolo s malinko vyssim prestavcem a kratsim ramem a je razem po bolesti

  superkarma: 0 30.07.2007, 13:53:06
 14. avatar
  [20] marcellina* [*]

  Velbloudice: o hodne

  superkarma: 0 30.07.2007, 13:51:19
 15. avatar
  [19] wich [*]

  Cyklistice jsem se věnovala hodně, však jsem jí taky obětovala svoje kolena . Teď jezdím spíše cykloturistika, ale také se zrovna nešetřím.
  Bez přilby bych nevyjela ani za roh do obchodu, protože nejhorší úrazy se stávají pravě na těch "však je to jen kousek" trasách . Nemusí být extra super drahá, ono hlavně musí tlumit náraz něco dřív než hlava . Rukavičky nosím, je to při delší cestě příjemné, stejně tak cyklokraťasy.

  superkarma: 0 30.07.2007, 13:44:00
 16. [18] Anai [*]

  Jezdím často a moc ráda, jen mě mrzí, že nemám dostatek peněz na pořádné nové kolo a oblečení. Mám hrozný problém právě se sedlem. Zadek mě nebolí nikdy, ani po 60 km (sedlo po synovi, úzké a tvrdé), ale ta "ženská" část pálí a tlačí a píchá a vůbec... tady do mohu napsat, mám asi dost veliké a po dětech vytahané pohl. zařízení a když se dohladka neoholím, čerstvě nevydesinfikuji, nenamažu různými mastmi a nevezmu si pod cyklokalhoty (nedávno jsem zkoupila zlevněné, takže ty mám, ale četla jsem, že se pod ně spodní kalhoty nenosí - je to pravda???) pevná tanga, je to často nesnesitelné! . Kdo má podobné problémy??? A jak je řešíte??? Budu vděčná hlavně za radu, zda pomůže to sedlo s dírou, prosím! Moje kamarádky - cyklistky nevědí, o čem mluvím, ty řeší max. bolest zadku a nohou. Mně ještě bolí krční páteř, ale tu mám špatnou, to je normální a taky chodidla (patrně vinou ploché nohy a haluxů). Problémů až až a jezdím tak ráda! Takže je mi trošku k smíchu řešit sukýnky či volné kalhotky!

  superkarma: 0 30.07.2007, 13:43:53
 17. [16] Hanule [*]

  Mám vše (i parádní cyklosukni) kromě nášlapů. Zatím nemám odvahu si je pořídit.

  superkarma: 0 30.07.2007, 12:39:04
 18. avatar
  [14] Jaštěrička [*]

  Kassy: Tramvají,ne.O víkendu můžeš s kolem i do MHD.

  superkarma: 0 30.07.2007, 12:06:45
 19. avatar
  [13] fialinka [*]

  kolo mne baví, ale beru to opravdu jako "cykloturistiku", úplně nejradši jedu někam na pár dní v kuse, s brašnama - je to výborný způsob, jak toho docela dost poznat za malou chvíli. Na velké sportovní výkony ale nejsem, moc mne nebaví jen tak si jít třeba odpoledne zajezdit, raději jedu někam, kde jsem ještě nebyla.

  superkarma: 0 30.07.2007, 11:30:26
 20. avatar
  [12] Kassy [*]

  Bez přilby bych teda na kolo nesedla. Jinak na kole jezdím spíš rekreačně a klidně na půl hodiny zastavím u maliniště. Strašně nerada jezdím po Brně, to je skoro o život. Takže vždycky řeším, jak se dostat někam na kraj, abych pak mohla vyjet za město.

  superkarma: 0 30.07.2007, 11:27:44
 21. avatar
  [11] Janecka [*]

  Kolo mám ,jezdím na něm,ale cyklo oblečení nemám.Přilbu nenosí nikdo z našich známých s kterými jezdíme na cyklovýlety

  superkarma: 0 30.07.2007, 11:14:03
 22. avatar
  [10] závislá na čokoládě [*]

  Bez kola si nedovedu život představit, ale jenom odpoledne nebo o víkendu. Do kanceláře si fakt nemůžu dovolit přihasit na kole a spocená . Podle vašich reakcí si helmu asi koupím. Tak dlouho jsem si půjčovala manžovo super kolo až mi nějak zůstalo a je

  superkarma: 0 30.07.2007, 11:08:28
 23. avatar
  [9] skolacka [*]

  Zdendula: dík moc pěkný drezíky od axonu mám rukavice a jsem s nima spokojená, tak se po oblečení poohlídnu v cykloobchodech, jen škoda, že nikde většinou nemaj ani zlomek zboží nabízenýho v katalogu

  superkarma: 0 30.07.2007, 10:51:51
 24. avatar
  [8] Ťapina [*]

  V mém životě teda kolo nehraje žádnou roli už pár let a jsem tomu ráda

  superkarma: 0 30.07.2007, 10:41:05
 25. [7] Nikol [*]

  Volnější kraťasy i sukně dělají téměř všichni výrobci cyklistického oblečení, jen jsou o dost dražší než normální cyklokraťasy.
  Já jezdím na kole dost často, ale beru to jen jako sportovní aktivitu, nejezdím třeba na nákup, protože mi připadá zbytečné nasedat na kolo kvůli pár kilometrům a taky nikdy nenechávám kolo bez dozoru, byť zamčené (to platí v ČR, např. v Rakousku a SRN ho klidně nechám před hospodou i nezamčené). Výjimkou je cesta do práce, ale tam to mám 35 km. Přilba, rukavice, kraťasy s vycpávkou, nášlapy a brýle jsou samozřejmostí.

  superkarma: 0 30.07.2007, 10:23:56
 26. avatar
  [6] Zdendula [*]

  skolacka: http://www.axonsport.cz/

  superkarma: 0 30.07.2007, 09:45:14
 27. avatar
  [5] skolacka [*]

  marcellina*: mám gelový sedlo a vycpaný kraťásky, ale i tak jsme těch sobotních 100km na zadku cítila .
  Což mi připomíná, že jsem potkala cyklistku - měla vycpaný kraťásky, ale ne klasiku elastický, ale volnější nemáte některá tip na výrobce

  superkarma: 0 30.07.2007, 09:35:01
 28. [4] Pavla_b [*]

  Lyoness: připojuju se:-)) taky nemám kolo a nejezdím na něm od střední školy

  superkarma: 0 30.07.2007, 09:30:28
 29. avatar
  [3] marcellina* [*]

  helmu mam a nosim, SPD Shimano mam taky, cyklorukavice jsou samozrejmosti . Vidlici mam temer profi Manitou, jen to sedlo bych si mela koupit novy

  superkarma: 0 30.07.2007, 09:29:51
 30. [2] Lyoness [*]

  Asi patrim k tomu malu, ale nemam kolo, nejezdim ani na rotopedu - nelaka me to, ba dokonce se da rict, ze ke kolu mam odpor... to bych radeji in-liny

  superkarma: 0 30.07.2007, 09:27:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme