Bulvár

Holčičko moje zlatá, ty jsi měla pravdu...tak tohle byla nejbolestivější věta, kterou jsem od své matky kdy slyšela.
Maminka kouřila od střední školy. Bohužel časem se dopracovala až na 2 krabičky cigaret denně. Otec na tom byl s kouřením stejně jako maminka, takže doma to byla docela slušná udírna.
Jako malá jsem to moc nevnímala, ale s postupující pubertou mi to začalo dost vadit. Ani ne tak to, že jsem kouřem strašně cítit - což mne v té době ani nijak nenapadlo, já to samozřejmě necítila, ale spíše se mi špatně dýchalo a po delší době v zakouřené místnosti jsem byla strašně unavená až malátná. Na to bohužel moji rodiče reagovali tím, že mám svůj pokoj a že tam mi nikdo nekouří, takže jsem se snažila doma zdržovat co nejméně.

Na mé neustálé narážky, že kouření způsobuje rakovinu a celkově poškozuje zdraví, oponovala mamka slovy, že na něco umřít přece musí. To je sice pravda, ale je rozdíl, jestli předčasně na rakovinu plic, nebo někdy v 80-90 letech na stáří. Na to už jen mávla rukou se slovy, že jsou lidé, co nekouří, a rakovinu mají také. Co na to odpovědět? Nic, asi jako na většinu nesmyslných argumentů kuřáků na obhajobu kouření. Bohužel s mojí matkou nepohnulo ani to, že svoje vnoučata viděla jen málo, děti tam moc jezdit nechtěly, vadil jim ten zakouřený prostor.

Loni na jaře onemocněla mamka nějakou virózou, k lékaři nešla, protože paralen a kapky na kašel si přece umí koupit sama.
Bohužel moc jí nezabíraly, takže začátkem listopadu jsem ji odvezla na doporučení lékaře do nemocnice na plicní oddělení na podrobné vyšetření.
Již druhý den, když jsem ji byla v nemocnici navštívit, jsem od ní slyšela tu smutnou větu... holčičko moje, ty jsi měla pravdu.
Víc už ani říkat nemusela. Za dva dny měla hotová všechna vyšetření a lékař mi potvrdil, co už jsem vlastně věděla. Bohužel, už se s tím nedalo vůbec nic dělat. Měla zasažené plíce, průdušky a hlasivky. S tímto jsme si ji odvezli domů a tam se o ní střídavě s otcem do konce ledna, kdy zemřela, starali…  Před 3 lety zemřel matčin otec také na rakovinu plic, ale jeho průběh nemoci nebyl tak drastický jako u mamky. Péči o takto nemocného člověka bych naordinovala každému kuřákovi.

Takže závěrem přeji všem kuřákům příjemné pokouření a pro ještě lepší požitek z cigaretky byste si při tom kouření mohli natáhnout přes hlavu nějaký pytel - je to přece vaše cigárko a za vaše peníze, tak proč by to měli dýchat i lidé ve vašem okolí. Nebuďte takoví grandi.

Přeji všem moc hezký, cigaretami nezapáchající den.
Nekouřící Zdendula.


Milá Zdendulo,
děkuji za příběh, který asi nebylo snadné psát, ale doufám, že některé ženy, které s přestáním jen tak koketují, konečně „nakopl".

   
23.02.2007 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Zdendula [*]

  evadolezalova. držím palce

  superkarma: 0 26.02.2007, 13:53:45
 2. avatar
  [5] evadolezalova [*]

  Dneska jsem ještě nekouřila , ale mlátím tu pomalu hlavou do zdi

  superkarma: 0 25.02.2007, 22:38:59
 3. avatar
  [4] About [*]

  Zdendula, evadolezalová: zažila jsem bohužel s maminkou to samé.. (a předtím s nevlastním tátou..) - bohužel na vyrovnání s tím jsem měla ani ne měsíc... když ji vzali do nemocnice na vyšetření po roce bolesti hlavy a páteře - bylo pozdě - byla prý plná rakoviny.. (plíce, játra, kosti) - ani poslední dobou na cigarety neměla chuť

  a musím říct, že u žen je ten průběh mnohem drastičtější....

  superkarma: 0 25.02.2007, 21:30:21
 4. avatar
  [3] evadolezalova [*]

  Děkuju Zdendulo, já jsem kuřák už 21 let, kouřím tak 13-15 c. denně. Pořád si říkám, jak přestanu, ale vždycky si taky argumentuju stejně jako Tvoje maminka a skutek utek. Tvůj příběh mě myslím vážně nakopnul a slibuju tu veřejně, že další krabičku cigaret si už vážně nekoupím a pokusím se přestat. Pokud to někoho bude zajímat, můžeme mi napsat a zeptat se, jestli jsem úspěšná.

  superkarma: 0 24.02.2007, 18:08:07
 5. avatar
  [2] arjev [*]

  Velice smutné,ale líbí se mi:Péči o takto nemocného člověka bych naordinovala každému kuřákovi.
  Máš bod smajlíka a výhru.

  superkarma: 0 23.02.2007, 13:42:04
 6. avatar
  [1] AJENKA [*]

  TO JE SMUTNÉ. Moje máma taky kouří a hlídá mí mé dvě malé děti 1x za 14 dní, má je moc ráda a ony jí. I když nekouří přímo v místnosti kde jsou děti, stejně jejich věci musím hned hodit do pračky, jak smrdí od kouře. Taky mám o svou mámu strach, ale nemám právo ji soudit - je dospělá a svéprávná.

  superkarma: 0 23.02.2007, 13:42:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme