Bulvár

Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný! Anebo alespoň sladkou výslužku za pár kaček

hodyhodyVelikonoční pondělí je doslova za rohem. Pro většinu z nás představují blížící se svátky radostné oslavy příchodu jara a příležitost pro návštěvu příbuzných. Ani s  výzdobou to nepřeháníme. Podle online průzkumu Ery za čokoládové figurky  a dekorativní předměty na stůl většinou utratíme částku do 400 korun. Téměř dvojnásobek ale necháme v obchodech za alkohol a vejce, které koledníkům nejčastěji dáváme jako výslužku.

1. Význam Velikonoc

Barvení vajíček, hodování a pomlázka – to jsou nejčastější první slova, která se lidem vybaví v souvislosti s oslavou Velikonoc. Většina z nás ale Velikonoce příliš neprožívá a tyto svátky vnímá jako další den volna. Většinou se přitom jedná o mladší ročníky. Ti starší naopak více zdůrazňují křesťanský význam Velikonoc.

TIP: Velikonoce nemají stanovené přesné datum. Podle tradice se slaví v období po jarní rovnodennosti (21. 3.) a spadají na neděli po prvním jarním úplňku. Velikonoční pondělí letos připadá na 1. duben.   

2. Zvyky

Pletení pomlázky z vrbových proutků k Velikonocům neodmyslitelně patří. Chlapci ji ozdobí stuhou a ráno na Velikonoční pondělí vyráží koledovat. Více přitom chodí koledníci na Moravě, kteří také častěji navštěvují i své sousedky.Ukázalo se, že při průměrné obchůzce muži dostanou zhruba 8 kusů vajec a 6 panáků alkoholu. Výslužka ale také často záleží na tom, v jaké části České republiky se koledníci nachází – na Moravě ženy častěji nalévají alkohol, v Čechách zase spíše rozdávají vejce,“ komentuje výsledky průzkumu výkonný manažer Ery   Libor Svoboda. Najdou se ale i rodiny, kde muži dostanou beránka, drobné sladkosti nebo mašle. Výjimkou nejsou ani peníze.  Pouze 17 % domácností nemá pro koledníky připraveno vůbec nic. Velikonoční svátky oslaví doma tři čtvrtiny respondentů. Ti ostatní „někam vyjedou“. Nejčastěji na svou chatu, chalupu nebo na hory, aby si užili ještě poslední zimní radovánky. Za dovolenou, ať už v tuzemsku nebo v zahraničí, v průměru plánují utratit 2165 Kč na osobu. 

TIP: Tradice a zvyky spojené s Velikonocemi můžete poznávat i v rámci návštěv lidových slavností, trhů či jarmarků. Seznam akcí naleznete například na www.ceskevylety.cz.

3. Velikonoční nákupy

V rámci velikonoční výzdoby si lidé do svých domácností nejčastěji kupují čokoládové zajíčky nebo dekorativní předměty na stůl. Zhruba třetina kupuje i velikonoční ubrousky nebo květiny. Za výzdobu svého bytu lidé utratí v průměru 365 korun. Potraviny a nápoje na velikonoční svátky pořídí v průměru za 750 korun,“ komentuje spotřební chování Čechů Libor Svoboda. V některých rodinách se o Velikonocích dodržuje tradice nákupu alespoň jednoho nového kusu oblečení „aby nás beránek nepokakal“. Tato tradice stojí průměrnou domácnost zhruba tisícikorunu. Téměř 60 % dotázaných ji ale nedodržuje. Častěji jsou to obyvatelé Moravy.

TIP: Pokud vám na velikonoční nákupy nezbývá, můžete využít bezúročnou půjčku v podobě  Era kreditky, pokud peníze vrátíte v daném období, neplatíte žádné úroky. Je to vhodný způsob, jak mít peníze k dispozici, když je právě potřebujete.  

4. Jarní úklid

Polovina oslovených hospodyněk se ještě před příchodem velikonočních svátků vrhá na důkladné gruntování celého bytu. Mezi nejméně oblíbené práce patří žehlení, mytí oken a utírání prachu. Jen 15 % oslovených by uvažovalo o najmutí profesionální úklidové firmy. V průměru by byli lidé ochotni zaplatit za takovéto služby 260 korun za hodinu, někteří by však ze svých peněženek vytáhli i tisícovku,“ doplňuje Libor Svoboda. Více než 40 % Čechů si s jarním úklidem hlavu vůbec neláme.

TIP: Při úklidu nezapomeňte na zlaté pravidlo: Berte gruntování s nadhledem a nebuďte puntičkáři, vždyť daleko důležitější je rodinná pohoda!

   
27.03.2013 - Společnost - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [5] Trefa [*]

  Trefa:u nas chodi maly kolednici,ty jsou skromne.vzdy nakoupim nejake cekoladove zajicky a podelim je.

  superkarma: 0 28.03.2013, 11:25:40
 2. avatar
  [4] kobližka [*]

  Tak,když už vystresovaným ženám zchladly nervy z Vánoc Sml30,mohou začít novou velikonoční "masáží" Sml30

  Naštěstí k nám žádní koledníci nechodí Sml59

  superkarma: 0 27.03.2013, 16:18:59
 3. [3] doginka [*]

  lidicka — #1 Sml22 přesně tak Sml22 Sml80

  superkarma: 0 27.03.2013, 11:13:02
 4. avatar
  [2] samecka [*]

  A což tak malí koledníci!Já slyšela na Slovensku :Šiby,šiby masné ryby,dajte jednu žuvačku a tisícku do vačku!Sml8

  superkarma: 0 27.03.2013, 09:28:07
 5. [1] lidicka [*]

  Brát si na Velikonoce půjčku??? To snad může jen úplně vymydlený mozek. Když na to nemám nebudu slavit. Jinak na výzdobu bytu určitě nedám 365,- Kč, a nákup udělám normálně jako každý víkend, jen to co nutně potřebujeme.Sml22Sml80

  1. na komentář reaguje doginka — #3
  superkarma: 2 27.03.2013, 06:10:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme