Vztahy

Hodná holka, nebo kariéristická potvora?

Žijeme v soutěživém světě. Bailando, Ber nebo neber, 5 proti 5… stačí pustit televizi, a hned se ocitneme uprostřed bitvy. A to nemluvíme o Superstar, Miss a protimiss, Vyvolených a Velkých bratrech. Radují se z toho hlavně obchodníci - televizní soutěže patří mezi pořady s největší sledovaností a reklama vhodně umístěná těsně před závěrečné slzy štěstí nemůže zklamat.

Po desetiletích, kdy jsme si spokojeně bahnily ve vnucené rovnosti, snažily se nějak přečkat pracovní dobu a porovnávaly tak jedině vzory na svetrech, k nám vtrhl dravý svět, v němž se nic neodpouští – mizerná angličtina, špatně sladěné oblečení ani přehnaná skromnost. Kdo chvíli stál, už stojí opodál; a kdo ve vlastním životě prohrává, rád se na vítěze podívá aspoň v televizi.

 

Nepříjemnou vlastností všech soutěží a konfrontací je ale skutečnost, že nemá jen vítěze - někdo musí být poražený. A co když to budete zrovna vy? Být poraženým není nic moc. Loser jako by neexistoval, nikdo se nezajímá o jeho názor, nezaměstná ho ani nepozve na rande. Všimla jste si někdy, jak bleskově zmizí ze scény poražené finalistky při vyhlášení Miss? Jakmile moderátor vyhlásí poslední jméno, okamžitě ustoupí do pozadí, aby kamery mohly zabírat jen trojici vítězek. Konec, šmitec. Jejich jméno už nikdy nepadne a obličej upadne v zapomnění.

 

Soutěživost je vlastnost, která se tradičně připisuje mužům, společně s tvrdostí a racionálním myšlením. Od nás se očekává, že budeme taktní, nekonfliktní, emotivní a empatické. Současně bychom však měly být úspěšné – a v tom je trochu problém.

My ženy totiž většinou chceme být oblíbené. Nerady šlapeme ostatním na paty, nehrneme se do otevřeného konfliktu a spíš čekáme na ocenění, než bychom si o ně řekly. Je nám proti mysli být označeny za tu, která „jde přes mrtvoly“. Naše pracovní prostředí je ale šité na míru mužům a jejich mentalitě. Pokud chce žena uspět (vybojovat si například lépe placené místo nebo lepší pracovní podmínky), musí hrát podle mužských pravidel. Tím se ovšem dostává do rozporu se svou „ženskou rolí“ a nezřídka je označena za kariéristku a necitu.

Nedostatek soutěživosti je nejspíš i jedním z důvodů, proč je tak málo žen v politice. Je to škoda, ženy-političky
 by mohly zachránit miliardy ze státního rozpočtu, stejně jako ženy-řidičky denně zachraňují mnoho lidských životů. Pokud nás někdo předjede, nevnímáme to jako porážku; méně podléháme vlivu sociálních tlaků, mezi které patří „hecování“ a provokace. Býváme tolerantnější k chybám ostatních, máme menší potřebu prosazovat svá práva a více respektujeme společenské normy a konvence (včetně dopravních předpisů).

Soupeření má ale i příjemnější stránky. Uměřená soutěživost nás posouvá kupředu. Hraju-li tenis s někým, kdo je v něm lepší než já, i moje hra se zlepší. Totéž platí ve škole, v zaměstnání nebo třeba na hodině spinningu: Když mám okolo sebe lidi, kteří jsou o něco chytřejší, vytrvalejší nebo zkušenější, pak se je budu snažit dostihnout. Konkurence zvyšuje výkonnost. Koneckonců, stálého a neporazitelného soka máme všechny pořád „za zadkem" - je to naše lepší já, naše vlastní očekávání a touha mít štíhlejší stehna nebo lepší výslovnost.

   
30.05.2007 - Láska a vztahy - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Vivian [*]

  ad.astra: myslím, že to kydání hnoje v prasečáku je mnohem jednodušší a vděčnější práce :-) A ještě ti pašíci budou vděční

  superkarma: 0 30.05.2007, 20:29:56
 2. avatar
  [16] ad.astra [*]

  Čírina: tak to já dobrovolně ten hnůj prasatům kydala takže i v té politice bych měla šanci?? jen, aby mě tam neumůátili vidlema

  superkarma: 0 30.05.2007, 19:38:00
 3. avatar
  [15] Vivian [*]

  Čírina: to jsem celá já

  superkarma: 0 30.05.2007, 18:21:56
 4. [14] Čírina [*]

  Proč ženy nejsou v politice? Žádná rozumná také nejde dobrovolně kydat hnůj prasatům, a že naše politika je chlév Augiášův, není tajemství. K té soutěživosti: jsem naprosto antisoutěživý typ. Ve škole jsem nikdy nepochopila, proč bych se měla zajímat o míč, i když jsme hráli basket.

  superkarma: 0 30.05.2007, 17:44:24
 5. avatar
  [13] ad.astra [*]

  Když už jsme u té politiky - tak nejvíc mě na ní s**e to, že jsou politici nuceni být houfováni v nějakém klanu - ať je to CSSD, ODS, KSC apd... kdyby každý politik hlasoval podle svého nejlepšího vědoví a svědomí, asi by nebylo tolik rozbrojů na politické scéně. Tady, ač by dotyčný třeba rád hlasoval za určitou věc, musí hlasovat stejně, jak jeho stádo, kterému se to, či ono hodí právě do krámu. Preferuju politiku bez politických stran hmmm, utopie

  superkarma: 0 30.05.2007, 14:40:23
 6. avatar
  [12] Vivian [*]

  Nejsem soutěživá ani za mák Pokud jde o soutěžení, jsem ochotná maximálně poslat odpověď na soutěžní otázku do časopisu a nechat se slosovat Jinak nestojím o to se s někým srovnávat a hnát se dopředu, abych ukázala, že jsem lepší.

  Pokud jde o tu politiku, tak si myslím, že je fuk, jestli a kolik tam bude bab nebo chlapů, podstatné je, aby se tam konečně dostali schopní lidi. U dobrého politika je snad jedno, jestli má mezi nohama frantíka nebo jůlinku

  superkarma: 0 30.05.2007, 13:33:31
 7. avatar
  [11] Kerridaenn [*]

  Power 1: pockej, a treba "konkretni prace" = vypracovani architektonickeho projektu - to je taky spatne placena prace volena vetsinou zenami? At to neberete doslovne, je to to prvni, co me napadlo...

  superkarma: 0 30.05.2007, 13:01:29
 8. [9] Asdareel [*]

  gerda (3): Taky mě příšerně frustruje, když vidím, jak se politika u nás peče krátkozrace, upřednostňují se partikulární a osobní zájmy, bují korupce apod. A přitom spousta věcí by se dala vyřešit, ale chtělo by to, aby politici byli prozíraví a viděli dál než jen k termínu příštích voleb. Líbí se mi, že například ve Švédsku se do roku 2020 rozhodli zbavit se závislosti na naftě a přejít kompletně na jiné zdroje energie. U nás se nedokážeme dohodnout ani na nutnosti diverzifikace energetických zdrojů...

  superkarma: 0 30.05.2007, 09:18:56
 9. [8] gentiana [*]

  To jsme se toho opět dozvěděli....... kdybych ten článek nečetla, můj život by byl jiný, horší.

  superkarma: 0 30.05.2007, 09:09:49
 10. avatar
  [6] Pentlička [*]

  Soutěživá nejsem vůbec, ne proto, že by mi vadilo prohrávat, ale mě nebaví hrát. Do politiky bych nešla ze stejnýcvh důvodů jako gerda. Politici mají obvykle přebujelé ego, mají pocit, že sežrali veškerou moudrost světa a děsně je baví se poslouchat. Řešit problémy - to je nezajímá a pokud, tak až někde ve třetím gardu.

  superkarma: 0 30.05.2007, 08:41:19
 11. avatar
  [5] Kadla [*]

  gerda: Bingo

  superkarma: 0 30.05.2007, 08:37:30
 12. avatar
  [3] gerda [*]

  Neřekla bych, že se do politiky ženy nehrnou z příčin nedostatečné soutěživosti. Mám-li hovořit za sebe, tak do politiky bych nešla z toho důvodu, že mám ráda konkrétní práci a nesnáším bezbřehé žvanění a odsouvání problémů.

  superkarma: 0 30.05.2007, 07:09:07
 13. avatar
  [2] kosmokosmo [*]

  nekonfliktní, emotivní a empatická...........to sem cela ja

  superkarma: 0 30.05.2007, 04:41:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme