Vztahy

Hodíme se k sobě, miláčku?

Slezina s kamarádkami ze cvičení. Sedíme v kavárně a nad ginem s tonikem přišla řeč i na partnerské problémy. „Vůbec nevím, proč vlastně vyhazuju peníze za antikoncepci,“ směje se Klára. „Skoro nikdy se nestane, abychom si šli lehnout ve stejnou dobu. Když já padám na hubu, sedí ještě Petr u počítače. Jindy se rozhodne zalehnout už v deset, ale to mi zrovna začíná film.“ Kupodivu, druhým dvěma holkám to moc humorné nepřipadá. „Když jde Kája spát dřív než já, mám pocit, že mezi námi něco není v pořádku,“ svěřuje se něžná blondýnka Libuška. Ta třetí, povoláním učitelka, zase přiznává, že se většinou dostane do postele o dvě hodiny později, než by doopravdy chtěla, jen aby mohli jít spát s přítelem současně - a potvrdit tak, že k sobě doopravdy patří.

Je na tom snad něco špatného, když se vám chce spát v různou dobu, každému se líbí jiná hudba a věnujete se rozdílným koníčkům? Znamená to, že se k sobě prostě nehodíte a váš vztah nemá dlouhodobou perspektivu?

 

Není pochyb o tom, že dnešní dvojice jsou na sobě nezávislejší, než byly ještě v předcházející generaci. Jsou sebevědomější, neohlížejí se tolik na společenská očekávání, ale nebojí se narýsovat si vlastní hranice.

Trend, kdy se mladí lidé sestěhovávají a berou o deset let později než dřív, tomu jen napomáhá - oba mají totiž dost času na vybudování vlastní, pevné skupiny přátel, kteří jim mohou poskytnout podporu. Nemusíme už požadovat po partnerovi, aby plnil veškeré naše potřeby – pokud s námi nechce nebo nemůže tančit, diskutovat o filmech nebo pěstovat jógu, vždy se najde někdo, s kým můžeme svoje záliby sdílet.

Umění být dvojice spočívá v nalezení rovnováhy mezi časem stráveným společně a časem vyhrazeným sami pro sebe. Společné zážitky pomáhají budovat pocit blízkosti a důvěry, rozdílnosti zas vnášejí do vztahu dynamiku. Ne nadarmo se říká, že protivy se přitahují! Dvojice choleriků se pobije a dva flegmatici se nikdy k ničemu nerozhoupou; vezmeme-li ale od každého jednoho, krásně se navzájem doplní.

Ideální stav si můžete představit jako dům, ve kterém má každý nájemník svůj vlastní pokoj. Společný čas tráví pohromadě v obýváku, a můžou se i navzájem navštěvovat na pokojích. Svůj privát má ale každý zařízený podle svého vkusu – a když se to druhému nelíbí, chodit tam nemusí.

 

Hokej, má láska nebeská

Zdá se to naprosto jasné – stále ještě ale existuje spousta žen i mužů, kteří nezávislost považují za zradu. Tak jako moje bývalá kolegyně Markéta, která znenadání propadla fotbalu, když začala chodit se svým bývalým přítelem. „Sotva bych dokázala spočítat, kolik krásných sobotních odpolední jsem strávila na tvrdé lavici pocintané pivem mezi chlapy řvoucími góóól,“ říká dnes uštěpačně. „Byla jsem ale přesvědčená o tom, že když on tohle miluje, já musím taky.“

Moje sestřenice Kateřina zvolila lepší cestu. „Odmalička jsem blázen do tance. Potřebuju ho k životu! Přesto se mi nějak přihodilo, že jsem si vzala chlapa, který má spoustu předností, ale když ho vidím v pohybu, vybavuje se mi Prodaná nevěsta: Já nejsem medvěd, já jsem Vašek! I když mi chce vyjít vstříc a jde se mnou tančit, je to na nic - on se přemáhá a ani já si to neužiju. Tak proč se navzájem trápit?“ Za poslední roky Katka vyzkoušela dance aerobik, břišní tanec a flamenco. V současné době tráví jeden večer týdně na kursu salsy - jejím tanečníkem je kamarád ze školy. Oba se při tanci odreagují, nachechtají a zapotí a ke svým rodinám se vrací naprosto spokojení. 

   
24.05.2007 - Láska a vztahy - autor: Eva Jedelská

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [52] trdlo [*]

  IMI: ja se kvuli exovi naucila ne japonsky motorky, ale harleje a to tak, ze umim vymenit nejen svicky a olej, ale spojku a tesneni pod hlavou (predni) a jednou sem nesouhlasila s diagnozou certifikovanyho hd mechanika, a mela sem pravdu. Nejsem blbka co kvuli manzelovi cosi papouskovala, ale jeho konicek mi uzasne sedel. S motorkama sme zacali, kdyz byla velka krize a prezili sme ji taky diky jim, o dalsich 10 let. Vidis, vyjimky se deji

  superkarma: 0 26.05.2007, 07:45:17
 2. [51] Samík97 [*]

  Rozhodující je otázka:"Chceš jít spát nebo ležet?"Od toho se odvíjí ostatní.....

  superkarma: 0 25.05.2007, 14:09:22
 3. avatar
  [50] fialinka [*]

  no, něco máme podobné, něco úplně jiné (hledět na fotbal nemusím a pivo mi moc nechutná :-).. ale dohromady je to tak akorát. Ale s tím spaním - tak nějak mám taky lepší pocit, když jdeme spát spolu... a taky znám manželství, které dojelo mimo jiné na to, že se takhle ti dva doma přestali potkávat...

  superkarma: 0 24.05.2007, 22:01:12
 4. avatar
  [49] IMI [*]

  Mne fascinuje, jak zenske casto ve snaze zalibit se tomu svemu zacnou chodit na fotbal, nauci se vysledkovou tabulku extraligy v lednim hokeji nebo vsechny japonske motocykly a chlap si zije pohodlne jako za svobodna, ale nezazila jsem zadneho, ktery by kvuli te svoji zacal hackovat, chodit na kurzy pedigu nebo aukce panenek.

  My s muzem nemame spolecny konicek ani jeden, ale o oblibene cinnosti toho druheho mame zajem a vime, ze ten druhy to nebude shazovat jako blbost. Pak se tak nejak shodnem nebo umime postupne dohodnout na nekterych zasadnich otazkach a bavi nas spolecne straveny cas - i treba na prochazce.

  superkarma: 0 24.05.2007, 20:23:10
 5. avatar
  [48] marcellina* [*]

  .. nez s kamarady to je tim vedrem

  superkarma: 0 24.05.2007, 14:54:40
 6. avatar
  [47] marcellina* [*]

  my sportujeme spolu, dokonce muj pritel sportuje radeji se mnou nez s kamaradi. Spolu jezdime na kole, na inlinech, chodime plavat atd samozrejme, ze je fyzicky zdatnejsi, ale ja zas nejsem uplne sportovni antitalent, navic mne to bavi a cas straveny takto spolu je pro nas pro oba prijemny a obohacujici
  sama chodim jen na aerobic a na spinning a pritel do posilovny

  superkarma: 0 24.05.2007, 14:54:03

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [44] Kassy [*]

  Jinak u nás jsem to spíš já, kdo je naštvaný když nestačí. Mám z toho vždycky blbý pocit. Takže když někam vyrážíme, dopadá to tak, že mě můj drahý přesvědčuje, že je přece normální, když on bude mít o pět kilo těžší batoh a že nemusím všechno dělit půl na půl. Asi mi bude ještě chvíli trvat, než si na to zvyknu.
  Na druhou stranu jsou i sportovní disciplíny, ve kterých jsem znatelně lepší já. Třeba badminton, který jsme na gymplu hrála závodně. Ale snažím se ho učit a radit a neshazovat. :-)

  superkarma: 0 24.05.2007, 14:02:46
 2. avatar
  [42] Kassy [*]

  chuanita: Tak to byl teda s odpuštěním blbec. Já sportuju ráda, ale že by mi to nějak šlo, to ne. Nemám moc fyzičku. Takže když jedeme na kole, mám taky pocit, že zdržuju. Jenže můj drahý se mi rozhodně nevysmívá, spíš se snaží povzbudit a když občas zatouží po náročnější trase a větší rychlosti, domluví se s kamarádem.

  Manx: Já teda přiznávám, že my "to" většinou děláme před spaním nebo víkendu ráno. Když se nám někdy chce jindy, zatím to není problém, jsme sami, ale nedokážu si představit, jak to může jít u páru, který má děti... (Aby bylo jasno, nekritizuju, nezavrhuju, jen bych ráda věděla, jak je to technicky proveditelné.)

  superkarma: 0 24.05.2007, 13:56:14
 3. [41] a.... [*]

  chuanita: No jestli se jí vysmíval, tak je to asi vůl, kterej si musí dokazovat převahu. To je přece normální, že chlap bývá fyzicky zdatnější, tím by se snad vytahovat neměl.Pokud mu to vadí, že mu ženská nestačí, tak potom je nejlepší, když opravdu spolu nic nepodnikají. Je to ovšem škoda, když se dva neumějí sladit v tom, jak trávit volný čas. Někdy to ovšem jde řešit i míň dramaticky, než z toho udělat dusno, já např. na sjezdovkách jezdím na těch mírnějších trasách a svého milého posílám, ať si jde na ty obtížnější a se mnou se nezdržuje.

  superkarma: 0 24.05.2007, 13:52:33
 4. avatar
  [39] Rybulka [*]

  Manx: To jsem zažila. Rozešli jsme se

  superkarma: 0 24.05.2007, 13:48:58
 5. avatar
  [38] SENSITIVESKIN [*]

  chuanita 35: tak to byl pěknej ču..k

  superkarma: 0 24.05.2007, 13:48:19
 6. avatar
  [37] SENSITIVESKIN [*]

  chuanita: já nemám kolo, jen rotopéd

  superkarma: 0 24.05.2007, 13:47:34
 7. avatar
  [34] SENSITIVESKIN [*]

  Manx: můj přítel je taky sportovní šílenec - jezdí na kole jako tryskomyš skoro každý den...moc by si přál, abych jezdila s ním, ale nemám kolo a i kdyby,moje rychlost = bába jede pro mlíko, by mu nevyhovovala...nehledě na to,že jezdím jako připoee ach jo

  superkarma: 0 24.05.2007, 13:33:11
 8. avatar
  [32] OlgaMarie [*]

  Vivian: Ale probuzení bývá fajn...

  superkarma: 0 24.05.2007, 13:18:02
 9. [28] a.... [*]

  Lindaa: Můj manžel měl všechny mé problematické vlastnosti znásobené asi 100x. Po čase to byla naprostá katastrofa
  Opravdu jako kdyby mi někdo nastavoval pokřivené zrcadlo.

  superkarma: 0 24.05.2007, 13:00:24
 10. [27] Lindaa [*]

  ted jsem si vzpomela, ze jsem (velice dávno tomu) na jakémsi svatebním oznámení mimo jiné cetla i básnicku:
  "Je nutno si být podobni, abychom si rozumeli,
  ale trochu rozdílní, abychom se milovali."
  Má to neco do sebe, málokdo by se zamiloval sám do sebe a svých vlastností (já tedy rozhodne ne )

  superkarma: 0 24.05.2007, 12:55:05
 11. avatar
  [26] Vivian [*]

  Já chodím taky spát dřív než Jirka, ale na náš sexuální život to nemá vůbec žádný vliv... Kde je psáno, že manželé musejí souložit jenom před spaním?

  superkarma: 0 24.05.2007, 12:46:53
 12. avatar
  [24] Lilinka [*]

  Já a můj přítel jsme také docela rozdílní... No, docela dost Nějak si nedokážu představit, že bych byla s někým, jako jsem já

  superkarma: 0 24.05.2007, 12:14:18
 13. avatar
  [23] Meander [*]

  Kelly: Toto jsem doma uvedla jako příklad dokonalé harmonie. Nějak to nebylo přijato s nadšením.

  superkarma: 0 24.05.2007, 12:09:40
 14. avatar
  [22] Kelly [*]

  Meander: ... já jsem přišla na to, že se k sobě s manželem báječně hodíme.
  On vydělává, já utrácím

  superkarma: 0 24.05.2007, 11:58:42
 15. avatar
  [21] Meander [*]

  My jsme naprosto odlišní, pocházíme z naprosto odlišných rodin a máme naprosto odlišné názory. Vůbec se k sobě nehodíme A TO JE VÝZVA.

  superkarma: 0 24.05.2007, 11:46:42
 16. [18] Anai [*]

  Já a povahově protiklady, ale na trávení dovolené a volného času (voda, moře, hory, sporty) naprosto shoda!

  superkarma: 0 24.05.2007, 10:41:38
 17. [17] Anai [*]

  Je nutné mít společné i rozdílné koníčky. Zvláště důležité je domluvit se na společně strávené dovolené, i když i to není pravidlo. Mnohem horší pro vztah, si myslím, je, když jsou spolu neustále, v práci, doma, při trávení volného času, to je na ponorku!

  superkarma: 0 24.05.2007, 10:40:15
 18. avatar
  [15] OlgaMarie [*]

  S manželem jsme naturelem naprosto odlišní.Spojuje nás smysl pro humor,i když ten druhý z nás se směje občas pouze tomu,jak se směje partner.Několik dovolených s námi trávily již dospělé děti a dny začínaly otázkou"tak čemu se dnes budeme smát?"Co je někdy na "budku" je čtení z S.Kinga večer v posteli a partner se začne nejprve tiše chichotat a pak má potřebu předčítat a zajíká se smíchy.

  superkarma: 0 24.05.2007, 10:04:05
 19. [14] a.... [*]

  Pentlička: Nemohou spolu být...jen pár let, pak se z nich stanou jen obyčejní spolubydlící, ale ne partneři. Společné zájmy, alespoň nějaké, jsou naprosto nutné, jinak se lidi sobě vzájemně odcizí.Stejně tak je nutné, aby se shodli v tom, co je životními prioritami a na ty zásadní věšci měli jednotný náhled/ např. ten utrácivý s šetřílkem nevyjde, pecivál nevyjde s tím, kdo rád cestuje, atd./

  superkarma: 0 24.05.2007, 09:45:04
 20. avatar
  [13] rek11 [*]

  Na začátku partnerství...jsme se dohodli na čem nám záleží,co od druhého čekáme atd.Bylo to pro nás oba důležité.O tom zbytku se dá diskutovat.Rozhodně bych řekla,že to kdy má jít můj partner spát mi je jedno-většinou chodíme spolu.Někdy já dřív,někdy muž dospává ráno,zatímco já už funguju

  superkarma: 0 24.05.2007, 09:28:33
 21. avatar
  [11] Rybulka [*]

  ještěrka.ehp: Cholerik rovná se násilník?

  superkarma: 0 24.05.2007, 08:50:51
 22. avatar
  [10] SENSITIVESKIN [*]

  Všechno se dá krásně skloubit, když se chce

  superkarma: 0 24.05.2007, 08:44:37
 23. [9] Lindaa [*]

  Kelly: No nazdar ono to odpovídá me. Jenom tajemství udrzím bez problému. I tak díky.

  superkarma: 0 24.05.2007, 08:39:37
 24. avatar
  [8] Kelly [*]

  Lindaa: http://cs.wikipedia.org/wiki/Sangvinik

  superkarma: 0 24.05.2007, 08:31:32
 25. avatar
  [7] Beruška1 [*]

  My snad máme s tím mým společnou akorát představu o trávení té pravé dovolené - na lehátku u moře. Jinak já jsem absolutní nesportovec, on naopak, hraje volejbal, bruslí, běhá. Mě, totálního lenocha vytáhne tak občas o víkendu, když je pěkné počasí, na nějakou tu menší procházku. A v létě k vodě. Já chodím spát kolem 22 hodiny, miláček zalehne někdy už v osm a jindy, když pracuje u počítače, tak je vzhůru třeba do tří do rána, pak zase vychrupkává do 12. A přesto si spolu hezky popovídáme u odpoledního kafíčka a posloucháme společnou hudbu.

  superkarma: 0 24.05.2007, 08:22:36
 26. avatar
  [6] Pentlička [*]

  Tak na tohle, že jsme každý chtěli trávit volný čas jinak, dojelo z větší části naše manželství. Já jsem introvert, jsem ráda sama nebo eventuálně s partnerem, či s jednou kamarádkou. Nenávidím návštěvy ať už u nás nebo u někoho jiného. Můj BM chtěl trávit volný čas nejlépe s partou nějakých přátel, neustále něco s někým podnikal, někam jezdil. Já jsem chtěla být s ním a on ne - chtěl u toho mít hromadu jiných lidí. Já jsem si každý večer četla v posteli - bez knížky si neumím život představit a on se nudil. Řekl mi, že žijeu jak důchodce a že on je ještě mladý. ale já ráda podnikám různé věci, jen u toho nesmí být hromada lidí. No, a rozvedli jsme se.
  Tak teď nevím, jak spolu můžou žít lidé, kteří mají naprosto jiné zájmy a způsoby trávení volného času,. Co je spojuje, když vášeń opadne?

  superkarma: 0 24.05.2007, 08:19:59
 27. [5] Lindaa [*]

  ještěrka.ehp: co / kdo je to sangvinik?

  superkarma: 0 24.05.2007, 08:09:55
 28. [4] Lindaa [*]

  Moc se mi líbí styl sestrenice Kateriny, to jsem presne já (i kdyz netancím). Predstava ,ze bych s manzelem mela trávit kazdou volnou chvilku me desí. My jsme naprosto rozdílní a zatím to klape. Jenom po me nechtejte 14 dní spolecné dovolené (týden max.), nebo abych se snad zacala zajímat o jeho modely helikoptér a nebo rozebírala pocítac. A jemu zase nevysvetlím, ze trávit víkend natíráním garáze nebo vytapetováním je vlastne druh odpocinku. Já jsem na country, tramp a písnicky z 60-70let, on je Peter Gabriel a Marc Knoflet (nebo jak se to píse). Já jsem v 10 vecer mrtvá a vstávám v 6, on má o pulnoci poledne a spí do obeda. A jsme spolu skoro 14 let. (popravde receno obcas mi leze na nervy, ale to já jemu asi taky a tak je to vyrovnaný)

  superkarma: 0 24.05.2007, 08:08:21
 29. avatar
  [3] Evikus [*]

  ještěrka.ehp: rozbitý

  superkarma: 0 24.05.2007, 07:47:33
 30. avatar
  [2] ještěrka.ehp [*]

  jenom takovou malou poznámečku - pokud se sejde cholerik s flegmatikem trošku řízlym melancholikem a sangvinikem, může se taky stát, že milý flegmatik má čas od času rozbytý obličej - opravdu krásné doplňování

  superkarma: 0 24.05.2007, 07:30:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme