Zdraví

Hluchá Markéta: Chodím na diskotéky a zvuky doma na mě blikají

hluch

Se sedmadvacetiletou Markétou jsem se seznámila v čekárně na foniatrii. Tahle drobná rudovláska kypěla radostí a energií. Asi nějak zaregistrovala moji náladu z úplně opačného pólu. Přisedla si a šibalsky do mě šťouchla. Ani jsem ji nenechala nadechnout. „Nezlobte si, my si nepopovídáme. Já neslyším,“ odbyla jsem jí naučenou frází. „No to já taky ne!“ zavýskla a propukla v hurónský smích.

Odbýt se nenechala a já zjistila, že je to vlastně fajn holka. Vyměnily jsme si e-mailové adresy a brzy nato vznikl tento rozhovor o životě bez zvuku. Chcete vědět, jak se žije hluchým? Co znamená, když na vás ve znakové řeči někdo křičí? Jak funguje budík pro neslyšící? A jak to, že klidně chodí na diskotéky a tančí pěkně do rytmu?

Jak jste ke své hluchotě přišla? Je to vrozené nebo získané?
Já to mám z úrazu hlavy, který se mi přihodil v sedmi letech.

Co myslíte, je lepší přijít o sluch později, nebo se bez něj narodit? Souhlasíte s tvrzením, že hluchota je horší než slepota?
Jsem ráda, že jsem se tak nenarodila. Vím, jak některé zvuky znějí. Umím si je představit. Taky díky tomu můžu líp mluvit, i když vím, že už to není žádná sláva. Zase na druhou stranu se se ztrátou sluchu dřív normálně slyšící člověk docela špatně vyrovnává. Já si prošla i docela těžkými depresemi. Osobně jsem ale ráda, že jsem slyšet mohla.

A s tou slepotou… No, nevím. Člověk z devadesáti procent poznává své okolí zrakem. Musí to být horší. I když pro komunikaci a dorozumívání je zase horší ta hluchota.

Jak vy osobně se dorozumíváte?
Umím číst a psát. To jsem se ještě stihla naučit jako slyšící. Ale i ti, kteří se jako neslyšící narodí, se naučí číst a psát. Jenom prostě jinak. Naštěstí dnes existují speciální školy pro sluchově postižené, takže se jim dostane stejně dobrého vzdělání. Já chodila do Liberce. Čtení mi hodně pomohlo se slovní zásobou, kterou jsem ani jinak rozvíjet nemohla. Přečetla jsem mraky knih.

V dnešní internetové době si písemně můžu popovídat s kýmkoliv. Ráda píšu i dopisy klasické. Propiska, papír. Miluju to, ale málokdy mi přijde taky papírová odpověď. Škoda.

S lidmi, kteří to umí, používám znakovou řeč. S ostatními to musím zvládnout jinak. Jsou lidé, se kterými si popovídám úplně bez problémů, a dokonce i oni rozumí mně, přestože moje výslovnost není nejlepší. Pár lidí mi dokonce řeklo, že ani nepoznali, že neslyším.  

Ostatním většinou stačí říct: „Nezlobte se, já neslyším, ale umím odezírat, tak mluvte pomalu, zřetelně a buďte otočení čelem ke mně.“ Ze začátku mi to bylo trapné přiznat, tak jsem s lidmi moc nemluvila. Ale pak jsem zjistila, že to vždycky pochopí. To bylo příjemné. Někteří to sice chápou, ale jsou zvyklí mluvit ledabyle. Neartikulují, a když je napomínám, tak otáčí oči v sloup. Někdy se mě to dotkne. Většinou se spíš naštvu a už s nimi nemluvím. :-)

Jak dlouho trvalo, než jste se naučila odezírat?
Asi rok, než jsem se naučila aspoň základní slova. Něco nepochytím ani teď, ale ve zbytku věty si to chybějící slovo snadno domyslíte. Zezačátku to bylo peklo. Hodně mi pomohl mámin kamarád logoped. Chodil za mnou a mluvil na mě. Vypadal s tou přehnanou artikulací jako šašek, ale pomohlo to. Teď rozumím skoro všemu. Jsou situace, kdy by měl umět odezírat i slyšící člověk. Třeba diskotéka. Tam jsem všem dobrá.

Chodíte na diskotéky?
No jasně. Jak se to říkalo na škole? Že podstatou zvuku je chvějící se těleso? Takže já hudbu neslyším, ale cítím. Tancuju podle vibrací. Čím hlučnější hudba, tím víc ty vibrace jsou cítit. Časem je člověk citlivější i k těm menším vibracím.

Koukáte se taky na televizi?
Ani moc ne. Většinou si koupím dvd, kde jsou titulky. Ale pokud má film v televizi titulky pro neslyšící, mrknu i na telku.

Zmínila jste znakovou řeč. I ve znakové řeči existuje něco jako špatná artikulace…
Jo, já vím, co myslíte. Takoví ti, co mdle plácají rukama a není jim moc „rozumět“, respektive pořádně nevidíte, co ukazují. A pak je tu taky opačný extrém, že znakují tak výrazně, div vám nevypíchnou oko. To je jako by na vás křičeli. Zdravý člověk třeba řekne: „Neřvi na mě, nejsem hluchej.“ A já zase říkám: „Neřvi na mě, nejsem slepá.“

Stalo se i vám, že jste ve znakovce na někoho „řvala“?
Jasně, občas se pohádám a řvu. A taky si umíme skákat do řeči. :-)

Co všechno vám pomáhá zvládnout život bez zvuku? Jak poznáte třeba, že někdo zvoní u dveří? A jak řešíte třeba vstávání, pokud musíte být vzhůru brzy ráno?
Na vstávání mám speciální vibrační budík. Vypadá jako normální digitální budík, jenom je k němu drátem připojen takový malý polštářek, ten si strčím normálně pod polštář. Ráno mě nebudí pípání, ale vibrace. Má to výhodu, že to vzbudí jenom mě.

Taky existuje například speciální bluetooth vibrační náramek. To je spíš pro nedoslýchavé. Ten vám na ruce začne vibrovat, když vám někdo volá. Pokud neslyšíte telefon nebo necítíte vibrace, je to fajn. Ale mně nikdo nevolá a i kdyby volal, tak má docela smůlu. Kdyby to fungovalo i na smsky, nosila bych ho taky. Ale zatím nefunguje.

Na ostatní věci mám speciální přístroj. Vyrábí to firmy zaměřené na kompenzační pomůcky pro neslyšící. Pokud zaznamená některý z nastavených vjemů, v mém případě zvonek, klepání na dveře a telefon, požární hlásič, rozsvítí se zvuková signalizace. Tu mám v každé místnosti. Dá se to rozšířit i o dětský pláč, což se snad bude hodit později.

Máte přítele?
Ano, mám.

A on je slyšící?
Je. My jsme se seznámili přes internet. Ty začátky byly těžké, ale tím spíš jsme k sobě přilnuli. Když zjistil, že je to s námi vážné, začal chodit na kurz znakové řeči. Tak spolu většinou znakujeme. Ale že bysme měli tichou domácnost, se říct nedá. :-)

Plánujete budoucnost? A děti?
Už máme nejvyšší čas. Děti plánujeme. Už jsme i probrali, jak to zařídíme s výchovou. Samozřejmě se musí naučit znakovat, aby si mohly pokecat i se mnou. Já je naučím znakovat, přítel je naučí mluvit. Já je budu napomínat, aby artikulovaly, on aby neřvaly. Snad je nebude učit žádné sprosťárny.

   
17.06.2010 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Eva Soukupová [*]

  Fazol — #12 Písnu Ti do vzkazníku, nebo můžu založit auditko "U dvou hluchavek" Sml30

  superkarma: 0 18.06.2010, 09:20:11
 2. avatar
  [13] Fazol [*]

  Eva Soukupová — #11 ten předchozí příspěvek patři E.Soukupové.Nějak jsem zapoměla kliknout na odpověď.Omlouvám se.Sml16

  superkarma: 0 17.06.2010, 21:29:56
 3. avatar
  [12] Fazol [*]

  Mám ušatky od Siemensu a moc spokojená nejsem-mám ty do uší co nejsou vidět,nikdo mi předem neřekl,že budu časem potřebovat indukční smyčku a takové věci.Jenže to byl spíš problém v doktorce,teď jsem doktorku vyměnila a ta mi doporučila jinou ušatku,aspoň jednu-25.000kč je nejslušnější cena,takže zase šetřím.V unii neslyšících mi technik řekl,že to co mám se dá vyladit pouze na mluvené slovo,ale taky to nepůjde do nekonečna.Nějak si začínám připadat v začarovaném kruhu.Jaké máš ty  a jak ti vyhovují?Jak velkou ztrátu máš?Pokud by to šlo ráda bych o tomto pokecala i jinde než tady.

  1. na komentář reaguje Eva Soukupová — #14
  superkarma: 0 17.06.2010, 21:27:16
 4. avatar
  [11] Eva Soukupová [*]

  Fazol — #9 Ano, my nemáme nic lepšího na práci, než obíhat úřady a na každej prd vyplňovat pět papírů Sml52 a mimochodem taky vůůůůbec nespěcháme na vyřízení. Taky potřebuju dvě a taktéž jsem si chtěla půjčit, nakonec jsme to vyřešili jinak. Ptali se, kolik maximálně můžu dát a podle toho mi vybrali několik nejlepších a cenově dostupných. Mimochodem, od jaký firmy máš uši? A jsi spokojená?

  1. na komentář reaguje Fazol — #13
  superkarma: 0 17.06.2010, 14:39:37
 5. avatar
  [10] mio [*]

  Moc pěknej a hlavně zajímavej rozhovor!Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 17.06.2010, 13:50:15
 6. avatar
  [9] Fazol [*]

  Eva Soukupová — #8 Jo příspěvek na sluchadla,to byl zážitek.Nakonec jsem to vzdala a půjčila si na ně a následně splácela.Byl to docela záhul-zlobí mě obě ušatky takže cena sluchadla krát dvě,to mám obyčejnou střední třídu,takže nic nejdražšího.JJ jsi kripl tak se starej,běhej po úřadech nic lepšího přece na práci nemáš-nechceš hm,tak cvakej.Uřednice nemají vadu,často ani netuší co se po nich chce.Už mě to chvilkama štve,nikdo přece nehluchne dobrovolně.Tetřevům hlušcům zdar.

  1. na komentář reaguje Eva Soukupová — #11
  superkarma: 0 17.06.2010, 13:30:10
 7. avatar
  [8] Eva Soukupová [*]

  Fazol — #5 To bohužel vím, chtěla jsem příspěvek na sluchadla Sml15 kdyby mě to jinak nestálo jeden měsíční plat, tak se na to běhání taky vyprdnu.

  1. na komentář reaguje Fazol — #9
  superkarma: 0 17.06.2010, 12:52:28
 8. avatar
  [7] maje [*]

  úžasná holka. obdivuji lidi, co se dokážou takhle porvat se životem.Sml67Sml59Sml59

  superkarma: 0 17.06.2010, 12:39:28
 9. [6] jastura [*]

  úžasný článek.Sml67 Měla jsem možnost se několikrát náhodně setkat s neslyšícími. Díky mamince artikuluji myslím dobře, takže jsme i pokecali..

  superkarma: 0 17.06.2010, 12:35:07
 10. avatar
  [5] Fazol [*]

  Eva Soukupová — #4 Je nádherný,koupila jsem ten s hodinkama-stříbrný.Jo přispívá,jenže

  tušíš co je s tím za běhání?Jednou jsem šla vyřizovat příspěvek na telefon,byla to groteska.Děkuji státu ty peníze v klidu nechám.Pracuji,takže tisícovka

  mě nezabije a budu v klidu,než se dohadovat s úředníky.Jinak díky za takovéto krásné články,které i pomáhají.

  1. na komentář reaguje Eva Soukupová — #8
  superkarma: 0 17.06.2010, 11:12:53
 11. avatar
  [4] Eva Soukupová [*]

  Fazol — #3 a taky hezky vypadá, že jo? Mimochodem sluchově postiženým by něj měla přispívat i sociálka

  1. na komentář reaguje Fazol — #5
  superkarma: 0 17.06.2010, 10:54:08
 12. avatar
  [3] Fazol [*]

  Rozhovor je moc poučný.Ten náramek je super netušila jsem,že něco takového existuje.V naší půjčovně pomůcek- unii neslyšících,o tom nic nevěděli.Už jsem si ho obědnala-ulehčí mi nejen v běžném životě,ale i v práci-tam bez telefonu nic neudělám.Těším se až ho budu mít a nebudu pořád vystresovaná,že jsem prošvihla důležitý hovor.Tímto moc děkuji za radu.Sml59Sml59

  1. na komentář reaguje Eva Soukupová — #4
  superkarma: 0 17.06.2010, 10:46:07
 13. avatar
  [2] zelvicka [*]

  tyhle rozhovory čtu na ž-in moc ráda Sml59  na konci jsem si utřela i slzičku Sml26

  superkarma: 0 17.06.2010, 10:44:10
 14. avatar
  [1] Dante Alighieri [*]

  Fajn rozhovor, zhltla jsem ho od začátku do konce. Sml67

  superkarma: 0 17.06.2010, 10:08:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme