Zdraví

Hlídejte si tlusté střevo!

Občanské sdružení Onkomaják pokračuje i v tomto roce v putování s nafukovací maketou tlustého střeva po České republice, aby upozornilo na nedostatečnou prevenci zdraví nás všech a hlavně rizikových skupin.

První zastávku Střevotour 2011 hradí ze svého rozpočtu město Litoměřice a také společnost  INEX Česká republika s.r.o. z Litoměřic. Toto zastavení proběhne ve dnech 16. a 17. února v Městském kulturním domě v Litoměřicích, Na Valech 2028, od 9.00 do 17.00 po oba dny.

Kulturní dům poskytl jako podporu této osvětové akce prostory zdarma. „Velký dík patří paní Aleně Kuldové, která nás vzájemně propojila a pomáhá celou akci v Litoměřicích koordinovat,“ říká Pavla Freij, ředitelka Onkomajáku o.s.

Osvětový projekt prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku Střevotour, který odstartoval svoji pouť po českých městech v únoru 2010, vzbudil u veřejnosti velký zájem. Během celého roku 2010 prošlo maketou střeva více než 14 tisíc lidí, kteří se dozvěděli více o prevenci tohoto zákeřného onemocnění a způsobech léčby.

Kampaň Střevotour byla oficiálně zahájena před rokem v Praze. Nafukovací tlusté střevo pak cestovalo do dalších měst, kde se nacházejí Komplexní onkologická centra (KOC), tedy do Brna, Chomutova, Plzně, Olomouce, Liberce, Pardubic a Ústí nad Labem; zastavilo se také v nemocnici Beroun, Hořovice, Prostějov, které si veškeré náklady spojené s kampaní hradily samy.

„Měli jsme obrovskou radost z velkého počtu aktivních návštěvníků, kterým není jejich zdraví lhostejné. V průběhu putování jsme se dozvěděli, jak se lidé nedostatečně věnují prevenci svého zdraví a kde jsou další mezery, které by se daly odstranit. Také nás potěšilo, že se objevují společnosti nebo města, které se tomuto tématu věnují a dbají o prevenci zdraví svých zaměstnanců a občanů,“ říká Pavla Freij, ředitelka Onkomajáku o.s.

Češi se všeobecně velmi málo věnují svému zdraví a na preventivní prohlídky k praktickému lékaři jednou za dva roky nechodí. Tím pádem není navázán pravidelný kontakt a tudíž je velmi obtížné pacienty v rizikových skupinách informovat o preventivním screeningovém programu kolorektálního karcinomu. Lékař navíc nemá možnost kontinuálně sledovat rodinnou anamnézu svých pacientů a případně je zvát na specializované preventivní prohlídky častěji. Na druhou stranu je i mnoho praktických lékařů, kteří z nějakého důvodu nekladou důraz na informovanost svých pacientů o preventivních programech.

Česká republika má podle statistik Světové zdravotnické organizace (Globocan 2002) smutné vedoucí postavení v incidenci karcinomu tlustého střeva a konečníku. Každý rok onemocní touto chorobou v Česku asi 8000 lidí, až 4 tisíce Čechů této nemoci podlehne. Kolonoskopické vyšetření však podle zmíněného průzkumu absolvovala pouhá pětina oslovených ve věku 50 – 75 let.

„Prevence je nejdůležitějším krokem v péči o potencionálního pacienta s onkologickou diagnózou. Vede k prodloužení života nemocného a může zajistit i jeho úplné vyléčení,“ vysvětluje MUDr. Jana Prausová, primářka Radioterapeuticko-onkologického oddělení FN Motol.

V průběhu let 2006 až 2009 bylo v rámci screeningového programu provedeno 26 662 preventivních a téměř 850 primárních kolonoskopií, přičemž diagnostikováno bylo 8 332 adenomových polypů a téměř 1500 karcinomů tlustého střeva a konečníku. Pokud je karcinom tlustého střeva a konečníku diagnostikován, pak je pro úspěšnou léčbu nezbytná spolupráce zkušených specialistů – patologů, chirurgů, radioterapeutů, onkologů a dalších, ale samozřejmě také samotného pacienta a jeho rodiny. Důležité je vyhledávat informace o nemoci, nebát se komunikace s ošetřujícím lékařem a domluvit se s ním, zda onemocnění bude léčit sám, nebo zda pacienta odešle do Komplexního onkologického centra. Pokud je onemocnění vhodné pro nasazení biologické léčby, měl by být pacient do Komplexního onkologického centra odeslán vždy.

   
15.02.2011 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] átéčko [*]

  Eva_Fl — #3 Tady ne. Důchodců je hodně, asi není vhodné, aby se všichni dožili.

  Já jsem si o test řekla u lékaře. Snažím se jíst vlákniny a více zeleniny a ovoce.

  superkarma: 0 15.02.2011, 14:05:49
 2. avatar
  [6] Japina [*]

  Za poslední dva roky onemocněli rakovinou tlustého střeva tři moji blízcí - kamarád (27) a známá (42), zatím u nich po roce všechno vypadá dobře, ale mi velmi blízká kamarádka 41 - kurňa, má tři děti - chodila pravidelně na prohlídky a doktor - specialista onkolog! - jí léčil na nedostatek železa a tvrdil, že bolesti břicha jsou důsledkem nesnášenlivostí léků, kterými ji železo doplňoval, až když zkolabovala, zjistili ji nádor ve střevech a 8 cm metastázy na játrech. Bojuje, naděje umírá poslední.

  Sama jsem si test koupila v lékárně - za stovku - mizivá investice.

  superkarma: 0 15.02.2011, 13:52:20
 3. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  Milala — #4 Sml67 Protoze  lidi proste nevi. Sml22Sml15 Mam to doma... VON ma velkej problem. A myslis, ze pujde k lekari a necha si strevo vysetrit? Ani omylem. Pritom staci na tycinku nabrat kousek stolice a odnest ji tam, dostane uplne vsechno, ampuli, tycinku, zip pytlik.... V Cesku mu byly diagnostikovany polypy. Ovsem VON je v pohode a neresi. Co na tom, ze ma krev ve stolici.... Sml31 Zabednenej blbec. Sml31 .......... a kdyby ho nahodou poslali na kolonoskopii, stravi prijemnych par minut spankem. Tady se dava mininarkoza. Takze neni jedinej duvod k obavam. Jezis, co ja se s nim narozciluju! Grrrrrrrrrr.

  superkarma: 0 15.02.2011, 13:33:35
 4. avatar
  [4] Milala [*]

  Eva_Fl — #3 Já si myslím,alespoň podle mne,že tady taky.Prostě mi to lékař hlídá,a když přijdu na prohlídku,tak mi řekne,že už zase uplynul čas a už mně píše žádanku.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #5
  superkarma: 0 15.02.2011, 13:27:39
 5. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  Tady te na mamo i vysetreni streva ale poslou sami, pokud jsi dosahla urcityho veku. Sml22

  1. na komentář reaguje Milala — #4
  2. na komentář reaguje átéčko — #7
  superkarma: 0 15.02.2011, 12:41:35
 6. avatar
  [2] femme [*]

  Vivian — #1  taky si prevenci představuju jinak Sml80

  superkarma: 0 15.02.2011, 11:29:53
 7. avatar
  [1] Vivian [*]

  Jít na prohlídku a nechat si diagnostikovat zhoubný novotvar, to není prevence...Sml24 To je prostě jenom včasný záchyt. Češi kašlou především na primární prevenci, většinou vlastně ani nevědí, co to

  primární prevence je, naprosto chybí osvěta, od lékaře dnes nanejvýš

  dostanou Haemoccult.

  1. na komentář reaguje femme — #2
  superkarma: 0 15.02.2011, 11:26:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme