Bulvár

Hlídejte si peněženky! Kapsáři mají pohotovost!

Ve chvíli, kdy vybíráme dárky a usilovně přemýšlíme, jestli vybrat to či raději ono zboží, nemíváme obvykle stoprocentně pod kontrolou kabelky, kapsy, tašky. A na to právě zloději čekají. Využijí chvilkové nepozornosti zákazníků v obchodě nebo chodců, kteří si vyhlížejí dárky v přeplněných ulicích pohledem do výlohy, a zmocní se peněženek a dokladů.

Přiznejme si, že jim často svým laxním přístupem nahráváme. Peněženku nedbale pohodíme nahoru do nákupní kabely, tu postavíme na podlahu, protože je těžká, a vybíráme zboží na pultu. Tak to je modelová situace, která je pro kapesního zloděje výzvou, které obvykle nedokáže odolat.

"Ani nevím, jak se mi to stalo, dala jsem si peněženku na chvilku do kapsy u kabátu, protože jsme se v supermarketu přesouvali z jednoho obchodu do druhého, a když jsem chtěla zaplatit dceři mikinu, tak jsem s hrůzou zjistila, že peněženka je fuč," líčila mi asi přede dvěma lety svůj nepříjemný zážitek kamarádka.
"V první chvíli mne napadlo, že mi možná vypadla na zem, tak jsem se rozhlížela okolo sebe, ale nikde samozřejmě nebyla. Nevím, kdo mi ji vzal, nevím, kde mi ji sebral, ani jak se to stalo. Necítila jsem žádný tlak nebo tah za kapsu, ani že by se na mne někdo extrémně lepil. Stalo se a já si ode dneška dávám pozor na to, kde mám peníze. Zásadně si dávám peněženku do kabelky se zipem nahoře a ruku raději na zapínání držím."

Za hazard lze rovněž považovat situaci, kdy si například zkoušíme boty, kabelka či taška překáží, a tak ji odložíme na zem či na židli a promenádujeme se v nové obuvi sem a tam, aniž bychom měli svůj majetek na očích.
Zrovna tak se nevyplácí nechávat kabelku v nákupním vozíku. Stačí otočit se za zbožím do regálu - a naše peníze a doklady jsou pryč. "Nikomu nepřeji ty nervy, kdy jsem přišla o některé doklady a musela jsem oběhat před Vánoci úřady, abych je zase měla v pořádku," svěřila se mi kolegyně, která naštěstí nepřišla o všechny průkazky ani o platební karty."

Poprosila jsem proto odborníky, kteří se zabývají prevencí kriminality, aby poradili, jak si máme co nejlépe chránit majetek, který nosíme u sebe. Opravdu není nic příjemného, když přijdeme o peníze zrovna v době, kdy je chceme utratit za malé či velké dárky pro naše nejbližší.

Jak si tedy počínat, abychom zbytečně kapsářům nenahrávali? Informace poskytl Pavel Kocábek z preventivní skupiny ministerstva vnitra.

1. Peníze a kreditní karty ukládejte do vnitřních kapes obleku, nikoli do zadních kapes u kalhot.
2. Pokud se dostanete do tlačenice na ulici, v obchodě nebo dopravním prostředku, pozornost věnujte bezprostřednímu okolí a přesvědčte se, že své věci máte stále v kapse.
3. Tašky s penězi nenoste na zádech, kam nevidíte.
4. Věnujte pozornost i kabelkám přehozeným přes rameno.
5. Nenoste s sebou velkou hotovost.
6. Svá zavazadla nikdy nespouštějte z očí.
7. Na dovolené raději používejte šekovou knížku.
8. Jestliže jste majitelem kreditní karty, své identifikační číslo si zapište odděleně.
9. V případě krádeže okamžitě volejte pobočku banky nebo spořitelny a oznamte ztrátu.
10. Šekovou knížku a kreditní kartu nikdy nenoste společně. Zloději postačí údaje z vaší karty, aby si mohl vypsat šek.

Za cenné rady JUDr. Pavlu Kocábkovi poděkovala

 
   
01.12.2004 - Společnost - autor: Annamarie

Komentáře:

 1. avatar
  [37] jiti [*]

  Jednou se mi stalo v tramvaji, že se mne snažilo okrást nějaké individuum. cítila jsem, že rozepíná zip mé kabelky a to mne vytočilo tak, je jsem se prudce otočila a začala na něj řvát na celou tramvaj: Ty pakátle o hlavu vetší než kýbl co si myslíš ty spratku, že se mi budeš hrabat v kabelce kriple??!!! No měl štěstí, že tramvaj zrovna zastavila a on rychle vystoupil, jinak by mu ještě jedna pořádná přistála

  superkarma: 0 04.12.2004, 16:44:45
 2. avatar
  [36] Ťapina [*]

  Beeruška: Já zas při nástupu do tramvaje sundám batoh z ramene a držím ho za ucho nad zemí. Ještě jsem neviděla kapsáře, který by nenápadně operoval 20 cm nad podlahou

  superkarma: 0 03.12.2004, 21:34:42
 3. avatar
  [34] Kimmy [*]

  Manx 24: ale to bolo male decko, to by skor mal riesit odbor socialnych veci a rodiny, nie?

  Inac, moju mamu v prazskom metre tiez kedysi okradol nejaky cigan. Metro bolo plne a on sa k nej tisol a potom zistila, ze mam penazenku fuc. Neviem si ale predstavit, co by okradnuty robil v pripade, ze tam ma nejake naozaj dolezite veci, alebo ma velmi malo penazi na zivobytie a ti odporni zlodeji mu ukradnu este aj to posledne, co ma. FUJ!!!

  superkarma: 0 02.12.2004, 00:00:43
 4. avatar
  [33] Kimmy [*]

  Hm, to je zvlastne, tuna v Kanade sa pri pouzivani debitnej karty (odtial sa vyberaju peniaze z uctu) PIN kod musi zadat, inac tie peniaze neprejdu.

  Pri pouzivani kreditnej karty (odtial sa vyberaju peniaze na pozicku, ktore sa potom splacaju) sa zase musi podpisovat, a ja som uz videla pripad, kedy to predavacka porovnala a povedala, ze to nie je ten isty podpis. Ale vacsinou to nechaju tak.

  Co tak nosit v kabelke dve penazenky, jednu taku na velkost objemnu, v ktorej mame len malu hotovost, a druhu, mensiu, skrytu niekde na spodku kabelky? To ak si potom potencialni zlodeji tu prvu - vacsiu - penazenku najdu, v konecnom dosledku o moc neprideme. Alebo by mohli vyrobcovia vymysliet nejake piskacie penazenky (s rozlicnymi melodiami, tak ako pri mobiloch) - to potom, ked by to nejaky vreckar chytil do ruky, penazenka by zapiskala a vy by ste hned vedeli, ze vam po nej niekto saha.

  superkarma: 0 01.12.2004, 23:57:02
 5. avatar
  [32] *Kotě* [*]

  Naštěstí mě dosud nikdo neokradl , ale já jsem už preventivně velmi opatrná. V supermarketu - i za cenu zdržování a nenávistných pohledů ve frontě za mnou - při placení kartou vyndám kartu z peněženky, peněženku zandám zpět do kabelky, kabelku na rameno, a po podepsání karty zase totéž. NIKDY peněženku nikam nepokládám. O opatrnosti nad kabelkou ani nemluvím. Mám čipovou kartu a taky mě štve, že pokladní se často neobtěžují s čipovou procedurou, radši to jen projedou magnetem.

  Mám jednu takovou kuriózní příhodu - jednou v obchodě po mě prodavačka chtěla identifikaci a velmi podezíravě na mě koukala, protože můj podpis byl NAPROSTO identický s tím na kartě a jí se zdálo podezřelé, že by se někdo podepisoval takhle strojově přesně.

  superkarma: 0 01.12.2004, 18:54:21
 6. [31] Janane [*]

  Také mě jednou okradli, ale na trhu v Polsku, který je tím nechvalně známý. Toho zloděje jsem chytla za ruku, jak mi šátral v kabelce, ale peněženka už byla pryč, předaná dalšímu komplicovi. Tehdy jsem si koupila kabát, který v konečném důsledku vyšel stejně draho, jak u nás. U každého východu z trhu je výstavka peněženek okradených lidí,samozřejmě prázdných http://www.zena-in.cz/images/smiles/sml41.gif
  http://www.zena-in.cz/images/smiles/sml41.gif

  superkarma: 0 01.12.2004, 17:56:10
 7. avatar
  [30] Vivian [*]

  Ťapina: hm, ale když vidím, že takový šoumen stojí u pokladny a prohlíží tašky maminám, které se cestou z práce staví nakoupit, a mezi regály se mezitím vesele prohánějí cikáňata a cpou si do kapes sladkosti, tak stejně trvám na tom, že je tam na prd

  superkarma: 0 01.12.2004, 17:32:50
 8. avatar
  [29] Ťapina [*]

  Vivian: Ochranka v samoobsluhách není kvůli tomu, aby nikdo neokrádal zákazníky, ta je tam kvůli tomu, aby zákazníci nekradli

  superkarma: 0 01.12.2004, 17:16:34
 9. avatar
  [28] Vivian [*]

  A pokud jde o nákup dárků a nošení větších obnosů u sebe v době předvánoční nákupní hysterie, pak je fajn, že většina dárků se dá dnes v klidu a pohodě koupit z domova přes internet Takže tady riziko kapesních zlodějů odpadá

  superkarma: 0 01.12.2004, 15:16:48
 10. avatar
  [27] Vivian [*]

  Mně tedy (DÍKY BOHU!) ještě nikdy v životě nikdo takhle neokradl
  Když už jdu "mezi lidi" a musím u sebe mít cennější věci (peníze, platební kartu, doklady), tak je nosím v ledvince na břiše. Ale když se dostanu do míst s větší hustotou lidí nebo do nějaké trochu podezřelé situace, stejně si i tu ledvinku radši hlídám, protože podle toho, co jsem četla nebo slyšela, jsou kapesní zloději fakt mistři svého "řemesla" a jsou schopni neuvěřitelných kousků.

  A mimochodem - ta "ochranka" v samoobsluhách a obchoďácích je ve většině případů opravdu na dvě věci

  superkarma: 0 01.12.2004, 15:14:16
 11. avatar
  [26] gerda [*]

  v dopravních prostředcích, zvlášť když jsou narvané, opatrnosti opravdu nezbývá. Kolegyně byla okradená taky, chudák - měla novou kabelku, dárek a přestože ji měla přes rameno, zapnutou, ruku na ní, nevšimla jsi, že ji zloději šikovně - asi žiletkou - rozřízli. Jsou to opravdu odborníci. Babičku mi kdysi okradli taky. Měla už opravdu hodně přes 80 a šla s pravnučkou do parku, všecko tam kvetlo. Ona měla ve zvyku držet kabelku v ruce za zády, když se ohýbala ke květinám, aby přivoněla. No a právě v této pozici se někdo nestyděl jí kabelku otevřít a ukrást peněženku. Tehdy bych opravdu vraždila, okrást starou babku, očividně nemajetnou, sotva chodící, která se šla potěšit do parku s malým děckem!

  superkarma: 0 01.12.2004, 13:52:07
 12. avatar
  [21] mam-ča [*]

  Moninka: Pokud máš to štěstí, a ten PIN z Tebe nevymlátí...

  superkarma: 0 01.12.2004, 11:26:49
 13. avatar
  [19] alko [*]

  Před čtyřmi lety mne okradli nedlouho po sobě 3x. Čtvrtý pokus byl neúspěšný, ale zajímavý. Šla jsem s dcerou vyprovázet k vlaku sestru s jejím malým vnukem. Sestra nastupovala do vagonu sama, jiní cestujícé tam nebyli. Cítila jsem, že za mnou je nějaká malá holčina. Vědomě jsem si chránila kabelku. Ale loučení, podávání zavazadel zmenšilo mou ostražitost. Vzápětí ta holčina nastoupila do vlaku, prošla do druhého vagonu a vystoupila. Po odjezdu si dcera všimla, že na zemi leží pouzdro na doklady. Bylo moje. Ta zlodějka mi ho vzala ze zazipovane kapsy v kabelce. Naštěstí hmátla po dokladech a ne po peněžence, která tam byla taky. A naštěstí ty doklady hodila na zem. Na nádraží byla spousta policajtů kvůli fotbalistům, tak jsem šla za nima. Tu holčinu jsme našli díky dceři, která si jí všimla víc, ale tu krádež taky neodhalila. Byla to osmiletá bulharská zlodějka . Jak to bylo na policii je další dlouhé vyprávění...

  superkarma: 0 01.12.2004, 10:45:55
 14. avatar
  [16] šája [*]

  Desty: zadávám PIN i při projetí magnetickým proužkem

  superkarma: 0 01.12.2004, 09:40:50
 15. avatar
  [13] šája [*]

  violetta: ano, je to trdlo

  superkarma: 0 01.12.2004, 09:01:22
 16. avatar
  [12] mam-ča [*]

  Nás takhle okradli vloni u Alberta. Sebrali nám (netuším kdy) igelitku s nápisem HIS, zavěšenou na vozíku, ve které jsme měli před chvílí zakoupené dvoje jeansy. Bohužel se při zkoušení synovi utrhla přezka u ledvinky, takže tam měl i všechny doklady a peníze.
  A to jsem si myslela, že jsem obezřetná, a že se mi něco podobného nemůže stát. Byli jsme u toho vozíku dva dospělí, ale je fakt, že v obchodě neustále pobíhaly rozeřvané "snědé" dětičky se svým početným příbuzenstvem a drcaly do lidí.
  To jsem si ale uvědomila až pak...
  Dost nechápu, na co tam má Albert ty uniformované hlídače.

  superkarma: 0 01.12.2004, 08:48:56
 17. avatar
  [10] Hannah01 [*]

  Docela mi zatrnulo, jak včera dávali ve zprávách reportáž o bankomatech - v jednom z nich jsem si před 14 dny vybírala peníze... Peněženku si schovávám, PIN u karet zásadně nemám a stejně je mi to platný . Jsem zvědavá, až mi přijde výpis za listopad, co se dozvím.

  superkarma: 0 01.12.2004, 08:41:51
 18. avatar
  [9] šája [*]

  Žábina: violetta: nezlobte se na mě...ale pokládat někam peněženky...to je teda pěkná pitomost já se ani od přepážky na poště nehnu dřív, než si vše uklidím...a můžou se lidi za mnou třeba uvztekat. U pokladny v Globusu platí totéž

  superkarma: 0 01.12.2004, 08:34:03
 19. avatar
  [8] Žábina [*]

  violetta: je to pakáž....
  mýmu tatínkovi takhle někdo ukradl peněženku při placení u kasy - položil si ji na chvilku na pás vedle sebe, aby mohl uklidit těžký nákup a když si jí chtěl vzít - už nebyla

  superkarma: 0 01.12.2004, 08:29:45
 20. avatar
  [6] mam-ča [*]

  Sasa: Navíc zloděj nemá čas trénovat nějaký podpis, i když naše banky mu na to dávají dost času, než účet zablokují.

  superkarma: 0 01.12.2004, 08:09:42
 21. avatar
  [5] mam-ča [*]

  Pavlína z Moravy: Máš pravdu, u nás v Bille nebo v Albertu také podpis nekontrolují.
  Sasa: Prodavačka nemusí být zrovna grafolog, aby si všimla, jak rychle se podepisuješ, a jestli se ten podpis aspoń trochu vizuelně podobá tomu na kartě.

  superkarma: 0 01.12.2004, 08:08:26
 22. [4] Sasa [*]

  Pavlína z Moravy: to by musela být prodavačka grafolog, aby poznala podpis pravý od padělku

  superkarma: 0 01.12.2004, 07:58:52
 23. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  superkarma: 0 01.12.2004, 01:57:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme