.

Hlídání dětí prarodiči. Jak to mám změnit, aby se zapojili?

Novinky

Hlídání dětí prarodiči. Jak to mám změnit, aby se zapojili?

A máme tady další příspěvek, louskáček2 je trochu smutný z toho, že se do hlídání jejího dítka zapojují prarodiče jen málo, a to jsou relativně „mladí“. Prosí zároveň o radu, jak to změnit. Co vy, milé Ženy-in, jaký je na to váš názor?

Abych byla upřímná většina mých známých včetně mých zkušeností je o tom, že prarodiče prostě nehlídají a když už tak až na dlouhodobé naléhání. V podstatě oznámení, že tento týden či víkend prostě potřebuji protože nemám jinou volbu.

Mám pouze jedno ,,akční,, dítě do věku tří let. V mém okolí mám několik dalších příkladů a a v podstatě ani nezáleží na věku, počtu dětí atd. Prostě se to teď nějak nenosí a naše prarodiče to obtěžuje…

O to víc mě bolí když potkám babičku či dědečka kteří prostě jsou těmi pravými prarodiči, berou si děti třeba jen na odpoledne a někam s nimi vyráží, zapojují je do svých dnů, radostí a jsou rádi že s nimi mohou být.

Když jsem byla malá tak mě prarodiče hlídali. O víkendu jsem jezdila s babičkou na chatu, a to nemluvím o letních prázdninách to jsem buď byla na táboře a nebo na chatě. Někdy s našima na dovolené, ale většinu času jsem byla mimo domov o letních prázdninách. Pamatuji si mamku, jak ještě občas nadávala když mě babička třeba na jeden víkend nechtěla. No upřímně teď si říkám, škoda že nevidí z mého pohledu jak to momentálně vidím já…

Přijde mi prostě nevhodné si jejich pozornost vynucovat, nadruhou stranu pokud jim své dítě ,,nevnutím, ani se sami neozvou…

Je mi z toho smutno jsou to v našem případě oboje prarodiče, všechny by preferovali jen jednodenní návštěvu s naší asistencí a pak už nemají moc zájem, škoda.

Na druhou stranu neřídila jsem si dítě proto, aby mi ho prarodiče věčně hlídali, ovšem to věčněnení bohužel ani občas…

A jak to mate vy mile ženy-in? Nebo máte nějakou radu jak to mám změnit? Mý prarodiče jsou ve věku cca 60 let a druzí cca 55 let, nu věkem to snad přeci není nebo jo? A promluvit si s nimi o tom bude jen o tom, že mají své starosti apod….

Až jednou doufám budu babičkou přísahám, že se budu snažit jinak!

louskacek2 

   
14.05.2014 - Čtenářské příspěvky - autor: Lucie Ulmanová

Komentáře:

 1. [30] anina4 [*]

  nám bohužel prarodiče nehlídali, bydleli  víc jak 100km od nás a brzy bohužel zemřeli,takže naše děti jsou i bez babiček a dědečků, proto když se narodil v nouček, tak ráda hlídám,když je ta možnost a užívám si to

  superkarma: 0 14.05.2014, 20:53:18
 2. avatar
  [29] denkas [*]

  kr — #25 Tak já mám vlastní vnoučata od 39let.Sml80Brali sme si je i dva víkendy v měsíci a i až 5 vnoučat najednou. Jasně,že sme chodili do práce i pravidelně přesčasy.Taky sme si to náramně užívaliSml22 brali sme si je scela dobrovolně a rádi. Ale i tak dokážu pochopit,když si někdo vnoučata brát nechce.Je to náročný i finančně a taky zodpovědnost. No a v neposlední řadě prostě někdo je rád,že už má děti z domu a že si bude užívat,co s dětmi se nedalo.Prostě ať je to tak,nebo tak,tak hlavně ať je to každýho volba.No jasně,že když je opravdu potřeba děti pohlídat,tak by ti prarodiče tu měli být.

  superkarma: 0 14.05.2014, 16:52:11
 3. avatar
  [28] gerda [*]

  louskacek2 — #23 aha, to je jiná, špatně jsem to pochopila.Sml79

  superkarma: 0 14.05.2014, 16:17:16
 4. avatar
  [27] Pentlička [*]

  Já teda vnoučata nemám, ale je mi 55 let a chodím do práce. Takže ve všední den bych ani náhodou nehlídala, jsem z práce hrozně unavená a chci mít odpoledne klid. O víkendu bych to viděla tak na jeden den, ale rozhodně ne každý víkend. Rozjívené malé děti moc nemusím, možná by to bylo jiné, kdyby to bylo vlastní vnoučátko, nevím.

  superkarma: 0 14.05.2014, 16:14:56
 5. [26] spavec [*]

  louskacek2 — #23 Aha.

  Ale když někdo řekne „pri denni navsteve na dve hodiny“, tak to chápu jako denní = každý den

  Sml80

  Jinak si myslím, že tady je každá rada drahá.

  Protože když s nimi nechcete o tom mluvit, těžko něco změníte.

  Máte myslím právo někoho o něco požádat, stejně jako ten druhý má právo vám vyhovět nebo taky ne.

  superkarma: 1 14.05.2014, 16:09:57
 6. [25] kr [*]

  píši z vlastní zkušenosti, dceru jsem měla ve 20ti letech jako svobodná matka a veliké nadšení se doma pochopitelně nekonalo, ale přesto moji rodiče pomáhali jak jen to šlo, po 2 letech jsem potkala svého muže, staršího o 21 let a ten mě poněkud usměrnil Sml16Sml16. On má z předchozího vztahu dvě dcery, tak jsem ve svých 38 letech dvojnásobnou babičkou-nevlastní. Vnoučata hlídáme takřka každý víkend z pátku na sobotu, nebo ze soboty na neděli a náramně si to užíváme. Jeden den děti a druhý máme strikně pro sebe i po 17ti letech jsme spolu opravdu rádi bez dětí a je to perfektní.Takže nehlídací prarodiče moc nechápu, nevědí o co přicházejí Sml15

  1. na komentář reaguje denkas — #29
  superkarma: 0 14.05.2014, 16:08:38
 7. [24] spavec [*]

  gerda — #22 Sml22

  Mám svoje děti a vnoučata moc ráda, ale opravdu bych jen těžko zvládala jejich 2hodinovky každý den.

  Jinak tady jsem našla článek, který se mi moc líbí, a možná by si ho měla (a reakce na něj) louskacek přečíst

  http://zena-in.cz/clanek/jake-jsou-dnesni-babicky

  superkarma: 0 14.05.2014, 15:28:01
 8. avatar
  [23] louskacek2 [*]

  gerda — #22 k rodicum samozrejme nechodim denne. Denni (jednodenní) navstevou jsme myslela priklad jednou max. dvakrat do mesiceSml67  to jen doplneniSml52

  1. na komentář reaguje spavec — #26
  2. na komentář reaguje gerda — #28
  superkarma: 0 14.05.2014, 15:26:22
 9. avatar
  [22] gerda [*]

  spavec — #15 to jsem přehlédla. Tak pokud chodí do práce a pak hned při návratu z ní mají doma návštěvu řekněme do šesti-sedmi než se zvedne, tak  při ní asi těžko doma co udělají a fakt potřebují aspoň ten víkend na dohánění restů i vlastní odpočinek. Nebo je to tak, že se věnují vnoučkovi a ty jim třeba okopáváš záhonky nebo myješ nádobí? Chodit k někomu denně na dvě hodiny pokládám za velmi slušnou dobu potřebnou k navázání citového vztahu a na dalších službách bych rozhodně netrvalaSml57

  1. na komentář reaguje louskacek2 — #23
  2. na komentář reaguje spavec — #24
  superkarma: 6 14.05.2014, 15:16:42
 10. avatar
  [21] gerda [*]

  a nechodí ještě do práce? Možná si jenom potřebují o víkendech odpočinout. Píšeš, že máš docela živé dítě a upřímně....pokud nejsou zvyklí, tak to aby si pak vzali den dovolené na relaxaciSml52

  superkarma: 3 14.05.2014, 15:09:28
 11. avatar
  [20] datura [*]

  Když se mi narodilo první dítě, tak mé matce bylo 67 let, ta mi řekla, že je na hlídání dítěte stará, tchýni bylo 47 a ta se zase cítila moc mladá a i když nikdy nepracovala, dítě nám nepohlídala ani jednou a navíc jí naše děti nesměly říkat babičko, ale Květo Sml30Sml30Sml30, což bylo vtipné, protože já jí dodnes vykám.

  superkarma: 0 14.05.2014, 14:56:16
 12. avatar
  [19] denkas [*]

  Joo a nepřísahej! Nevíš co bude za dvacet,třicet let.Přísahat se nemá jen tak do větruSml22

  superkarma: 1 14.05.2014, 14:51:53
 13. avatar
  [18] denkas [*]

  Když na to tak myslím,tak mě naši taky děti nehlídaliSml80Občas sme k nim přijeli na víkend,někdyoni k nám na návštěvu a pak když byly děti už školáci,tak si je začli brát o prázdninách.Nebo k nim holky jely sam na víkend.Ale to bylo,že naši řekli,přije´dte,nebo pošlete holky.nepamatuju se ,že bych já to na nich vyžadovala,nebo,že bych to brala jako jejich povinnostSml23. My si taky hodně berem vnoučata ,ale když chtěli hlídat vnučku,že neměli školku.Tak to sem řekla ne. Protože to bych ji měla celý týden,na víkend i rodiče a tak dál ,dokud by nebyla školka.No na to se fakt už necítím.A taky i když je mi přes šedesát,tak pořád mám i svůj život. A i na druhou stranu už mě i ty děti zmáhají. Takže prostě když mám děti,tak je to hlavně moje starost.Né nutit rodiče do něčeho,do čeho se jim nechce.

  superkarma: 0 14.05.2014, 14:37:53
 14. avatar
  [17] enka1 [*]

  Suzanne — #11 Sml16

  Moje babičky mohly do důchodu v čtyřiapadesáti a žily na vsi=o prázdninách pro nás ráj, přesto (bylo nás moc) vždycky byl někdo z dcer nebo synů přítomen (střídali se), aby babičky nešmejklo. A protože my a naši rodiče už jsme bydleli ve městech, o odpoledních hlídáních nemohla být ani řeč ->v těch  naše děti měly zas trochu výhodu ale omezení v hlídání o prázdninách.........Sml24.Odchod do důchodu se neustále prodlužuje, a každý, včetně prarodičů, by si chtěl užít své chvíle klidu..... My tedy, když jsme hlídání potřebovali, jsme poprosili, a když to nešlo, vzali jsme to jako prostý fakt a ne nechuť k hlídání

  superkarma: 4 14.05.2014, 13:49:56
 15. avatar
  [16] Altamora [*]

  Sice se chystám, že jednou budu svá vnoučata "hlídat", ale jen za podmínky, že budu zdravá, že to nebudou zpovykaní fracci a že mě jejich matky nebudou sekýrovat za to, jak je krmím, oblékám a co jim povolím dělat či naopak co jim nepovolím.

  Dříve bylo snazší obstát v pracovním procesu, i když byl člověk starší. Byli prakticky nevyhoditelní a život byl klidnější. To pak bylo snazší starat se i o vnoučata. Dnes se musí člověk hodně otáčet, aby nedostal padáka a pro staršího je to větší fyzická i psychická zátěž, takže ten odpočinek opravdu potřebuje.

  A pak - jestliže tvoje matka strkala své děti babičce, aby se o ně nemusela starat, nedá se čekat, že se bude chtít věnovat vnoučatům.

  superkarma: 3 14.05.2014, 13:38:40
 16. [15] spavec [*]

  louskacek2 — #8 louskacku, píšete, že:

  „Jak jsem psala neni to o tom ze bych ji tam chtela mit furt spis jen

  obcas snad to neni ani o tom hlidani jakozto o tom vybudovani si vztahu s

  nimi. Ten si pri denni navsteve na dve hodiny podle mne nikdo

  nevybuduje.“

  Vy chodíte denně na 2 hodiny k prarodičům?

  Neumím si to dost dobře představit, ani kdybych nechodila do práce a byla doma.

  A na kolik hodin denně byste tedy odhadovala čas potřebný k tomu, vybudovat si vztah prarodičů k vnoučatům?

  1. na komentář reaguje gerda — #22
  superkarma: 5 14.05.2014, 13:33:59
 17. [14] Bébina [*]

  Mně tedy rodiče dítě hlídají, jsou už oba v důchodu. Ale snažím se nezneužívat jejich ochoty a zbytečně je nezatěžovat. Něco jiného je pohlídat dva dny dítě s rýmičkou a něco jiného nastěhovat k nim nemocné dítě na dva týdny.

  superkarma: 0 14.05.2014, 13:27:51
 18. avatar
  [13] kobližka [*]

  cilani — #12 Velmi rozumné.Hlavně to není měřítko lásky k vnoučatům.

  superkarma: 0 14.05.2014, 13:23:42
 19. [12] cilani [*]

  jsou mladí, možná chodí do práce, možná mají prostě svůj program, možná je hlídání malého dítěte unavuje.. Na to mají právo. Hlídat vnoučata není povinnost prarodičů a přesto to nebrání tomu, aby si s prarodiči vybudovali vztah..

  1. na komentář reaguje kobližka — #13
  superkarma: 2 14.05.2014, 12:59:35
 20. avatar
  [11] Suzanne [*]

  No jo, člověk získá takovou tu romantickou představu o milujících prarodičích z filmu či literatury. Vzájemné obohacování mezi generacemi, moudrost, trpělivost stáří a osvěžující mládí. Ale to funguje jen do jisté míry a právě jen v jistých literárního zpracování hodných výjimkách Sml22

  1. na komentář reaguje enka1 — #17
  superkarma: 3 14.05.2014, 12:54:15
 21. [10] MaVy [*]

  já taky nemám prakticky hlídání,nic si z toho nedělejteSml79,syn si buduje vztah s babičkou přes Skype a v jiném jazyce,a taky jí má rád,tu co má doma,tak o ní se v rámci svých možností stará-je mu 5 Sml16 a hlídává spíš on jí

  superkarma: 0 14.05.2014, 12:47:56
 22. [9] Rikina [*]

  louskacek2 — #8 Pořád nikde nepíšeš, jestli prarodiče pracují, nebo jak jsou na tom se zdravím. Sml80 Asi mají své důvody, proč nehlídají to dítko častěji.

  Za sebe můžu říct, že kdyby mi syn pořídil vnouče, tak bych ho taky nehlídala - oni bydlí v jiném městě, já pracuju, ráno jdu z domu v sedm, večer se vrátím v devět, někdy vůbec ne a přespávám jinde, a o víkendech mívám taky nějaký svůj program, vesměs se to příliš neslučuje s tím, že bych s sebou brala batole. Holt budu jednou krkavčí babička. Sml57 Sml80

  superkarma: 0 14.05.2014, 12:37:21
 23. avatar
  [8] louskacek2 [*]

  Rikina — #1 Ja ale nepsala ze me dite je hyperaktivni je proste zlobivejsi ale v ramci mezi.

  Vychovne vyhrady nemaji, nechavam na nich jakym zpusobem si dohlednou kdyz je u nichSml22 a to plne respektuji. Nejsem ta mamina co si stezuje ze na ni sislaji, daji ji na zadek, nebo neco podobneho. A ma vychova neni tak benevolenti jak si nekteri asi vyvodili z meho clanku predtimSml16. Naopak prarodice obcas kontruji ze ji mam nechat...

  K tomu jestli je to ci neni normalni to hlidani. Tak ja proste mozna  i vychovou mam dobry vztah k prarodicum vybudodala jsem si ho prave kdyz jsem byla mala a byla jsem s nimi. Mý sourozenci takovy nikdy nemeli k nim, narodili se dele a nikdy sami u jedne ci druhe babicky nebyli.

  Jak jsem psala neni to o tom ze bych ji tam chtela mit furt spis jen obcas snad to neni ani o tom hlidani jakozto o tom vybudovani si vztahu s nimi. Ten si pri denni navsteve na dve hodiny podle mne nikdo nevybuduje.

  Ale je to jedno klidne do meSml59

  1. na komentář reaguje Rikina — #9
  2. na komentář reaguje spavec — #15
  superkarma: 0 14.05.2014, 12:13:32
 24. avatar
  [7] monkee [*]

  Milý louskáčku, a nemají třeba rodiče (z obou stran) tak trochu výhrady vůči tvé výchově? Jsou o generaci starší, dá se to předpokládat.

  superkarma: 3 14.05.2014, 12:07:49
 25. [6] Rikina [*]

  Mí potomci jsou již dospělí. V době, kdy jim byly tak ty tři roky, moji i manželovi rodiče byli čerství padesátníci. Chodili normálně do práce. Kromě toho bydleli 100 km daleko, takže "na odpoledne" by si vnouče opravdu těžko vzali. Sml80 Nemyslím, že teď "se to nenosí", prostě ne vždy ty možnosti jsou, a dnes i šedesátníci ještě do práce taky chodívají. Sml80

  superkarma: 2 14.05.2014, 11:55:22
 26. [5] lidicka [*]

  I když jsem ještě zaměstnaná ( do důchodu daleko - je mi 57 let), snažím se našeho skoro 2,5 letého vnoučka hlídat co nejčastěji. O víkendu u nás i spí jednu noc. Je na mně i na dědu hodně fixovaný, vlastně skoro do 2 let bydlela dcera s malým u nás. A já si už víkend bez malého neumím představit, i když vnouček je hodně aktivní.Sml22

  superkarma: 1 14.05.2014, 11:50:04
 27. [4] spavec [*]

  Třeba prarodiče ještě chodí do práce?

  A třeba to je i tím věkem, mohou je trápit nemoci nebo i jiné problémy, o kterých třeba nemáte ponětí. Pak jsou třeba rádi, že mají volno sami pro sebe, chtějí mít svůj klid. Hlídat vnoučata určitě povinnost není.

  Protože jak píšete v závěru - A promluvit si s nimi o tom bude jen o tom, že mají své starosti apod…. takže už rozhovory proběhly?

  Asi nezbyde než respektovat jejich volbu a to, že mají své starosti.

  superkarma: 6 14.05.2014, 11:46:32
 28. avatar
  [3] kobližka [*]

  Rikina — #1 Sml52Sml52Sml52Sml52

  Tak pak se jaksi nemůže divit,že? On někdy takový šedestátník už na takové hyperaktivní dítě ani nemá nervy. Já se přiznám,že bych je teday neměla.Znám totiž z blízkého okolí případ silně nevychovaného 3 půl letého velmi akčního klučiny a z toho mě jdou oči šejdrem Sml28 a to jsme tam jenom 2h. na návštěvě.

  superkarma: 3 14.05.2014, 11:44:59
 29. [2] murat [*]

  teď se to nějak nenosí.....to pramení z čeho? z vaší zkušenosti možná. mě před xx lety jako dítě taky nikdo "nehlídal".

  a moje děti mi rodiče "hlídali" opravdu jen když jsem to potřebovala. tedy opravdu hlídali.

  i rodiče mají svůj život, starosti, zájmy i když to jejich děti někdy nechtějí pochopit Sml30

  superkarma: 6 14.05.2014, 11:44:53
 30. [1] Rikina [*]

  To je ten stejný nick, jak tady psal zhruba před týdnem, že má to "akční" hyperaktivní dítě, a jak to báječně s nadhledem zvládá, když ho nechává zlobit po libosti a bere to s humorem? Sml58 Sml57

  1. na komentář reaguje kobližka — #3
  2. na komentář reaguje louskacek2 — #8
  superkarma: 7 14.05.2014, 11:38:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme