Drago Milenario

Dračí krev - to byl jeden z hlavních cílů naší výpravy na Tenerife. Jde o pryskyřici dračího stromu (Dracena Drago), kterou místní kanárští domorodci Guančové používali jako hojivý všelék.

Jak jsme se dozvěděli v průvodci i od delegátky cestovní kanceláře, Dracena Drago je dnes na Tenerife hojně vysazována, a dokonce se dá pořídit sazenička, kterou si můžete odvézt domů, ale původní strom, ze kterého brali domorodci dračí krev, je na ostrově už jen jeden jediný - ve vesnici Icod de Los Vinos. Říkají mu Drago Milenario a je údajně kapitální! Což dokládaly fotografie (viz ta na počátku tohoto článku).

Protože jsme bydleli na jižní straně ostrova a Icod se nacházel na severní, vypůjčili jsme si auto. Vzali jsme vůz hned na tři dny, abychom stihli všechno, co jsme chtěli vidět (viz má předchozí reportáž: Sáhl jsem si na dno: Pico del Teide), což nás stálo 75 euro.

Dálnice na Tenerife není špatná, ale vede jen po polovině obvodu ostrova, ostatní cesty jsou různé kvality stejně jako u nás. Přesto ta hlavní (dálnice je její součástí), říkejme jí obvodová, je dobře udržovaná. Leží na ní většina významných míst - na ostrově, v jehož středu je skoro čtyři tisíce metrů vysoká sopka, se zkrátka žije hlavně při pobřeží.

Cesta za dračím stromem

Naše půjčené auto

Naplánovali jsme cestu za dračím stromem hned na první den, kdy jsme si auto půjčili. Chtěli jsme k tomu stihnout i turistickou atrakci Loro Park (místní zoo) v městečku Puerto de la Cruz. Vstupné do Loro Parku bylo mastné, ale proč by si člověk na dovolené neužil. Pokud tam někdy zavítáte, nečekejte rozlehlou zoo, na které jste zvyklí z Čech, a rovnou vyrazte na atrakce s delfíny, kosatkami, papoušky a lachtany - ty stojí za to!

Při odchodu z Loro Parku začalo pršet jak z konve. Rozumějte - stěna vody! Žertovali jsme, že je to krásný tropický deštík a že to bude asi normální.

Palma v deštiKdyž jsme viděli, jak řidiči bravurně projíždí třicet centimetrů hluboké louže, také jsme se osmělili a zahráli si na obojživelníky. Byla to docela legrace - poprvé v životě jsem řídil auto, které se brodilo vodou někam ke spodní části dveří. Viděli jsme ale i situace, že některé auto uvízlo, tak jsme se rozhodli návštěvu dračího stromu nechat na později. Jenže...

Jenže osud chtěl, aby do směru k hotelu byla zácpa a do směru k Icod de Los Vinos krásně volná cesta. A tak jsme vyrazili vstříc dobrodružství.

Dobrodružství se konalo

Dojeli jsme do Icodu, ale pro stěnu vody viděli houbeles, nakoupili pár dárků a prodavačky se zeptali, kdy déšť skončí.

„Mañana,“ tedy zítra.

Čekala nás tedy cesta zpátky. Užili jsme si zábavného stoupaní a klesání v proudech vody po Icodu, jehož cesty mají sklon asi 40 stupňů. Potom následovalo drobné bloudění, protože déšť přikryl značky a několikrát jsem minul správnou odbočku - zaplať pánbůh za to!

Padla tma a my se konečně vraceli po hlavní cestě, když jsme uvízli v zácpě. Vůbec jsme netušili, co se děje, protože naše španělština nebyla valná. Za dvě hodiny postávání jsme volali delegátce, ať nám na hotelu nechají večeři - vůbec chudák netušila, co se děje, a zpětně se nám za celou věc omlouvala, když zjistila, v jaké katastrofě jsme uvízli.

A co se vlastně dělo?

Atlantik

Na Tenerife přišly ten den třicetileté deště, příroda udělala: „Mlask!“ a spolkla vozovku asi tři kilometry před námi. Kdybychom tedy u Icodu nebloudili, spolkla by i nás. Naštěstí to prý všichni přežili, jen bylo spousta zraněných. My prostě musíme mít vždycky něco extra...

Do hotelu jsme dorazili v půl druhé ráno. Milý recepční na nás házel soustrastné pohledy a otevřel nám jídelnu, kde jsme měli schovanou večeři. A to nás čekal druhý den výstup na nejvyšší horu Španělska...

Nejstarší dračí strom jsme tedy viděli jen ze zamlženého okénka auta - snad to byl on - ale nevadí, dovezli jsme si alespoň dračí likér, což ovšem není původní lektvar Guančů. Jde o čisté turistické lákadlo. Jak ale moje žena poznamenala: „Setsakramentsky dobré a slaďoučké lákadlo!“

  • SOUTĚŽ: Vyhrajte mé kanárské modré sombrero! - opište si tyto dva pojmy: BOUŘE, DRAČÍ KREV - pravidla soutěže zveřejním ve třetím (posledním) článku o mých zážitcích z Tenerife. Sledujte magazín!
  • Další soutěžní článek a popis výstupu na nejvyšší horu Španělska najdete zde: Sáhl jsem si na dno: Pico del Teide
  • Modré sombrero si můžete prohlédnout na fotkách zde: Kubův kanárský fotodeníček

Na Tenerife, Gran Canarii, na Fuerteventuru a další Kanárské ostrovy se můžete vydat s naším největším touroperátorem pro tuto oblast - cestovní kanceláří Canaria Travel - více informací najdete na adrese www.canariatravel.cz nebo přímo v kanceláři Canaria Travel v Praze 1, Jungmannova 6, případně na telefonu: +420/221969224 nebo +420/221969234, mobilní operátor 602313049, fax 224946391 nebo 224948025.

Reklama