Bulvár

Hledači duchovna obsadili pražské výstaviště

Je pochopitelné, že každý další ročník podobného festivalu bude nejenom větší, ale i komerčnější. Přesně to se stalo i Esoterice. Zatímco začínala pouze v jediném křídle veletržního paláce, letos už byl palác téměř plný a lidí utěšeně přibývalo. Duchovno je, zdá se, dobrý kšeft.

Pochopitelně nejen duchovno. Když totiž přijde na srovnání obou souběžných akcí, vychází z toho lépe Biofest, který nabízel návštěvníkům alternativní cesty ve stravování a dalších souvisejících věcech. Dalo by se říci, že se zde dalo koupit to nejlepší, co se u nás vyrábí.

Jedním z hitů veletrhu byla bezpochyby březová šťáva firmy z Bruntálu. Zajímavý produkt, získávaný z bříz brzo na jaře, obsahuje mnoho prospěšných látek a chutná originálně a je velmi osvěžující. Nápoj došel už v sobotu odpoledne, což překvapilo samotné vystavovatele, kteří pak rozpačitě postávali u stánku, ve kterém neměli co nabízet. A jet jen na otočku pro zásoby do Bruntálu a zpět (celkem 700 km) rozhodně není jen tak...

písnička: bližním kralovat

Pochopitelně že březová šťáva nebylo to jediné, co bylo k vidění a k ochutnání. Návštěvníci měli příležitost ochutnat nejlepší mořské řasy, nezpracované kakaové boby (tedy 100 % čokoládu), to nejlepší pečivo, ale třeba i sušené maso.

V celé levé polovině se zdravě jedlo a pilo. V centrálním sále probíhaly nejrůznější přednášky, ale vzhledem k tomu, že skrz místo procházely stovky lidí, je jasné, že nějakého spirituálního vytržení se přednášející ani posluchači příliš nedočkali.

Uvést lidi do varu se v sobotu téměř povedlo Pablo Russelovi, který předvedl Cestu Bizona. Životní cesta Černonožského tanečníka obřadu Tanec slunce a život z pohledu Léčivého kruhu dávných šamanů byl rozhodně zajímavý, ale vzhledem k prostředí působil poněkud smutně.

A tak to pokračovalo dál a dál. V pravém křídle paláce byla „ta pravá“ esoterika s množstvím kartářek a vykladaček desítek způsobů nahlédnutí do minulosti, přítomnosti i budoucnosti, mohli jste si nechat nakreslit auru a nebylo by divu, kdyby se u některého ze stánků prodávala i nesmrtelnost. Tu jsme však nenašli.

Pokud už na vás bylo duchovního caprcání mezi desítkami stánků a stovkami lidí moc, stačilo vyzout boty a relaxovat v jedné z čajoven. Pokud zvládnete relaxovat uprostřed včelího úlu, bylo všechno úplně bezva.

Sobotní večer končil koncertem Franka Lorentzena z Dánska a Wolfganga Sause z  Německa. Program o nich hlásal: harmonizace prostorovým zvukem. Hudebník a léčitel rozezní křišťálové mísy a spolu s ním vystoupí jeden z nejlepších světových alikvotních zpěváků. Vizualizace Zdeněk Hajný.

kopyto
Mísy se sice rozezvučely, ale z venku, kde probíhala matějská pouť, je rušily veselé muzikálové melodie puštěné na plné koule. Vytržení ne a ne přijít. Je pravda, že W. Saus byl skutečně výborný a jeho zpěv stojí za poslechnutí. Jen zima v sále a hluk z venku pokazily, co mohly.

Na veletrhu bylo tedy k dostání téměř úplně všechno. Snad s výjimkou pravého osvícení či alespoň hlubšího ponoru do tématu. Ale tak to má zřejmě být.

   
20.03.2007 - Kultura - autor: Richard Klíčník

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Vivian [*]

  Z cluster: (5) možná proto, že ta firma, co ji vyrábí, sídlí v Bruntále. Mně to přijde logické

  superkarma: 0 21.03.2007, 21:34:10
 2. avatar
  [7] Z cluster [*]

  *daisy*: asi jo , jinak mě zaujaly ty nezpracované kakaové boby..nevanou zde náhodou větry od ČSSD a pana poslance Krause ? že by operace "praní špinavých bobů" ?

  superkarma: 0 21.03.2007, 11:12:41
 3. avatar
  [6] *daisy* [*]

  Z cluster: Asi jim tam roste hodne plevelnych drevin

  superkarma: 0 21.03.2007, 10:43:24
 4. avatar
  [5] Z cluster [*]

  OMG..březová šťáva z Bruntálu ? proč zrovna z Bruntálu ?

  superkarma: 0 21.03.2007, 08:34:33
 5. avatar
  [4] átéčko [*]

  tao: ano

  superkarma: 0 20.03.2007, 17:17:58
 6. avatar
  [3] Vivian [*]

  tao: taky si myslím. Tohle už nemá s čímkoli duchovním nic moc společného (a termín "esoterika" tím úplně pozbývá smyslu)...

  superkarma: 0 20.03.2007, 16:28:47
 7. [2] tao [*]

  No, já myslím, že když se cokoli, co potřebuje "intimčo" přestěhuje do veletržního paláce, moc z toho nezbyde . Možná se to ale líp prodává a to je asi hlavní důvod, proč někdo pořádá davovou esoteriku .

  superkarma: 0 20.03.2007, 16:10:42
 8. avatar
  [1] *daisy* [*]

  A co prednaska Mahéšvaránándy ci jak se jmenuje predstavitel Jogy v dennim zivote? Nijak zvlast nevim, oc se jedna, ale na cviceni nam lektorka nabizela, ze bude mit v sobotu na vystavisti prednasku

  superkarma: 0 20.03.2007, 13:31:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme