Domácnost

Hledá se doktor

doc

„Max je po smrti,“ štkala mi do telefonu kamarádka Jana a pak přerývaně popisovala anabázi s jejich čtyřletým bernským salašnickým psem.

Pejsek nejprve podstoupil komplikovanou operaci kyčlí, aby u něj ještě navíc zvěrolékař diagnostikoval nádor mléčné žlázy. Rakovinu v posledním stádiu tak po půlroční léčbě a následné dohodě s Janinou rodinou ukončila milosrdná injekce.

Celé léčení vyšlo majitelku psa zhruba na 32 tisíc korun! Ale co by pro milovaného „člena rodiny“ neudělala.

Šokující částka. Ale i já nemám – co se finanční stránky týče – s veterináři zrovna nejlepší zkušenost. Za dobu, co se v mé domácnosti natrvalo usadila kočičí smečka, jsem prošla několika veterinárními ošetřovnami a nastrkala jsem jim „do chřtánu“ celé jmění. Želbohu, zvěrolékař, který by mi vyhovoval jak po stránce profesní, tak i finanční, sídlí příliš daleko, a vzhledem k tomu, že nemám auto...

Naposledy jsem se pro pomoc vydala minulý měsíc. Půlroční koťata začala kýchat a kašlat, a tak coby dlouholetý zkušený chovatel jsem – vzhledem k vzdálenosti místa „mojí“ ošetřovny – telefonicky požádala, zda bych bez prohlídky (a rozdrásaných nervů z kvílejících zvířat během cesty v dopravních prostředcích) nemohla „ze známosti“ dostat léky, které se již v mnoha předchozích případech osvědčily. „Nelze, paní doktorka musí kočky vidět, a to všechny (5)!“ zněla kategorická odpověď.

Rezignovala jsem, nacpala koťata do přenosky a přivolala taxík… Vyšetření usmrkaných kočiček spočívalo v poslechu stetoskopem a změření teploty. „Mají rýmu,“ konstatovala veterinářka do očí bijící fakt, který jsem jí už po telefonu avizovala.

Napsala mi přesně ten lék, o který jsem ji před tím žádala, a pak vystavila účet. Za vyšetření každého kotěte si naúčtovala bezmála 260 korun. K tomu léky a jakousi injekci, kterou jim píchla ještě v ordinaci. Summa summarum kolem pětistovky za každou kočku. Budiž. Co bych neudělala pro svá zlatíčka.

doc

Poté jsem stejnou ordinaci navštívila s malým usopleným nalezencem, kterého jsem se pokoušela tři dny kurýrovat. Vyléčila jsem mu zhnisané oči, odblešila, odčervila, ale marně. Nic nezabíralo a kotě jevilo všechny známky smrtelné infekční „FIVky“, kterou často trpí toulavé kočky a i mně ji několikrát zavlekly domů, kde ve smečce zdecimovala všechny slabší jedince.  

Na veterině kotěti paní doktorka napíchala spoustu léků, aby pak vzápětí prohlásila, že je nutné zvíře utratit. Sečteno a podtrženo, devět stovek. O pět dnů později – už jen za sedm – utratila další kotě, které se stačilo nakazit…

Teď se – vzhledem k tomu, že se jedná o jedinou veterinární ordinaci široko (spíš) daleko – se tam opět chystám, tentokrát na kastraci kocoura Kryšpína (buď za 1200 Kč, nebo s lepším anestetikem za 2200 Kč). Co naděláš!

Každý z nás se může dostat do situace, kdy bude muset svěřit život svého miláčka do rukou lékaře. Dobrý veterinář někdy dokáže zázraky. Na druhé straně špatný lékař může zvíře zbít i při zcela banálním úkonu. Jenže, jak máme poznat, který bude pro našeho čtyřnohého přítele „ten pravý“?

„Otázka je to nelehká,“ říká jeden z nich, veterinář MVDr. Martin Pulec. „Ve velkých městech  je ordinací nepočítaně a konkurence je veliká, obyvatelé menších obcí naopak často nemají na výběr vůbec – pokud nechtějí dojíždět.“

Šetřit se nevyplatí

V obou případech lze doporučit následující postupy:

 • Běžné úkony, jako jsou odčervení, očkování nebo formality kolem výstav či cestování, bez obav vyřídíte v nejbližší ordinaci. Zvíře i vy jistě oceníte, že se nemusíte kvůli jediné tabletě či razítku trmácet na druhý konec světa.
 • V závažnějších případech se ale vyplatí nehledět ani na vzdálenost, ani na peníze. I když samozřejmě ne vždy platí, že nejdražší doktor = ten nejlepší.

Pokud jste si zrovna pořídili zvířátko, udělejte nejprve průzkum mezi známými, co už domácího mazlíka mají. S jakým veterinářem mají dobrou zkušenost, a kde naopak narazili. Máte-li zvíře od chovatele, sám vám poradí lékaře, s nímž má dobré zkušenosti. Venčení v parku může rovněž posloužit k získávání cenných doporučení.  

A pak už vám nezbývá,než dát na svoji intuici. Pozorujte doktora, jak se k pacientovi chová a jak citlivě ho vyšetřuje. Láskyplný vztah ke zvířatům je totiž základním předpokladem.

Jaké máte s veterináři zkušenosti vy? Zneužívají toho, že zvířata milujeme a jsme pro ně ochotni leccos obětovat?

   
10.11.2009 - Zvířátka - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [15] Rikina [*]

  Pardon, ale 1200,- za kastraci kocoura je nehorázná cena. Leda by šlo o luxusní kliniku s pooperační péčí. Sml57 A jezdit k veterináři taxíkem? To už se snad vyplatí si ho pozvat domů, zvlášť k houfu koťat. Sml80 U nás v severočeském krajském městě je asi větší konkurence, či co, za posledních 25 let mám špatnou zkušenost s místním veterinářem jen jednu. Což navíc nebyla tak úplně jeho vina. Ovšem s všeobecnou neochotou utratit velmi nemocné zvíře to je fakt. Netroufám si tvrdit, nakolik je to snaha "vytahat z kapes peníze" a nakolik třeba zvědavost odborníka, jestli by to přece jenom nějak nešlo, nebo že to prostě považují za profesní selhání ( a ještě aby pak sháněli kafilerku). Nicméně chovatel by jistě měl něco základního vědět o možných nemocech a úrazech své zvěře, a nenechat si namluvit cokoliv.

  superkarma: 0 14.11.2009, 08:02:14
 2. avatar
  [14] átéčko [*]

  LadyZa — #13 Máš pravdu, s takovým jsem se také setkala.Sml22

  superkarma: 0 13.11.2009, 10:40:19
 3. avatar
  [13] LadyZa [*]

  Pocházím z hospodářství, byly jsme vychovávány ve vztahu ke zvířatům – neubližovat a taky nenechat trpět. Takže kromě velkých zvířat (kráva, kůň, prase, pes, ovce apod.) se neduživost projevující zvíře zabilo, a buď bylo konzumovatelné a snědlo se, nebo zahrabalo.

  Když jsem se nastěhovala do Prahy, pořídila jsem si alespoň psa. Byly jsme spolu 17 let – na jezevčíka dost pěkný věk. Když zestárla a byla velmi neduživá, bylo mi jasné, že další prodlužování jejího života je život v utrpení, to člověk pozná už i na očích psa. Když nevidí, špatně slyší a neslouží mu nohy, je nejvyšší čas konce. Volala jsem do ordinace našemu zvěrolékaři – znali jsme se dobře, kolik si mám vzít peněz na injekci, že chci její trápení ukončit. To jsem se podivila, když započal vyšetření, kanylu ji nechal v tlapce, pro příští den a chtěl po mě dvanáctset. Jak jsem kliďas, tak jsem se navztekala, odmítla zaplatit za něco co jsem nechtěla, vynadala jsem mu, že přece vidí moc dobře jak na tom ten pes je a kolik je mu a nejlíp poznám kdy je konec a on jako doktor to musí vidět taky. Nakonec ji uspali a snížili cenu na tisícovku. Byli by ji léčili nevím na co, když nemohla chodit a tak prohlubovali agonii a luftovali moji peněženku. Na tomhle se nejvíc vydělává, konec je v dohlednu, ale proč to nezkusit.Sml15

  1. na komentář reaguje átéčko — #14
  superkarma: 0 11.11.2009, 10:46:55
 4. avatar
  [12] átéčko [*]

  Netřesk — #9 Já mám také dobrého veterináře pro naše štěně. Za prohlídku si nic neúčtuje.

  Ale potkala jsem většinu takových, co byli podstatně horší.

  superkarma: 0 10.11.2009, 13:23:39
 5. avatar
  [11] Sapita [*]

  Netřesk — #9 jéé, ty znáš Náměšť a Třesov? Odkud jsiSml58?

  superkarma: 0 10.11.2009, 13:06:48
 6. avatar
  [10] Gwendylon [*]

  Mám kliku - doma u rodičů máme veterinu "za rohem" a štěňata jezdí očkovat k nám, většinou cestou z ordinace, a teď doma je veterina o barák dál Sml16

  superkarma: 0 10.11.2009, 11:52:48
 7. [9] Netřesk [*]

  Máme super veterináře v Třesově ( je to vesnička nedaleko Náměště nad Oslavou). Mám s ním jen dobré zkušenosti a ceny jsou více než lidové. Když se nám otrávila naše 10 měsíční fenka Výmarského ohaře v lese ochotně nám pomohl a i když to vypadalo hodně beznadějně zahájil léčbu.Dvě hodiny dával kapačky,injekce,vitamíny.Jezdili sme za ním na injekce ještě další týden.Za celou léčbu si vzal 500 kč.

  1. na komentář reaguje Sapita — #11
  2. na komentář reaguje átéčko — #12
  superkarma: 0 10.11.2009, 10:22:55
 8. [8] Bébina [*]

  ToraToraTora — #5 Ale oni by nemeli lecit do posledni chvile, oni by meli byt vzdelani a vcas uvazit, ze dalsi lecba je uz jen prodluzovani utrpeni. Lidsky doktor nema na vybranou, euthanasie u lidi u nas neni uzakonena, takze musi lecit a zmirnovat priznaky az do posledni chvile. Mela jsem kocku s karcinomem mlecne zlazy po dvou operacich v poslednim stadiu, metastazy na plicich, tyden nejedla a kvuli metastazam se v podstate dusila. Misto euthanasie mi byla nabidnuta punkce vypotku na plicich. Opravdu to byla snaha zvire zachranit, nebo jen vytahnou jeste nejake ty penize z majitele?

  superkarma: 0 10.11.2009, 09:57:55
 9. avatar
  [7] enka1 [*]

  Kamarádka má, vlastně měla, veterináře, který udělal bolestivý zákrok její kočce dřív než zabrala nelevná uspávačka. Kočka teď boří byt, když se jí má čistit ucho. Paní,která se ujímá opuštěných koček, dělala veterinářka zdarma kastrace. To se některým nelíbilo a pomluvami jí málem zničili praxi. Pak si vybírejte.

  Tohle sem patří jen okrajově, páč je to pro lidi: existuje www.znamylekar.cz, kde si podle místa a specializace můžete najít(případně zařadit) lékaře a pacienti se k němu vyjadřují. Snad to není reklama a možná by se dalo vygůglit něco takového i o veterinářích.

  superkarma: 0 10.11.2009, 09:57:37
 10. avatar
  [6] Jupíí [*]

  Bébina — #4 veterinář žehrá? Nehtělas napsat třeba hřeší?

  superkarma: 0 10.11.2009, 09:54:24
 11. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  Jak tak koukám, tedy čtu...měla být kniha Obchodník se smrtí o veterinářiSml52 I kušte, veterinář je lékař jako každý jiný. To nevylučuje jeho lidské stránky. Znám doktora, co měl utratit křečka, protože jeho léčba by stála přes tisícovku a dětičky si radši koupí nového. vyléčil ho na svoje náklady a pak ho daroval. A spíš, než že tahají z lidí peníze i u nevyléčitelných diagnóz budu věřit tomu, že až do poslední chvíle dělají maximum, protože stejně jako my, považují zvíře za člena rodiny. Mimochodem, když se snaží lékař mírnit příznaky u nevyléčitelně nemocného člověka, řeknete mu také, že jen tahá peníze z pojišťovny?

  1. na komentář reaguje Bébina — #8
  superkarma: 0 10.11.2009, 09:42:36
 12. [4] Bébina [*]

  Veterinar je normalni obchodnik, obchoduje se zdravim zvirat a zehra na to, ze majitel zvire miluje a je to laik, ktery nepozna, jestli je lecba dobra nebo ne. Taky se mi stalo, ze zkousi lecbu u smrtelne nemocneho zvirete, asi aby behem poslednich par dni vytahli majiteli par tisicovek z kapsy. A bohuzel jsou i veti, kteri od nemocneho a nevylecitelneho zvirete davaji ruce pryc a nechteji ho utratit. Ale asi je dobre, ze jsou takovi, beznemu majiteli pak nezbyde nic jineho, nez se vzdelavat misto toho, aby slepe duveroval. Nastesti mame internet a prekladac, takze lze nastudovat i zahranicni odborne clanky z veterinarnich univerzit. Pokud clovek da najevo, ze neni zas az tak blby a problematice trochu rozumi, da se s nimi mluvit.

  1. na komentář reaguje Jupíí — #6
  superkarma: 0 10.11.2009, 09:36:09
 13. avatar
  [3] femme [*]

  super veterina (Panda) je v Praze kousek od Jiřáku Sml67Sml22 

  superkarma: 0 10.11.2009, 09:30:47
 14. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  Jsem názoru, že veterináři hodně zneužívají naší lásky k našim miláčkům. Jsou čím dál více dražší, měl by jim někdo malinko skřípnout ceny Sml67

  Ale zase jak kde a jak kdo, ne všichni jsou takový Sml23, dá se chodit k těm, co jsou cenově dole Sml67

  superkarma: 0 10.11.2009, 09:08:19
 15. avatar
  [1] DanaD [*]

  Chovam kocky a muzu rict ze  se svym veterinarem jsem opravdu spokojena.. pani doktorka mi treba jesdi kotata ockovat  kotata domu.. coz je bezva, nemusim je tahat do ordinace a ze si nauctuje cestu ... no stejne bych projela benzin a jeste stresovala kotata cestou a cekanim v  cekarne.. je pravda ze bydlim v Brne a tam je opravdu z ceho vybirat...

  superkarma: 0 10.11.2009, 07:12:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme