Vztahy

Hlavní svatební chod - psí guláš!

Dobrý den a pěkný víkend všem ženám Boženám in)

přidám také svou trošku do mlýna, zážitky ze svatby na Slovensku, v Německu a v Řecku.
Na Slovensku se vdávala moje spolužačka a pocházela z vesnice, kde se traduje poněkud exotický hlavní chod při obědě. Obřad měli nejprve v kostele, kde měli narváno, celá ves a obě rodiny plus naše celá třída a kamarádi ženicha a mimo jiné kostelní smíšený sbor. Mezi dlouhou řečí faráře jsme koukali, kde co lítá, a nahoře nad námi, kde čekali sboristé na pokyn ke zpěvu, byla v popředí pěkně tlustá tetka v šátku, která před zpěvem vytáhla z hubertusu svačinu velkou jako hovado - teda ale fakt pořádný hornický kedr, klasik by řekl, že by ten obrovský krajíc zabrzdil aj rychlík z Prešova na fleku :o)

Já tu tetku zmerčila, jak otvírá dokořán tu klapačku, že si dá tzv. desiatu, a začala jsem se tiše chechtat, tekly mi slzy, neboť se obvykle tlemím hlasitě, a tam to nešlo, ostatní si baby všimli také a bylo po vážnosti situace. Plno lidí zvedlo hlavu a tetka niiiic, papala a papala a najednou byl pokyn ke zpěvu a ona se lekla, zaskočilo jí, začala kašlat, dusila se, mávala rukama a v zápalu boje o život flákla rozmachem ten nedojezený chleba dolu - opravdu fajn obřad :o)
Na té svatbě byl jako hlavní chod podáván opravdický psí guláš, jídla jsem se zdržela, psy nejím (když o tom vím - pochopitelně), dala jsem si pak raději až kremrole a svatební koláčky a chlebíčky a mňam mňam mňam.

Německá svatba byla honosná, všichni veselí a červení v obličeji, samý onkel Hans a tante Hilde, sem tam nějaké ty kožené kalhoty s padacím mostem, ale překvapila mne tam tradice při hostině, kterou jsem nikdy neviděla. Jakmile se zvedl ženich k odchodu na WC nebo na panáka s kamarády, hosty atd - jakmile se chtěl jednoduše vzdálit od nevěsty, spustili všichni hosté šrumec - cinkali o skleničky, příborem mlátili do talířků jak zběsilí, zvonili klíčema a děti měly zvonečky na rukou na stužce a ženich okamžitě musel zpátky k nevěstě a musel ji políbit. Většinou než odešel na WC, tak mu to udělali několikrát a měli z toho obrovskou legraci, jak musí poslouchat a nesmí od manželky.

Nejkrásnější emocionální zážitek ze svatby jsem zažila v Řecku. Pan majitel pensionu a velké restaurace vdával dceru a pozvali nás na hostinu a na tanec.

Hostina byla nádherná, hromady ovoce překrásně nazdobené, vyřezávané melouny, mořské potvory, spousta pití, kroje, opravdu krása a u svatební tabule, kde začínal jakoby taneční parket, stály dva veliké stoly, jeden stůl přikrytý bílou plachtou a druhý byl natřískaný nádobím, porcelánem, sklenicemi, všechno pěkné, nové, samé zlacení, to byla ukázka části nevěstiny výbavy - věna. Kolem toho stály vysoké vázy a v nich růže, spousta růží, v tom teple velmi silně voněly.

Hostinu měli v podvečer, kvůli horku, a jedlo se, pilo, hrála živá hudba a první tanec s nevěstou neměl ženich, nýbrž její tatínek. Zvedl se od stolu, zacinkal na sklenku, měl proslov k novomanželům, k hostům, všem popřál krásnou, dlouhou, veselou noc a mnoho štěstí a lásky a dal pokyn hudebníkům. Ti spustili Zorbu, to když slyším, tak mám husí kůži z nádhery té skladby, tatínek nevěsty dotančil pomaličku s rukama nad hlavou k tomu stolu s tou výbavou, hudba začala gradovat, zhasla světla a na parket jeden mladík nalil kolem dokola nějakou tekutinu do velkého kruhu, zapálil to, takže byl ohněm (asi 30 cm vysoké plameny) osvícený ten tančící otec a taneční parket, do toho otec přiskočil ke stolu s výbavou a všechno strhl na zem!
Veškerý porcelán a sklo se rozbilo, on tančil v těch střepech, plakal a zavolal si dceru, ta začala tančit s ním, hosté tleskali a vlnili se do rytmu, já koukala jak na pohádku, ta úžasná vášeň a hrdost a smutek otce, který dává svou dceru muži - střepy, oheň kolem nich. To byl tak silný zážitek, že na něj nikdy nezapomenu! Když dozněla píseň, tatínek vedl dceru ke stolu, který byl přikrytý, sundal plachtu, a tam měla kompletně všechno dvojmo, co stálo původně na prvním stole. Prý tak dokázal rodině ženicha, že má dcera velmi bohaté věno, když může mít dvě a jedno rozbít :o)



S pozdravem
   
14.05.2005 - Láska a vztahy - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [14] *daisy* [*]

  Avilka: cekala jsem, ze budes spis znat tu tetku se svacinou...

  Baronka: mas fakt vypravecsky talent...fakt se to cte mooooc dobre (hm...docela by se mi hodilo nejaky avizo, ze tu nekde je clanek od tebe protoze jinak clanky fakt nectu, vyjimecne, takze mi asi vetsinou utece )

  superkarma: 0 02.01.2006, 21:44:59
 2. avatar
  [13] Avilka [*]

  Baronka z Kratihájů: Nebola si náhodou na tej svadbe vo ValaskeJ?
  Tá je známa psími špecialitami. Raz v sezóne psích klobás sa tam dosýta nadlábol autobus švábov ( šváb=nemec). Potom vyšlo na javo, že v klobáskach bol svalovec a tak museli hygienici pozháňať niele všetkých dedinčanov, čo to jedli, ale aj kontaktovať nemčúrov, nech sa dajú liečiť.

  superkarma: 0 14.05.2005, 22:44:50
 3. avatar
  [10] Eva_CZ [*]

  Baronka z Kratihájů: tys byla v Thajsku a ja o tom nic nevim? Sedni a pis!

  superkarma: 0 14.05.2005, 16:24:37
 4. avatar
  [8] Eva_CZ [*]

  Sandy: to mas fuk, krecci jsou zase sama slacha, potkani sama kost... Zlaty chobotnice.

  superkarma: 0 14.05.2005, 16:13:06
 5. avatar
  [7] Eva_CZ [*]

  Baronka z Kratihájů: uzasny...
  Vzdyt ji to rikam furt, at pise, takovy e-maily, co mi od ni chodi - to je uzasne psanej roman....

  Ja bych teda rekla, ze daleko prekonava i Meryl, ac mam Mercu silene moc rada.

  superkarma: 0 14.05.2005, 16:11:57
 6. avatar
  [5] Tanzi [*]

  Baronka z Kratihájů: také se mi líbí jak píšeš a ráda to čtu.
  tu řeckou svatbu jsem si živě představovala a Zorbu slyším v uších ještě te´d...

  superkarma: 0 14.05.2005, 13:48:54
 7. avatar
  [1] ad.astra [*]

  Teda nádhera, jako bych v tom Řecku byla, to by mě teda fakt taky bralo nádherně popsaný

  superkarma: 0 14.05.2005, 02:08:25

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme