Zdraví

Hlavně mě nelíbej!

Také to znáte? Přijedete na návštěvu k příbuzným, a než se prolíbáte rodinným „přijímačem“, pocítíte nepříjemné napětí na puse. Nebo si dáte v hospodě pivo ze sklenice, lehce opláchnuté v značně frekventovaném dřezu. A je to tu! Druhý den ráno už jen znechuceně zíráte na svůj nelichotivě „ocejchovaný“ obraz v zrcadle. Opar.

Opar na rtech je citelnou vadou na kráse. Třebaže je běžně označovaný jako „zimní" problém, nejčastěji nás obtěžuje v letních měsících. Ale ať už je zima či léto – každopádně se ho chceme co nejdříve zbavit. Většinou nevíme, co ho vyvolává, jak ho léčit nebo zda je mu možné zabránit.

Opary (herpes labialis) tvoří drobné puchýřky naplněné tekutinou. Objevují se obvykle na rtu, ale mohou být v podobě vřídků na sliznici dásní, měkkého i tvrdého patra a tváří. Virus se může dotykem dostat i do očí, nosu a genitálu. Puchýřky později praskají a zasychají ve stroupky, do deseti dnů vesměs mizí.

Jak a proč vzniká
Vznik oparu vyvolává virus, proto opar označujeme za virové onemocnění. Vir se v okamžiku nákazy usadí v našich nervových buňkách a čeká na nejvhodnější okamžik k útoku. Po „probuzení“ pronikne do sliznice a začne se množit. Vyvolá tak zánětlivý proces a vznik puchýřků.

U dospělých je obvykle první „nárazová vlna“ oparu nejrazantnější, další přicházejí pozvolna. Jeho projevy mizí po osmi až deseti dnech, aniž by po oparu zůstaly patrné jizvy. V organismu však už zůstávají viry usazeny natrvalo a mohou vyvolávat další a další onemocnění. Jakmile totiž jednou virus působící opar vnikne do organismu, mohou se bolestivé puchýřky na rtu objevit kdykoli, když je oslaben imunitní systém. Aktivitu viru potlačují antioxidanty – látky posilující imunitu – a aminokyselina lyzin (prostředky pomáhající také hojení kůže).

Příznaky
• první vzplanutí: citlivé puchýřky na rtech nebo v okolí úst, někdy s příznaky chřipky nebo zduření krčních uzlin
• recidivy: svědivé nebo palčivé pocity na rtech následované další den jedním nebo několika puchýřky naplněnými tekutinou

Příčiny
Opar vyvolává většinou virus herpes simplex typu I (HSV-l). Je odlišný od viru, který vyvolává herpes pohlavního ústrojí (virus herpes simplex typ 2) přenášený obvykle pohlavním stykem. Spící virus vyvolávající opary je uložen v nervových buňkách, a opary se proto mohou opakovat v intervalech několika týdnů i let. Opary se objevují, když je imunitní systém oslaben horečkou nebo virovou infekcí, například při nachlazení. Výsev oparů může vyvolat i únava, menstruace nebo stres, někdy jen pobytem na slunci, větru nebo stykem s mořskou vodou.

Pomocníci
Nedostatek kterékoli důležité látky může porušit výkonnost imunitního systému a každý, kdo trpí recidivami oparů, by měl užívat vysoce účinné multivitaminové a minerální doplňky. Přípravky je nutné užívat při prvních příznacích (obvykle svědění), účinkovat by měly do dvou až tří dnů.

Aminokyselina lyzin potlačuje růst HSV-l, je-li užívána vnitřně nebo použita ve formě krému. Lze ji užívat dlouhodobě a může pomáhat i v prevenci oparů. Meduňkový krém připravený z účinné léčivky meduňky lékařské (Melissa officinalis) je nutné použít při prvních pocitech svědění nebo pálení. Vitamin C a flavonoidy jsou velmi účinné antioxidanty. Podporují imunitní buňky v boji proti infekci. Třezalka obvykle zvyšuje imunitní odpověď a má silné protivirové účinky. Podle klinických studií pomáhá hojivému procesu také zinek,  pravděpodobně tím, že také zvyšuje imunitu. Vzplanutí nemoci – opar lze rovněž léčit bylinami zvyšujícími imunitu – echinaceou (třapatkou) a vodilkou, které jsou přirozenými antivirovými a antibiotickými látkami.

Příznivě může působit střídání jednotlivých léčivek. Zkuste 200 mg echinacey denně po dobu jednoho týdne; následující týden 200 mg kozince a třetí týden imunitu zvyšující směs hub reiši 1500 mg denně, šiitake 1200 mg denně a maitake 600 mg denně. Místní použití vitaminu E v oleji nebo masti může někdy také pomoci, jiné užitečné přípravky jsou krémy obsahující lékořicový výtažek a olejový výtažek třezalky (tzv. třezalkový olej). Opar se potírá dvakrát denně po dobu trvání příznaků.

Lyzin
dávkování: 1000 mg třikrát denně při prvních příznacích
pozor: nepoužívat v těhotenství ani při kojení
doporučení: užívejte nalačno; pro děti je nevhodný

Meduňkový krém
dávkování: dvakrát až čtyřikrát denně naneste krém na opary
doporučení: přípravky mohou být označeny latinským názvem melissa

Vitamin C – flavonoidy
dávkování: 500 mg vitaminu C a 200 mg flavonoidů dvakrát denně
doporučení: užívejte při prvních příznacích; při průjmu snižte dávky
třezalka
dávkování: 300 mg výtažku třikrát denně
doporučení: standardizovaný na obsah 0,3 procenta hypericinu

Echinacea – vodilka
dávkování: 200 mg echinacey a 125 mg vodilky čtyřikrát denně
doporučení: prodává se jednotlivě i jako společný doplněk

Zinek
dávkování: 15 mg denně
připomínka: užíváte-li doplňky zinku déle než měsíc, užívejte ty, které obsahují 2 mg mědi

Trpíte na opary? Jaký prostředek vám zaručeně pomáhá?

   
09.01.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [66] marketas [*]

  ret me zacne svedit a palit vetsinou v nejnevhodnejsi cas a na miste, kde s sebou zadne podpurne prostredky typu zovirax nemam. a druhy den uz je pozde. na uz mirne rozvinuty puchyrek mi skvele zabira SOLUTION ALUMINI ACETICOTARTARICI. Roztok maji nebo namichaji v kazde lekarne, deci asi za 50Kc. Mnozstvi na rok, proto ho rozdavam podobne poskozenym, po urcite dobe ztraci silu. Na minimalni dobu trvanlivosti asi 1 mesic se neohlizim.
  Roztok na gaze prilozim na opar a cim dele tim lepe. Je kysely, nic moc, ale ucinek citim okamzite. Opar se zacne zatahovat a hojeni trva 2-3 dny bez obvyklych nekonecnych strupu. VYZKOUSEJTE

  superkarma: 0 12.01.2008, 15:23:25

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [65] GABRUŠ [*]

  Piskotek007: Čau piškotku, potřebuji vědět, jaká mastička to je, kterou Ti to namíchají přímo v lékarně?? A je to na předpis nebo to jen tak koupím?? Vyzkoušeli jsme s partnerem snad úplně všeciško, a nic. Jednu dobu vyráběli Duvira mast, ta byla skvělá, ale přestali ji vyrábět-klasika, co zabírá a je to dobrej výrobek,hned to zruší!! Taky zabírá docela Vactavir, ten je taky dobrej..ale ta mastička, co jsi psala, mě fakt zajímá. Jen aby mi to namíchali v každé lékárně, ale nikde mi to neřekli, že to jde (klidně i přes toho doktora). Máme to často s partnerem ty opary, on chudák dokonce klidně na celém horním rtu, na nose a i v nose, fakt tím moc trpí. Jo a zkusili jsme ty nový náplasti, myslím že jsou dobré v infekčním stadiu, že to tak nemokvá a nemůžete to roznést na jiné místo, ale je to s¨dost drahé!! A nemáte někdo zkušenost s tabletama na tyhle viry?? je to sice na lék. předpis, ale jak to zabírá?? Fakt díky za každou radu, u nás už každá rada drahá!! Díky za odpověďi

  superkarma: 0 11.01.2008, 19:45:24
 2. [64] luckastercou [*]

  Zajimavý článek, opar jsem sice nikdy neměla, ale zrovna před dvěma dny s tím přišla dcera, vůbec netuším kde k tomu přišla a překvapilo mě, že to trápí i malé děti..

  superkarma: 0 10.01.2008, 18:27:30
 3. avatar
  [63] kata1312 [*]

  Opar mívám dost často.je dobré brát vysoké dávky B-komplexu.Taky pomáhá odvar z tymiánu.Ted mi dokonce někdo říkal,že taky pomáhá kašička z prášku do pečiva,ale to jsem ještě nezkoušela

  superkarma: 0 10.01.2008, 13:11:50
 4. avatar
  [62] V.Nováková [*]

  občas moje vnučka....natře jej bílou zubní pastou...

  superkarma: 0 10.01.2008, 12:05:12
 5. avatar
  [61] LBU [*]

  drizzle: Zrovna včera mi říkala jedna paní, že se jí první opar vyhodil v 35 letech po očkování proti žloutence

  superkarma: 0 10.01.2008, 07:57:03
 6. avatar
  [60] irus [*]

  Na opary naštěstí vůbec netrpím, ale reaguji hlavně proto, že v článku není zmíněn aciclovir(pokud jsem to nepřehlédla) v současnosti patrně nejúčinnější antivirotikum proti skupině herpetických virů, existuje v různých formách a názvech(Herpesin, Zovirax,..), pro léčbu "obyčejných" oparů způsobených virem HSV1 se používá ve formě masti nebo gelu

  superkarma: 0 09.01.2008, 22:50:52
 7. avatar
  [59] Cárka [*]

  CO to je ten opar? to jsem v životě neměla a že už něco pamatuju

  superkarma: 0 09.01.2008, 21:55:48
 8. avatar
  [58] MEK [*]

  na opary zatím netrpím

  superkarma: 0 09.01.2008, 21:55:43
 9. avatar
  [57] Amálie [*]

  LeninH: Nemůžeš, neb moje MUDra má vždycky pravdu A fakt se mi to osvědčilo, ani v lékárně mě od tohoto postupu nezrazovali, do tuby se prý nic nedostane.

  superkarma: 0 09.01.2008, 21:32:53
 10. [55] karlah [*]

  alušenko, po všech pokusech s různými mastičkami, olejíčky a vodičkami jsem skončil u bioptronické lampy a od té doby nemám vůbec žádný problém, protože opar okamžitě zaschne a nerozvine se.

  superkarma: 0 09.01.2008, 18:11:46
 11. avatar
  [54] alušenka [*]

  karlah: pokud jsi už jednou opar měl, máš ten vir v sobě a vyrazí kdykolik budeš oslaben a to i třeba ve stresu. ale co pomáhá, aby se opary, alespoň o několk % zmírnily je to, nechat si u doktora odebrat krev a píchnout si ji do zadku, vyzkoušená, ale hodně bolestivá léčba, bohužel

  superkarma: 0 09.01.2008, 17:47:09
 12. [53] terenniberuska [*]

  opar na štěstí neznám,na sobě jsem jej ještě nezažila ok

  superkarma: 0 09.01.2008, 17:09:14
 13. [52] karlah [*]

  Jestli jsem článek dobře pochopil,tak se týká jak čelit tomuto nepříjemnému onemocnění. To, že jste opar nikdy nedostaly to buďte rády, ale nikoho to až tak moc nezajímá, jen to ředí "kvalitu" diskuze. Přivítal bych raději návod jak tomuto nepříjamnému a bolestivému onemocnění čelit. Vám, které diskutujete k věci se tímto omlouvám, pokud toto čtete.

  superkarma: 0 09.01.2008, 16:37:56
 14. avatar
  [51] fructia [*]

  Na opary netrpím, neměla jsem ještě ani jeden

  superkarma: 0 09.01.2008, 15:33:28
 15. [50] drizzle [*]

  Na gymplu jsme se učili, že pokud dítě nechytne herpes simplex do 6 (nebo 12 měsíců, nevím už přesně) od narození, tak pak už je vůči němu imunní! Takže ten, komu vira nepředali rodiče nebo líbací příbuzní, tak s oparama v ústní dutině a na rtech problémy nemá... já nemám, kámošce pomáhá TeaTrea oil z lékárny

  superkarma: 0 09.01.2008, 15:23:23
 16. [49] peskovka [*]

  na opary naštěstí netrpím ale švagrová teď zrovna má tento problém a zkouší co může někdy je to lepší ale rychle se jí vrací...

  superkarma: 0 09.01.2008, 14:47:55
 17. avatar
  [48] Amálie [*]

  tyrkys: hajsavý = choulostivý, citlivý a náchylný...asi tak nějak

  superkarma: 0 09.01.2008, 13:46:36
 18. avatar
  [47] janatka [*]

  Já na opary trpím často.

  superkarma: 0 09.01.2008, 13:18:16
 19. avatar
  [46] tyrkys [*]

  Amálie: co je hajsavá?

  superkarma: 0 09.01.2008, 13:13:21
 20. avatar
  [45] veriis7 [*]

  mám štěstí opary nemám a doufám že nikdy mít nebudu

  superkarma: 0 09.01.2008, 13:07:39
 21. avatar
  [44] Amálie [*]

  Jednou jsem si postěžovala na opary MUDře a vynadala mi, že krém na opary (Zovirax, Herpesin, Vectavir..) nanáším prstem nebo něčím. Prý se to nesmí, neb antivirotika jsou hajsavá. A fakt je, že od doby, co poťukam opar přímo tubou, to mnohem víc funguje.

  superkarma: 0 09.01.2008, 12:52:28
 22. [43] Leidy [*]

  LeninH : Plně s tebou souhlasím trpím hodně často na opary a fakt nejlepší je TEA TREE OIL . Jak mile zjistím že se dělá hned namažu vatovou tyčinkou a fakt se neudělá. I dětem to pomáhá.Navíc není jen na opary ale třeba záděry i hnisavé_sice trošku štípe néé moc a dá se to vydržet a fakt to zabere.I různé odřeniny, říznutí a tak podobně.A i když už opar máte tak také namazat a pak to tak nebolí.Ale doporučuji mazat alespoň 5 krát denně. Je fakt dobrý.Koupíte ho v každé lékárně nabo já si ho kupuji v obchodě se zdravou výživou.

  superkarma: 0 09.01.2008, 12:48:14
 23. avatar
  [42] kačinka [*]

  V životě jsem neměla

  superkarma: 0 09.01.2008, 12:27:11
 24. [39] aeva [*]

  Na opary výborně zabírá Audiron- pár kapek nanést na opar - již rozvinutý opar mi přes noc po pár kapkách Audironu zmizel - je to lepší než Zovirax. Doporučuji!!!

  superkarma: 0 09.01.2008, 11:49:10
 25. [37] karlah [*]

  Opary jsem trpěl už od dětství, žádná mast nepomáhala trvale a několikrát po sobě, ani když jsem ji aplikoval, když to začalo svědit. Nyní už rok používáv bioptronickou lampu s polarizovaným světlem a stačí osvítit 1 x 10 minut a opar se zatím nikdy nevyvinul. Doporučuji zkusit!

  superkarma: 0 09.01.2008, 11:42:02
 26. avatar
  [36] evita_ij [*]

  Tak na opary jsem já profík BOHUŽEL.
  Ale co nadělám.Mám to zděděné,oba mí rodiče ho občas mají,i mí dva sourozenci....Takže nedá se tomu ubránit.Ale mám několik tipů:
  1.když už se objeví, hlavně na něj nesahat! Je strašně infekční a můžete si ho zavést úplně všude...po obličeji teda hlavně... Takže mazat pouze vatovou tyčinkou.
  2.výborný na hojení je HERPESIN
  3.absolutně nejlepší je ale pro mě (může to být pro každého jinak) CALCIUM PANTOTHENICUM
  http://eshop.lekarnice.info/shop.php?action=show_product_detail&product_id=835
  4.jako prevenci a všem,kteří se jich nemůžou zbavit: homeopatika ENGYSTOL - bere se jeden patáček denně po dobu aspoň 1 měsíce, případně déle.
  ZDAR a OPARUM ZMAR!

  superkarma: 0 09.01.2008, 11:08:37
 27. [35] Lindaa [*]

  A zrádýlko je napul zaschlý opar prokousnout .
  Na strední jsem mela spoluzacku které stacilo se leknout a za pár hodin mela nateklý opar.

  superkarma: 0 09.01.2008, 11:02:15
 28. avatar
  [34] Meander [*]

  Nikdy jsem opar neměla, ani když mě na svatbě políbil při gratulaci dal pusu můj nehodný bratr s oparem.

  superkarma: 0 09.01.2008, 10:44:05
 29. avatar
  [33] Solei [*]

  Krykry007: zajdi si s tím na imunologii, tohle není normální. Dlouhodobé užívání něčeho jako je Zovirax v tabletách nemůže prospívat. Můžeš mít chronický herpes nebo sníženou imunitu, ale rozhodně je potřeba s tím něco dělat.

  superkarma: 0 09.01.2008, 10:30:33
 30. avatar
  [32] delfi.na [*]

  Tak mě se naštěstí opary vyhýbají. Měla jsem ho možná 2x za život a to zabrala zubní pasta.

  superkarma: 0 09.01.2008, 10:23:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme