Nebo je pro vás límec něčím víc? K dnešnímu stylovému tématu mě inspirovaly fotky. Dnešní móda je opravdu štědrá, co se tvarosloví límců týká. Límec dává oblečení styl, podle límce poznáte historickou dobu. Límec si zaslouží naši pozornost zvláště v chladných dnech, kdy nás pěkně hřeje.

Díky límci se často obejdeme i bez šály, a když je pěkně široký, můžeme se do něj zachumlat a nemusíme si narazit čepici. Některé límce jsou tak důmyslné, že zároveň plní funkci kapuce. Límce dávají kabátu charakter. A nejen jemu, límečky různých tvarů najdeme u halenek, sak i šatů. 

Byly doby, kdy byl límec módním diktátem. Nemluvě o hluboké historii, kdy se stal jedním z nejdůležitějších prvků stylu a rozděloval své nositele na bohaté, střední vrstvu a „plebs“. Třeba v renesanci byste podle límce snadno identifikovali postavení.

Ale nemusíme chodit tak daleko. Límce podléhaly módě v nedávné době i dnes. Třeba v šedesátých letech se nosily roztomilé límečky kulaté, které charakterizovaly nevinný dívčí vzhled. Futurismus té doby si libovat v jednoduchých stojáčcích. V sedmdesátých letech se límce prodloužily až do absurdnosti a klopy naopak rozšířily, takže zakrývaly takřka celou přednici. V osmdesátých letech límce takřka zmizely a pozornost se soustředila na obří ramena. Teprve v devadesátých letech se diktát mody trochu uvolnil a bylo dovoleno vše. Tento trend trvá a tvary límců se mění podle toho, kterým retro stylem se návrháři inspirují.

Letos se nejvíc obrací k létům sedmdesátým, takže se na límce opět soustředí pozornost. Ale jak už jsem napsala, současná móda je tak rozmanitá, že si vybere určitě každý.

N a obrázcích vidíte různé variace límců od módní značky Pietro Filipi

Vybrala byste si, nebo máte jiný vkus. Napíšete nám o něm?

  • Máte své oblíbené límce, které vám lichotí? Kterým límcům se nejraději vyhýbáte, protože vám nesluší?
  • Jaký typ límce máte na svém kabátu?
  • Líbí se vám límce kožešinové?
  • Jste raději pro límce objemné, které upoutají pozornost, nebo pro nenápadné límečky, které nepodléhají příliš módě?
  • Máte ráda variabilní límce, které můžete různě zapínat, ohrnovat, nebo nechat široce rozevřené?
  • Vybíráte si oblečení podle tvaru límce?
  • Jaký druh límce vám nejvíc sluší? Šálový, límec s klopami, „bubi“-kulatý, stojáček, nebo límec ve tvaru chomoutu?

Napište mi, na vaše příspěvky, ale i fotky se těším na adrese: redakce@zena-in.cz

Deset nejrychlejších, které napíšou, získají 1000 bodů do Velké vánoční soutěže. A nejen to. V losování mohou získat tento luxusní kosmetický dáreček - krém L´Oréal a lesk na rty Lancome!

dárek

 

Reklama