Zdraví

Hlava není přilba


Zdá se, že mnozí lidé si tento fakt dostatečně neuvědomují, nebo podceňují reálné nebezpečí. „V posledních letech došlo ke zvýšení počtu úrazů mozku a lebky“ – uvedl na tiskové konferenci s názvem Hlava není přilba MUDr. Vladimír Dbalý, primář Neurochirurgického oddělení z Nemocnice na Homolce. „Moderní neurologická či neurochirurgická léčba sice nabízí o něco více možností než například před deseti lety, stále však platí, že úrazy mozku patří k nejzávažnějším poraněním vůbec,“ dodal.

Co vlastně způsobilo nárůst zranění? Aktivnější životní styl, neukázněnost na cestách, zvýšení počtu trestných činů, pády v opilosti nebo při epileptickém či kardiálním záchvatu, sebevražedné pokusy. Úrazy mozku bývají často doprovázeny i poraněními jiných orgánů.

S příchodem jara a léta se zvyšuje počet sportujících, lidé vytahují ze sklepů kolečkové brusle, kola, s vervou se vrhají do sportovních aktivit. Zapomíná se na to, že ochranné prostředky jsou mnohem více než módní doplněk a že právě přilby či chrániče nám mohou zachránit život. „Zdá se mi paradoxní“ – pokračuje primář Dbalý – „že lidé hrdě bruslí v chráničích na rukách nebo kolenou, ale hlavu vůbec nemají chráněnou. Přitom chránit si mozek a lebku je to nejdůležitejší.“

K častým úrazům patří například i otřes mozku. Jak ho můžeme identifikovat, když nejsme lékaři a s něčím podobným se setkáme? Jak můžeme pomoci? Otřes mozku bývá provázen bezvědomím (za krátké bezvědomí považují lékaři dobu do 5 minut, od 5-10 minut se už jedná o těžší poranění). V případě, že čekáme na odbornou lékařskou pomoc, musíme zajistit vitální funkce a průchodnost dýchacích cest. Člověk po otřesu mozku býva více či méně zmatený, reaguje neobvykleji, může mít i poruchy hybnosti, rozšířené zorničky a řadu dalších příznaků. Ale to už je na lékaři, aby správně identifikoval rozsah zranění a nasadil adekvátní léčbu.

To, co můžeme udělat okamžitě, je prevence. V tomto případě zabezpečit si vhodné ochranné prostředky a myslet na to, že hlava skutečně není přilba a že náš mozek si zaslouží mnohem lepší ochranu.

Foto:   archiv Nemocnice na Homolce

   
18.05.2006 - Zdraví - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] átéčko [*]

  Já nemám přilbu. Ani kolo.

  superkarma: 0 18.05.2006, 19:38:22
 2. avatar
  [7] Meander [*]

  Já spadla do potoka na haldu ostrých šutrů. Proražená přilba, hlava v celku.

  superkarma: 0 18.05.2006, 10:33:24
 3. avatar
  [6] Kocicka [*]

  jsem na tom stejně...gumovala jsem silnici hlavou naštěstí v přilbě a zachránila mě taky....otřes mozku sice byl,ale za 14 dní fit a to samé se mi povedlo i při otočení lodi na jezu....prostě mám štěstí...vždy s helmou

  superkarma: 0 18.05.2006, 10:22:15
 4. avatar
  [4] Kayty [*]

  Přilbu jsem si koupila až letos a od té doby nevyjedu na kole bez ní. Mám takový bezpečnější pocit.

  superkarma: 0 18.05.2006, 10:00:11
 5. avatar
  [3] Meander [*]

  Přilba mi zachránila život

  superkarma: 0 18.05.2006, 09:53:07
 6. [1] tanecnice [*]

  to je pravda, je to dulezite:)

  superkarma: 0 18.05.2006, 01:11:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme