Zdraví

Hladovým klíšťatům už zvoní budík

Už druhým rokem máme velmi mírnou zimu, což nám zase tak moc nevadí a možná to i vítáme.  Stejnou radost ovšem mají i klíšťata a také hlodavci, typičtí přenašeči infekčních chorob. Přežije jich tak mnohem víc a nebezpečí, které na nás číhá už od 5 °C, má rostoucí tendenci.

klíště

Počasí v březnu by se mělo pohybovat v průměru vysoko nad 10 °C. Už od pěti stupňů Celsia přitom začínají samičky klást vajíčka a infikované larvy mohou ohrozit člověka stejně jako dospělci. O víkendech už mnozí lidé netrpělivě míří do přírody, kde ovšem čekají tito nenasytní paraziti, schopní nakazit člověka různými infekcemi, v prvé řadě pak lymeskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou.

klíštěCo se týče zobrazeného onemocnění klíšťovou encefalitidou, má Česká republika dlouhodobě smutné prvenství v rámci celé Evropy. Konec konců byl virus encefalitidy objeven v roce 1947 poprvé právě u nás, respektive v tehdejším Československu (v okolí Berouna, Strakonic, Vyškova). Za poslední dva roky u nás bylo touto životu nebezpečnou chorobou infikovaná necelá tisícovka lidí, lymeskou boreliózou pak onemocnělo 7 555 osob. To jsou ale jen nahlášené případy. Řadu lehčích variant lidé nějakým způsobem přechodili v domnění, že mají třeba chřipku. Proto je extrémně důležité dbát na prevenci a minimalizovat rizika napadení klíštětem a přenosu infekce. Vhodné oblečení, repelenty a důkladná prohlídka po každé návštěvě přírody nebo i městského parku, jsou nezbytným základem! To platí i pro domácí miláčky, protože ti dokáží přinést parazita třeba až do bytu.

Pokud ochrana selže a vy na svém či zvířecím těle naleznete přisáté klíště, nezoufejte. Nebezpečí infekce snižuje včasné odhalení a také správný způsob odstranění klíštěte. Ideální je použití původního českého vynálezu, přípravku Ixoderm. Stačí z tubičky nakapat na přisátého roztoče pár kapek a několik minut počkat. Účinná látka klíště nejdříve ochromí, čímž zamezí jakékoliv obranné reakci, při které by mohlo dojít k infikování lidského organismu. Následně je parazit vlivem přípravku usmrcen a zpevněn natolik, že se dá jednoduše vytáhnout.

klíště

   
04.03.2015 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [2] Stendy [*]

  manislava — #1Tak to souhlasím.Sml59Sml59

  superkarma: 0 04.03.2015, 08:03:33
 2. [1] manislava [*]

  jsou to parchanti....ty klíštata

  1. na komentář reaguje Stendy — #2
  superkarma: 0 04.03.2015, 07:48:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme