Cestování

Hit letošní sezony

Ctěnice, dříve osada, dnes součást městské části Praha-Vinoř, se nachází na severovýchodě Prahy. Z Vinoře je to do zámku ve Ctěnicích co by kamenem dohodil - necelé dva kilometry směrem na západ.

Podle slov průvodkyně zde byly do rolu 1993 byty. Objekt v podstatě zachránila Pražská informační služba, která jej převzala o dva roky později a nákladnou rekonstrukcí přetvořila, troufám si říci, v klenot, jehož návštěva se pomalu dostává do kategorie "must".

Turistický život zde začal tepat v roce 2000, kdy byla otevřena Kočárovna - expozice kočárů a saní (podrobnosti o vystavených "vozidlech" ZDE). Oči vám budou přecházet - zvláště pak ze Slavnostní karosy neboli arcibiskupského kočáru. Na závěr je velmi milá atrakce - "kočár" pro děti, které si do vozítka mohou nastoupit a tahajíce za otěže mají díky imitaci zvuků skutečného kočáru slavnostní pocit.

Od května tohoto roku je lákadlem celého areálu stálá expozice s názvem "Za císaře pána", Habsburkové v českých zemích 1791-1914... Výstava představuje život za vlády Habsburků, a to prostřednictvím asi 300 předmětů soustředěných z depozitářů muzeí po celé republice.  Z výkladu se dozvíte, že zámek ukrývá ve svých zdech i raritu - nikde jinde na světě nemají obraz milenky císaře Františka Josefa - slavné vídeňské herečky Kateřiny Schrattové - vyvedený v oleji na plátně.

Mimochodem, nikdo z Habsburků zde nikdy nepobýval...

Návštěvní dny a vstupné
Pokud chcete návštěvu zámku a kočárovny stihnout ještě letos, neotálejte - stálou expozici můžete zhlédnout v měsíci říjnu pouze o víkendech a svátcích od 10 do 18 hodin, potom až v příští rok. Podobné je to s kočárovnou, ovšem otevírat by se mělo již v dubnu příštího roku. Více ZDE

Takže vlastně můžete vyrazit už zítra!

Zámek Ctěnice 

Bohdanečská 1, 190 17  Praha-Vinoř
tel. (pokladna, správce): 286 853 385

fotky převzaty z www.praha-vinor.cz

   
30.09.2005 - Zahraničí - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Olka [*]

  Kočárovna je opravdu pěkná, park okolo se nám taky moc líbil. Ovšem pozor, do kočárovny a na výstavu se platí zvlášť, a ani rodinná vstupenka není až tak rodinná . To znamená, pokud jste 2 dospělí a 1 jedenáctileté dítě, bude vás návštěva Ctěnic stát 280 Kč.

  superkarma: 0 30.09.2005, 13:07:09
 2. [1] Hanule [*]

  Doporučuji jako cyklovýlet. Vystoupit na Rajské zahradě , jet přes Satalice, potom oborou resp. bažantnicí, Vinoř , Ctěnice, pak na Jenštejn (zřícenina) a zpět např. přes Počernice na metro Černý Most.

  superkarma: 0 30.09.2005, 10:13:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme