Domácnost

Historie vánočního stromečku

V každé domácnosti, kde se slaví Vánoce, je vrcholem výzdoby slavnostně nazdobený jehličnatý stromek. U někoho jedlička, jinde zase smrček nebo borovička. Někteří z nás mají stromek živý - uřezaný, ti ekologičtěji myslící stromek živý v květináči, a další zase umělý.

Jeden stromeček je sladěný do červena, do zlata, modra nebo stříbrna. Na jiném visí jablíčka, ořechy, perníčky, slaměné a dřevěné figurky.

Ale znáte historii vánočního stromečku?

Zvyk zdobit vánoční stromeček vznikl už velice dávno, ale církev jeho zdobení odsuzovala. Ještě před tím lidí zdobili svá obydlí zelenými větvemi, a to proto, aby zahnali zlé síly a přivolali pro svou rodinu a dům štěstí.

První vánoční stromky stávaly na veřejných místech, jako byly nemocnice a měšťanské domy. Později se ale ozdobený stromeček rozšířil i do běžných domácností.
Původně ale nestál na zemi, jako dnes, ale visel nad stolem. Ozdoben býval prostými ozdobami, jako byly jablíčka, ořechy, řetězy z papíru, květiny a perníčky.

V naší zemi je zvyk zdobení vánočního stromečku poměrně "mladý", asi 200 let.

Vánoční stromeček dříve a dnes
V dnešní době téměř na každém stromečku najdete skleněné ozdoby. Ty se začaly vyrábět koncem 19. století a většinou pocházely z Čech. A právě od nás se rozšířili po celém světě.

Mezi další ozdoby současnosti patří ozdoby ze slámy, lýka, dřeva, perníčky, skleněné ozdoby, stejně jako dříve jablíčka, oříšky, někdo má v oblibě ozdoby háčkované.
Kdo si chce udělat stromeček přírodní, může přidat ještě sušené plátky jablíček a pomerančů nebo jiné přírodní ozdoby.
Vánoční čokoládové ozdoby se objevují až posledních padesát let. V nedávných dobách byly velice oblíbené různé ozdoby z lesklé fólie, dnes tuto skupinu zastupují střapaté, lesklé a různobarevné řetězy.
Stromeček bývá často sladěný v jedné, či dvou barvách. Nejznámější kombinace je červeno-zlatá a modro-stříbrná.

Dříve byl stromeček osvětlený klasickými voskovými svíčkami, dnes je na trhu nepřeberné množství elektrických svíček. Mají různé barvy, některé blikají.

Dříve se stromeček rozsvěcoval, když se na nebi objevila první hvězdička. Mělo to připomenout betlémskou hvězdu. Dnes si stromeček rozsvěcuje každý podle sebe.

Dárky pod stromečkem
Tradice dárečků pod stromečkem existuje přibližně od 16. století. Tehdy dostávaly dárky hlavně děti.
V té době ještě děti věděly, že dárky jsou od rodičů. Později začal dárky přinášet Ježíšek, který má v různých zemích různá jména. A aby si děti dárky zasloužily, měly by být hodné (protože je Ježíšek vidí!).
Děti si svá tajná přání píší nebo kreslí, dopis pro Ježíška potom vloží do obálky a tu dají za okno. A když jsou opravdu dost hodné, Ježíšek si obálku odnese, aby jim jejich přání mohl splnit.

V některých rodinách jsou pojištění proti tomu, když dítě některý z dárků předčasně najde. Vyprávějí proto raději dětem, že většinu dárků kupují rodiče a pro ty nejhodnější děti přinese dárek i Ježíšek.


Jaký máte stromeček - živý nebo umělý? A jak jej zdobíte?
Věří vaše děti ještě na Ježíška?

 

 

 

 

 

                   
   
22.12.2003 - Dům a byt - autor: elly

Komentáře:

 1. avatar
  [15] pajda [*]

  RiaValé: není zač..je mi docela líto, když se řežou stromky a věteve se vyhazují. Přeji pěkné Vánoce

  superkarma: 0 22.12.2003, 16:23:02
 2. avatar
  [12] pajda [*]

  Dašenka: stromky se prořezávají v zimě, takže když bych chtěla kytku, stačí mi zajít do městského parku a poprosit někoho ze zahradní údržby...u nás je větví dost, ale většinou se vyhodí, protože lidé z města už dávno neví, o co jde.

  superkarma: 0 22.12.2003, 15:53:39
 3. avatar
  [9] Dašenka [*]

  RiaValé: A co ty větve?Kvůli nim žádný stromek nepadl?

  superkarma: 0 22.12.2003, 12:51:50
 4. avatar
  [6] Acinka [*]

  My sme si včera s koupili stříbrnej smrček, je nádhernej a když ho balili, tak ho do tý roury pomalu ani nemohli nacpat . Zdobím ho taky slaměnýma ozdobama . Umělej taky není špatnej, rodiče ho mají nějakejch 6 let a vypadá dobře

  superkarma: 0 22.12.2003, 11:18:38
 5. avatar
  [5] Žábina [*]

  Ťapina: Mě to zase připadá, jako by ty vánoč.stromečky z balkónů úplně vymizely - spočítala bych je snad na prstech jedné ruky....většina lidí má asi umělý....tím nechci říct,že je to lepší...

  superkarma: 0 22.12.2003, 10:18:08
 6. avatar
  [4] Dašenka [*]

  Vánoční stromeček se traduje již v 16.stol. Ale je pravda, že tak, jak ho známe dnes je to těch cca 200 let.Tak ať máte ten nejhežčí vánoční stromeček a pod ním ty nejhežčí vánoce

  superkarma: 0 22.12.2003, 10:16:09
 7. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Máme živý, už stojí na balkóně. Teď, když jsem se přistěhovala do velkého domu s balkóny, tak jsem vlastně objevila další vánoční tradici, kterou jsem v malé bytovce neznala. Předzvěst Štědrého dne - zabalený stromeček skoro na každém balkóně. Takový symbol těšení se.

  superkarma: 0 22.12.2003, 09:20:04
 8. avatar
  [2] Aja [*]

  Sunnynko, a který vánoční stromeček byl úplně první...?

  superkarma: 0 22.12.2003, 08:17:29
 9. avatar
  [1] Žábina [*]

  Máme umělý a zdobíme ho slaměnýma ozdobama a červenýma mašličkama; vypadá to moc pěkně; mladší 5letý syn samozřejmě na Ježíška věří...

  superkarma: 0 22.12.2003, 08:15:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme