Rodina

Historie jedné porodnice

Porodnice je naprosto běžným pojmem.
Bývá v našem povědomí vybavována jako synonymum pro radostné a jasně definitivní zprávy.
Definitivní v tom, že nás právě odsud informují o tom, že někdo stojí na počátku přímky zvané život… Právě odsud si, my ženy, odnášíme své ranečky „na startovací čáře“.
Co ale víme o historii porodnictví u nás a konkrétně porodnictví v Praze?


Počátky ústavní péče o rodičky v Praze jsou spojeny s tzv. vlašským špitálem, který vznikl na počátku 17. století (r. 1602 získal vlastní budovu na Malé straně ve Vlašské ulici) zásluhou početné kolonie Italů, kteří se zde usazovali během 15. a 16. století.
Zpočátku měl sloužit chudým nemocným bez bližšího určení. V 2. polovině 18. století se jeho charakter vyhranil v souvislosti s osvícenskými reformami Marie Terezie a Josefa II. Ty se snažily řešit problémy svobodných matek a nemanželských dětí, které byly do té doby často řešeny sebevraždami matek a vraždami dětí.
Marie Terezie proto nařídila vybudovat pro svobodné nastávající matky a nalezence v Praze zvláštní ústav. Protože však pro něj nevyčlenila dostatečné finanční prostředky, došlo k otevření ústavu až díky velkorysému odkazu hraběnky Kinské.


V roce 1765 tak mohl ústav, který dostal jméno Máří Magdaleny, konečně přijmout první nalezence a o rok později zde nalezly útočiště i těhotné ženy. Z úsporných důvodů (i tehdy byl tlak financí nemilosrdný) bylo ale v roce 1776 nařízeno připojit porodnici a nalezinec k vlašskému špitálu.
Zanedlouho poté, v červnu toho roku, tam bylo tedy přemístěno 8 rodiček a 177 dětí. O rok později – v květnu – byl ke špitálu přikoupen ještě Šporkův dům, v němž bylo vyhrazeno rodičkám 20 lůžek.


Mohly se sem uchylovat k porodu tzv. padlé ženy (tj. svobodné matky). Ty, které měly potvrzení faráře o chudobě, zde rodily zadarmo, ale musely za to kojit ústavní děti. Ostatní ženy za svůj pobyt platily a hradily si stravování.
Jak uvádějí historické zdroje, ke komplikovaným porodům docházel do porodnice lékař, ranlékař a porodní bába (její pomocnice bydlela přímo v porodnici).
Dochoval se dokonce i tehdejší inventář, z kterého je patrné, že 20 postelí pro šestinedělky bylo odděleno závěsy, v místnosti bylo mimo jiné plechové umývadlo a dětská vanička. Dvě místnosti sloužily jako porodní sál.


Porodnice ve vlašském špitále hrála významnou roli i v historii výuky porodnictví v Čechách. Existují doklady o tom, že pražská lékařská fakulta zkoušela porodní báby sice již v 17. a 18. století, ale většina z nich zůstávala bez zvláštního školení jen na základě praktických zkušeností získaných od svých kolegyň. Až od poloviny 18. stol. byly vydávány různé dekrety a nařízení, které se snažily podchytit a zlepšit přípravu těchto porodních bab. Doporučovaly se jim přednášky profesora anatomie. V 60. letech stejného století se pak poprvé setkáváme s tím, že speciální zkoušky z porodnictví skládali i muži, nejprve ranlékaři, poté i adepti doktorátu medicíny. Jejich počet rychle rostl zvláště poté, co vyšlo v roce 1788 nařízení, že všichni krajští fyzici musí mít zkoušku z porodnictví.


Pro další vývoj péče o rodičky v Čechách však mělo zásadní význam založení porodnice na Novém Městě.
Vznikala v rámci budování zdravotních ústavů nařízeném Josefem II. v tzv. direktivních pravidlech. Podle nich musely být ve všech hlavních městech monarchie zřízeny všeobecné nemocnice, porodnice, nalezince, ústavy choromyslných, sirotčince a chorobince.
V Praze se realizace tohoto Josefova nařízení protáhla na léta, porodnice s nalezincem byla ale otevřena jako první.  Nacházela se v nadačním domě u kostela sv. Apolináře na Novém Městě čp. 447.
První porod se uskutečnil v květnu 1789. Téhož roku v srpnu sem pak bylo za úsvitu přestěhováno ze zmiňovaného vlašského špitálu 30 žen a 903 dětí. Nová porodnice měla tehdy kapacitu 50 lůžek. Platící rodičky si mohly vybrat ošetření na první, druhé, či třetí třídě. V posledně jmenovaných pak byly umístěny i neplatící ženy. Jen ty mohly být demonstrovány posluchačům.    


Tolik pohled do historie.
Kolik ale urazila medicína v oboru porodnictví, můžete najít spolu s nejnovějšími trendy právě na serveru Porodnice.com
Rozloučit se lze jen slovy starého filosofa: Pantha rei - Vše plyne...

                   
   
01.09.2003 - Těhotenství a porod - autor: Ariadna

Komentáře:

 1. [7] onohlo [*]

  nechtěla bych rodit v minulosti Sml22

  superkarma: 0 20.03.2013, 09:46:49
 2. [6] jithule [*]

  marienka-m1 — #4 bohužel je to tak

  superkarma: 0 26.12.2012, 16:56:22
 3. avatar
  [5] hubajda [*]

  marienka-m1 — #4 moc hezky receno

  superkarma: 0 04.11.2012, 11:19:36
 4. [4] marienka-m1 [*]

  A dnes se vracíme do dob, kdy se ruší porodnice a jsme nuceni jezdit kilometry daleko, rodit doma nebo cestou do porodnice?!!!Sml31 A to vše kvůli pojišťovnám!

  1. na komentář reaguje hubajda — #5
  2. na komentář reaguje jithule — #6
  superkarma: 0 10.12.2011, 11:12:32
 5. avatar
  [3] vodfon, kolie [*]

  Manheru — #2

  superkarma: 0 20.09.2010, 10:29:04
 6. [2] Manheru [*]

  :-)

  1. na komentář reaguje vodfon — #3
  superkarma: 0 20.07.2009, 22:03:23
 7. avatar
  [1] Vivian [*]

  Fakt se doktorům dřív říkalo "ranlékaři"? Nebyli to náhodou ranhojiči?

  superkarma: 0 20.06.2004, 21:48:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme