Již začátkem 20. století byla prokázána spojitost růstu a zrání zárodečných buněk s určitými látkami, zvanými hormony. Tyto látky jsou produktem tzv. žláz s vnitřní sekrecí, což znamená, že produkt těchto žláz je uvolňován přímo do krve a tou přenášen na cílové tkáně. Produkce hormonů je pak přímo řízená určitými částmi mozku.

Výsledkem výzkumů bylo prokázáno, že tyto látky jsou spojeny s „určitým stavem ženy“. A objev se stal následně podkladem pro vznik prvních těhotenských testů.

Jak tyto látky získat?
Zpočátku byly zdrojem získání hormonů především placenta a podvěsek mozkový (hypofýza). Zvláště u hypofýzy se zpočátku jednalo o zvířecí orgány, což vedlo k malé účinnosti těchto přípravků a velkým zdravotním rizikům. K přechodu na využití lidské hypofýzy došlo až ve 2. polovině 20. století, navíc jako alternativní zdroj pro získávání hormonů začala být využívána moč těhotných žen.

První dítě ze zkumavky
Hormonální přípravky umožnily léčbu sterility žen, které byly úplně zdravé ale nedocházelo u nich k dozrávání a uvolňování vajíčka z vaječníků. Pokud ale měla žena neprůchodné vejcovody (po zánětu či jiných onemocněních), dlouho si s tím vědci nevěděli rady. Neprůchodnost vejcovodů jako důvod neplodnosti byl poprvé překonán v roce 1978 anglickými lékaři. Edwards a Steptoe propojili zárodečné buňky „ve zkumavce“ a přenesli vzniklé embryo do dělohy. Po úspěšném normálním těhotenství se narodila Louisa Brownová, první IVF dítě na světě. U nás se první „dítě ze zkumavky“  narodilo v Brně v roce 1982.

Chceme hodně vajíček?
Dalším oříškem k řešení byla práce pouze s jedním vajíčkem přirozeně dozrálým v normálním menstruačním cyklu. Pomohly hormony získané z moči těhotných, tzv. močové gonadotropiny,  po jejich podání v určitém schématu lze dosáhnout dozrání většího počtu vajíček, která po oplodnění spermiemi „ve zkumavce“ poskytnou více embryí. Přenos více embryí do dělohy výrazně zvýšil úspěšnost této metody. Koncem 20. století se zrodila z vědeckého pokroku v biologických vědách biotechnologie, což byl další  revoluční předěl ve vývoji reprodukční medicíny.

Návrat k přirozenosti – luteinizační hormon
Během normálního reprodukčního cyklu ženy hypothalamus (řídící centrum mozku) stimuluje hypofýzu (podvěsek mozkový), aby produkovala FSH (folikulostimulační hormon) a LH ( luteinizační hormon). Oba tyto tzv. gonadotropiny aktivují růst a zrání vajíčka (folikulu). Pokud je zde ale problém, žena se může stát neplodnou. Zvolením vhodné léčby dnes můžeme neplodnost vyřešit a navíc si již můžeme vybrat léčbu nejmodernější a nejpřirozenější. V současné době lékaři usilují spíše o vznik jednoho a kvalitního vajíčka, aby se předešlo komplikacím spojeným s vícečetným těhotenstvím.

Konečně také v České republice existuje vysoce čištěný produkt, který obsahuje obě přirozené hormonální složky FSH a LH. Oba esenciální hormony jsou potřebné pro přirozenou ovariální stimulaci (růst a zrání vajíčka). Jsou nejpřirozenější volbou. Po podání se oba hormony dostanou krevním řečištěm do vaječníků. Obě  složky FSH a LH společně působí na vývoj velkého zralého folikulu (vajíčka). Jsou důležité pro správnou velikost a funkci vajíčka. Nejdůležitější je, že procento vzniku narození zdravého dítěte je zase o něco vyšší.

Přehled center asistované reprodukce najdete TADY!

Reklama