Hirsutismus není sice onemocněním smrtelným či bolestivým, ale zato převelice nepříjemným. Velký lékařský slovník od autorů M. Vokurky a J. Huga charakterizuje tento zdravotní problém jako: „Nadměrné ochlupení mužského typu u žen. Ochlupení ohanbí vybíhá až směrem k pupku, na tvářích se objevují chloupky až vousy, vlasová hranice na čele ustupuje a vytváří se kouty... Menstruace a plodnost mohou nebo nemusí být zachovány podle příčiny stavu. Ta je často neznámá (idiopatický h.), předpokládá se větší tvorba androgenů (mužských pohlavních hormonů) nebo zvýšená citlivost tkání na tyto hormony.“ Z uvedeného vyplývá, že to ženy a dívky trpící touto poruchou v době, která si žádá dokonale hladké údy a další časti těla, nemají vůbec jednoduché. Není proto divu, že k nepříjemným fyzickým problémům se přidávají i psychické. Jednoduše řečeno, když potrápit, tak pořádně!

Jak se projevuje?

Základní informace jsem již uvedla v začátku článku. Mužské pohlavní hormony se u žen tvoří v malém množství  ve vaječnících, nadledvinkách a někdy i v jiných tkáních. V případě, že se produkce těchto látek z nejrůznějších příčin zvýší nebo je organismus více citlivý, nastávají problémy. Potíže zahrnují nejen nadměrné ochlupení, ale například i akné a úbytek vlasů. V horších případech je narušen metabolismus tuků a cukrů, nepříjemným důsledkem těchto poruch je pak zvýšené riziko onemocnění cukrovkou II. typu a aterosklerózou. Pro většinu žen je velmi tragickou komplikací stavu i fakt, že hirsutismus bývá součástí syndromu polycystických ovarií (vaječníků), ten je příčinou poruch menstruačního cyklu a neplodnosti.

 

Ochlupení je dvojího druhu

Nadměrný růst tmavšího a silného ochlupení na místech vyhrazených mužskému tělu, tedy nad horním rtem, bradě, skráních, hrudníku, mezi hýžděmi, v podbřišku (tzv. horní pubický trojúhelník - ochlupení pokračuje dále z Venušina pahorku směrem k pupku) jsou signály, kterými dává ženské tělo najevo, že se uvnitř děje cosi nekalého. Milé dámy, nepanikařte! Jemné vlasové ochlupení na těle, které není závislé na mužských hormonech, je zcela normální a přirozené. Mnohé maminky si jistě všimly, že jemné chloupky mají i jejich malé ratolesti, jde však o již zmíněný tzv. velusový typ ochlupení. Bod zlomu přichází až v pubertálním věku, kdy jsou do té doby poměrně milá dítka vržena do víru hormonálních změn, a jedním z důsledků je i tmavnutí a sílení chlupů a chloupků.

 

Jak se hirsutismus léčí?

Zatímco dříve nezbylo mužně vypadající ženě nic jiného, než se chopit holicího náčiní, jsou v dnešní době i další možnosti léčby.

Terapie by měla zahrnovat spolupráci dermatologa, endokrinologa a gynekologa. K léčení lehčích forem postižení jsou ponejvíce využívány antikoncepční přípravky, jejichž součástí je cyproteronacetát (Diane 35). Těžší formy si většinou vyžádají zvýšenou dávku cyproteronacetátu (patřící do skupiny antiandrogenů nebo-li mužských „antihormonů"), který se vyrábí i samostatně ve formě pilulek. Terapie je však poměrně náročná na trpělivost pacientky, neboť výsledky lze očekávat až zhruba po půl roce léčby. Smutným faktem zůstává, že existuje hirsutismus idiopatický, který nemá žádnou měřitelnou (hormonální hladina) příčinu.

 

Léčebný efekt (ochlupení i pleť) nebývá většinou stoprocentní, proto je vhodné zároveň pacientkám doporučit i další možnosti řešení kosmetických problémů. Osvědčuje se především depilace pomocí elektrické jehly, tento způsob je ale poměrně náročný čas i finance. Také velmi záleží i na šikovnosti a praxi odborníka, který zákrok provádí.

Dalším řešením je všemocný laser. Po třech až čtyřech zákrocích vás zbaví v průměru kolem 80 % nežádoucího ochlupení. Při depilaci laserem se využívají nejrůznější druhy přístrojů, některé z nich jsou například schopny ničit pouze tmavé chloupky.

 

Jiná používaná metoda je určená zvláště  pro ženy se světlejším ochlupením. Na pokožku je aplikována mast, která chlupy obarví, a umožnit tak jejich odstranění. Dále je možné „lasery“ rozdělit na ty. které porušují kůži, a po jejichž ošetření se tvoří stroupky výjimečně i jizvy, tyto přístroje se nepoužívají (či spíše neměly by se používat) při depilaci obličeje, podpaží a prsních bradavek. Existují též postupy, kdy se do celého procesu začlení chlazení pokožky, terapie bývá pak jen minimálně bolestivá, a proto je vyhrazená i pro citlivé partie.

 

Co na to bylinky?

V minulém týdnu proběhla tiskem zpráva o tom, že skupina tureckých lékařů testovala na jedenadvaceti pacientkách účinky mátového „čaje“ (lépe řečeno nálevu) a zjistili, že pravidelné popíjení dvou šálků tohoto mentolového nápoje snižuje účinky mužských pohlavních hormonů, a omezuje tak i růst nežádoucího ochlupení. Otázkou zůstává, zda lze spoléhat na závěry výzkumu na tak malém počtu žen. Nicméně patříte-li mezi ty více porostem obdařené a máte rádi chuť máty, určitě takovou léčbou nic nezkazíte. Máta je výborná na zažívání, zvláště trpíte-li na koliky a nadýmání, nedostatečné vylučování žluči nebo máte žlučové kameny. Dietářky pozor! Tato voňavá bylina podporuje chuť k jídlu!

Zdroj: Velký lékařský slovník, M.Vokurka & J.Hugo a kolektiv

          www.antikoncepce.cz, www.solen.cz, www..zdravcentra.cz

Reklama