Zdraví

Hirsutismus - chlupatá jako kaktus


Hirsutismus není sice onemocněním smrtelným či bolestivým, ale zato převelice nepříjemným. Velký lékařský slovník od autorů M. Vokurky a J. Huga charakterizuje tento zdravotní problém jako: „Nadměrné ochlupení mužského typu u žen. Ochlupení ohanbí vybíhá až směrem k pupku, na tvářích se objevují chloupky až vousy, vlasová hranice na čele ustupuje a vytváří se kouty... Menstruace a plodnost mohou nebo nemusí být zachovány podle příčiny stavu. Ta je často neznámá (idiopatický h.), předpokládá se větší tvorba androgenů (mužských pohlavních hormonů) nebo zvýšená citlivost tkání na tyto hormony.“ Z uvedeného vyplývá, že to ženy a dívky trpící touto poruchou v době, která si žádá dokonale hladké údy a další časti těla, nemají vůbec jednoduché. Není proto divu, že k nepříjemným fyzickým problémům se přidávají i psychické. Jednoduše řečeno, když potrápit, tak pořádně!

Jak se projevuje?

Základní informace jsem již uvedla v začátku článku. Mužské pohlavní hormony se u žen tvoří v malém množství  ve vaječnících, nadledvinkách a někdy i v jiných tkáních. V případě, že se produkce těchto látek z nejrůznějších příčin zvýší nebo je organismus více citlivý, nastávají problémy. Potíže zahrnují nejen nadměrné ochlupení, ale například i akné a úbytek vlasů. V horších případech je narušen metabolismus tuků a cukrů, nepříjemným důsledkem těchto poruch je pak zvýšené riziko onemocnění cukrovkou II. typu a aterosklerózou. Pro většinu žen je velmi tragickou komplikací stavu i fakt, že hirsutismus bývá součástí syndromu polycystických ovarií (vaječníků), ten je příčinou poruch menstruačního cyklu a neplodnosti.

 

Ochlupení je dvojího druhu

Nadměrný růst tmavšího a silného ochlupení na místech vyhrazených mužskému tělu, tedy nad horním rtem, bradě, skráních, hrudníku, mezi hýžděmi, v podbřišku (tzv. horní pubický trojúhelník - ochlupení pokračuje dále z Venušina pahorku směrem k pupku) jsou signály, kterými dává ženské tělo najevo, že se uvnitř děje cosi nekalého. Milé dámy, nepanikařte! Jemné vlasové ochlupení na těle, které není závislé na mužských hormonech, je zcela normální a přirozené. Mnohé maminky si jistě všimly, že jemné chloupky mají i jejich malé ratolesti, jde však o již zmíněný tzv. velusový typ ochlupení. Bod zlomu přichází až v pubertálním věku, kdy jsou do té doby poměrně milá dítka vržena do víru hormonálních změn, a jedním z důsledků je i tmavnutí a sílení chlupů a chloupků.

 

Jak se hirsutismus léčí?

Zatímco dříve nezbylo mužně vypadající ženě nic jiného, než se chopit holicího náčiní, jsou v dnešní době i další možnosti léčby.

Terapie by měla zahrnovat spolupráci dermatologa, endokrinologa a gynekologa. K léčení lehčích forem postižení jsou ponejvíce využívány antikoncepční přípravky, jejichž součástí je cyproteronacetát (Diane 35). Těžší formy si většinou vyžádají zvýšenou dávku cyproteronacetátu (patřící do skupiny antiandrogenů nebo-li mužských „antihormonů"), který se vyrábí i samostatně ve formě pilulek. Terapie je však poměrně náročná na trpělivost pacientky, neboť výsledky lze očekávat až zhruba po půl roce léčby. Smutným faktem zůstává, že existuje hirsutismus idiopatický, který nemá žádnou měřitelnou (hormonální hladina) příčinu.

 

Léčebný efekt (ochlupení i pleť) nebývá většinou stoprocentní, proto je vhodné zároveň pacientkám doporučit i další možnosti řešení kosmetických problémů. Osvědčuje se především depilace pomocí elektrické jehly, tento způsob je ale poměrně náročný čas i finance. Také velmi záleží i na šikovnosti a praxi odborníka, který zákrok provádí.

Dalším řešením je všemocný laser. Po třech až čtyřech zákrocích vás zbaví v průměru kolem 80 % nežádoucího ochlupení. Při depilaci laserem se využívají nejrůznější druhy přístrojů, některé z nich jsou například schopny ničit pouze tmavé chloupky.

 

Jiná používaná metoda je určená zvláště  pro ženy se světlejším ochlupením. Na pokožku je aplikována mast, která chlupy obarví, a umožnit tak jejich odstranění. Dále je možné „lasery“ rozdělit na ty. které porušují kůži, a po jejichž ošetření se tvoří stroupky výjimečně i jizvy, tyto přístroje se nepoužívají (či spíše neměly by se používat) při depilaci obličeje, podpaží a prsních bradavek. Existují též postupy, kdy se do celého procesu začlení chlazení pokožky, terapie bývá pak jen minimálně bolestivá, a proto je vyhrazená i pro citlivé partie.

 

Co na to bylinky?

V minulém týdnu proběhla tiskem zpráva o tom, že skupina tureckých lékařů testovala na jedenadvaceti pacientkách účinky mátového „čaje“ (lépe řečeno nálevu) a zjistili, že pravidelné popíjení dvou šálků tohoto mentolového nápoje snižuje účinky mužských pohlavních hormonů, a omezuje tak i růst nežádoucího ochlupení. Otázkou zůstává, zda lze spoléhat na závěry výzkumu na tak malém počtu žen. Nicméně patříte-li mezi ty více porostem obdařené a máte rádi chuť máty, určitě takovou léčbou nic nezkazíte. Máta je výborná na zažívání, zvláště trpíte-li na koliky a nadýmání, nedostatečné vylučování žluči nebo máte žlučové kameny. Dietářky pozor! Tato voňavá bylina podporuje chuť k jídlu!

Zdroj: Velký lékařský slovník, M.Vokurka & J.Hugo a kolektiv

          www.antikoncepce.cz, www.solen.cz, www..zdravcentra.cz

   
06.03.2007 - Zdraví - autor: Martina Machova

Komentáře:

 1. [11] sharkees [*]

  Vsechny vas zdravim...Ja tuhle nemoc mam! od 13ti se mi zacali stmavovat vsechny chloupky.. a zacli mi rust i na krku a kolem pupiku...5 let sems tim musela zit, maskova jsem to..ale lidi se zacli vyptavat,chlupy tmavly, zesileli a byli z nich vousy... a me to bylo cim dal vic neprijemny...Pak sem se prestala bat o tom mluvit!! Sverila sem se doktorum..a ti mi zmenili zivot!Chodim na depilace laserem-boli to jak svina!(s prominutim)mam za sebou 3 osetreni a uz by to na me nikdo nepoznal.4.mesic Uzivam antikoncepci s antiandrogeny a chloupky sou jemnejsi... Chci dat radu vsem, co tim prochazi!!az tak moc drahy to neni ;)hlavne se nebojte mluvit, ikdyz je to tezky!Nejde jen o odstraneni chlupu.. ale ty hormony se musi dat do poradku, nechcete prece predat tuhle vadu i svym detem..nebo hur- nemit deti...Myslim si ze ti kteri tim neprochazi a maji nekoho znameho kdo tim trpi by se nemeli posmivat..kdo vi, treba po prechodu budete mit taky knirek ;)Tak vsem preju hezky den a doufam ze sem tim vzkazem povzbudila ty, co si mysli ze to co je v tom clanku sou jen kecy! ja uz nejsem ta muzatka jak si lidi v duchu mysleli, ale konecne muzu vyjit ven a vim ze s ena me divaji jinak.. nebudu chodit se sklopenou hlavou :-)

  superkarma: 0 29.06.2008, 16:33:45
 2. avatar
  [9] Meander [*]

  Elleny: To jsi tedy vskutku přející...

  superkarma: 0 07.03.2007, 17:05:04
 3. [8] Elleny [*]

  Nikdo kdo tím netrpí neví o co jde a jaká trápení prožívají postižené ženy. Je to víc než hrozné. Lidé jsou krutí, sledují Vás jako drobnohledem, vyptávají se, mají narážky.Jako by nestačilo pošramocené seběvědomí a trápení s každoděnním odstraňováním.Je-li to nemoc, proč pojišťovny nepřispívají, či dokonce nehradí léčbu a odstranění ???????? Přeji všem co to podceňují, posmívají se, aby si to vyzkoušeli. Nemají všechny "nešťastné" peníze na epilaci laserem. Kosmetické salony se předhánějí v nabídkách, ale kde na to mají ty chudinky brát.

  superkarma: 0 07.03.2007, 15:59:29
 4. avatar
  [7] evadolezalova [*]

  Meander: ta slečna v upoutávce vypadá jako tchyně mojí kamarádky. Když jsem prošla kolem zapnutého PC a ke všemu bez brýlí, myslela jsem, že je to ona

  superkarma: 0 06.03.2007, 23:28:28
 5. avatar
  [6] Meander [*]

  V ordinaci vedle té, kde sídlí můj obvoďák, pracuje jedna taková sestra. A ta sestra má knír jako ta slečna v upoutávce.

  superkarma: 0 06.03.2007, 15:16:51
 6. avatar
  [5] Janecka [*]

  Já to řeším depilací,nejlépe voskem.

  superkarma: 0 06.03.2007, 14:10:33
 7. avatar
  [4] lumpici [*]

  Bohužel je to částečně i můj případ, jen jsem se nedočetla na jakého odborníka se obrátit. O laseru vím, na to mi pro změnu nestačí penízky. Evka

  superkarma: 0 06.03.2007, 11:32:11
 8. avatar
  [3] Evča [*]

  Gabi: přesně, je důležité, aby věděli, že se s tím dá něco dělat

  superkarma: 0 06.03.2007, 09:46:35
 9. [2] standa1 [*]

  Jako chlap si myslím, že to pro postižené ženy musí být děsný a jsem rád, že existuje nějaká pomoc.

  superkarma: 0 06.03.2007, 08:48:25
 10. avatar
  [1] Gabi [*]

  Důležité je vědět, že se s tím dá velice úspěšně bojovat. Ale znám dost žen, které to neřeší.

  superkarma: 0 06.03.2007, 08:30:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme